TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Распределени 11 милиони евра за проекти од културата: Со различни трикови корисници сакале да го надмудрат конкурсот!

Фокус - 25.02.2021

Министерството за култура ги објави резултатите од годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2021 година. Како што појасни министерката Ирена Стефоска, за распределба на 11 милиони евра, пари на даночните обврзници, ...

Објавени резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата

Мета

Разочарана сум што се бараат нереално големи суми и што исти лица си конкурираат сами на себе, рече Стефоска претставувајќи ја годишната програма за култура вредна 11 милиони евра

Сакам да кажам

Објавени резултатите од конкурсот за проекти во културата

Окно

Објавени резултатите од Годишнитe конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година

Кајгана

Објавени резултатите од конкурсите за проекти во културата, дел од авторите се обидувале да го изиграат системот вели Министерката

Радио МОФ

Одобрените проекти од културата оваа година со три милиони евра пократок буџет

Телма - 24.02.2021

Ковид кризата, но и индиции за нерегуларности од претходните години, се причини за доцнењето на објавувањето на резултатите од годишните конкурси за оваа година, рече министерката за култура Ирена Стефоска, презентирајќи ги тие резултати денеска.

11 милиони евра тежи програмата на Министерството за култура за финансирање проекти

Канал5

Оваа година е напуштен прицнипот „по малу за сите“, а дел од корисниците аплицирале со копи-пејст проекти кои изминатите години биле поддржани

Република

Министерството за култура со поддршка за заштита на културното наследство

Слободен Печат

Министерството за култура со поддршка на проекти за развој, афирмација и промоција на културата

Канал5

Министерството за култура во 2021 година со поддршка на проекти за развој, афирмација и промоција на културата и заштита на културното наследство

Frontline

Културњаци се извештиле низ годините како да го надмудруваат конкурсот

+инфо

Независен ММС Факултети Бизнис Вести

Притисоци и напуштање на системот „по малку за сите“

Р.С.Европа - 24.02.2021

Со благо задоцнување и по прв пат да не се превземаат обврски повисоки од буџетските средства, наспроти „огромните притисоци“ и практикувањето досетки, Министерството за култура ги објави резултатите од Годишниот конкурс за поддршка на програми од ...

Објавени резултатите од годишната програма: Стефоска нема да дава трошки, ќе се финансираат само квалитетни проекти

Вечер Прес

Соопштени резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 по дејности и области

Локално

Стефоска: Сите заедно можеме да одговориме на препораките и барањета од УНЕСКО, не амнестирам никого од одговорност

Скопје1

Стефоска ја презентираше Годишната програма: Oваа година напуштен е принципот „по малку на сите“

PressingTV

Годишна програма за култура: „Копипејст“ проектите без поддршка, напуштен прицнипот „по малу за сите“

24Инфо

Соопштени резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата

CivilMedia

Бриф еМагазин Република Република Н.Македонија Н.Македонија Frontline