TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Едноставен рецепт: Направете си сами сок од праски

Слободен Печат - 03.07.2020

Состојки: 5 килограми праски 5 литри вода 2 килограми шеќер Подготовка: Потребното количество праски убаво излупете ги и исчистете им ја семката. Добиените праски убаво измиксирајте ги со помош на рачен блендер.

Колку лубеници гледате на фотографијата?

Градина - 03.07.2020

Колку лубеници гледате на оваа фотографија? Кој е точниот одговор според ...

„Оваа маска со јаболков оцет ме спаси од старинските дамки на кожата и ја направи кадифено мека“

Нане - 03.07.2020

Кожните проблеми може да се појават на било која возраст. Неправилната исхрана, стресот и дерматолошките заболувања не остануваат незабележани, без да остават последици. Овие фактори на лицето и кожата оставаат т.н старински дамки, а токму денес ви ...

Зошто не смееме да изедеме повеќе од едно парче лубеница дневно? Ендокринолог вели дека ќе се здебелиме

NMD - 03.07.2020

Експертите велат дека лубеницата е здрава, но мора да се консумира во умерени количини. Д-р Павлова смета дека луѓето честопати претеруваат во количините и на тој начин си наштетуваат. -Тие мислат дека лубеницата, јаболката и бобинките се овошје кое ...

Правите голема грешка ако лубеницата ја ставате во фрижидер, еве зошто треба да престанете со тоа

Студенти - 02.07.2020

Истражување кое било направено од американското Министерство за земјоделство покажува дека сите ние кои лубеницата пред консумирање ја ставаме во фрижидер правиме грешка. Имено, како што велат експертите, лубеницата треба да ја држите на собна ...

Пијана лубеница на француски начин

Попара - 02.07.2020

Со топлите денови и вечери, едноставно овој рецепт оди одлично – лубеница на француски начин, идеална за вистинско уживање. Со само малку труд и ќе направите освежителен пијалок кој ќе ве олади и ќе ви го подобри расположението.

Летна маска за лице – Евтина а максимално делотворна, пробајте ја уште денес!

Слободен Печат - 02.07.2020

На кожата во текот на летниот период и е потребна ревитализација, бидејќи сонцето ја суши, а кремите за сончање ја прават поподложна на акни. Наместо овој проблем да го решавате со скапи препарати, зошто да не направите маска од сезонското овошје? ...

Летна нега: Домашни маски за лице со банана

Fashionel - 02.07.2020

Познато е дека бананите се одлични за нашиот организам, а со тоа и здравје. Изобилуваат со витамин Ц, Е, но и комплексот на витамини Б. Калиумот и магнезиумот се дел од минералите кои се доминанти во нејзиниот состав, а бананата содржи и железо, ...

Доколку го видите ова кога ќе ја исечете лубеницата, веднаш фрлете ја

Скопје24 - 01.07.2020

Лубеницата спаѓа меѓу најбараните овошја во летниот период. Лубеницата исто така има многу малку калории, но полно хранливи материи што ја прави совршена намирница за слабеење. Воглавно поголемиот дел од луѓето ги плукаат семките кога јадат ...

Летна нега: Домашни маски за лице со банана

Точка - 02.07.2020

Познато е дека бананите се одлични за нашиот организам, а со тоа и здравје. Изобилуваат со витамин Ц, Е, но и комплексот на витамини Б. Калиумот и магнезиумот се дел од минералите кои се доминанти во нејзиниот состав, а бананата содржи и железо, ...

Домашен сок од јагоди – Ќе го обожава цело семејство

Gotvi.mk - 02.07.2020

Направете вкусен сируп од јагоди. Состојки: 700 гр. јагоди 350 гр. шеќер 10 мл. лимонов сок 700 мл. вода Подготовка: Се варат водата и шеќерот 20 минути. Се пасираат јагодите и се додаваат во сокот кој врие. Се вари 30 минути и се процедува.

Еве зошто треба да пиете банана и цимет еден час пред спиење!

Centar - 02.07.2020

Добриот и мирен сон е многу важен за менталното здравје. Но, поради стресното секојдневие многумина имаат потешкотии во спиењето, поради што им е потребна помош, пишува Healthtipsworld. Зошто тука се добри бананата и циметот? Бананата е ...

(РЕЦЕПТ) Ослободете се од песок во бубрезите за 3 дена: Пијалак од семки од лубеница кој помага

Женски магазин - 01.07.2020

Речиси сите ние ги фрламе семките од лубеница и не сме свесни за нивната лековитост За да се искористат сите лековити својства, семето треба да се готви, да се смелат или да се печат за да се достигне нивната вредната содржина.

Доколку го видите ова кога ќе ја исечете лубеницата, веднаш фрлете ја! Може да биде опасно по здравје...

Точка - 01.07.2020

Ова сочно овошје со тврда кора претставува слатко задоволство кое што во текот на летото е идеално за освежување, а воедно е преполно со вода и хранливи материи. Лубеницата дефинитивно спаѓа меѓу најпопуларните овошја на светот.