TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Америка воведе нови санкции кон Иран по нападот на Израел

Глас на Америка - 18.04.2024

Соединетите Американски Држави воведоа нови санкции кон Иран насочени кон неговото производство на невооружени авиони по нападот врз Израел, а американскиот претседател Џо Бајден рече дека лидерите на Г7 се посветени да дејствуваат заедно за да го ...

САД и Велика Британија воведоа нови санкции кон Иран

Вечер Прес

Поранешен шеф на одбраната на ИАФ: Иран е „суперсила“ во ракети и беспилотни летала – но не и одбрана

Слободен Печат

САД и Велика Британија воведоа нови санкции за Иран поради нападот врз Израел

Р.С.Европа

САД и Британија воведоа санкции кон Иран, насочени кон производителите на дронови

Макфакс

САД и Велика Британија воведоа нови санкции кон Иран поради нападот врз Израел

Курир

Нови санкции против Иран

Deutsche Welle

Макфакс Денар Слободен Печат Слободен Печат Нетпрес Кумановски м. Нова ТВ ТВ21

Ирански командант: Иран би можел да ја преиспита својата нуклеарна политика

МКД - 19.04.2024

Ирански командант навести дека Техеран би можел да усвои нова насока на својата нуклеарна политика во екот на растечките тензии на Блискиот Исток. Фото: ЕПА „Ако Израел се заканува со напад на иранските нуклеарни објекти и планира да врши притисок ...

Иран го предупреди Израел да не напаѓа нуклеарни локации

Глас на Америка

Русија го поддржува нападот на Иран врз Израел

Слободен Печат

САД и Израел ќе одржат виртуелен состанок за Рафа

Глас на Америка

АКО ИЗРАЕЛ НАПАДНЕ, МОЖЕ ДА ИЗГРАДИМЕ АТОМСКА БОМБА Иран експлицитно спомнува програма за нуклеарно оружје

+инфо

Израел го издржа иранскиот напад, ама нема да може уште долго

Оff.net

Блискиот исток останува во центар на вниманието: Нетанјаху дециден во ставовите

Lider

Денар MakPress Вечер Прес Р.С.Европа Lider Нетпрес Точка Кумановски м.

„ЛАБОРАТОРИИ НА БОЈНОТО ПОЛЕ“ Кој е „тајниот план“ на Русија и на Иран?

+инфо - 18.04.2024

Иран учи од Русија за комбинирани ударни пакети, а и врши увид во силните и во слабите страни на одбранбените системи на Западот, рече директорката за истражување на Институтот за политика на Блискиот Исток во Вашингтон, Дејна Строл.

„Но, во Израел…“ ирански проектили и руска пропаганда

Zoom

Израелскиот министер Смотрич повика на „несразмерен напад“ врз Иран

Во Центар

Додека ескалира конфликтот меѓу Иран и Израел, арапските земји остануваат на своето

Р.С.Европа

Европскиот совет го осуди нападот на Иран врз Израел и повика на забрзување на воената помош за Украина

Локално

НАПАДНЕ ЛИ ИЗРАЕЛ, АМЕРИКАНСКИТЕ БАЗИ ЌЕ СТАНАТ ЦЕЛИ НА ИРАН Иранскиот амбасадор во Белград вели дека Израелците реагираат емотивно

+инфо

„ДОЗВОЛЕТЕ ГО НАПАДОТ, СИМБОЛИЧЕН Е!“ Американците го молеле Иран, а Израел сам ќе одлучи?!

+инфо

МКД Нова ТВ Нетпрес Кумановски м. Deutsche Welle Рацин Слободен Печат Сакам да кажам

Иран во ОН го предупреди Израел да не презема натамошни воени дејствија

Нетпрес - 19.04.2024

Иран во четвртокот пред Советот за безбедност на Обединетите нации порача дека Израел „мора да биде принуден да го запре секој натамошен воен авантуризам против нашите интереси“, додека генералниот секретар на светската организација Антонио Гутереш ...

Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

Бизнис Вести

Западот повикува на деескалација на тензиите на Блискиот исток и подготвува санкции за Иран

Телма

Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

Рацин

ПОМИРЛИВИ ТОНОВИ ОД ТЕХЕРАН Иран го информирал Вашингтон дека не бара ескалација на тензиите

+инфо

Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

24Инфо

Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

MakPress

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: ...

Во Центар - 18.04.2024

Поранешниот директор на управата за разузнавање на израелската агенција Мосад, Зохар Палти, вели дека таргетирањето на иранските нуклеарни постројки е една од опциите за одговор на нападот врз Израел.

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Макфакс

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Опсервер

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

MTM

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Точка

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Centar

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: „Нема сомнеж, сè e на маса“

Пулс24

Нетанјаху се договори со Америка!? Арапите тврдат дека тој добил согласност за операцијата во Рафах доколку нема голем ...

Во Центар - 18.04.2024

Египетските власти изјавија за катарските медиуми дека САД го прифатиле планот на Израел да започне операција во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, доколку се воздржи од извршување на голем напад врз Иран како одмазда за ракетниот напад ...

Тајмс оф Израел: Америка прифаќа операција на Израел во Рафа доколку Израел не го нападне Иран

МКД

Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Либертас

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Макфакс

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Опсервер

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

MTM

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

24Инфо

+инфо Точка Centar Канал5 Frontline Рацин Пулс24 MakPress

Бербок повика Иран да се стави во изолација за да се спречи дополнителна ескалација

Рацин - 18.04.2024

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, денеска повика на построг став кон Техеран по иранскиот беспилотен и ракетен напад врз Израел, истовремено повикувајќи да не се дозволи конфликтот да се прошири, јави ДПА.

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Бизнис Вести

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Рацин

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Макфакс

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Опсервер

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Точка

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

24Инфо

Канал5 Нетпрес Centar Слободен Печат MakPress Независен 365 MakPress

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

Рацин - 18.04.2024

Поради израелските закани за масовен воен одговор Иран може да ја ревидира својата „нуклеарна доктрина“ предупреди денеска Ахмад Хагталаб, висок командант на иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда, задолжен за нуклеарната безбедност, ...

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

MakPress

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Мета - 18.04.2024

Зборувајќи за време на посетата на Ерусалим, Камерон рече дека се надева оти израелскиот одговор ќе биде спроведен на начин што ќе ја минимизира ескалацијата Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со ...

Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Макфакс

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Н.Македонија

Премиерот на Израел до Германија и Британија: Сакам да бидам јасен – одлуките ќе ги носиме сами

Кумановски м.

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Курир

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Либертас

Бенјамин Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Опсервер

Во Центар Фокус 24Инфо Точка Локално Пулс24 Денешен Република

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

MakPress - 18.04.2024

Лидерите на членките на Унијата вечерва има добра дебата за состојбата на Блискиот Исток и се усогласија за осуда на нападот на Иран врз Израел и за воведување санкции кон иранските компании поврзани со развој и производство на дронови и проектили, ...

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Frontline

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

360 степени

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Рацин