TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПМ: Предлогот задира во идентитетот - Ковачевски ја манипулира јавноста - оставки веднаш и нови избори

Сител - 01.07.2022

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека модифицираниот француско-бугарски предлог, за кој претседателот на Владата се изјасни дека е државнички, всушност не се разликува од претходниот предлог кој наводно го одби.

Францускиот предлог контра собраниската декларација

Алфа

Ковачевски и коалиционите партнери тврдат дека македонските барања се прифатени од ЕУ

Телма

Ковачевски – Францускиот предлог е поволен и ги вклучува нашите забелешки

Р.С.Европа

Албанската опозиција ќе учествува во консултациите за францускиот предлог

Алсат-М

Францускиот предлог е солидна основа да изградиме државнички став за нашата иднина, кажа Ковачевски по средбата со коалиционите партнери

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Ковачевски по средбата со владините партнери: Потонаа сите лажни тврдења за францускиот предлог

360 степени

Deutsche Welle Р.С.Европа Р.С.Европа Н.Македонија Република Centar Скопје1 Локално

Ковачевски - Овој предлог е далеку поповолен за нас

Р.С.Европа - 01.07.2022

„Во францускиот предлог се вклучени нашите забелешки и јасно изразени ставови. Позицијата во која денеска се наоѓаме е далеку поповолна за нас, нашата позиција и стратегија дадоа резултати“ изјави премиерот Димитар Ковачевски по средбата во владата ...

Ковачевски: Во предлогот се вклучени нашите забелешки, се наоѓаме во далеку поповолна позиција

Сител

Ковачевски: Предлогот е поповолен, дефинирани позиции за јасно и недвосмислено прифаќање на македонскиот јазик

Телма

(ВИДЕО) Ковачевски: Со овој предлог сме во далеку поповолна позиција

А1 On

Ковачевски: Во предлогот е прифатен македонскиот јазик и не е вклучен протоколот

МКД

Ковачевски: Позицијата во која се наоѓаме денес е далеку поповолна

Фокус

Ковачевски: Во предлогот целосно е прифатен македонскиот јазик, како и протоколот да не биде во преговарачката рамка

Локално

Либертас Press24 ТВ21 Zoom

По НЕ во Брисел, се чека ДА во Скопје

Вечер Прес - 01.07.2022

Стар или модифициран француски предлог?! Што доби Македонија на маса од Европската Унија за да каже ДА и да ги почне преговорите? Ако се суди по изјавите на македонските власти, предлогот е изменет согласно нашите забелешки по однос на работната ...

НОВИОТ ПРЕДЛОГ ЗНАЧИ ЦЕЛОСНО ПРИФАЌАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Протоколот нема да биде вклучен во преговарачката рамка

+инфо

Францускиот предлог модификуван во насока на забелешките на Ковачевски во Брисел

Centar

Ковачевски: Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во францускиот предлог

360 степени

Извори за „Слободен печат“: Во Францускиот предлог има измени во насока на нашите ставови

Слободен Печат

Париз достави модификуван предлог за деблокада на нашиот европски пат за кој во земјава ќе следи широк консултативен процес

Опсервер

„Модификуван“ предлог стигна од Париз, засега никој не го видел а власта го крие, Мицкоски вели дека добивме нокаут

MakPress

24Инфо Независен Сител Канал5 Бриф Н.Македонија Во Центар Локално

Ковачевски: Францускиот предлог е поволен за нас и солидна основа за градење државнички став

Слободен Печат - 01.07.2022

Францускиот предлог поволен за нас и е солидна основа за градење на државничи став за можноста која се отвара за нашата земја, рече премиерот Димитар Ковачевски по средбата со лидерите на партиите од владината коалиција, на која им го презентираше ...

Објавен францускиот предлог за решавање на спорот помеѓу С. Македонија и Бугарија

Радио МОФ

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

Вечер Прес

Ковачевски кажа детали од францускиот предлог

Алсат-М

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

Frontline

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став

Канал5

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

MakPress

OhridNews Н.Македонија 24Инфо PressingTV

Милошоски: Ковачевски и Османи манипулираат со предлогот, Владата да поднесе оставка

Слободен Печат - 01.07.2022

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски тврди дека премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи манипулираат дека предлогот е суштински видоизменет и побара Владата да поднесе оставка.

(ВИДЕО) Милошоски: Ковачевски и Османи го кријат предлогот, нивните штетни преговори ја доведоа Македонија во оваа положба

Скопје1

Милошоски: Ковачевски и Османи го кријат предлогот, нивните штетни преговори ја доведоа Македонија во оваа положба

Сител

Милошоски: Ковачевски и Османи го кријат предлогот, нивните штетни преговори ја доведоа Македонија во оваа положба

Курир

Милошоски: Ковачевски и Османи лажат, го кријат предлогот, нивните штетни преговори ја доведоа Македонија во оваа положба

24Инфо

Милошоски: Ковачевски и Османи го кријат предлогот, нивните штетни преговори ја доведоа Македонија во оваа положба

Press24

ВИДЕО: Милошоски тврди дека Ковачевски и Османи го кријат францускиот предлог

А1 On

+инфо Алсат-М Нетпрес MakPress Lider Република Вечер Прес Опсервер

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

Бриф - 01.07.2022

Позицијата во која денес се наоѓаме е далеку поповолна за нас. Пред нас имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки и јасно изразени ставови. Предлогот го гледаме како солидна основа за градење сериозен, одговорен и државнички став за можноста ...

Ковачевски: Сите лажни тврдења потонаа, имаме предлог со заштитен македонски јазик и Протокол надвор од преговарачката рамка

Нова ТВ

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки (ДПЛ)

Опсервер

Недвосмислено прифаќање на македонски јазик, како и протоколот да не биде во преговарачката рамка, изјави премиерот Ковачевски

ММС

Ковачевски: Пред нас имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки, ќе дебатираме и во парламентот

Мета

Ковачевски не ја кажа разликата меѓу првиот и вториот француски предлог

PressingTV

Ковачевски не ја кажа разликата меѓу првиот и вториот француски предлог

Република

еМагазин 365

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Сител - 01.07.2022

Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик. Сите наши идентитетски прашања се заштитени, бидејќи тоа беа нашите елементарни барања по кои се придржувавме во преговорите, изјави премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со ...

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Во Центар

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Опсервер

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Канал5

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Либертас

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Независен

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Press24

Вечер Прес Бриф Н.Македонија 24Инфо MakPress Frontline Lider Кајгана

Ковачевски: Предлогот е во рамките на нашите црвени линии, за бугарските медиуми не можам да коментирам

Фактор - 01.07.2022

Процесот на широки консултации продолжува, изјави премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со коалиционите партнери во Владата. Премиерот рече дека сите претседатели на политичките партии од коалицијата имале државнички став по прашањето за ...

Ковачевски: Нашите забелешки се содржани во новиот предлог кој во моментот се анализира во МНР

Глас на Америка

Ковачевски: Официјалните ставови за францускиот предлог ќе бидат соопштени откако ќе ги помине сите филтри

Сител

Ковачевски: Идентитетските прашања не се дел од новиот предлог

Канал5

Ковачевски: Имаме план и стратегија и тие даваат резултати, медиумите да се воздржат од шпекулации

Слободен Печат

(Видео) Ковачевски: Историските прашања ги нема во новиот предлог на Франција

А1 On

Следува широк консултативен процес за францускиот предлог: „Имаме план и стратегија која дава резултат“

Локално

+инфо ТВ21 ТВ21 Фактор Нетпрес Република Локално Centar

Ковачевски: Потонаа сите лажни тврдења, доследно се држевме до државните позиции

ТВ21 - 01.07.2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на прес конференција посочи дека смета оти потонале сите лажни тврдења околу францускиот предлог. „Како Влада доследно се држевме до државните позиции во однос на преговорите со Бугарија, во секој поглед, го ...

Ковачевски: Потонаа сите лажни тврдења, доследно се држевме до државните позиции

4NEWS

Ковачевски: Одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички

Локално - 01.07.2022

Денешниот состанок е прв од низата средби преку кои го започнуваме и водиме широкиот консултативен процес со нашата јавност, напиша на својот профил премиерот Димитар Ковачевски по средбата со владините партнери.

Влада: Премиерот Ковачевски ги информираше членовите на Владата за новиот француски предлог

Канал5

Ковачевски: Пристигна францускиот предлог со идеји, одлуката ќе ја донесеме по широка консултација, ги штитиме националните интереси

Zoom

Ковачевски: Одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички

Канал5

Ковачевски: Одлуката околу францускиот предлог ќе ја донесеме заеднички

Локално

Ковачевски упати благодарност до Макрон и Француското претседателство за зачување на европскиот кредибилитет на Балканот

Нова ТВ

Ковачевски: Пристигна францускиот предлог со идеи за спорот со Бугарија, ќе биде ставен на широк консултативен процес

Макфакс

Фокус Скопје1 Фактор Република Точка МКД Телма ТВ21

Георгиевски пристигна во Владата на средба со Ковачевски

ТВ21 - 01.07.2022

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО- Народна партија Љубчо Георгиевски пристигна во Владата на средба со премиерот Димитар Ковачевски. Тој во изјава за медиумите го коментираше претходниот француски предлог, додека пак за новиот модификуван предлог ...

Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во новиот предлог, вели Ковачевски

Фокус

Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати

Фокус

СДСМ: Предлогот денеска ќе биде целосно објавен, Владата водеше мудра дипломатија

Локално

Ковачевски: Историските прашања не може да бидат дел од преговарачката рамка

Press24

Ковачевски: Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во новиот предлог

Сител

(Видео) Ковачевски: „Нашиот став беше дека историските прашања не треба да бидат дел од преговарачката рамка и тоа е содржано во овој предлог“

Точка

4NEWS Република Вечер Прес Денешен

Што се кажа премиерот Ковачевски на прес-конференцијата за францускиот предлог

360 степени - 30.06.2022

Сакам да ги уверам граѓаните дека имаме план и стратегија која очигледно дава резултат, кажа премиерот Димитар Ковачевски, индиректно изразувајќи позитивен став кон денеска пристигнатиот француски предлог Историјата нема да биде дел од ...

Фер француски предлог или дипломатски нокаут - власт против опозиција

Р.С.Европа

Ковачевски без многу детали од новиот француски предлог, официјалната изјава траеше 2 минути, а ситни детали стигнаа во одговори на новинарски прашања

Телма

Ковачевски за францускиот предлог – Историските прашања и протоколот со Бугарија нема да бидат дел од преговарачката рамка со ЕУ

Телма

Историските прашања не се дел од преговарачката рамка, деталите од францускиот предлог ќе се знаат утре – најави Ковачевски

ММС

Ковачевски: Сите политички актери веќе изјавија дека ќе го поддржат внесувањето на Бугарите во Уставот

Локално

Ковачевски не открива дали Македонија прави нови отстапки за Бугарија

Скопје1

Скопје1 Во Центар Frontline Либертас Нова ТВ Република +инфо Вечер Прес

Генчова ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист и нема никакви суштински промени, СДСМ носи ново ...

Скопје1 - 01.07.2022

„Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчова со изјавата за бугарската агенција БГНЕС дека нема никаква промена во модифицираниот францускиот предлог ги разобличи лагите на Димитар Ковачевски и Бујар Османи.

Генчова ги разобличи лагите на Ковачевски,  француски предлог е ист и нема никакви суштински промени, СДСМ носи ново предавство

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист и нема никакви суштински промени

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист и нема никакви суштински промени

Макфакс

Сите во соседството знаат, само народот во Македонија не знае што има во предлогот

Република

Генчова ги разобличи лагите на Ковачевски,  француски предлог е ист и нема никакви суштински промени, СДСМ носи ново предавство

Опсервер

MTM Канал5 MakPress Локално Press24 Денешен Вечер Прес Lider

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш ...

Опсервер - 30.06.2022

Да имаше добар предлог за Македонија, вечерва на прес конференција, Ковачевски ќе славеше на плоштад, ќе го објавеше и ќе покажеше што е добро за Македонија и затоа ова е обид за национално предавство, Ако внимателно се следеше прес конференцијата ...

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Курир

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Скопје1

Да беше добар предлогот за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат, вели Николоски

Нетпрес

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Република

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Lider

ЌЕ ИМАШЕ ЗУРЛИ И ТАПАНИ Николоски вели ако предлогот беше добар Ковачевски ќе славеше

+инфо

Денешен PressingTV MakPress МКД Сител

Милошоски: Ковачевски го гледа Собранието како политички супермаркет од каде што вади споредни настани за дневен ...

Курир - 30.06.2022

Ковачевски е дволичен по однос на третманот на Собранието. Кога се случи на официјалниот собраниски канал да ги слушнеме пцовките на Талат Џафери кон службеници, тогаш тој кажал дека слушнал, но не видел и не се мешал во работата на Собранието.

Милошоски: Ковачевски го гледа Собранието како политички супермаркет од каде  вади споредни настани за дневен дефокус од неуспесите во кои се заглавени Владата и државата

Нетпрес

Ковачевски е дволичен: Не слушнал дека Џафери ги пцуе службениците, а знае кој чие деколте снимал

Република

Милошоски: Ковачевски го гледа Собранието како политички супермаркет

Press24

Милошоски: Ковачевски го гледа Собранието како политички супермаркет од каде што вади споредни настани за дневен дефокус од неуспесите

PressingTV

Љубчо Георгиевски: Се уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

Вечер Прес - 01.07.2022

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата со премиерот Димитар Ковачевски во Владата изјави дека француски предлог не го видел, иако било кажано дека утрово ќе биде објавен, но сепак го коментираше претходниот француски ...

Георгиевски: Сѐ уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

Република

Љубчо Георгиевски: Сѐ уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

Слободен Печат

Сè уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла, порача Георгиевски пред состанокот во Влада

Нова ТВ

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Не сум за отфрлање, иако не сум го видел новиот предлог од Макрон, за кој ни беше кажано дека утрово ќе го видиме

Денешен

Љубчо Георгиевски: Се уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

4NEWS

Љубчо Георгиевски: Се уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

Фокус

МКД 360 степени Локално Zoom

Ковачевски потврди дека е добиен нов француски предлог, ќе направел консултации пред да донесе одлука

Курир - 30.06.2022

Денеска до Владата од француското претседателство со ЕУ пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови во однос на спорот со Република Бугарија, објави на Фејсбук премиерот Ковачевски.

Ковачевски: Добивме француски предлог со идеи за нашите јавно изнесени ставови во однос на спорот со Бугарија

Во Центар

БЛАГОДАРНОСТ ДО МАКРОН И ФРАНЦИЈА Ковачевски потенцира дека одлуката за предлогот ќе биде донесена заеднички

+инфо

Ковачевски: Добиен е нов француски предлог, одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички

Lider

Ковачевски: Добивме француски предлог со идеи за нашите јавно изнесени ставови во однос на спорот со Бугарија

Бриф

Ковачевски: Добивме француски предлог со идеи за нашите јавно изнесени ставови во однос на спорот со Бугарија

Либертас

Ковачевски: Добивме француски предлог со идеи за решавање на спорот, заеднички ќе донесеме одлука

Press24

Н.Македонија ТВ21 365 4NEWS Денешен ММС Сител 24Инфо