TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-11-10 до 2008-11-16

Ерусалим: Четворица милитанти загинале во израелски воздушен напад

Р.С.Европа - 16.11.2008

Четворица милитанти загинале во израелски воздушен напад, соопштија палестинските власти. Според истите извори, милитантите биле членови на радикалното движење Хамас, а во моментот кога биле убиени поставувале минофрлачи. Израелската војска го потврди нападот, без да соопшти други ...

Убиени 4 палестински милитанти во израелски воздушен напад

Алсат-М

На Блискиот Исток ништо ново

Форум

Четворица Палестинци загинаа во израелски напад во Појасот Газа

Канал5

Загинаа 4 Палестинци

Вечер

Р.С.Европа Нетпрес Алсат-М Нетпрес Нетпрес Р.С.Европа

11 поврзани вести »

Тепачка во украинскиот Парламент

А1 - 13.11.2008

Пратеници во украинскиот Парламент синоќа се степаа за време на расправата за доверба на претседателот на Собранието, со што уште повеќе се продлабочи политичката криза во државата, пренесуваат агенциите. Инцидентот се случи пред гласањето за смена на собранискиот спикер Орсениј Јатсењук, кој реши да оддели дел од своите пратеници од партијата на претседателот на Републиката Виктор Јушченко и да ...

Тепачка во украинскиот парламент

Дневник

Тепачка во украинскиот Парламент

Макфакс

Убавата Јулија посилна од претседателот

Утрински

Средба Црвенковски - Јушченко во Варшава

Форум

Канал5 Вечер Алсат-М Форум Сител Нетпрес

11 поврзани вести »

Сомалиските пирати киднапираа јапонски трговски брод

Канал5 - 16.11.2008

Могадишу, 16 ноември (МИА) - Сомалиските пирати киднапираа синоќа јапонски трговски брод со екипаж од петмина Јужнокорејци и 18 Филипинци. Бродот „Џемстар Винс“ бил нападнат од вооружени пирати во близина на сомалиското крајбрежје во околината на Аденскиот Залив, а судбината на екипажот се уште не е извесна.

Британски морнари убиле сомалиски пирати

Утрински

Британски маринци убија пирати

Форум

Руски и британски воени морнари спречија напад на сомалиски пирати

Кирилица

ЕУ им објави војна на пиратите

Форум

Алфа Канал5 Кирилица Нетпрес Форум Кирилица

11 поврзани вести »

ЕУ функционерите не смеат да викаат Македонија

Вест - 13.11.2008

Европските функционери што доаѓаат во Македонија мора да внимаваат како ја нарекуваат земјава при нивните говори на средбите со македонските политичари. Вчера таков проблем си направи заменик-директорот на Генералниот директорат за проширување Јан Трушчински, кој е во посета на Македонија.

Извештајот на ЕК е водич низ реформите

Утрински

Не е ова „лекција за ученици“

BBC

Не е работа на ЕУ да го решава спорот за името

Форум

Владата ќе се фокусира на препораките од Извештајот

Сител

Нетпрес Нетпрес

7 поврзани вести »

Безбеден транспорт на даруваната крв

Вест - 11.11.2008

Крвта во Македонија конечно ќе се собира и транспортира во современи возила. Вчера Републичкиот завод за трансфузиологија ги промовираше трите комбиња, во кои во безбедни и постојани услови ќе врши пренос на крвта низ трансфузиолошките станици. "Опремувањето со вакви возила за мобилни екипи е наменско со цел побрз транспорт на крв и персонал.

Нови возила за безбеден транспорт на крв

Утрински

Крвта конечно ќе се транспортира на контролирана температура

Н.Македонија

Заводот за трансфузиологија доби нови возила

А1

Републичкиот завод за трансфузиологија се поднови со три нови возила

Сител

Вечер Нетпрес

7 поврзани вести »

Филипини: Не е позната одлуката на Европскиот совет на министри за визите

Канал5 - 16.11.2008

Не знаеме со сигурност каква ќе биде одлуката на Европскиот совет на министри, кој во декември треба да донесе одлука дали на земјава треба да и бидат укинати визите од страна на Европската Унија. Подобро е да чекаме отколку да шпекулираме за можниот исход, со воздржаност одговара холандската амбасадорка Симоне Филипини на последните информации од Брисел дека е можно одлагање на укинувањето на ...

МНР:Македонија не може да влијае врз процедурите во ЕУ

Вест

Македонија нема да добие безвизен режим во 2009-та

Алфа

Молк околу визите во Брисел

Утрински

Продолжува неизвесноста околу укинувањето на визите за Македонија

Канал5

Канал5 Вест

7 поврзани вести »

Македонското здравство претпоследно во ЕУ

Вест - 14.11.2008

Македонија е рангирана како претпоследна според здравствените услуги меѓу членките на ЕУ и земјите - кандидати. Во извештај на шведската Организација за анализа и информации за здравствената заштита "Хелет Консумер Пауерхаус" (ХЦП), рангирани се сите 27 членки на ЕУ, плус Швајцарија и Норвешка, како и две земји - кандидатки, Македонија и Хрватска.

Здравството во Македонија претпоследно во ЕУ

Утрински

Македонското здравство претпоследно во ЕУ

Н.Македонија

Македонското здравство претпоследно во европа

Сител

Здравството во Македонија претпоследно во ЕУ

А1

Дневник Макфакс

7 поврзани вести »

Воведени ноќни автобуски линии

Време - 15.11.2008

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ од вчера стартуваше со ноќни автобуски линии. Во периодот од 24 до 5 часот наутро ќе сообраќаат автобусите со броевите 2, 5, 7, 41 и 57. Првото тргнување на автобусите со броевите 5, 7 и 57 од центар е 15 минути по полноќ.

Ноќни автобуси од петок

Вест

ЈСП „Скопје“ од утре ќе има нови ноќни линии

Утрински

ЈСП почнува со ноќни линии

Дневник

ЈСП стартува со ноќни линии

Вечер

Н.Македонија Нетпрес

7 поврзани вести »

Стојановски: За околу десетина дена ќе започне обуката на наставниците за компјутери

Кирилица - 15.11.2008

Во зависност која издавачка куќа побрзо ќе ги отпечати учебниците толку побрзо ќе бидат дистрибуирани. Ветувањата што ги ги добивме од издавачките куќи се дека во текот на оваа недела ќе почне дистрибуцијата на учебниците, подвлече Стојановски.

На крајот на годината, магла и мрак

Време

Конечно се готови учебниците за шесто одделение

Алфа

Избрани ракописите по кои ќе се печатат учебниците за шесто

Канал5

До крајот на неделата комплетен избор на учебници за шесто

Канал5

Канал5 Утрински

7 поврзани вести »

Професорите Албанци не предаваат без плата и превоз

Вест - 11.11.2008

Прекината е наставата на албански јазик во паралелката во велешката гимназија "Кочо Рацин". Вчера утро во училиштето дојдоа учениците Албанци, но ги немаше професорите кои на мајчин јазик им предаваат по предметите биологија и спорт. Но не само тие туку и останатите четворица професори претходно ја информирале директорката на гимназијата, Стефанка Богоевска, дека нема да држат настава оти трет ...

Прекината наставата на албански јазик во Велес

Утрински

Се уште нема компјутери во наставата

Алфа

Професорите Албанци од Велес не дојдоа на настава

А1

Прекин на наставата во велешката гимназија

Алсат-М

Сител Канал5

7 поврзани вести »