TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сашо Мијалков спроведен во Шутка

ТВ21 - 26.02.2021

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, попладневно беше спроведен во затворот Шутка, откако Судот му одреди мерка затворски притвор. Судот го прифати предлогот на обвинителството да му се одреди притвор на Мијалков, обвинет во „Таргет Тврдина“ ...

Мијалков во Шутка, се огласи и Заев: Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата, кога има правда има и мир!

365

Мијалков со полициска придружба спроведен во Шутка, каде ќе го издржува 60-дневениот притвор

Телма

По два месеци судот повторно ќе одлучува дали Мијалков ќе остане во Шутка или ќе си замине дома

Република

Мијалков заминува во притвор во Шутка

360 степени

Дали Мијалков ќе излезе од „Шутка“ за 60 дена?

24Инфо

Мијалков ќе биде спроведен во Шутка, Судијката Бегтовиќ ја преиначи одлуката на своите колеги за куќен притвор

Сакам да кажам

ТВ21 Алсат-М МКД ММС Република Фокус 360 степени Бриф

Вкупно 55 години затвор за „Таргет-Тврдина“, Мијалков на 12 и во притвор, Јануловска 4 години казна затвор

ТВ21 - 26.02.2021

Некогашен нивен шеф, а денеска лице кое требаше истите тие да го спроведат како обвинет. Сашо Мијалков со марица донесен во Кривичниот суд. Вкупно 55 годишни затворски казни изрече судечкиот совет за нелегалното прислушување, а потоа и уништување на ...

Злосторство и казна: 12 години за Мијалков

Deutsche Welle

Мијалков во притвор во Затворот „Скопје“ до правосилноста на пресудата

Академик

Мијалков може да биде во притвор 60 дена

Фокус

Казната е драконска, а решението за притвор незаконско: Адвокатот на Мијалков најави жалба

ММС

Обвинителството побара затворски притвор за Мијалков

Алсат-М

ВО ЖИВО: Судечкиот совет се произнесува по барањето за притвор на Мијалков

ТВ21

Фокус Кумановски м. Скопско Ехо Либертас Frontline Скопско Ехо Нова ТВ +инфо

Ристоска бара притвор за Мијалков: Има адреса на живеење во Прага, ситуиран е и може комотно да живее во бегство

360 степени - 26.02.2021

По изрекувањето на пресудата за Таргет-Тврдина, обвинителката Ленче Ристоска побара куќниот притвор на Сашо Мијалков да му се замени со ефективен притвор. Наведе неколку причини за тоа. Една од нив е тоа што МВР испратила известување дека не ...

Ристоска: Не знаеме каде бил Мијалков, се надеваме дека ќе се утврди тоа значајно прашање

Фокус

Обвинителката Ристоска побара притвор за Мијалков, полицијата не може 24 часа да го надгледува дома

Сакам да кажам

Обвинителството бара затворски притвор за Сашо Мијалков

ТВ21

Мијалков оди во „Шутка“, Тони Јакимовски во куќен притвор

Независен

Ристовска побара затворски притвор за Мијалков: Има адреса во Прага и е добро ситуиран за да живее во бегство

Слободен Печат

Се бара притвор за Мијалков, има адреса на живеење и возила во Прага

МКД

CivilMedia Фактор 24Инфо 24Инфо Телма PressingTV Вечер Прес

Спасовски: Истрагата треба да покаже кој му помогнал на Мијалков

Фокус - 26.02.2021

Истрагата за случајот со Сашо Мијалков мора да покаже каде е пропустот, дали некој помогнал и кој е тој и да се види каде е проблемот во целокупниот систем на функционирање, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

24Инфо

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Frontline

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Опсервер

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Слободен Печат

Спасовски категоричен дека Мијалков не бил избеган во Белград

Либертас

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Република

МКД Денешен Кајгана МКД Независен Press24 iPortal Либертас

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, ќе се жалиме и за пресудата и за притворот

Канал5 - 26.02.2021

Адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски смета дека казната за неговиот клинетот е драконска. Најави дека ќе се жалат кога ќе ја добијат пресудата, како и на решението за затворски притвор. -Сметам дека казната е драконска.

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, одлуката за притвор е спротивна од законот

ТВ21

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска

Фокус

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Н.Македонија

Шврговски: Затворскиот притвор на Мијалков е спротивен на законот

Република

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска и незаконска

Press24

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Точка

24Инфо Сител Слободен Печат Опсервер Либертас Кајгана МКД MakPress

Судот му одреди на Мијалков ефективен притвор, ќе биде спроведен во КПУ Затвор Скопје

Канал5 - 26.02.2021

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за укинување на мерката куќен притвор и му одреди ефективен притвор, до правосилност на пресудата на Сашо Мијалков. Судијката Џенета Бегтовиќ ја задолжи полицијата Мијалков да ...

Шврговски: Барањето за притвор на Сашо Мијалков е неосновано

ТВ21

Ристовска бара затворски притвор за Мијалков: Има адреса на живеење во Прага, може добро да живее во бегство

+инфо

Судот одлучи: Сашо Мијалков од дома оди во притвор во Шутка

МКД

Ристовска бара затворски притвор за Мијалков

Нетпрес

Мијалков доби ефективен притвор во траење од 60 дена, од судот ќе биде спроведен во „Шутка“

MakPress

Одреден 60 дневен притвор за Мијалков

Телма

Frontline Бриф iPortal Опсервер Слободен Печат Денешен еМагазин OhridNews

Сашо Мијалков осуден на 12 години затвор, оди во притвор 60 дена

Алфа - 26.02.2021

Дојде од куќен притвор, замина во Шутка. Екс шефот на УБК, Сашо Мијалков, доби 12 години затвор за предметот Таргет Тврдина. „На обвинетиот Сашо Мијалков му се засметува и времето поминато во притвор сметано од 20.11.2018 година до 01.12.2018 година ...

Шврговски: Спротивно на Член 470 е да се одреди затворски притвор, ќе се жалиме штом го добиеме решението

+инфо

Шврговски: Што е Мијалков крив ако државата не може да ги обезбеди законските обврски?

Press24

Шврговски: Што е Мијалков крив ако државата не може да ги обезбеди законските обврски?

+инфо

Шврговски: Не постои никаква можност Мијалков да избега од државата

Press24

Шврговски: Спротивно на Член 470 е да се одреди затворски притвор, ќе се жалиме штом го добиеме решението

Либертас

Шврговски: Што е Мијалков крив ако државата не може да ги обезбеди законските обврски? Ќе се жалиме штом ќе го добиеме решението

PressingTV

Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

Сител - 26.02.2021

Обвинителката Ленче Ристовска вели дека во целина Обвинителството е задоволно од изречените осудителни пресуди во случајот „Таргет Тврдина“, пред се поради тоа што со тоа се потврдиле сите наводи на Обвинителството, но, оти од висината на казните за ...

Обвинителството задоволно од пресудата, за жалби допрва ќе се одлучува

ММС

Ристовска: Притворот на Мијалков беше неопходен, може да избега

Република

Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен

Канал5

Ристовска: Притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

Кајгана

Ристоска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

24Инфо

Ристоска: Првите информации дека Мијалков може да побегне до мене стаса во саботата вечерта

МКД

iPortal Слободен Печат MakPress Опсервер Либертас Вечер Прес еМагазин

Џолев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Слободен Печат - 25.02.2021

Предлогот за притвор на Сашо Мијалков стигна во Судот во неделата во 15 часот, а одлуката е изготвена во 18:30 часот. Тоа се с è на се три и пол часа, така што Судот постапи апсолутно ажурно, изјави претседателот на Основниот кривичен суд Скопје, ...

Џолев за притворот на Мијалков: Судот одлучуваше во најбрз можен временски период

Фокус

Џолев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Канал5

Кривичниот суд можел да одлучува за притворот на Мијалков 24 часа, бил „брз“ – решавал само три ипол

Независен

Џoлев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Frontline

Џолев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Курир

Џoлев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Сител

24Инфо Press24 ТВ21 Нетпрес Телма 24 Вести Опсервер Либертас

Никој не чувствува одговорност за „бегството“ на Мијалков

Слободен Печат - 26.02.2021

Не само што никој не чувствува одговорност, туку надлежните тврдат дека биле ажурни и се горди на епилогот во „случајот Сашо Мијалков“. Денеска ексдиректорот на УБК треба да ја слушне пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“ во кој е обвинет, а со ...

Џолев: Судот беше апсолутно ажурен, за три и пол часа донесе одлука за Мијалков

+инфо

Судот постапи ажурно и за 3 и пол часа подготви одлука за предлогот за притвор за Мијалков, тврди Џолев

МКД

Џолев: Три и пол часа беа најбрзиот можен рок судот да одлучи за домашниот притвор на Мијалков

Република

Претседателот на Кривичен суд Скопје за Мијалков: За притворот одлучивме за 3,5 часа, а можевме до понеделник

Скопско Ехо

Никој не чувствува одговорност за „бегството“ на Мијалков

Пулс24

Џолев не кажува зошто бил на жешка линија со Владата во критичните моменти од бегството на Мијалков

Алфа

Р.С.Европа Точка Фактор Скопје1 Локално

Кривичен суд: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

24Инфо - 25.02.2021

Кривичниот суд преку соопштение до медиумите напоменува дека по однос на поднесениот предлог за притвор на обвинетиот Сашо Мијалков, постапувал итно, крајно професионално и стручно, донесувајќи одлука во најкус можен временски период, со примена на ...

Кривичен суд: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

MTM

Кривичен суд: Невозможно е од судот да излегла информацијата за притворот на Мијалков

Press24

Кривичен суд: Невозможно е од судот да излегла информацијата за притворот на Мијалков

Точка

Кривичен: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

Frontline

Кривичен суд: Невозмозно е од судот да протекла информација за притворот на Сашо Мијалков

Локално

Кривичен: Невозмозно е од судот да протекла информација за притворот на Сашо Мијалков

Нова ТВ

MakPress 360 степени Н.Македонија

Димовски: Ако казната е над пет години во принцип се бара притвор

PressingTV - 25.02.2021

Без разлика колква ќе биде казната на Сашо Мијалков утре, незвесно е дали тој ќе замине во ефективен притвор или ќе остане во домашен без разлика каква ќе биде одуката на Обвинителството и на Кривичниот суд.Ова го објасни новинарот Саше Димовски во ...

Каква и да биде пресудата: Обвинителството може да побара а судот да не одлучи Мијалков да оди во притвор

Република