TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Само Интервју” со Бујар Османи

Канал5 - 24.01.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Бујар Османи - Макрон не рече дека ние не сме спремни, туку дека ЕУ не е спремна за проширување, а ние не можевме ништо да направиме ЕУ да биде поспремна, рече Османи.

Османи: ДУИ ги надмина сите обиди од внатре и надвор за поделба

Локално - 24.01.2020

Али Ахмети е афторитетот кој не сплотува сите во една идеја која тој ја претставува во неговиот работен век. ДУИ е сериозна организација која ги надмина сите обиди и од надвор и од внатре да се подели.

Османи го испофали Ахмети: Тој е донесен од историјата, авторитет кој има што да придонесе за општеството

Скопје1 - 24.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи во “Само вистина” се претстави како близок човек на Али Ахмети, посочувајќи дека претседателот на ДУИ, го донела историјата како авторитет и сега треба да се искористи на политичката сцена.

„Само Интервју” вечерва со Бујар Османи

Канал5 - 24.01.2020

Вечерва во „Само Интервју“ гостува Бујар Османи Дами и господа, петок е последен работен и ден резервиран за „Само интервју”. На која страна ќе се заврти албанскиот „политички компас“, дали температурите во владеачката коалиција допрва ќе се ...

Бојкот или уредувачка политика: Националните ТВ без тонски изјави од владини функционери во прилозите

Нова ТВ - 23.01.2020

Петте приватни телевизии со национална концесија ги покриваат настаните на владини функционери, но без тонски парчиња во прилозите. Ваквата појава е присутна во последните два-три дена, но раководствата на дел од ТВ куќите засега без одговор по ова ...

Има или нема бојкот од страна на 5те терестријални телевизии?

24 Вести - 23.01.2020

Има или не бојкот на владините активности на националните телевизии? Деновиве на вестите се забележува дека во новинарските прилози не се пуштаат тонски парчиња од изјави на министрите и техничкиот премиер.

Трајчевски: Медиумите сами одлучуваат кои владини активности ќе ги пренесуваат

Телма - 23.01.2020

Медиумите сами одлучуваат кои владини активности ќе ги пренесуваат, а кои не. Од она што го следи АВМУ, граѓаните се информирани за активностите, но не се пренесуваат изјави на владините функционери, што е одлука на уредувачката политика, ...

Нова „прошетка“ на Бујар Османи – Трајчевски: Техничката влада прави бесмислени активности

ТВ21 - 23.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи речиси пред секој изборен циклус ги посетува институциите кои учествуваат во изборите. Тоа го правеше на претседателските избори, а сега и пред предвремените парламентарни.

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен Печат - 23.01.2020

Се надеваме на добра соработка особено во овој предизборен период кога граѓаните сакаат да ги видат ставовите на сите учесници во овој политички натпревар за да можат да донесат соодветна одлука за наредниот мандат, изјави Османи.

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

CivilMedia - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

Османи: ДУИ ќе се придржува до принципот „Победник со победник“

Магазин - 23.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, во ексклузивно интервју за „Газета Експрес“ изјави дека ДУИ ќе се трка сама и ги повика другите албански партии да се обединат со цел да го обединат албанскиот глас.

Заборави на 2016 година: Oсмани сега сака да се почитува принципот победник со победник

Република - 23.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи по следните избори најави дека ќе го почитуваат принципот победник со победник. Тој во интервју за косовскиот весник „Експрес“ објаснува ДУИ ќе формира коалиција со македонската партија која победи на изборите на 12 април, ...

Османи: ДУИ е за принципот „победник со победник“

Expres - 23.01.2020

Во ексклузивно интервју за pприштинска „ Експрес експрес“, вицепремиерот на Република Македонија Бујар Османи, запрашан дали ДУИ ќе оди сам на избори или ќе формира коалиција со која било друга албанска политичка партија, рече дека ДУИ ќе се ...

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат - 22.01.2020

Османи тврди дека ДУИ никогаш нема да дозволи укинување на Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употреба на јазиците. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во интервју за Газета Експрес вели дека ДУИ ...

Османи на средба во АВМУ, тема изборите

24Инфо - 23.01.2020

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе има средба со делегација на Агенцијата за визуелни и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), предводена од директорот Зоран Трајчевски.

Османи на средба во АВМУ - тема ќе бидат претстојните избори

Press24 - 23.01.2020

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе има средба со делегација на Агенцијата за визуелни и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), предводена од директорот Зоран Трајчевски.

Османи на средба во АВМУ, тема изборите

Опсервер - 23.01.2020

– Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе има средба со делегација на Агенцијата за визуелни и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), предводена од директорот Зоран Трајчевски.

Османи на средба во АВМУ – тема избори

ТВ21 - 23.01.2020

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе има средба со делегација на Агенцијата за визуелни и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), предводена од директорот Зоран Трајчевски.

Османи на средба во АВМУ, тема изборите

CivilMedia - 23.01.2020

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ќе има средба со делегација на Агенцијата за визуелни и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), предводена од директорот Зоран Трајчевски.

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „Победник со победник“

Курир - 23.01.2020

ДУИ ќе се трка сама и ги повика другите албански партии да се обединат со цел да го обединат албанскиот глас. Ова во ексклузивно интервју за „Газета Експрес“, го изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, запрашан дали ДУИ ќе оди сама ...

ДУИ, овојпат, ќе го почитува принципот „победник со победник“?!

Нетпрес - 23.01.2020

Демократската унија за интеграрција (ДУИ) на априлските превремени парламентарни избори ќе се натпреварува сама, но ги повикува другите партии од албанскиот блок да се обединат со цел „да го обединат албанскиот глас“.

На 2016 година заборавија: ДУИ сега сака да важи принципот победник со победник

PressingTV - 23.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи по следните избори најави дека ќе го почитуваат принципот победник со победник. Тој во интервју за косовскиот весник „Експрес“ објаснува ДУИ ќе формира коалиција со македонската партија која победи на изборите на 12 април, ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Frontline - 23.01.2020

-Самите медиуми одлучуваат за своите уредувачки активности. Она што се наведе во текот на вчерашниот ден од неколку електорнски портали дека има наводен бојкот од страна на медиумите е засега само непотврдена информација која не можеме да кажеме ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

24Инфо - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами ќе одлучуваат како ќе известуваат – евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

ТВ21 - 23.01.2020

Владата се надева на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

А1 On - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Локално - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

CivilMedia - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

А1 On - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

24Инфо - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

ДУИ, овојпат, ќе го почитува принципот „победник со победник“?!

Точка - 23.01.2020

Демократската унија за интеграрција (ДУИ) на априлските превремени парламентарни избори ќе се натпреварува сама, но ги повикува другите партии од албанскиот блок да се обединат со цел „да го обединат албанскиот глас“.

Османи: Веќе неколку години наназад во изборниот процес нема речиси никакви нерегуларности

Слободен Печат - 23.01.2020

Ние сме зрела демократска држава која што веќе неколку години наназад во изборниот процес нема речиси никакви нерегуларности и со тоа покажуваме сериозност за една европска држава, рече Османи Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да ...

Османи: Доколку постојат одредени недоразбирања помеѓу Владата и медиумите треба да си ги решат во дијалог.

Press24 - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

Frontline - 23.01.2020

Самитот во март ќе биде на 26, а тоа е четврти ден од кампањата. Тоа што ќе се случи на третиот ден од кампањата, тоа што ќе се случи на вториот ден од кампањата директно ќе влијае на тоа како ќе гласаат министрите за надворешни работи и премиерите ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Опсервер - 23.01.2020

– Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и ...

Османи: Медиумите имаат огромна улога во демократскиот изборен процес

Мета - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

Press24 - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

МКД - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Османи за бојкотот: Се надеваме на добра соработка со медиумите особено во предизборниот период

MakPress - 23.01.2020

Владата се надева на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

АВМУ подготвена за изборите, Османи повика на фер и коректно известување на медиумите

MakPress - 23.01.2020

Медиумите и нивната улога во изборниот процес со цел да се обезбедат предуслови за фер и демократски избори и медиумската кампања, беа темите за кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот на Агенцијата за ...

Љубовта меѓу Владата и телевизиите во криза: И едните и другите кријат зошто се лути

Курир - 23.01.2020

Владата и националните телевизии се во конфликт, но и едните и другите тоа јавно не го признаваат. Вистинската причина за тоа пак, не сакаат да ја споменат, иако им е добро позната. Недоразбирањето излезе на површина, откако завчера националните ...

И телевизиите и владата молчат за причините за бојкотот

Република - 23.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Завчера тие ги спуштија камерите и не ја снимаа прес конференцијата на министерот за транспорт и врски, Горан ...