TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(видео) ЗАЕВ ЗА „СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ“ ОД БОРИСОВ: Не, во Бугарија не праќаме нота, тие ни се пријатели

Денешен - 17.07.2019

Ставовите на Зоран Заев некогаш издржуваат дури од една до следна прес-конференција, како што е случајот со нарекувањето „северномакедонци“ од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов. Откако пред неколку дена Заев најави дека ќе испратат ...

Заев се пишмани: Нема да испрати протестна нота до Борисов

Press24 - 17.07.2019

Нема потреба да се реагира со нота на изјавите на Бојко Борисов дека Пендаровски е северномакедонски претседател. Ова го изјави денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција со што потврди дека се предомислил за праќањето нота.

Нота нема да има, на Софија ѝ е укажано на содржината на Преспанскиот договор

МКД - 17.07.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов случајно и ненамерно ја направил грешката кога македонскиот претседател го именуваше како „северномакедонскиот политичар“ и „северномакедонскиот претседател“, оцени Владата додавајќи дека се работи за „голем пријател ...

Нема протестна нота за Борисов – со пријатели се разговара, вели Заев

Expres - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев го смени ставот и сега вели дека нема потреба да се реагира со нота на изјавите на бугарскиот премиер Бојко Борисов кој за Стево Пендаровски рече дека е „северномакедонски претседател“.

Заев се премисли: Нема да испратат протесна нота до Бугарија за „Северномакедонци“(ВИДЕО)

PressingTV - 17.07.2019

Само неколку дена откако самиот најави дека ќе испратат протесна нота до Бугарија за изјавите на премиерот Бојко Борисов во кои спротивно на Договорот од Преспа не нарекуваше „Северномакедонци“, премиерот Зоран Заев повторно го смени ставот.

Иако најави, Заев ретерира за протестна нота до Бугарија за северномакедонскиот претседател

MakPress - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека не испратиле протестна нота за тоа што бугарскиот премиер Бојко Борисов претседателот го нарече северномакедонски, оти тоа ќе било многу силна негативна реакција.

Ќе има ли протестна нота до Бугарија?

Фактор - 17.07.2019

Нота нема да има, а на Софија ѝ е укажано на содржината на Преспанскиот договор. Премиерот Зоран Заев рече дека не испратиле протестна нота за тоа што бугарскиот премиер Бојко Борисов претседателот го нарече северномакедонски, затоа што тоа ќе било ...