TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден во својот тим за прв пат ќе донесе жена за министер за финансии

Канал5 - 24.11.2020

Избраниот американски претседател Џо Бајден ќе ја назначи поранешната претседателка на Федералните резерви на САД, Џенет Јелен за министер за финансии во неговата администрација, објавија „Волстрит журнал“ и „Њујорк тајмс“.

„Создадовме најсеопфата изборна измама во историјата на Америка“: Интервјуто на Бајден крена голема прашина (ВИДЕО)

Press24 - 24.11.2020

Зборовите што избраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, ги даде во интервју за портал минатиот месец, беа извадени од контекст, пишува Њујорк Тајмс. За време на интервјуто на 24 октомври претседателот Џо Бајден , според пишување на некои медиуми ...

За прв пат по два века, жена кандидат за министер за финансии на САД

Денар - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Jелен, поранешна претседателка на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии и да ја врати на чело на Федералните резерви.

Трамп малку попушти - го започна процесот на пренос на власта

Deutsche Welle - 24.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, по недели блокирање, ја започна регулираната трансформација на власта кон изборниот победник Џо Бајден. Но, Трамп и натаму не сака да чуе за пораз и продолжува со правна битка.

(ВИДЕО) Трамп се согласи да започне транзицијата на власта, Бајден почна со објавување на тимот

360 степени - 24.11.2020

Бајден веќе објави дел од номинациите, кои доколу бидат прифатени, ќе влезат во историјата бидејќи за првпат латиноамериканец ќе биде секретар за внатрешна безбедност, а жена на чело на американското национално разузнавање.

Новата администрација на САД климатската криза ќе ја третира како „итно прашање од национална безбедност“

Радио МОФ - 24.11.2020

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден , го назначи поранешниот државен секретар Џон Кери за специјален пратеник за климатската криза во новата американска администрација.

Трамп попушта: Клучна агенција во САД ја призна победата на Бајден на изборите

Press24 - 24.11.2020

Американската Агенција за општи работи (ГСА) го извести избраниот претесдетел Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го започне процесот на транзиција, односно пренос на влсата, пренеси синоќа СНН.

ВИДЕО | Андоновиќ: Трамп дозволи трансфер на власта, но не го признава изборниот пораз, а Бајден го формира ...

Слободен Печат - 24.11.2020

Доналд Трамп објави дека дозволува покренување на процесот за пренос на власта од неговата на идната администрација на Џозеф Бајден во Белата куќа. Трамп преку социјалната мрежа Твитер напиша дека не ја признава победата на Бајден на ...

Доналд Трамп прифати дека мора да почне да му ја предава палката на Џо Бајден

МКД - 24.11.2020

Доналд Трамп прифати дека во САД треба да почне формалната транзиција за новоизбраниот претседател Џо Бајден да ја преземе функцијата. Претседателот рече дека федералната агенција што го надгледува примопредавањето мора „да стори сѐ што треба да се ...

„Изборна измама“: Бајден ја вознемири јавноста со своја изјава (ВИДЕО)

Локално - 24.11.2020

Зборовите кои избраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, ги изнесе во интервју за портал минатиот месец, беа извадени од контекст, пишува „Њујорк Тајмс“. За време на интервју дадено на 24 октомври за портал, кандидатот за претседател на САД, Џозеф ...

Бајден доби известување дека може да почне со преносот на власта

Нетпрес - 24.11.2020

Американската Управа за општи работи (GSA), којашто мора да даде потврда за резултатите од изборите и во случајов за транзиција на овластувањата на претседетелската администрација, доцна во понеделникот го известила штабот на Џо Бајден дека може ...

Почнува процесот на промена на власта во САД, подготвен и Трамп, за кого борбата се’ уште трае

ММС - 24.11.2020

Американската агенција за општи работи го известила новоизбраниот претседател Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го почне процесот на формална промена на власта, се вели во писмото на шефицата Емили Марфи што го објавува СНН.

Трамп им одобри на федералните агенции да почнат со транзицијата на власта

Сакам да кажам - 24.11.2020

Доналд Трамп прифати дека формална транзиција на власта треба да почне, иако вети дека ќе продолжи да се бори за оспорување на резултатите на изборите. Тој кажа дека федералните агенции кои го надгледуваат преземањето „мора да го направат она што ...

Дали е ова крај: Трамп го одобри трансферот на власта на Бајден!

Во Центар - 24.11.2020

Доналд Трамп го одобри пренесувањето на власта на демократскиот кандидат eо Бајден, но беше доцна да се напише дека тој никогаш нема да ги одобри резултатите од изборите, за кои сè уште тврди дека биле украдени.

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Независен - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Макфакс - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Трамп подготвен да замине!

Expres - 24.11.2020

Генералната Агенција за администрација (ГСА) го извести новоизбраниот претседател Џо Бајден дека администрацијата на Доналд Трамп е подготвена да го започне процесот на формална транзиција, се вели во писмото од шефицата на ГСА, Емили Марфи, ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Либертас - 24.11.2020

A дминистрацијата на претсе да телот на САД, До на лд Трамп , синоќа да де формално одобрување новоизбраниот претсе да тел Џо Бајден да започне со преземање то на власта . Ова се случи откако официјални лица од со јуз на та држава Мичиген синоќа го ...

Трамп: Процесот на промена на власта започнува, но борбата сè уште трае

Локално - 24.11.2020

Американската агенција за општи работи (GSA) го известила новоизбраниот претседател Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го започне процесот на формална транзиција, се вели во писмото на шефицата Емили Марфи, објави Си-Ен-Ен.

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Опсервер - 24.11.2020

– A дминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го ...

Прв чекор кон признавање на победата? Администрацијата на Трамп подготвена да ја предаде власта

ТВ21 - 24.11.2020

Во писмото испратено во понеделникот од страна на Емили Марфи, директор на Службата за општа администрација (ГСА), се вели дека сегашната администрација е подготвена да ги пренесе овластувањата од Доналд Трамп на Џо Бајден .

Клучната агенција во САД сѐ уште не го одобрува предавањето на власта

Нетпрес - 24.11.2020

Клучната американска сојузна агенција којашто мора да ја одобри транзицијата на власта по американските претседателски избори и според општото убедување да го признае демократскиот кандидат Џо Бајден за победник на изборите на 3-ти ноември, соопшти ...

Клучната американска агенција го признава Бајден за победник: „Трансферот на власта може да започне“

Во Центар - 24.11.2020

Емили Марфи, шеф на клучнатa федерална агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по изборите во САД и да го признае Бајден за победник, во понеделникот испрати писмо упатено до Бајден во кое го информира дека може да започне ...

Клучна американска сојузна агенција сè уште ја нема признато победата на Бајден

МКД - 23.11.2020

Клучна сојузна агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по американските избори и да го признае Џо Бајден за победник соопшти денес дека сè уште не ја одобрила транзицијата, но дека за тоа ќе го извести Конгресот следната ...

Мичиген конечно ја потврди победата на Бајден

Независен - 23.11.2020

Изборните службеници во Мичиген во понеделникот ја потврдија победата на демократот Џо Бајден со 154.000 гласови во државата и покрај дрските обиди на претседателот Доналд Трамп да ги поништи резултатите од изборите.

ЕУ го повикува Бајден да ги нормализира односите меѓу Вашингтон и Брисел

Слободен Печат - 23.11.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го повика новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден да дојде во посета на Брисел откако ќе стапи на должност и да ги врати во нормала трансатлантските односи, нарушени во претходните четири години, ...

Шарл Мишел го повика Бајден да ги врати во нормала односите меѓу Брисел и Вашингтон

МКД - 23.11.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го повика новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден да го посети Брисел по преземањето на функцијата и да ги врати во нормала трансатлантските односи, нарушени во претходните четири години, за ...

Клучна американска агенција сè уште не сака да ја одобри транзицијата

Локално - 23.11.2020

Клучна федерална агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по изборите во САД и да го признае Џо Бајден за победник во понеделникот изјави дека се уште не ја одобрила транзицијата, но дека ќе го извести за тоа Конгресот ...

Републиканецот Крис Кристи: Правниот тим на Трамп е национална срамота

Локално - 23.11.2020

Истакнатиот сојузник на Доналд Трамп го повика да се откаже од напорите да го оспори изборниот пораз што го претрпе на претседателските избори на 3 ноември од демократот Џо Бајден. Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го нарече правниот ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Независен - 23.11.2020

САД – Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Курир - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Опсервер - 23.11.2020

– Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

ВИДЕО | Трамп упорен: Не е уверен во победата на Бајден

Слободен Печат - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Сител - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

А1 On - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

24 Вести - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба за пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија

Кајгана - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

+инфо - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Либертас - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Бриф - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Екс гувернерот на Њу Џерси со порака до Трамп: Признај го поразот

Слободен Печат - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите за пррсврт на изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД .

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Курир - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

А1 On - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

САД: Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Денешен - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

MakPress - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Кумановски м. - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

MakPress - 23.11.2020

Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Претседателот ја губи поддршката за правната битка

Слободен Печат - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на судот, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава Пенсилванија.

Прв чекор кон признавање на победата? Администрацијата на Трамп подготвена да ја предаде власта

4NEWS - 24.11.2020

Во писмото испратено во понеделникот од страна на Емили Марфи, директор на Службата за општа администрација (ГСА), се вели дека сегашната администрација е подготвена да ги пренесе овластувањата од Доналд Трамп на Џо Бајден .

Бајден започна со преземање на власта

Независен - 24.11.2020

САД – A дминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го ...