TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Циклонот Оливија носи поинтензивни врнежи од дожд и снег и значителна снежна покривка

1tv - 18.11.2018

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег каде очекуваме значително зголемување на ...

Во Гостивар утрово провејува снег

Gostivarpress.mk - 18.11.2018

Утрово во Гостивар има снежни врнежи со слаб интензитет. Снегот, засега не се задржува на коловозите и не создава пречки во одвивањето на сообраќајот. Снег од вчера врне во Маврово, каде веќе е формирана снежна покривка.

Овие предели денеска да очекуваат врнежи од снег

Фактор - 18.11.2018

На повеќе места во државата попладнево се очекуваат врнежи од снег, освен на југоистокот каде врнежите ќе бидат од дожд. Пообилни врнежи ќе има во западните и југозападните делови од Македонија каде се очекува да наврнат и над 30 литри на метар ...

ДОАЃААТ МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ И СНЕГ: Ова е временската прогноза што се најавува

Фактор - 18.11.2018

На сончевото и пријатно време во ноември извесно е дека му дојде крајот. Овие денови временската прогноза носи промени. Метеоролозите најавија студено време кое ќе биде проследено со дожд речиси ширум земјава, а на запад врнежи од снег.

Циклонот ОЛИВИЈА ни носи поинтензивни врнежи од дожд и снег

1tv - 17.11.2018

Во текот на оваа ноќ ќе има повремени локални врнежи од дожд, на повисоките места и на планините ќе паѓа снег, снежната граница има услови да се спушти и на местата со надморска височина од под 1000 метри.

Падна првиот снег во Маврово

Gostivarpress.mk - 17.11.2018

Мавровскиот регион е во бело. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утрово во Маврово е измерена висината на снежна покривка од 6 сантиметри. Снег има и во Лазарополе, каде снежната покривка е 4 сантиметри.

ФОТО: Снежна идила низ Македонија

Алфа - 17.11.2018

Утрово Македонија се разбуди во снежна покривка. Снег заврна на повисоките места низ државава, додека пак во делови од Западна Македонија утрово врнело дожд со повремен снег. Една од поубавите фотографии кои кружи на социјалните мрежи е срничка ...

(Фото) „Зимска идила“ во Македонија: Снег во Зрзе, Шапка, Крушево…

еМагазин - 17.11.2018

Снег падна во повеќе делови во западна Македонија предизвикувајќи убави пејсажи кај манастирот Зрзе, на Попова Шапка, во Галичник и Крушево. Метереолозите за викендов прогнозираат студено време со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на ...

Во котлините дожд, на планините снег

OhridNews - 17.11.2018

На планините викендов осамна првиот снег. До крајот на денот не очекува променливо облачно време со врнежи од дожд на пониските места и снег на планините. Максималната дневна температура во Охридскиот регион ќе достигне до 9 степени.

Облачно со дожд, на планините снег

Н.Македонија - 17.11.2018

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет, особено во јужните и истичните делови, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува ветер од југоисточен правец.

Зима во Македонија – студ, дожд и снег

1tv - 17.11.2018

Во текот на изминатата ноќ како и утринава во западните и јужните предели има локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница се спушти и до околу па и малку под 1000 метри со што провејување на снег има и во некои ...

Маврово и Крушево под снег, најстудено во Берово минус пет степени

Локално - 17.11.2018

Снежна покривка од шест сантиметри е формирана изутринава во Маврово, а во Крушево и Лазарополе четири односно три сантимери. Најниска температута од -5 степени, пак, е измерена во Берово.

Облачно со дожд, на планините снег

Локално - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка.

(ФОТО) Првиот град во кој падна снег во Македонија е овој

Фактор - 17.11.2018

Родното место на Тоше Проевски е градот во кој официјално падна првиот снег. Крушево е обвиткано во снежна покривка а за тоа сведочат фотографиите кои се шират на социјалните мрежи. Имено, засега на пониските места односно во градовите нема најави ...

Падна првиот снег во Крушево (ФОТО)

Фокус - 17.11.2018

Во доцните вечерни часови, врнежи од снег го зафатија највисокиот град на Балканот, Крушево. Иако можеби неочекувано за овој период од годината, климата во Крушево и студеното време си го направија своето.

Фото: Многу снег вечерва падна на Ѓавато, возете внимателно

Centar - 17.11.2018

Денеска падна првиот снег во Македонија, а во текот на ноќта снег го побели патот Ресен – Битола кај Ѓавато, каде што има наврнато поголема количина снег кој уште врне и бара посебно внимание при возењето на овој патен правец.

Доаѓаат температури под нулата

Локално - 18.11.2018

На сончевото и пријатно време во ноември извесно е дека му дојде крајот. Овие денови временската прогноза носи промени. Метеоролозите најавија студено време кое ќе биде проследено со дожд речиси ширум земјава, а на запад врнежи од снег.

Во наредните денови со дожд и снег на повисоките места

Тера - 16.11.2018

Утрово највисока температура од 6 степени Гевгелија, 5 Скопје З. Рид, 3 Охрид, 2 Виница, 1 Претор, Тетово, 0 Штип, Демир Капија, Прилеп, -1 Крушево, Маврово, -2 Битола, Крива Паланка, -3 Лазарополе, -8 Берово.

Нижеполе под снег

Тера - 16.11.2018

Вечерва снег и во падините на Баба планина. Пред неколку недели врнеше на врвот Пелистер, а сега и на пониските места. Метеоролозите за деновите пред нас прогнозираат дожд на пониските и снег на повисоките ...

ФОТО: Падна првиот снег на Стража- еве што најавуваат метеоролозите за следните денови

Курир - 16.11.2018

Метеоролозите за деновите од викендот кој е пред нас прогнозираа дожд на пониските и снег на повисоките места, а вечерва веќе падна првиот снег на планинскиот превој Стража. За утре од УХМР највуваат дека врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, ...

Половина од годишното количество на дожд во светот врне за само 12 дена

Емитер - 16.11.2018

Како што ни тргнало со поројни дождови лете, а со релативно суви есен, зима и пролет, во ова и не ни е толку тешко да поверуваме. Тврдењето на научниците е поткрепено со исцрпни анализи и докази, а пред доказите...

Детална временска прогноза на Славчо Попоски: Зимата пристигна, студен бран и провејување на снег

1tv - 16.11.2018

Во текот на оваа ноќ како и утре особено во западните и јужните предели ќе има локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините ќе паѓа снег каде има услови и за формирање на снежна покривка.

Врнежлив и студен викенд

OhridNews - 16.11.2018

Претстојниот викенд, времето во Охрид ќе биде студено со услови за повремени врнежи од дожд. Во сабота и недела ќе биде претежно облачно со дневни температури од 3 до 4 степени, а минималната ќе биде од -1 до 0 степени целзиусови.

УХМР предупредува: Драстична промена на времето уште од утре

Centar - 16.11.2018

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот повремено ќе се зголемува. Доцна попладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во јужните и западните делови од ...

Викендов промена на времето, студено и со повремен дожд

MTM - 16.11.2018

За време на викендот времето ќе биде студено со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утре врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, а в недела ќе бидат ...

Првиот снег на Попова Шапка

Пулс24 - 16.11.2018

На социјалните мрежи утринава се појавија фотографии од првиот снег месецов на Попова Шапка. -Дали зимата ќе ни започне порано од очекуваното, се вели во коментарот објавен под фотографиите на кои се гледа дека планината почнува да белее.

Снег ќе ја “затрупа” Македонија – УХМР со вонредно метео предупредување

Локално - 17.11.2018

Утре времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат во снег на повеќето места низ земјава, освен на југоистокот каде ќе бидат претежно од дожд.

Времето денеска – Облачно со дожд, на планините снег

Алсат-М - 17.11.2018

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет, особено во јужните и истичните делови, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува ветер од југоисточен правец.

Вистинска зима во Македонија - студ, дожд и снег

Press24 - 17.11.2018

Во текот на изминатата ноќ како и утринава во западните и јужните предели има локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница се спушти и до околу па и малку под 1000 метри со што провејување на снег има и во некои ...

Првиот снег падна во Македонија

24Инфо - 17.11.2018

Првиот снег падна во Македонија Снежна покривка од шест сантиметри е формирана изутринава во Маврово, а во Крушево и Лазарополе четири односно три сантимери. Најниска температута од -5 степени, пак, е измерена во Берово.

Временска прогноза до крајот на месец ноември

Скопје инфо - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка.

Првиот македонски град со снег

Женски магазин - 17.11.2018

Родното место на Тоше Проевски е градот во кој официјално падна првиот снег. Крушево е обвиткано во снежна покривка, а за тоа сведочат фотографиите кои се шират на социјалните мрежи. Снежна покривка од шест сантиметри е формирана изутринава во ...

Падна првиот снег во Крушево (ФОТО)

Локално - 17.11.2018

Во доцните вечерни часови, врнежи од снег го зафатија највисокиот град на Балканот, Крушево. Фотографија – Фејсбук „Монтана Палас“ Иако можеби неочекувано за овој период од годината, климата во Крушево и студеното време си го направија своето.

Првите снежни прогнози се обистинија: Нижеполе под бела обвивка

Вечер - 16.11.2018

Вечерва снег и во падините на Баба планина. Пред неколку недели врнеше на врвот Пелистер, а сега и на пониските места. Метеоролозите за деновите од викендот кој е пред нас прогнозираат дожд на пониските и снег на повисоките места, а вечерва веќе ...

Падна првиот снег на Стража

Press24 - 16.11.2018

Метеоролозите за деновите од викендот кој е пред нас прогнозираа дожд на пониските и снег на повисоките места, а вечерва веќе падна првиот снег на планинскиот превој Стража. За утре од УХМР највуваат дека врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, ...

Детална временска прогноза:Зимата пристигна, студен бран и снег, подгответе се

Press24 - 16.11.2018

Во текот на оваа ноќ како и утре особено во западните и јужните предели ќе има локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините ќе паѓа снег каде има услови и за формирање на снежна покривка, анализира Славчо Поповски.

Викендов студено со повремен дожд

Н.Македонија - 16.11.2018

За време на викендот времето ќе биде студено со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утре врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, а во недела ќе бидат ...

Од утре попладне снег ќе вее низ цела земја

Вечер - 17.11.2018

Облачно и студено време не очекува утре, со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат во снег на повеќето места низ земјава, освен на југоистокот каде ќе бидат претежно од ...

Маврово утрово под снег (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 17.11.2018

Снежна покривка од шест сантиметри е формирана изутринава во Маврово, а во Крушево и Лазарополе четири односно три сантимери. Најниска температута од -5 степени, пак, е измерена во Берово.

Снег во Маврово и Крушево

Макфакс - 17.11.2018

Падините на Маврово и повисоките места во Крушево утрово се прекриени со снежна покривка. Според најновите информации од УХМР, до 7 часот утринава висината на снежната покривка во Маврово е 6 сантиметри, 4 во Лазарополе и 4 во Крушево.

ФОТО: Временска прогноза до крајот на месецот

Курир - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка.

Викенд временска прогноза- еве што не` очекува

Курир - 16.11.2018

За време на викендот времето ќе биде студено со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утре врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, а во недела ќе бидат ...

Од утре попладне снег ќе вее низ цела земја

ТВ21 - 17.11.2018

Облачно и студено време не очекува утре, со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат во снег на повеќето места низ земјава, освен на југоистокот каде ќе бидат претежно од ...

Маврово и Крушево под снег, најстудено во Берово – минус пет степени

А1 On - 17.11.2018

Снежна покривка од шест сантиметри е формирана изутринава во Маврово, а во Крушево и Лазарополе четири односно три сантимери. Најниска температута од -5 степени, пак, е измерена во Берово.

Облачно со дожд, на планините снег

А1 On - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка.

Викендов снег- Временска прогноза за сабота и недела

Алфа - 16.11.2018

За време на викендот времето ќе биде студено со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утре врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, а во недела ќе бидат ...

Од утре попладне снег ќе вее низ цела земја

4NEWS - 17.11.2018

Облачно и студено време не очекува утре, со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат во снег на повеќето места низ земјава, освен на југоистокот каде ќе бидат претежно од ...

Променливо облачно со температури до 10 степени

МКД - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со повремен снег особено во јужните и западните делови. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет.

Облачно со дожд, на планините снег

Канал5 - 17.11.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка.