TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејното насилство ги полни центрите за заштита на жртвите

Сител - 26.11.2022

Семејното насилство во Југоистокот станува загрижувачка појава. Ова го покажуваат и бројките од шелтер центарот и советувалиштето за психо-социјална поддршка на жртви од семејно насилство.

Жените жртви на семејство насилство економски немоќни

Телма - 26.11.2022

25 жени жртви на родово базирано и семејно насилство престојувале во шелтер-центарот за згрижување во Струмица од почетокот на оваа година. Најголемиот дел од нив, биле сместени со своите малолетни деца, велат податоците на здружението Скај плус, ...

Меѓународен ден за елиминација на насилството врз жените

Тера - 26.11.2022

Во Битола инспектори за семејно насилство на СВР Битола, заедно со претставници на Советот за превенција на детско престапништво, психолози и друри ,а во организација на Ротари клуб “Широк сокак” од Битола учествуваа на трибина во рамките на ...

На секои 11 минути има убиство на жена или девојка од партнерот

Во Центар - 25.11.2022

Според проценките, 45.000 жени и девојчиња биле убиени од нивниот интимен партнер или член на семејството минатата година. Оваа мрачна бројка е дел од новиот извештај на Обединетите нации, привлекувајќи внимание на неприфатливата закана со која се ...

Општинската зграда во Струмица светна во портокалово во име на кампањата за борба против семејното насилство

Вечер Прес - 25.11.2022

Со осветлување на општинската зграда во Струмица во портокалово почна кампањата за 16 денови активизам за борба против семејното и родово базирано насилство. На настанот, на кој присуствуваа жени-активистки организирани во Здружението „Скај плус“ и ...

Тренчевска: Секој има активна улога во борбата против насилството

А1 On - 25.11.2022

По повод одбележување на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените и почетокот на меѓународната кампања -16 дена активизам против родово базирано насилство врз жените и девојчињата, министерката за труд и социјална политика, Јованка ...

Во Велес кампања против семејно насилство

Во Центар - 25.11.2022

– Општинската Организацијата на жени од Велес под мотото „Обединети за крај на насилство врз жени и девојчиња“ денеска ја започна кампањата против семејното насилство, која се спроведува на глобално ниво.

Нулта толеранција за насилство врз жените - порака од Форумот на жени на СДСМ

Kumanovo News - 25.11.2022

Нашите заложби се за градење на фер, праведно и еднакво општество базирано на принципите на родова еднаквост во секој сегмент од живеењето. Цврсто стоиме на заложбата за нулта толеранција за насилство врз жените и девојките, кажа Сања Јовановска, ...

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје: Да ги отфрлиме стереотипите ...

Еспресо - 25.11.2022

На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство. По тој повод разговараме со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје.

НСРР започна со кампањата „Нема да молчам” која е во рамките на 16 дена активизам за борба против насилство врз жените

Фактор - 25.11.2022

Со цел да се зголеми свеста на јавноста за семејното насилство врз жените, НСРР започна со кампањата „Нема да молчам“ која ќе трае од 25 ноември до 10 декември. Една од главните цели на оваа кампања е да се поттикнат жртвите и/или сведоците на ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

Опсервер - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

Бриф - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

Република - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

MakPress - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

Денес започнува кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

Радио МОФ - 25.11.2022

Под мотото „Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата“ годинешната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство” започнува денес, во 18:00 часот, со настан во Градскиот Трговски ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

Либертас - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни

Канал5 - 25.11.2022

Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн. Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово ...

„Кампањата 16 дена активизам“: Сите имаме должност за жените и девојчињата да бидат безбедни и онлајн и офлајн

Frontline - 25.11.2022

Препознајте, блокирајте и пријавете дигитални и други форми на насилство врз жените и девојчињата е годинешното мотото на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство” што ќе почне денеска во 18 часот, со настан во Градскиот ...

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и ...

Слободен Печат - 25.11.2022

Подобар свет е можен само ако во него целосно и слободно учествува и другата половина од човештвото. На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство.

Секој има активна улога во борбата против насилството, вели Тренчевска

Локално - 25.11.2022

По повод одбележување на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените и почетокот на меѓународната кампања -16 дена активизам против родово базирано насилство врз жените и девојчињата, министерката за труд и социјална политика, Јованка ...

СВР Битола: кривична против четири лица за неовластено огледување канабис, превенција против родово насилство, ...

Битола Њуз - 26.11.2022

СВР Битола поднесе кривична пријава против четири лица на возраст од 74, 42, 54 и 54 години сите од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “неовластено производство и пуштање во промет, наркотични дроги, психотропни ...