TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пругата кон Бугарија ќе биде реалност, имаме пари и целосни проекти со чиста траса, треба само да се гради, кажа ...

Сакам да кажам - 20.07.2022

Владата денеска потпиша договори со фирмите „Штрабаг“ и „Ѓулермак“ за изградба на првата и втората фаза од пругата кон Бугарија. Со тоа, како што кажаа вицепремиерот Фатмир Битиќи, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ...

(ВИДЕО) Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот

А1 On - 20.07.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се обрати на настан по повод потпишување на договори за изградба на железничката пруга за прва и втора фаза на Коридор 8 и реконструкција на железничката пруга на ...

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот

MakPress

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот

Канал5

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот

Press24

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот

Сител

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот, ја поврзуваме земјата со регионалните и европските железнички коридори

Бриф

Ковачевски: Со нова инвестиција од 200 милиони евра стануваме крстосница на Балканот, ја поврзуваме земјата со регионалните и европските железнички коридори

Frontline

Centar Телма

Потпишани договори за изградба на пругата на Коридорот 8 и реконструкција на дел од пругата на Коридор 10

Бизнис Вести - 20.07.2022

Со инвестиција од 200 милиони евра ќе продолжи изградбата на пругата на Коридорот 8 и ќе се реконструира дел од пругата на Коридорот 10. Трите договори за изградба на пруга, прва и втора фаза на Коридор 8 на релацијата Куманово – Бељаковце – Крива ...

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на настан по повод потпишување на договори за изградба на пруга, прва и втора фаза на Коридор 8 и реконструкција на пруга на Коридор 10

Centar

Власта пак ќе ја гради пругата кон Бугарија

Република

Потпишани договори за изградба на пругата на Коридорот 8 и реконструкција на дел од пругата на Коридор 10

Опсервер

УШТЕ ЕДНО „ОРУК“ ОД ВЛАСТА: Директорот Локвенец денеска вгради уште еден потпис во пругата кон Бугарија која ја градат од минатиот век

Денешен

Потпишани договори за изградба на пругата на Коридорот 8 и реконструкција на дел од пругата на Коридор 10

Press24

Конечно ќе продолжи ли изградбата на пругата Куманово – Бељаковце – Крива Паланка?

ММС

Независен MakPress +инфо Нова ТВ Канал5 Lider 360 степени Бриф

Австриски „Штрабаг“ и турски „Ѓулермак“ ќе ја градат пругата Куманово-Крива Паланка

Мета - 20.07.2022

Австриската компанија „Штрабаг“ (Strabag AG) е избрана за да ја гради пругата од Куманово до Бељаковце, додека турски „Ѓулермак“ (Gülermak) ќе ја изведува втората фаза од Бељаковце до Крива Паланка од железничкиот Коридор 8 кон Бугарија.

Ќе продолжи изградбата на пругата Куманово – Бељаковце – Крива Паланка

Kumanovo News