TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборен закон, ДУИ и ВМРО ДПМНЕ заедно

Алсат-М - 12.12.2019

Вака се потпишуваа пратениците на ВМРО ДПМНЕ на бела хартија за време на пленарната седница, што подоцна ќе се предложи како амандман. Ова ќе го блокира усвојувањето на Предлог измените на голем број закони.

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

Макфакс - 12.12.2019

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да го примениме моделот на една изборна единица, вели премиерот, Зоран Заев, по блокадата на измените на Изборниот законик од страна ...

СДСМ, законот за ОЈО на крај од годината

Алсат-М - 12.12.2019

Во понеделник, Предлог на Законот за јавно обвинителство се враќа во собраниска процедура. СДСМ веќе нема да ја чека опозицијата за консензус. Предлогот во моментов е во фаза на разгледување на амандманите, постапка која беше прекината со цел да се ...

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе подолго време заедно се координираат

Слободен Печат - 12.12.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, изјави дека двете партии се координират веќе извесен период. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието поднесоа речиси 6.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик.

За три закони ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ поднесоа десет илјади амандмани

Канал5 - 12.12.2019

Дури десет илјади амандмани за три закони поднесоа ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ...Од нив 6 илјади се само за Изборниот законик, додека четири илјади се за Законот за јавно обвинителска служба и Академија за судиии.

ДУИ пет илјади амандмани, ВМРО-ДПМНЕ само илјада – СДСМ обвинува за блокада на идејата за нов изборен модел

ТВ21 - 12.12.2019

ДУИ достави околу 5 илјади амандмани против предлогот за промена на Изборниот законик. Пратеникот Артан Груби рече дека е невозможно да се направат измени на само неколку месеци пред изборите, без притоа да има детална анализа за било кој модел.

Поднесени 6000 амандмани за измени на изборниот законик – 5000 од владеачката ДУИ

24 Вести - 12.12.2019

Над 6 илјади амандмани до сега се поднесени во законодавниот дом во врска со измените во изборниот законик од кои само 5 илјади се од коалицискиот партнер на СДСМ - ДУИ. ВМРО ДПМНЕ пак поднеле по 600 амандмани за двете законски решенија со кои се ...

Собранието блокирано со амандмани од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Сител - 12.12.2019

Собранието предизборно затрупано со купишта амандмани од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Двете партии поднесоа вкупно над 6.000 амандмани на зимените на Изборниот законик, од нив 5.000 се од ДУИ а над 1000 се од опозицијата.

ДУИ и ВМРО-ДМПНЕ со илјадници амандмани блокираат четири закони во Собранието

Телма - 12.12.2019

Илјадници доставени амандмани оневозможија во Комисијата за политички систем да се разгледаат измените на Изборниот законик. ВМРО ДПМНЕ достави 600 амандмани за предлогот за една изборна единица и уште 600 за предлогот за отворени листи, бидејќи се ...

Амандманите на ДУИ за Изборниот законик прва конфронтација во коалицијата со СДСМ

Сител - 12.12.2019

Прва конфронтација меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУИ се амандманите кои партијата на Али Ахмети го предложи во однос на измените на изборниот законик, а воведувањето на една изборна единица, што е содржано во изборната програма на СДСМ е нешто ...

Дали големиот број на амандмани се прв сериозен тест на коалицијата ДУИ – СДСМ?

Канал5 - 12.12.2019

Ќе се распадне ли предизборно коалицијата СДСМ-ДУИ? За закони, препораки и избор на државни функционери, владините партнери не можат да најдат заеднички јазик. За премиерот Заев нормално е за некои прашања да имаат различни ставови, но последните ...

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со илјадници амандмани ги блокира демократските процеси во државата

Фокус - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивното работење и однесување во Собранието, кочејќи ги важните закони. Партијата работи на штета на граѓаните и на штета на демократските процеси во нашата држава, изјави денеска на прес-конференција пратеникот од ...

ВМРО-ДПМНЕ со 4.000 амандмани спречува вработените во СЈО да земат плати

Локално - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владејачката ДУИ со илјадници амандмани го блокираат Собранието навремено да ги донесе измените во неколку клучни закони. Четири илјади амандмани се поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавнообвинителска ...

Собранието затрупано со амандмани, 6000 за изборниот законик

Алфа - 12.12.2019

Изборниот законик закочен во Собрание. Со над 6000 амандамни, предлог законот за една изборна единица и отворени листи поднесен од страна на помалите политички партии донесе конфронтација во коалицијата СДСМ и ДУИ, но јавно социјал-демократите ...

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

Макфакс - 12.12.2019

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме изборниот модел за кој се залагаме сите во овие изминати години“, изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

В недела во Скопје завршната трибина од серијата „На прав пат", СДСМ очекува изборите на 12 април да се одржат со една ...

Канал5 - 12.12.2019

СДСМ, како што брифираат од партијата во изминатиот период ја заокружил изработката на изборната програма, над 160 сектори работеле секојдневно изминатиот месец и половина врз база на сите истражувања.

Поднесовме 5.000 амандмани на измените на изборниот законик, кажа Артан Груби

Сакам да кажам - 12.12.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби кажа дека неговата пратеничка група поднела речиси 5.000 амандмани на предложените измени на Изборниот закон. Според предложените измени, поднесени од група пратеници од помалите партии и независни пратеници, а ...

Пет илјади амандмани за предложените измени на Изборниот законик

Академик - 12.12.2019

Група пратеници во Собранието поднесоа предлог-измени на Изборниот законик. Со предложените законски решенија во постојниот изборен модел се воведува една изборна единица на територијата на Републиката.

(Видео) Костадинов: Со илјадници амандмани ВМРО-ДПМНЕ ја блокира собраниската дебата

Макфакс - 12.12.2019

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивното однесување во Собранието, кочи важни закони, работи на штета на граѓаните и на штета на демократските процеси во државата.Во еден ден ВМРО-ДПМНЕ поднесува илјадници амандмани на повеќе законски предлози со ...

Шест илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Телма - 12.12.2019

На предложените измени на изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Заев: Верувам дека на овие избори ќе одиме со една изборна единица!

Слободен Печат - 12.12.2019

„Тоа е наше изборно ветување. И тоа е обврска кон татковината за еден чекор повеќе кон демократизација на општеството“ „Се надевам дека ќе имаме нов изборен закон и нов изборен модел на овие избори. СДСМ и оваа коалиција е за една изборна единица.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со илјадници амандмани го блокира Собранието

Сител - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивно однесување во Парламентот и ги кочи реформските закони. Ова е коментарот на портпарол и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов кој објави дека опозициската партија поднела 970 амандмани на Законот за судии и ...

ДУИ со пет илјади амандмани го нападна предлогот за една изборна единица

+инфо - 12.12.2019

Според првичните проценки во парламентот, поднесени се над 10 илјади амандмани на двата предлози за измена на Изборниот законик, со што, практично, станува неизводливо воведувањето една единица за избор на пратеници, како и отворени листи за избор ...

ДУИ поднесе над 5000 амандмани на Изборниот законик

Сител - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднела над 5000 амандмани на измените на Изборниот законик. Пратеникот Артан Груби рече дека вакви едностарни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан со последици кои не можат да се проценат во ...

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

Сител - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик за една изборна единица и отворени листи што ги побараа помалите партии, а ги поддржа и владеачката СДСМ. Потврда дека има илјадници амандмани стигна на комисијата за ...

СДСМ: Нема пречка за една изборна единица на изборите во април

А1 On - 12.12.2019

„На овие избори нема кој да ни смета за една изборна единица, ништо не е спорно да биде направено, една изборна единица може да оди и на овие избори. Имавме состанок до два часот синоќа, дефиниравме, наша определба е една изборна единица“, велат од ...

Поднесени 6.000 амандмани за измени на изборниот законик

24 Вести - 12.12.2019

До сега се поднесени 6.000 амандмани за измени на изборниот законик – информираше претседателот на собраниската Комисија за политички систем, Александар Кирацоски откако пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ реагираше зошто на денешната седница не е ...

Блокада: ДУИ поднесе повеќе од 5.000 амандамни на предлогот за една изборна единица

Press24 - 12.12.2019

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан. Според него преседанот ќе донесе последници кои не можат да се ...

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Макфакс - 12.12.2019

Не постои пречка за една изборна единица на изборите во април, брифираат извори од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. СДСМ синоќа на состанок го дефинирале ставот дека нивна определба останува изборите да се одвиваат во една изборна единица.

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

Press24 - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик што ги побараа помалите партии, а беа поддржани од СДСМ. Предлагачот Лилјана Поповска реагираше зошто измените не се ставени на расправа.

Костадинов: ВМРО – ДПМНЕ со илјадници амандмани ги блокираат судските реформи и изборниот процес

CivilMedia - 12.12.2019

Опозициската ВМРО ДПМНЕ со илјадници поднесени амандмани, намерно ги блокира низата закони кои се наоѓаат во собраниска процедура и работи на штета на граѓаните, обвини пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов.

Во недела граѓанска трибина на СДСМ во Скопје, говорници Заев, Шекеринска и Шилегов

Локално - 12.12.2019

Во недела во Скопје ќе се одржи граѓанска трибина на која говорници ќе бидат градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и премиерот Зоран Заев, брифираат од СДСМ.

СДСМ: Сите истражувања покажуваат дека сме посилни од ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 12.12.2019

Од СДСМ очекуваат во Собранието да влезе Законот за Јавно обвинителство, брифираат денеска од партијата. Исто така, оттаму сметаат дека ќе биде променет Изборниот законик и ќе се изгласа една изборна единица.

ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија за судии

24Инфо - 11.12.2019

Прес конференција на СДСМ, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка „Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите.

Власта воведува нови изборни правила за функционерите

Н.Македонија - 11.12.2019

Собранието на Србија ја почна процедурата за измена на пакет изборни закони со кои ќе се унапредат изборните услови пред парламентарните избори, најавени за напролет. Со предложените измени појасно се дефинира користењето на јавните ресурси и ...

(ВИДЕО) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за ...

А1 On - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија на судии

Канал5 - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија на судии

Локално - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите“, изјави денеска Снежана Калеска – Ванчева, пратеничка СДСМ.

(Видео) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството

Макфакс - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите, обвини Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка од СДСМ.

Калеска: ВМРО-ДПМНЕ го штити судството кое дели селективна правда и кое ги штити нивните партиски функционери

iPortal - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите“, изјави денеска Снежана Калеска – Ванчева, пратеничка СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ преку амандмани го блокира Законот за Академија на судии

MakPress - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

Од понедeлник почнуваат 11 нови настани, кои ќе бидат поврзани со програмата на СДСМ

iPortal - 12.12.2019

Во недела во Скопје ќе се одржи граѓанска трибина на која говорници ќе бидат градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и премиерот Зоран Заев, брифираат од СДСМ.

СДСМ очекуваат да се промени изборниот законик и да се изгласа една изборна единица

Локално - 12.12.2019

Од СДСМ очекуваат во Собранието да влезе Законот за Јавно обвинителство, брифираат денеска од партијата. Исто така, оттаму сметаат дека ќе биде променет Изборниот законик и ќе се изгласа една изборна единица.

Шест илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Курир - 12.12.2019

На предложените измени на изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

4NEWS - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик за една изборна единица и отворени листи што ги побараа помалите партии, а ги поддржа и владејачката СДСМ. Потврда дека има илјадници амандмани стигна на комисијата за ...

Предложени шест илјади амандмани за измени на Изборниот законик

Слободен Печат - 12.12.2019

Според собраниски извори, опозициската ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу шестотини амандмани на измената за една изборна единица, а илјадници амандмани имаат и албанските партии, особено владејачката ДУИ, кои се изјаснија против ваквите решенија.

Поднесени 6.000 амандмани за измени на текстот на Изборниот законик

Нетпрес - 12.12.2019

На предложените измени на Изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

„Нападнат“ Изборниот законик - поднесени шест илјади амандмани

Фактор - 12.12.2019

Поднесени се 6.000 амандмани за измени на изборниот законик, информираше претседателот на собраниската Комисија за политички систем, Александар Кирацоски. Ова следуваше откако пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ реагираше зошто на денешната седница ...

Над 6.000 амандмани за измените на Изборниот законик за една изборна единица и отворени листи

Мета - 12.12.2019

На предложените измени на Изборниот законик поднесени се над шест илјади амандмани. Измените се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Амандманска блокада: ДУИ поднесе над 5.000 амандмани за Изборниот законик, ВМРО-ДПМНЕ преку 600

Вечер Прес - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог-измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би се ...