TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлог буџет за 2020 - Повеќе пари за плати и пензии

Р.С.Европа - 12.11.2019

Повисоки плати и пензии, субвенции за земјоделство, за рурален развој, пари за борба против загадувањето на воздухот ќе има со буџетот за следната година, изјави премиерот Зоран Заев, презентирајќи го предлог буџетот за 2020.

3,9 милијарди евра ќе биде буџетот за 2020

Сакам да кажам - 12.11.2019

Буџетот за 2020 година ќе изнесува 239 милијарди и 700 милиони денари или 3,9 милијарди евра, што е за 5 отсто повеќе од годинашниот буџет, кажа министерката за финансии Нина Ангеловски, на денешната прес-конференција во Владата.

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

Фактор - 12.11.2019

Како никогаш досега коментиран и „пробиен“ уште пред да биде официјално стокмен, Предлог Буџетот за идната година денеска е повторно пред министрите во Владата. Но, оваа „втора среќа“ мора да биде и последна - државната каса мора да биде усвоена на ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

+инфо - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Ангеловска нема да одобри буџет поголем од 4 милијарди евра – министрите барале повеќе

Телма - 11.11.2019

Министерката за финансии, Нина Ангеловска нема да одобри буџет поголем од 4 милијарди евра. Иако, во првичната верзија на буџетот – која не беше усвоена на владина седница барањата на министрите се поголеми и достигнуваат сума од околу 4,4 милијарди ...

Буџетот за 2020 утре на владина седница - Заев верува дека повисоките плати ќе донесат економска година

Сител - 11.11.2019

Кое министерство да добие повеќе пари, за што да се користат, кои се приоритетни проекти, од кои ќе има најголем ефект? Се прават последните усогласувања на предлог буџетот за наредната година.

Мегаломански буџет пред избори

Алфа - 11.11.2019

Ќе скрои ли Владата мегаломански буџет пред избори за купување гласови? Се поверојатно е дека наредната година од државната каса ќе се потрошат рекордно најмногу пари досега. Јавноста лицитира со бројки што надминуваат 4 милијарди евра, а некои одат ...

Оваа недела ќе се утврдува Буџетот за 2020

Курир - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Буџетот за 2020 да изнесува 4,46 милијарди евра

Телма - 10.11.2019

Буџетот за следната година да тежи 4,46 милијарди евра. Ваков предлог бил разгледуван на владината седница во вторникот, неофицијално дознава Телма. Дали истиот ќе биде усвоен или ќе претрпи измени, за сега никој не сака да коментира додека не бидат ...

Буџетот за следната година ќе изнесува 4 и пол милијарди евра?

Фокус - 10.11.2019

Буџетот за следната 2020 година ќе тежи 4,46 милијарди евра, ако се има во предвид предлогот разгледуван на владината седница во вторникот, објави Телма. Сепак, се уште е неизвесно дали буџетот ќе остане проектиран на оваа сума или ќе претрпи измени.

Телма дознава: Буџетот за идната година над 4 милијарди евра

Expres - 10.11.2019

Буџетот за следната година да тежи 4,46 милијарди евра , неофицијално дознава Телма според која ваков предлог бил разгледуван на владината седница во вторникот. Во предлог буџетот кој се уште не е официјален планирано е вкупно задолжување од една ...

Паднал предлог Буџетот за 2020 да тежи 4,46 милијарди евра

+инфо - 10.11.2019

Буџетот за следната година да изнесува 4,46 милијарди евра. Ваков предлог бил разгледуван на владината седница во вторникот, неофицијално дознава телевизија Телма. Дали истиот ќе биде усвоен или ќе претрпи измени, засега никој не сака да коментира, ...

Паднал предлог Буџетот за 2020 да тежи 4,46 милијарди евра

Република - 10.11.2019

Предлогот буџетот за следната година да изнесува 4,46 милијарди евра бил разгледуван на владината седница во вторникот, неофицијално дознава телевизија „Телма“. Дали истиот ќе биде усвоен или ќе претрпи измени, засега никој не сака да коментира, ...

Неделава ќе се утврдува Буџетот за наредната година

Слободен Печат - 11.11.2019

Откако ќе го усвои Владата, Предлог-буџетот за 2020 година ќе биде доставен до Собранието на усвојување. Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела.

Владата недела ќе го утврдува Буџетот за наредната година

24 Вести - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата недела ќе го утврдува Буџетот за наредната година

Опсервер - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата неделава ќе го утврдува буџетот за наредната година

Press24 - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата неделава ќе го утврдува Буџетот за 2020, неофицијално тој ќе биде 4,4 милијарди евра

МКД - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата неделава ќе го утврдува Буџетот за наредната година

Сител - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата недела ќе го утврдува Буџетот за наредната година

Канал5 - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата неделава ќе го утврдува Буџетот за 2020 година

Локално - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата недела ќе го утврдува Буџетот за наредната година

Вечер Прес - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Буџетот за наредната година ќе се утврдува во текот на оваа недела

MakPress - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Буџетот за 2020 да изнесува 4,46 милијарди евра

Тера - 11.11.2019

Буџетот за следната година да тежи 4,46 милијарди евра. Ваков предлог бил разгледуван на владината седница во вторникот, неофицијално дознава Телма. Дали истиот ќе биде усвоен или ќе претрпи измени, за сега никој не сака да коментира додека не бидат ...

Владата неделава ќе го утврдува Буџетот за наредната година

Фокус - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Владата неделава ќе го утврдува Буџетот за наредната година

CivilMedia - 11.11.2019

Владата неделава треба да го утврди буџетот за наредната година, а за што расправата ја отвори на седница минатата недела. Според досегашните информации, се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит ...

Буџетот утре на владина седница

Нетпрес - 11.11.2019

Владата на утрешната седница ќе го утврди Предлог-буџет за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година. На утрешната седница на предлог на Министер без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, ќе ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Сител - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Канал5 - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Мегаломанскиот буџет денеска на владина седница

Република - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Слободен Печат - 11.11.2019

Седницата на Владата е предвидено да почне во 9 часот. Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог буџетот за 2020 на владина седница

Press24 - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година. На дневен ред на седницата, соопшти владината прес-служба, се ...

Владата ќе расправа за предлогот за субвенционирање на печатените медиуми

МКД - 11.11.2019

Владата за утре најави две седници, првата претпладне во Скопје, а втората вечерта во Тетово. Според најавата од владината прес-служба, на првата седница треба да се утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и ...

Владата утре ќе ја одржи 164. седница

4NEWS - 11.11.2019

Владата утре во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020. денеска на владина седница

Макфакс - 11.11.2019

Предлог-буџетот за 2020 година денеска ќе се најде на редовната владина седница, што ќе се одржи во Тетово со почеток во 19 часот. Во рамки на одржување на седницата ќе има и министерски теренски активности, меѓу кои увид во реконструкцијата на ...

Владината седница утре ќе се одржи во Тетово

Н.Македонија - 11.11.2019

Редовната 165. седница на Владата утре ќе се одржи во Тетово со почеток во 19 часот. Во склоп на одржување на утрешната седница ќе има и министерски теренски активности, меѓу кои увид во реконструкцијата на регионалниот пат Тетово – Јажинце, увид во ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Курир - 11.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Владата утре ќе ја одржи 164. седница – ова се точките на дневниот ред

Либертас - 11.11.2019

Владата утре во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 година денеска на владина седница

ММС - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

А1 On - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

24 Вести - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Опсервер - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Владата ќе го утврдува Предлог-буџетот за 2020 година

Локално - 12.11.2019

Владата на Република Северна Македонија денеска, на редовната 164 седница ќе ги утврди Предлог-буџетот и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година. На дневен ред на седницата, како што соопшти владината прес-служба, се повеќе точки од ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Независен - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Владата ќе ги утврдува Предлог-буџетот и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година на седница

iPortal - 12.11.2019

Владата на Република Северна Македонија денеска, на редовната 164 седница ќе ги утврди Предлог-буџетот и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година. На дневен ред на седницата, како што соопшти владината прес-служба, се повеќе точки од ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Вечер Прес - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 на владина седница

Фокус - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Владината седница денеска ќе се одржи во Тетово

MTM - 12.11.2019

Редовната 165. седница на Владата денеска ќе се одржи во Тетово со почеток во 19 часот. Во склоп на одржување на утрешната седница ќе има и министерски теренски активности, меѓу кои увид во реконструкцијата на регионалниот пат Тетово – Јажинце, увид ...

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

Алсат-М - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

CivilMedia - 12.11.2019

Владата денеска во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година.