TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Бензините поевтинија, дизелот остана ист

Време - 11.11.2008

Цените на бензините од ноќеска наполноќ се намалија за 1,5 денари за еден литар, односно за 2 денара, објави Регулаторната комисија за енергетика. Во согласност со најновите измени, малопродажната цена на евросупер - 95 ќе биде 56 денари за еден литар, на евросупер-98 ќе изнесува 57,5 денар, а МБ-96 ќе биде 59 денари за еден литар.

Бензините паѓаат, другите цени пак високи

Утрински

Бензините поевтинуваат

Дневник

Бензините поевтини од 1,5 до 2 денари по литар

Н.Македонија

Бензинот поевтинува, дизелот непроменет

А1

Канал5 Кирилица Сител Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

12 поврзани вести »

Грција не очекува чуда од Обама

Време - 11.11.2008

Грција очекува подобрување на односите со САД, но не и промена на американската стратегија во спорот со името, анализира грчкиот весник „Катимерини“. Изјавите на новиот американски претседател Барак Обама во однос на спорот со името ќе бидат целосно балансирани и на рамна дистанца од инволвираните страни, прогнозира за весникот функционер во грчкото МНР.

„Катимерини“- Обама не менува ништо околу името

Утрински

Обама нема да ја менува политиката кон спорот за името

Алсат-М

Aдминистрацијата на Обама нема да ја менува политиката кон Спорот за името, но нема да и` биде приоритет

Сител

„Катимерини“: Aдминистрацијата на Обама нема да ја менува политиката кон спорот за името, но нема да и биде приоритет

Кирилица

Канал5 Нетпрес Макфакс

8 поврзани вести »

Графитите во заборав

Време - 11.11.2008

Општините им објавија војна на пишувачите на графити и најавија широка акција за белење на ѕидовите на зградите и на институциите. Како што најавија од Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), чистењето ќе се спроведе со сопствени средства, со учество на вработените во општините, јавните претпријатија, училиштата, градинките и во куќните совети.

Ќе се бришат графитите во сите општини

Утрински

Фасадите нападнати од плакати и графити

Дневник

Градот ќе се чисти од графити

Н.Македонија

Акција за бришење на графитите

Алсат-М

Кирилица Канал5 Вечер

8 поврзани вести »

Поштата пред приватизација

Утрински - 15.11.2008

Поштата пред приватизација. Министерството за транспорт и врски вчера објави оглас за консултантски услуги за изготвување студија за избор на најповолен модел и обем на делумна приватизација на „Македонска пошта“. Огласот е меѓународен и, покрај во домашните печатени медиуми, ќе биде објавен и во меѓународниот дневен весник „Фајненшел тајмс“.

„Македонска пошта“ ќе се приватизира

Дневник

Ќе се приватизира дел од „Македонска пошта“

Н.Македонија

„Македонски пошти“ делумно ќе се приватизира

Алсат-М

Објавен оглас за консултант за делумна приватизација на „Македонска пошта“

Канал5

Кирилица Сител Вечер Нетпрес Макфакс Форум Канал5

12 поврзани вести »

МВР откри два случаи ма недозволена трговија со дрога

Канал5 - 16.11.2008

Скопје, 16 ноември (МИА) - Во текот на изминатите два дена на подрачјето на Скопје се реализирани два случаи на недозволена трговија со дрога, соопшти денеска МВР. Во првиот случај на 15-ти овој месец Одделението за недозволена трговија при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство од Скопје поднесе кривична пријава против И.С. (21) и М.Т.

Откриeни два случаи на недозволена трговија со дрога

Нетпрес

Дрога во вид на мастики - хит во Црна Гора

Време

„Детска дрога“ ја преплави Црна Гора

Н.Македонија

Децата во Македонија лесно стигнуваат до секаков вид дрога

Алфа

А1 Алфа Дневник Вечер Нетпрес Макфакс Дневник

12 поврзани вести »

Србија постигна договор за економска програма со ММФ

Утрински - 15.11.2008

Србија постигна договор за економска програма со ММФ. Белград - Србија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се договорија за 15-месечен кредит во висина од 520 милиони долари. „Договорот предвидува Србија да ги намали расходите со цел буџетскиот дефицит во 2009 година да биде под 1,5 процент од бруто-домашниот производ, а годишната инфлација да се задржи на осум отсто“, изјави српскиот министер ...

Јапонија ќе понуди 100 милијарди долари за ММФ

Форум

Маните на Меѓународниот монетарен фонд

Н.Македонија

Европа подготвена да отстапи повеќе место во ММФ

Алсат-М

Јапонија ќе понуди 100 милијарди долари за ММФ

Сител

Кирилица Канал5 Макфакс Алфа Дневник Н.Македонија Сител

12 поврзани вести »

Слаб земјотрес ја погоди Софија

Канал5 - 16.11.2008

Софија, 16 ноември (МИА) - Земјотрес со јачина од 3,5 сепени според Рихтеровата скала, со епицентар во Софија, беше регистриран денеска во седум часот и пет минути по локално време, соопшти бугарскиот Сеизмолошки центар. Земјотресот е почувствуван и во околината на Софија.

Силен земјотрес во Софија

А1

Силен земјотрес во близина на Дубровник

А1

Милиони луѓе вежбаат спас од земјотрес во Калифорнија

Утрински

Силен земјотрес во Дубровник

Форум

Сител Нетпрес Нетпрес Макфакс А1 Р.С.Европа Нетпрес

12 поврзани вести »

„Јужен гасовод“ ќе поминува низ Македонија

Време - 15.11.2008

Силвана Јовановска Еден крак од гасоводот „Јужен гасовод“, кој ќе ја транспортира енергијата од наоѓалиштата во Средна Азија до Европа, ќе поминува низ Македонија, обелодени Европската унија. Таа го претстави својот план за изградбата на „Јужен гасовод“, а за него пишуваа светските медиуми.

Вториот крак од јужниот европски гасовод ќе минува и низ Македонија

Утрински

Крак од јужниот европски гасовод ќе минува и низ Македонија

Дневник

ЕУ планира јужен гасовод за намалување на зависноста од Русија

Алсат-М

Јужниот европски гасовод ќе минува низ Македонија

Форум

Канал5 Кирилица Канал5 Кирилица Макфакс Алсат-М

11 поврзани вести »

Хрватската „Електра...“ вечерва и утре во МНТ

Време - 12.11.2008

Претставата „Црнината и прилега на Електра“ од Јуџин О‘Нил, во продукција на Хрватско народно казалиште, ќе биде изведена вечерва и утревечер на сцената на МНТ од 20 часот, во рамките на манифестацијата „Светски театар“. Загрепската постановка ја режира Словенката Матеја Колежник, а сценографијата е на Иво Кнезовиќ.

Гостува загрепско ХНК со "Електра" на Јуџин О' Нил

Вест

„Црнината и' прилега на Електра“ на ХНК од Загреб гостува во МНТ

Утрински

МНТ ги отвара вратите за соработка со светските театри

Сител

Почнува манифестацијата „Светски театар“ во организација на МНТ

Алфа

Алсат-М Дневник Кирилица Канал5 Вест Дневник

11 поврзани вести »

УЈП мижи пред автопазарот

Време - 14.11.2008

Управата за јавни приходи не сака да одговори дали ќе бидат преземени казнени мерки за нерегуларностите конструирани при неделната акција на повеќе државни инспекторати на автопазарот на „Фершпед“. При рацијата ниту еден продавач немаше фискална каса, ниту, пак, се издаваа фискални сметки.

„Фершпед“ да плати и за неиздавање фискални сметки

А1

Ситна казна за крупен криминал

Време

5.000 евра казна за „Фершпед“

А1

Автопазарот го казнија, ама не го затворија

Време

А1 Време Алфа А1 Време Дневник

11 поврзани вести »