TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локалните избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

24 Вести - 25.02.2021

Трети, десетти или 17 октомври се трите можни термини за одржување на редовните локални избори наесен, брифираше претседателот на Собранието, Талат Џафери, на редовната средба со новинарите.

Локалните избори би се одржале на 3 или на 17 октомври

360 степени

Три термини за локалните избори: 3, 10 и 17 октомври

Скопско Ехо

Локалните избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Тера

Локални избори на 3-ти или на 17-ти октомври

Телма - 25.02.2021

„Локални избори се одржуваат секоја четврта година во првата половина на октомври“. Оваа одредба од Изборниот законик значи дека можни термини за избор на градоначалници и советници се 3-ти или 17-ти октомври, додека 10-ти се смета за непогоден ...

Талат Џафери кажа датуми кога би се одржале локалните избори

Фактор - 25.02.2021

Локалните избори би се одржале на 3 или на 17 октомври годинава. Три можни термини за одржување на редовните локални избори наведе денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во согласност со уставните рокови за распишување редовни избори во ...

Џафери: Локални избори во октомври, познати трите потенцијални датуми

Локално

Џафери: Локални избори во октомври, познати трите потенцијални датуми

Нова ТВ

Џафери: Локални избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Р.С.Европа - 25.02.2021

Локалните избори во Македонија треба да се одржат на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври, соопшти денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средба со новинарите. Според процедурата, 20 дена претходно тој треба да ги распише изборите, а тоа е ...

Три можни датуми за одржување на локалните избори: 3, 10 или 17 октомври

Мета

Џафери: Локални избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Press24

Локални избори ќе има на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври, вели Џафери

Сител

Еве кои се трите можни датуми за локалните избори

+инфо - 25.02.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери предупредува дека доколку дојде до тоа паралелно да се одржуваат предвремени парламентарни избори, треба да се има предвид како тоа ќе се одрази на роковите за техничката влада, за кампањата и за увидот во ...

Локалните избори треба да се одржат на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври, вели Џафери

Скопје1

Локалните избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Скопје24