TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

Либертас - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска двајцата ...

НА ПОВИДОК НОВ РАСКОЛ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Орбан донесе важна одлука

Локално - 26.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека неговата земја ќе ја поддржува Полска во продолжението на спорот поради инсистирањето на Европската унија нејзините земји-членки да го почитуваат владеењето на правото или во спротивно ќе го ...

Орбан порачува: Европа не смее да подлегне на мрежата на Сорос и да падне во рацете на глобалната елита

Точка - 26.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјавил дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерот Џорџ Сорос која, како што вели, со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Дебатата за унгарското влијание врз македонските медиуми е инкриминирачка, вели пратеник на Фидес

МКД - 26.11.2020

Европратеник на Фидес остро ја нападна дебатата одржана во средата во Европскиот парламент за унгарското влијание во словенечките и македонските медиуми како „инкриминирачка кампања“ против Унгарија.

Вина за ветото за Македонија има и Орбан, тврдат бугарски европратеници

Слободен Печат - 26.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е директно вклучен во антибугарската кампања во Северна Македонија и е меѓу виновниците за нашата земја да стави вето на разговорите за членство со поранешната југословенска република, обвинија бугарските ...

ЕУ пред раскрсница меѓу своите идеали и политикантството на популистите

Н.Македонија - 26.11.2020

Колку може иднината на Европската Унија да се поврзе со добри меѓудржавни врски базирани врз демократски принципи и постои ли можност Унијата да ги надмине пречките и предизвиците што се однесуваат на функционалноста на блокот по низата отворени ...

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на Сорос

Република - 26.11.2020

Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос, порачува унгарскиот премиер , Виктор Орбан. Тој реагира на текстот на Сорос за порталот „Проџект синдикејт“, во кој американскиот бизнисмен со унгарско потекло ги ...

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

Вечер - 25.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос. Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

24Инфо - 25.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос. Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

Centar - 25.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос. Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

Опсервер - 25.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос. Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми да нема политичка позадина

Слободен Печат - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

Европратенички: Унгарски компании спровеле операција вредна 4 милиони евра за финансирање на медиуми во Северна ...

Фокус - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми не смее да има политичка позадина

Либертас - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

ЕУ: Странското мешање во македонските медиуми не смее да има политичка позадина

Независен - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти.

ЕУ бара унгарскиот капитал во медиумите во С Македонија и Словенија да не се меша во политиката

+инфо - 25.11.2020

Потпретседателката на Европската Комисија, Вера Јурова, ги увери пратениците дека Европската Комисија „прави сѐ што може во рамките на нејзините надлежности“, кои не се многу големи во областа на слободата на медиумите.

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми не смее да има политичка позадина

Опсервер - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

МИА: Европскиот парламент дебатираше за унгарското финансирање на македонски медиуми

360 степени - 25.11.2020

ЕУ ги поддржува медиумите финансирани од странски чинители кога делуваат само како бизнис чинители, но кога тие имаат политичка агенда, тогаш нешто не е во ред, смета Јоурова Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското ...

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми не смее да има политичка позадина

Нова ТВ - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

Фајон: Унгарски компании спровеле операција вредна 4 милиони евра за финансирање на медиуми во Северна Македонија

МКД - 25.11.2020

На барање на неколку европратеници, по словенечки новинарски истражувачки стории за „нејасни“ финансирања на медиуми од страна на кругови блиски на унгарскиот премиер Виктор Орбан, денеска потпретседателката на Европската Комисија задолжена за ...

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

Опсервер - 26.11.2020

– Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска ...

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

Слободен Печат - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска двајцата ...

Унгарија и Полска не попуштаат пред Брисел: Владеењето на правото не може да биде услов за парите од ЕУ

А1 On - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска ...

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

24Инфо - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска двајцата ...

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

Република - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска двајцата ...

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

MakPress - 26.11.2020

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен ако не се смени основниот документ на Европска Унија, изјавија денеска двајцата ...

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми не смее да има политичка позадина

24Инфо - 25.11.2020

Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани јасни мерки за спречување на овој потег на унгарските власти, јави ...

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

Макфакс - 25.11.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос. Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.