TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јуни 2019 – најтопол јуни во последните 140 години

+инфо - 19.07.2019

Во јуни е забележано второто најниско ниво на мраз во последните 41 година, односно 10% под просекот за периодот од 1981 до 2010 година. Месецот јуни оваа година е најтоплиот месец во последните 140 години колку што се мерат и бележат температурите, ...

Жештините ги надминуваат сите рекорди: Истражувачите со нови најави - земјата „се вари“

Press24 - 19.07.2019

Податоците кои во четвртокот ги објавија американските научници за јуни го покажуваат дека луѓето во Европа и деловите од Африка и Јужна Америка веќе го знаат, а веќе и го почувствуваа на своја кожа.

Научниците го потврдија очекуваното: Ова беше најтоплиот јуни во историјата!

Точка - 19.07.2019

Податоците кои вчера ги објавија американските научници за јуни го покажуваат тоа што луѓето во Европа, делови од Африка и Јужна Америка веќе го знаат – температурите за овој месец се рекордни.

Светот годинава го имал најтоплиот јуни во историјата

Сакам да кажам - 19.07.2019

Светот оваа година го искусил најжешкиот јуни во историјата, со просечна температура низ светот од 16,4 Целзиусови степени, објавија американските метеоролози. Жештината особено била забележлива во делови од Европа, Русија, Канада и во Јужна Америка.

Измерени рекордни температури, метеоролозите велат ова бил најтопол јуни

Репортер - 19.07.2019

Податоците кои ги објавија американските научници во четвртокот, за температурите во месец јуни, покажуваат дека месец јули во 2019 година бил најтоплиот во изминатите 140 години. Од Националната управа за океани и атмосфера (NOAA), соопштиле дека ...

Американски научници: годинашниов јуни е најжешкиот од почетокот на мерењето

МКД - 19.07.2019

Податоците што денеска ги објавија американските научници за јуни го покажуваат она што луѓето во Европа и во делови од Африка и Јужна Америка веќе го знаат - температурите низ целиот свет се рекордни за тој месец.

Жештините ги надминуваат сите рекорди: Истражувачите со нови најави- земјата „се вари“

Курир - 19.07.2019

Податоците кои во четвртокот ги објавија американските научници за јуни го покажуваат дека луѓето во Европа и деловите од Африка и Јужна Америка веќе го знаат, а веќе и го почувствуваа на своја кожа.

Научниците го потврдија очекуваното: Ова беше најтоплиот јуни во историјата!

Скопје24 - 19.07.2019

Податоците кои вчера ги објавија американските научници за јуни го покажуваат тоа што луѓето во Европа, делови од Африка и Јужна Америка веќе го знаат – температурите за овој месец се рекордни.

Ќе го имаме ли најжешкиот документиран јули на Земјава?

Факултети - 18.07.2019

По зголемениот историски топлотен бран во Европа и невообичаено топлото време на Арктикот и во Евроазија, просечната температура на планетата се искачи на највисоко ниво досега забележано во јуни.

Жештините ги уриваат сите рекорди: Го добивме најтоплиот јуни во историјата

Вечер - 19.07.2019

Податоците кои во четвртокот ги објавија американските научници за месец јуни, покажуваат дека луѓето во Европа и деловите од Африка и Јужна Америка веќе го знаат, а веќе и го почувствуваа на своја кожа.