TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИБА ги презакажа младинските шампионати за следната година

Сител - 08.04.2020

Светската кошаркарска федерација денеска ги откажа сите традиционални континентални собири за играчи на возраст од 14-20 години, се разбира поради глобалната пандемија со коронавирусот. Сите овие собири беа планирани за претстојното лето а во Скопје ...

ФИБА ги откажа младинските првенства, КФМ ќе остане без најмалку 50.000 евра!

Sport 1 - 08.04.2020

Традиционалните континентални собири за млади кошаркари на возраст од 14 до 20 години нема да се одржат во 2020 година, откако Светската кошаркарска федерација (ФИБА) реши да ги откаже поради глобалната пандемија со коронавирусот.

Македонија остана без организација на ЕП во 2020 година

Екипа - 08.04.2020

ФИБА Европа денеска донесе очекувана одлука, одложувајќи ги сите младински шампионати што требаше да бидат одржани под капата на оваа организација во текот на летото 2020 година. Во период на огромни ризици и опасности поради коронавирусот, донесена ...

ФИБА одложи 16. натпреварувања во младинските категории

Дриблинг - 08.04.2020

Пандемијата на COVID-19, го натера Бордот на ФИБА Европа да ги откаже сите натпреварувања кои требаше да бидат реализирани во текот на ова лето. Имено, на сите домаќини во 2020 година ќе им се овозможи приоритет да бидат домаќини на истите турнири ...

Коронавирусот ја остави Македонија без кошаркарско ЕП во 2020 година

Gol.mk - 08.04.2020

Бордот на ФИБА Европа донесе одлука да ги одложи сите младински Европски првенства и сите кошаркарски активности кои беа закажани во текот на претстојното лето. Од одлуката зафатена и Македонија , затоа што нашата држава требаше да биде домаќин на ...

КФСМ нема да биде домаќин на ЕП, ФИБА Европа ги одложи сите првенства до 16 години

SportMedia - 08.04.2020

Поради пандемија коронавирус, ФИБА Европа донесе одлука да ги одложи речиси сите активности предвидени за ова лето. Истото требаше да биде исполнето со настапите на најмладите. Добро е познато дека Македонија доби организација на ЕП А Дивизија за ...

ФИБА со нови термини за Европскиот шампионат и квалификациите за Токио

Дриблинг - 07.04.2020

Во вторник бордот на ФИБА ќе ги разгледува можностите за преместување на термините за Европските првенства во машка и женска конкуренција. Според „Sportando“, ФИБА планира да најде нов термин за Европското првенство наредната година кое требаше да ...