TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропадна најстарата туристичка компанија, пола милион луѓе треба да го прекинат одморот

24 Вести - 23.09.2019

По речиси два века, најстарата туристичка компанија, Томас Кук, банкротираше. Ликвидацијата на компанијата означува крај на ерата на една од најстарите британски компании, која започна со работа во 1841 година со организирање локални екскурзии.

Пропадна најстарата туристичка агенција во светот - 600.000 туристи останаа заглавени

Канал5 - 23.09.2019

Стотици илјади туристи останаа заглавени во странски држави, или со откажани аранжмани, по банкротот на најстарата патничка агенција во светот Томас Кук. Нивните хотели и летови останаа не платени, откако компанијата не успеа да го обезбеди ...

Крахот на најстарата туристичка компанија го претвори одморот во кошмар

Н.Македонија - 23.09.2019

Блумберг Додека почнува операцијата за враќање на заглавените патници на туристичката компанија „Томас Кук“ која функционираше 178 години, и воедно се бараат виновниците за пропаѓањето, се случува друг паралелен процес, поточно спасување на фирмата ...

После 178 години постоење, „Томас Кук“ оди во стечај

Алсат-М - 23.09.2019

Најстарата патничка компанија во светот, британската „Томас Кук“, оди во стечај. Тоа стана извесно откако пропаднаа преговорите за нејзин спас што се водеа до доцна ноќеска, а во кои претставници на компанијата се обидоа да издејствуваат владата да ...

Повеќе од 50.000 туристи заглавени во Грција, „Томас Кук“ банкротира

Вечер - 23.09.2019

Британскиот туроператор „Томас Кук“, стар 178 години банкротира, со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи главно од Германија, Велика Британија и Скандинавија клиенти на ...

Пропадна најстарата туристичка компанија, пола милион луѓе треба да го прекинат одморот

МКД - 23.09.2019

Најстарата светска туристичка компанија Томас Кук денес официјално банкротираше и веднаш престана со работа, пренесе Би-би-си. Британската агенција за цивилно воздухопловство (ЦАА) објави дека авиокомпанијата со 178 годишно искуство веднаш ...

Банкрот на „Томас Кук“ - кошмар за стотици илјади туристи

Deutsche Welle - 23.09.2019

По банкротот на британскиот туристички концерн „Томас Кук“, сите авионски летови во негов аранжман се анулирани. Преку 600.000 туристи се заглавени низ светот, многумина од нив сведочат за драматични сцени во хотелите.

Во Грција сега се околу 50 илјади туристи со пакет аранжмани на Томас Кук

+инфо - 23.09.2019

Најзасегнати се грчките острови Крит, Крф и Закинтос, но и Родос, Скиатос и Кос, каде што туристичките работници кои соработувале со „Томас Кук“ ќе претрпат штета. Процените се дека најголем број туристи преку британскиот туроператор има на Крит – ...

„ТОМАС КУК“ ЈА ФРЛИ ГРЦИЈА НА КОЛЕНА: Банкротот им донесе „земјотрес, а очекуваат и цунами во туризмот“

Фактор - 23.09.2019

Според Министерството за туризам, околу 50.000 туристи се заглавени во Грција од британската агенција Томас Кук, која утрово прогласи банкрот. Туристичката индустрија прогласи аларм за распадот на Томас Кук, оценувајќи ја како „катастрофа“, бидејќи ...

Пропадна најстарата туристичка компанија на светот „Томас Кук“, 150.000 луѓе веднаш мора да се вратат од одмор

Сакам да кажам - 23.09.2019

„Томас Кук“, најстарата туристичка компанија на светот, и официјално банкротираше и веднаш престанува со работа. Британската агенција за цивилно воздухопловство објави дека компанијата со 178-годишна традиција во ист момент престанува со превоз на ...

Поради пропаѓањето на „Томас Кук“, повеќе од 600 патници „заглавија“ во Сплит и во Дубровник

ММС - 23.09.2019

Поради пропаѓањето на најстарата светска туристичка агенција, британската „Томас Кук“, на сплитскиот аеродром заглавија точно 438 патници, колку што требаше денеска да полетаат со двата сега откажани лета.

Најстариот тур-оператор на светот се распадна преку ноќ

Оff.net - 23.09.2019

„Затвораме дуќан.“ соопштија од најстарата патничка компанија во светот, британската Томас Кукс, оставајќи заглавени во странство стотици илјади Британци кои сега некако треба да бидат вратени дома, во најобемната акција за мировна репатријација со ...

Пропадна најстарата туристичка компанија во Светот, 150.000 луѓе веднаш мора да се вратат дома

ТВ21 - 23.09.2019

Најстарата туристичка компанија на Светот, „Томас Кук“, прогласи банкрот и веднаш престанува со работа. Компанијата со 178-годишна традиција веднаш престанува со превоз на патници, и тоа значи дека 150.000 луѓе во моментов се принудени веднаш да ...

600.000 клиенти на банкротираниот тур-оператор ,,Томас Кук“ не можат да се вратат дома

AKO - 23.09.2019

По објавувањето на банкротот на најголемиот туристички оператор во светот, британската ТА ,,Томас Кук“, 600.000 нивни клиенти се наоѓаат ,,заробени“ низ светот и не можат да се вратат дома .

Банкротираше „Томас Кук“ висат аранжманите на стотици илјади туристи, хотелите им затвораат врати

OhridNews - 23.09.2019

Познатата британска авиокмпанија и туристичка агенција „Томас Кук“ и официјално банкротира и автоматски престана со работа, оставајќи на цедило илјадници туристи низ целиот свет, на кои хотелите каде требало да бидат сместени им ги затвориле вратите.

Банкротира Томас Кук, 600.000 туристи заглавени по светот

PressingTV - 23.09.2019

Изутринава џамбо џетот на компанијата Томас Кук слета во Велика Британија, но тоа официјално беше и последниот лет на таа втора по големина туристичка агенција. Преговорите кои траеја до рано изутринава за спас на Томас Кум пропаднаа, па така ...

Томас Кук „извиси“ 600.000 лица, туристи држени како „заложници“ во хотел (ВИДЕО)

+инфо - 23.09.2019

Сите одмори во иднина со компанијата се откажани, со што се променија плановите на еден милион луѓе, а 9.000 лица ризикуваат да останат без работа. Околу 600.000 луѓе, вклучувајќи 150.000 Британци, се извисени по падот на Томас Кук.

Банкротираше една од најголемите туристички агенции, 600.000 патници не знаат како ќе се вратат дома

Република - 23.09.2019

Најстарата туриристичка агенција во светот „Томас Кук“ пропадна оставајќи стотици илјади патници ширум светот незгрижени, што ќе ја предизвика најголемата мирнодопска операција на враќање луѓе во британската историја.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

Независен - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

УТРИНСКИ ФОКУС: Банкротираше британскиот авио-гигант „Томас Кук“

Фактор - 23.09.2019

Вести во фокусот на Фактор овој понеделник ... *ПРОПАДНА БРИТАНСКИОТ АВИО-ГИГАНТ Над 150 000 туристи се во страв како ќе стигант дома откако светот го обиколи шокантната вест дека британскиот авио-гигант Томас Кук банкротирал.

Пропадна најстарата туристичка агенција во светот, 600.000 туристи останаа заглавени

Фактор - 23.09.2019

Томас Кук, најстарата светска туристичка агенција,објави крај на своето работење поради огромните долгови и стотици илјади туристи се најдоа заглавени во странски земји, бидејќи нивните хотели и летови не беа платени.

Британскиот туроператор „Томас Кук“ банкротира

Локално - 23.09.2019

Британскиот туроператор Томас Кук банкротира со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката компанија се погодени од банкротот.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

Опсервер - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

А1 On - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Банкротираше „Томас Кук“

Слободен Печат - 23.09.2019

Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката компанија се погодени од банкротот. Откажани се аранжманите на стотици илјади клиенти откако британскиот туроператор „Томас Кук“ прогласи банкрот.

„Кондор“ продолжува со летови и покрај банкротот на групацијата „Томас Кук“

Сител - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Британскиот туроператор „Томас Кук“ банкротира

Вечер - 23.09.2019

Британскиот туроператор Томас Кук банкротира со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката компанија се погодени од банкротот.

Британскиот туроператор „Томас Кук“ банкротира

Нова ТВ - 23.09.2019

Британскиот туроператор Томас Кук банкротира откако пропаднаа преговорите за спас на компанијата стара 178 години, со што на стотици илјади клиенти им се откажани аранжманите. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на ...

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук

+инфо - 23.09.2019

Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето. Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала.

Британскиот туроператор „Томас Кук“ банкротира

4NEWS - 23.09.2019

Британскиот туроператор Томас Кук банкротира со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката компанија се погодени од банкротот.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

MakPress - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

24Инфо - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Банкротираше најстарата туристичка агенција во светот

Макфакс - 23.09.2019

Томас Кук, најстарата светска туристичка агенција објави крај на своето работење поради огромните долгови, со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката ...

Банкротираше „Томас Кук“, најстарата туристичка агенција во светот

Н.Македонија - 23.09.2019

Томас Кук, најстарата светска туристичка агенција објави крај на своето работење поради огромните долгови, со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката ...

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

Либертас - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

По банкротот на „Томас Кук“: Кондор продолжува да лета

Денешен - 23.09.2019

Германската компанија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Кондор продолжува со летови и покрај банкротот на Томас Кук групацијата

Нетпрес - 23.09.2019

Германската компaнија Кондор соопшти дека продолжува со летови и покрај тоа што Томас Кук групацијата, каде и тие се дел, потврди дека банкротирала. Од Кондор соопштија дека побарале денеска заем од Владата за да надминат тешкотии во работењето.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

Опсервер - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

Локално - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

А1 On - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи останаа заглавени ширум светот!

Независен - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

Press24 - 23.09.2019

Најстарата светска туристичка компанија Томас Кук денес официјално банкротираше и веднаш престана со работа, пренесе Би-би-си. Британската агенција за цивилно воздухопловство (ЦАА) објави дека авиокомпанијата со 178 годишно искуство веднаш ...

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

1tv - 23.09.2019

Најстарата светска туристичка компанија Томас Кук денес официјално банкротираше и веднаш престана со работа, пренесе Би-би-си. Британската агенција за цивилно воздухопловство (ЦАА) објави дека авиокомпанијата со 178 годишно искуство веднаш ...

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

MakPress - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

Сител - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Најстарата патничка компанија на светот, „Томас Кук“, оди во стечај

Р.С.Европа - 23.09.2019

Денешното слетување на авион на компанијата „Томас Кук“ во Велика Британија и официјално беше последниот лет на таа втора по големина, а најстара патничка компанија во светот. Преговорите кои траеја до рано изутринава за спас на „Томас Кум“ ...

Пропадна најстарата светска туристичка компанија, стотици илјади туристи се заглавени низ светот

4NEWS - 23.09.2019

Најстарата патничка агенција во светот Томас Кук банкротираше поради огромни долгови при што стотици илјади туристи се заглавени во странски држави бидејќи нивните хотели и летови не се платени.

Околу 50 илјади туристи „заглавени“ во Грција со пакет аранжмани од „Томас Кук”

Слободен Печат - 23.09.2019

Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис вели дека процесот на враќање на туристите веќе е започнат, првите 15 авиони пристигнуваат на грчките острови, а неговата процени е дека во следните три дена ќе се вратат околу 22 илјади туристи.

Околу 50 илјади туристи во моментов се во Грција со пакет аранжмани од „Томас Кук“

А1 On - 23.09.2019

Во Министерството за туризам на Грција веќе е формиран оперативен центар за справување со проблемите што произлегуваат од банкротот на „Томас Кук“ и за враќање на околу 50 илјади туристи кои со пакет аранжмани во овој момент се на различни локации ...

Околу 50 илјади туристи во моментов се во Грција со пакет аранжмани од „Томас Кук“

Опсервер - 23.09.2019

Во Министерството за туризам на Грција веќе е формиран оперативен центар за справување со проблемите што произлегуваат од банкротот на „Томас Кук“ и за враќање на околу 50 илјади туристи кои со пакет аранжмани во овој момент се на различни локации ...