TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-02-16 до 2009-02-22

Хашим Тачи: Србија треба да го заборави Косово

А1 - 22.02.2009

Косовската Влада останува на одлуката за забрана за влез на Косово на српските претставници кои не го почитуваат новиот уставен ред, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи.

Тачи: Србија да го заборави косово

Алсат-М

Богдановиќ не смее на Косово

Вечер

Јеремиќ: Никој повеќе нема да признае Косово

Нетпрес

Тачи: Србија треба да го заборави Косово

Макфакс

А1 Телма Алфа Форум Алсат-М Сител Канал5 Нетпрес

104 поврзани вести »

Врбица Стефанов: Кавадарци ме задолжи и сакам да направам нешто за градот

Вечер - 22.02.2009

Освен кошаркарската ѕвезда, на советничка листа на најголемата владејачка партија за Скопје ќе се најде и пејачката Есма Реџепова-Теодосиевска. Оваа партија на локалните избори ќе кандидира и луѓе од бизнис-заедницата.

Кандидатски карневал по амбасадите

Утрински

Партиите во Гостивар ги ловат неопределените

Утрински

Владимир Тодоровиќ не бил жител на Центар

Утрински

Коце Трајановски претстави два проекта за Скопjе

Форум

Канал5 Нетпрес А1 Телма Н.Македонија Форум Дневник Сител

55 поврзани вести »

Тирк: Референдумот е непотребен и некорисен

Макфакс - 20.02.2009

Референдумот околу пристапувањето на Хрватска кон НАТО е непотребен и бескорисен, смета словенечкиот претседател Данило Тирк. Според Тирк, референдумот е непотребен бидејќи Словенија веќе ги заштитила своите национални интереси и нема потреба тие да се ...

Претседателот на Словенија Тирк положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Вест

Тирк положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Утрински

Поминале само 60 генерации

Утрински

Обединети само во делбите

Дневник

Н.Македонија А1 Време Време Време Р.С.Европа Вест Утрински

55 поврзани вести »

Вулгарностите на Фрчкоски на платно на плоштад

А1 - 22.02.2009

Студентите од повеќе факултети и Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска на плоштадот „Македонија“ поставија платно на кое ги запишаа вулгарните зборови искажани или напишани од кандидатот за претседател на Република Македонија Љубомир Фрчкоски.

Искршен штабот на ВМРО во Карпош

Форум

Денеска на плоштадот „Македонија“ осамна платно на кое е испишан дел од вокабуларот на Фрчкоски

Канал5

Премногу вулгарности за еден кандидат за претседател

Сител

На предавање кај Фрчкоски за значењето на зборовите од неговиот вулгарен речник

Вечер

Време Н.Македонија Алфа Време Време Утрински Утрински Телма

54 поврзани вести »

Ружин верува во својата модерна платформа

Утрински - 21.02.2009

Ексдипломатот во НАТО и професор по социјална политика, по потекло од Валандово, по седум години амбасадорување во Брисел се врати во Македонија и има амбиција да биде четвртиот македонски претседател.

Ружин се сретна со шефот на ОБСЕ/ОДИХР

Утрински

Претседателскиот кандидат Нано Ружин во Куманово

Сител

Ружин - Македонија не е изолирана туку деградирана

Телма

Ружин и Хоџа на средби во ОБСЕ

Алсат-М

Дневник Канал5 Сител Вест Утрински Телма Дневник Дневник

47 поврзани вести »

Лидерската заврши - кога се сака, се може

А1 - 22.02.2009

Граѓаните само еднаш на изборниот ден ќе можат да влезат на избирачките места иако има двојни и претседателски и локални избори, полицајците во цивилка и возилата ќе мора да бидат посебно обележани, осумте полициски началници нема да можат да се шетаат ...

Скопје: Лидерска средба посветена на изборите

Р.С.Европа

Лидерите постигнаа првичен договор за фер избори

Телма

Лидерска средба за фер избори

Форум

Лидерска средба за претстојните претседателски и локални избори

Алфа

Форум Алсат-М Сител Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс Макфакс

38 поврзани вести »

Санадер: Не купуваме членство со територија

Форум - 22.02.2009

Хрватскиот премиер и претседател на најголемата хрватска партија ХДЗ, Иво Санадер синоќа во Копривница изјавил дека очекува Хрватска на почетокот од април да биде полноправна членка на НАТО алијансата и истакнал дека членството на неговата држава во ЕУ и ...

Движење и риболов - да, територија - не!

Вечер

Словенија со референдум за Хрватска во НАТО

Вест

Македоноиди и Соросоиди

Вест

Никој не треба да присилува со вета во ЕУ

Утрински

Канал5 Сител Утрински Утрински Форум Н.Македонија SETimes Форум

57 поврзани вести »

Ханџиски присуствувал на признавањето на Бакојани

А1 - 21.02.2009

Изјавата на грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани била во контекстот дека Грција сепак го планирала ветото за Македонија една година пред одржувањето на Самитот во Букурешт, изјави попладнево во Охрид премиерот Никола Груевски.

Грција признала дека симулира преговори

Време

Груевски: Бакојани потврди дека Грција глумела преговори

Вест

Говорот на Бакојани го слушал и амбасадорот Ханџиски

Утрински

Ако баба лаже, трап не лаже

Форум

Алсат-М Канал5 А1 Вест Утрински Телма Дневник Н.Македонија

36 поврзани вести »

Груевски: Засега е тешко да се најде

Н.Македонија - 21.02.2009

Генерално е добро да има мешани смени во Струга, но дали е можно, треба да се види на терен, изјави во Охрид премиерот Никола Груевски. Според него, проблемот со Струга постои откако е донесен Законот за територијална организација, но потсети и дека ...

ОБСЕ ќе разговара со родителите и наставниците

Вест

Медијатори на ОБСЕ ќе го решаваат струшкиот случај

Утрински

ОБСЕ со посредници ќе помага во Струга

Дневник

И ОБСЕ ќе го решава струшкиот проблем

Н.Македонија

Алсат-М А1 BBC BBC Вест Алсат-М Кирилица Канал5

35 поврзани вести »

САД не ја менуваат политиката кон Македонија

Вест - 19.02.2009

Од САД нема најави за сериозна промена на американската политика кон Македонија, изјави вчера во интервју за "Дојче веле" македонскиот амбасадор во Вашингтон и преговарач во спорот со Грција околу името Ѓорѓи Јолевски.

Грција негира дека барала одложување на преговорите

Утрински

Зоран Јолевски: Остануваме стратегиски партнер со САД

Дневник

Јолевски го бранел уставното име на Република Македонија

Вечер

Грција негира дека побарала прекин на преговорите

А1

Р.С.Европа Алфа Алсат-М Алфа Форум SETimes Кирилица Сител

33 поврзани вести »