TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Македонците свесни за проблемите на патот кон ЕУ

Форум - 12.11.2008

Политизацијата на судскиот систем, полицијата, државната администрација, централизацијата на власта, отелотворена во една личност, политичкиот дијалог кој се одвива надвор од Собранието, корупцијата, која секако во сите сегменти на општественото живеење, се главните проблеми со кои се соочува Македонија на патот кон Европската Унија, заклучија учесниците на денешната тркалезна маса во ...

Партизирана управа и селективните реформи најголеми проблеми во борбата против корупцијата

Алсат-М

„Перманентен антикорупциски мониторинг на клучните приоритети во ЕУ-пристапниот процес“

Кирилица

Степенот на корупција во Македонија ќе се намали само со јасно утврдени критериуми и процедури

Канал5

Потребен е постојан антикорупциски мониторинг

Сител

А1 Алсат-М Канал5 Сител Кирилица Вечер

11 поврзани вести »

Во вторник стартува конвојот со деловите за гасната централа за Скопска топлификација

Канал5 - 15.11.2008

Се е подготвено за големиот транспорт. Оваа 40 метарска специјална приколка со 250 тркала на која е поставен генератор тежок 175 тони, во вторник во четири часот наутро ќе тргне од ГП Стар Дојран за Скопје. Конвојот ќе биде составен од специјални камиони влекачи за екстремно тешки товари и придружба со резервна приколка и неколку камиони опслужувачи кои во моментов се паркирани пред Стар Дојран.

„Македонија е грчка“ напишале Грци на македонски камион

Утрински

Националистите провоцираат „Македонија е грчка“

А1

Испишани провокативни графити на македонски камион во Грција

Алсат-М

На камион пишано “Македонија е грчка“

Форум

Канал5 Кирилица Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

11 поврзани вести »

Време за почетници

Утрински - 15.11.2008

Министерот за здравство Бујар Османи си формира нова комисија за јавни набавки во Министерството за здравство. Таа ќе треба да го придвижи големиот тендер за медицинска опрема, кој стои заглавен подолго време. За една и пол година од 40 милиони евра, колку што Владата одобри пари за нова опрема за јавното здравство, досега е одлучено само за пет милиони евра, или е реализирано само 10 отсто од ...

Нови апарати за болниците в година

Вест

И почетници ќе решаваат за големиот тендер за медицинска опрема

Утрински

Здравството ќе добие нови рендгени

Н.Македонија

Обновен тендерот за набавка на медицинска опрема

А1

Алсат-М Канал5 Канал5 Сител Нетпрес Канал5

11 поврзани вести »

Светски ден на борба против дијабетис

А1 - 16.11.2008

Министерот Бујар Османи го провери нивото на шеќер во крвта промовирајќи ја акцијата за превенција на дијабетесот. По повод светскиот ден за борба против оваа болест Министерството за здравство организираше кампања со бесплатни контроли. Околу 5.000 граѓани ја искористија шансата да заштедат 350 денари колку што редовно чини прегледот. „Се плашев да не имам вишок на шеќер, но немам.

Османи: Мора брзо да се реагира против дијабетесот

Алсат-М

Разбиен монополот со инсулин

Вест

Дијабетесот не ја одминува Македонија

Утрински

Демне епидемија од шеќерна болест

Дневник

Дневник Н.Македонија Алсат-М Канал5 Макфакс Нетпрес

11 поврзани вести »

Тачи: Нема да го промениме ставот за планот на Бан Ки Мун

Нетпрес - 16.11.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи изјавил дека Приштина нема да го промени ставот за планот од шест точки на Генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун. “Косово нема да го промени ставот. Точките од тој план мора да бидат променети. Ние имаме државен став и тој став ќе го браниме до крај“, рекол Тачи вчера во Косовска Митровица.

Во Вашингтон самит Г-20

Телма

Вашингтон: Економските сили на самит против кризата

Алсат-М

Самит на најразвиените земји

Форум

Економските сили на самит против кризата

Макфакс

А1 Алсат-М Форум Макфакс Р.С.Европа Форум Канал5 Вечер

16 поврзани вести »

Хрватска забрани Божиќ во државните институции

Н.Македонија - 15.11.2008

Хрватската влада забрани организирање божиќни забави и делење подароци во државните институции и општествени претпријатија за да ги намали расходите, изјави хрватскиот премиер Иво Санадер. Хрватската влада претходно предложи замрзнување на порастот на платите во 2009 година, како одговор на финансиската криза.

Забранети божиќните забави и подароци во хрватските државни институции

Канал5

Се замрзнуваат примањата на Хрватите

Утрински

Хрватска го затегнува ременот

Н.Македонија

Рен ја повика Хрватска да ги направи борбата против организираниот криминал и корупцијата, свој приоритет

SETimes

Утрински SETimes Сител Макфакс Алсат-М Алсат-М Алфа Кирилица

16 поврзани вести »

Саркози: Самитот на Г-20 во Вашингтон е историски

Алсат-М - 16.11.2008

Францускиот претседател Никола Саркози го оцени како историски Самитот во Вашингтон на шефовите на држави и влади на Групата 20 најразвиени земји и држави со најбрз економски раст, но напомена дека разговорите со американската делегација биле „тешки“.

Саркози го оцени како историски Самитот на Г-20 во Вашингтон

Канал5

Саркози го оценил самитот Г20 како “историски“

Нетпрес

Саркози го убедил Путин да не го обеси Саакашвили

А1

Путин сакал да го обеси Сакашвили

Време

Телма Алсат-М Н.Македонија Макфакс Кирилица Нетпрес Време Кирилица

16 поврзани вести »

Во Куманово запленети уште цигари на Сејдиу

А1 - 11.11.2008

Во магацин на кумановската компанија „Шмеки“ полицијата открила и запленила 550 штеки цигари без бандероли. Припаѓале на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу. Полицијата ги уапсила магационерот на компанијата Хирдо Изаир и раководителот на производство Александар Ангеловски. Сопственикот на „Шмеки“, не е инволвиран во бизнисот со цигари, тврди полицијата.

Ордановски: Бајруш Сејдиу е само 30 насто од нелегалниот бизнис со цигари

Алфа

Нови уапсени во „Пепел“

Алфа

Се распаѓа тобако пирамидата на Бајруш

Алфа

Ќе се проверува имотот на полицајците брифери на Бајруш Милано

Алфа

Алфа Алфа Алфа Алфа Канал5

10 поврзани вести »

Храната од ОН стигна до бегалците во Конго

Вест - 15.11.2008

КИВАНЏА, Конго, 15 ноември (Ројтерс) - Хуманитарни работници вчера почнаа да ги снабдуваат со храна илјадниците цивили во областите окупирани од бунтовниците во источно Конго за прв пат по неколку недели откако конвој со храна на ОН ги помина линиите на фронтот.

Бунтовниците во Конго напредуваат на бојното поле

Форум

Се бараат дополнителни 3.000 мировници во Конго

Утрински

Ангола и Зимбабве се вмешаа во војната во Конго

Алсат-М

Њујорк: ОН разгледуваат можност за испраќање дополнителни трупи во Конго

Р.С.Европа

Утрински Форум Алсат-М А1 Утрински Алсат-М Макфакс Форум

15 поврзани вести »

Исламабад: Пакистанските власти забранија движење на нафтени камиони кон Авганистан

Р.С.Европа - 16.11.2008

Пакистанските власти го забранија движењето на нафтени камиони на автопатот кон Авганистан, што пак може да передизвика последци врз снабдувачкиот синџир на американските и НАТО трупите во таа земја. Според пакистанските власти овој чекор бил преземен поради безбедносни причини и ќе биде прекинат најбрзо што може.

Пакистан ја затвори главната рута за снабдување на НАТО во Авганистан

Алсат-М

Беспилотно летало на САД уби 12 лица во Авганистан

Утрински

Двајца убиени и еден киднапиран новинар во Пакистан

А1

Пакистан: Најамлку 20 загинати во американски напад во граничен регион со Авганистан

Р.С.Европа

Алсат-М Канал5 Нетпрес Макфакс Алсат-М Нетпрес Утрински Алсат-М

15 поврзани вести »