TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема датум за старт на преговори, ЕУ ќе се наврати на прашањето најдоцна до октомври

Глас на Америка - 18.06.2019

Државите членки на ЕУ не ја прифатија препораката на Европската Комисија да даде датум за старт на преговорите за членство на Македонија и Албанија. Според еврокомесарот Јоханес Хан мал број на земји биле против, а со одлуката се доведува во прашање ...

Датум за старт на преговори нема, Северна Македонија останува во чекалната на ЕУ до есен

1tv - 18.06.2019

Датум за старт на преговори нема, Македонија останува во чекалната на ЕУ до октомври кога повторно ќе се отвори прашањето за проширување. По министерскиот состанок за општи работи на ЕУ, еврокомесарот Хан порача дека колективниот кредибилитет на ...

ЕУ во октомври ќе се наврати на проширувањето, нема конкретен датум за преговори

Телма - 18.06.2019

Најдоцна во октомври ЕУ ќе се наврати на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, но без конкретен датум за преговори, е конечниот заклуок на Советот за општи работи на ЕУ, кој заврши попладнево по долга дебата која траеше од утрото.

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Нова ТВ - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Министерски совет на ЕУ ќе дебатира за Македонија

24 Вести - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Deutsche Welle - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија „Зелено светло за Северна Македонија, црвено за ...

Дали Европа повторно ќе го изневери Балканот?

Н.Македонија - 18.06.2019

Дали Европската Унија ќе го испочитува дадениот збор кон Тирана и кон Скопје, или Брисел повторно ќе го изневери Западен Балкан. Сите погледи се вперени кон состанокот на шефовите на дипломатии на земјите-членки во ЕУ во Луксембург, каде што се ...

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

(ВИДЕО) 360˚ Земјите-членки на ЕУ преговараат за заклучоците за С. Македонија и за Албанија – одлука во септември

Либертас - 18.06.2019

Неизвесноста какви заклучоци ќе добие земјава од Советот за општи работи на ЕУ ќе продолжи до состанокот на министрите за надворешни работи во вторник. Амбасадорите на земјите-членки попладнето во Луксембург дебатирале на оваа тема, но финалната ...

Денеска еден од клучните денови на македонската агенда за преговори со ЕУ

Фактор - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за стратегијата за проширување и извештаите на Европската комисија (ЕК) за реформите во земјите од Западен Балкан. Многу е веројатно дека отворањето преговори со Скопје ќе добие ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

24Инфо - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Дали заостанувањето на Албанија ја кочи Македонија на патот кон ЕУ?

Н.Македонија - 17.06.2019

Земјите-членки на ЕУ утре ќе ја одложат одлуката за отворање преговори со Македонија и со Албанија, најверојатно за септември, откако безмалку сите земји се подготвени да дадат зелено светло за Македонија, додека Албанија уште наидува на отпор од ...

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Независен - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија, пишува Дојче Веле.

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Хан: Малцинство земји-членки не беа во можност да го прифатат предлогот за почнување на преговорите

Слободен Печат - 18.06.2019

И покрај одложувањето, сите земји-членки топло го поздравиле Преспанскиот договор денеска, изјави Хан и изрази уверување дека во октомври ќе има позитивна одлука. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот ...

Северна Македонија со еден чекор внатре, Албанија ке почека пред вратите на ЕУ

Алсат-М - 18.06.2019

„Зелено светло за Северна Македонија, црвено за Албанија?“- под овој наслов порталот Еурактив на германски јазик објавува широка анализа во пресрет на денешната одлука на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Макфакс - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање преговори

Локално - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Германски медиуми: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Либертас - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија, пренесува Дојче веле .

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Точка - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Вечер - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

1tv - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за Северна Македонија и Албанија, пренесува Дојче Веле „Зелено светло за Северна ...

И денеска состанок на министрите на ЕУ за преговорите со Македонија и Албанија

Република - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

1tv - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Министерски совет на ЕУ за Македонија и за Албанија

Канал5 - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Македонија и Албанија ќе ги ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Press24 - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Министерски совет на ЕУ за Македонија и Албанија

Н.Македонија - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Македонија и Албанија ќе ги ...

Хан: За жал, малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори, нашиот колективен кредибилитет е во прашање

+инфо - 18.06.2019

Внимателно ги слушав нашите земјите-членки и тие рекоа дека многу ја ценат Северна Македонија, така што уверен сум дека ќе има зелено светло во октомври, рече Хан во врска со тоа какви гаранции добива Комисијата и земјите кандидатки дека во октомври ...

Министерски совет на ЕУ за Македонија и Албанија во Луксембург

Пулс24 - 18.06.2019

Денес министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Меѓу другото министрите треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ќе ...

Заев не ја убеди секси Европа: Нема датум за преговори за Македонија

Република - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: Одлуката одложена, за жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

МКД - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан и овој пат нема добри вести за Македонија

Фактор - 18.06.2019

Комесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, изјави дека колективниот кредибилитет на ...

Македонија денеска не доби датум за преговори, Хан вели малцинство земји членки биле против

Фокус - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

А1 On - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори, Европа уште еднаш и ја затвори вратата на ...

Курир - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

MakPress - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на Унијата е ...

ХАН: Нема датум од ЕУ за С. Македонија

Денешен - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со С. Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на Унијата ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Либертас - 18.06.2019

-За жал, малцинство на земји-членки не беа во можност да го поддржат јасниот предлог на Европската Комисија да се отворат преговори со Северна Македонија и Албанија. ЕК цврсто верува дека ЕУ треба да ги награди тие кои ги исполниле барањата ...

Хан вели дека малцинство земји членки биле против

ММС - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: Малцинство земји-членки не беа во можност да го прифатат предлогот за почнување на преговорите

PressingTV - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Бриф - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија

еМагазин - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Канал5 - 18.06.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ЕУ е во прашање.

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Сител - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...