TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Данците ќе играле на Светско во црни дресови од жал за човекови права

Оff.net - 29.09.2022

Дискусиите, нападите и борбата за човекови права против организаторите на Светското не стивнуаат. Светското првенство во фудбал во Катар стартува за помалку од два месеци а учесниците веќе ги промовираа варијантите комплети во кои ќе играат.

Хумел со дресовите на Данска за СП изрази револт кон Катар и нивниот однос кон човековите права (ФОТО)

24Фудбал - 28.09.2022

Производителот на спортска опрема „Хумел“ кој ги прави дресовите на данската фудбалска репрезентација има специјален дизајн за Светското првенство со кој изрази револт кон Катар поради нивното непочитување на човековите права.

Дресот на Данска за СП носи темна порака: Протест кон турнирот кој уби илјадници луѓе! (Фото)

Дерби - 28.09.2022

„Хумел“ со години наназад е горд спонзор на данската фудбалска репрезентација, но иако честа да се биде виден на големо натпреварување како мундијал е огромна, познатиот дански бренд сега изведе неверојатен потег како знак на револт кон Светското ...

Данска ги доби дресовите за СП, светот одушевен од моќната порака!

Gol.mk - 28.09.2022

Фудбалската репрезентација на Данска ќе носи дресови од „Хумел“ на Светското првенство (СП) во Катар и ќе има три специјално дизајнирани гарнитури. Спонзорот на скандинавската селекција ги објави дресовите, а се испрати и моќна порака.

„Хумел“ го објави данскиот дрес за Катар: Не сакаме да сме видливи на турнир кој чини илјадници животи

TopSport - 28.09.2022

Данската компанија за спортска опрема „Хумел“ го објави данскиот дрес за Мундијалот во Катар со посебен дизајн со кој сакаат да испратат протест за човековите права во земјата домаќин, вклучувајќи и целосно црн дрес за „жалење“.

Моќен потег на Хумел пред СП: Црно, тажно… порака до Катар за 6.500 жртви по стадионите!

Спортклуб - 28.09.2022

Според сите кредибилни информативни агенции, повеќе од 6.500 странски работници загинаа за време на изградбата на стадионите низ Катар за СП кое ќе се оддржи за помалку од два месеци. Домаќинот веќе долго се соочува со сериозни критики поради кршење ...

Данска на СП во Катар ќе игра и во црни дресови – во знак на загинатите работници!

Sport 1 - 28.09.2022

Селекцијата на Данска, бившиот европски првак од 1992 година, на претстојното Светско првенство во Катар кое стартува на 20 ноември ќе игра и во црни дресови, како трета гарнитура за мечевите на најголемиот светски собир и тоа во чест на загинатите ...

Данска ги презентираше дресовите за СП – Темни дресови во чест на загинатите работници во Катар

Екипа - 28.09.2022

Фудбалската репрезентација на Данска ќе носи дресови црни дресови од компанијата за спортска опрема „Хумел“ на Светското првенство во Катар, како поддршка за жртвите кои ги загубија своите животи при изградба на стадионите за овој шампионат.

„Хумел“ го објави данскиот дрес за Катар: Не сакаме да сме видливи на турнир што чини илјадници животи

Макфакс - 28.09.2022

Данската компанија за спортска опрема „Хумел“ го објави данскиот дрес за мундијалот во Катар со посебен дизајн, со кој сакаат да испратат протест за човековите права во земјата домаќин, вклучувајќи и целосно црн дрес за „жалење“.

Хумел со дресовите на Данска за СП изрази револт кон Катар и нивниот однос кон човековите права (ФОТО)

МКД - 29.09.2022

Производителот на спортска опрема „Хумел“ кој ги прави дресовите на данската фудбалска репрезентација има специјален дизајн за Светското првенство со кој изрази револт кон Катар поради нивното непочитување на човековите права.

Данска на СП во Катар ќе игра во темно црни и темно црвени дресови во чест на загинатите работници

Сител - 29.09.2022

Данска на овогодишното светско првенство во фудбал во Катар во чест на загинатите работници ќе носи темно црни и темно црвени дресови. Катар за да ги направи стадионите за Светското првенство ја користеше силата на мигрантите, но често се пишуваше ...