TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Попуштија безбедносните мерки, граѓаните се поклонуваат пред гробот на Гоце Делчев

Слободен Печат - 04.02.2023

Во очекување на владината бугарска делегација чие присуство е најавено за 13 часот, полициското обезбедување ги пропушта македонските граѓани кои сакаат да му одадат почит на Гоце Делчев пред неговиот гроб во црквата Св. Спас.

Полицијата дозволи влез на мали групи граѓани во црквата Св. Спас

Р.С.Европа

(Видео) Полицијата дозволи пристап на граѓаните до гробот на Гоце Делчев

Скопје инфо

БУГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ СЕ ПОКЛОНИ ВО 13 ЧАСОТ: Сакале заедно со македонската, но не добиле одговор

Фактор

ВИДЕО: Македонскиот државен врв и политичарите му се поклонија на Гоце Делчев, се очекува бугарската делегација

А1 On

Силно полициско обезбедување во пресрет на чествувањето на Гоце Делчев

Р.С.Европа

(Видео) Чествувањето почна само со македонските делегации, бугарските се уште не се пристигнати во Св. Спас

Макфакс

Фокус МКД +инфо CivilMedia Р.С.Европа Независен CivilMedia Точка

Полициски сили се распоредени во поширокиот реон околу црквата „Свети Спас“

Канал5 - 04.02.2023

Пред црквата Свети Спас со денови е под полициска опсада... Таму е Дејан Трајковски... Дејан, можност да се приближат до црквата имаат само лицата кои се акредитирани како дел од делегациите.. Таму беше собрана и поголема група граѓани..

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Макфакс

По повод роденденот на Гоце Делчев - полиција, барикади, хеликоптери..

МКД

ФОТО+ВИДЕО: Мицкоски со сопартијците пристигнаа во црквата Св. Спас

Слободен Печат

Полициски сили се околу црквата „Свети Спас“, пристап имаат само лица со дозволи

Канал5

Црквата Свети Спас се чува и од копно и од воздух

24 Вести

ВИДЕО | Тодор Петров: Ова сценарио ќе го гледаме 365 дена на сите гробишта и сите споменици во државата

Слободен Печат

Слободен Печат Фактор еМагазин Телма 360 степени Канал5 Антропол Frontline

(ФОТО) Полицијата почна да пушта граѓани во црквата „Св. Спас“

360 степени - 04.02.2023

Претходно високи државни и партиски делегации под силно полициско обезбедување и строго одреден протокол за движење положија цвеќиња на гробот на Делчев Полицијата почна да пропушта групи на граѓани во црквата „Свети Спас“ кои на скопското Кале ...

Мицкоски: Срамота е да бидеме робови во својата држава

Р.С.Европа

Македонскиот државен врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев под силно полициско обезбедување

Р.С.Европа

Градоначалникот Димитриевски се поклони пред гробот на Гоце Делчев (ФОТО)

Кумановски м.

Стотина граѓани бараат полицијата да ги пушти до црквата Св. Спас

Р.С.Европа

Денеска се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев – МВР на готовс

360 степени

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Макфакс

Независен Н.Македонија Канал5 А1 On Република +инфо Бизнис Вести Опсервер

Пристигна навивачката група Комити - чекаат да бидат пуштени од обезбедувањето

Press24 - 04.02.2023

И навивачката група Комити пристигнаа на одбележувувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев. Моментално, секој поединечно минува низ полициска проверка за да може да пристапат до црквата Св.Спас.

И навивачката група Комити стигна пред црквата Свети Спас

МКД

ДОАЃААТ И „КОМИТИТЕ“ Нека разберат клетите Татари…

+инфо

Членовите на навивачката група Комити ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Сител

ЗНМ и ССНМ: Да се овозможи слободно движење на новинарите во црквата „Св. Спас“, односот на владините службеници е ...

360 степени - 04.02.2023

Новинарите кои денеска го следат одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ утринава не можеа да влезат во црквата. Таму им беше дозволен влез само на снимателите и фоторепортерите.

(Видео) За првпат новинарите останаа пред црквата Св. Спас и гледаа на телевизија што се случува на чествувањето

Макфакс

Новинарите не смеат во „Св. Спас“, снимателите и фоторепортерите не смеат да излезат надвор

Фокус

Забрането е новинарите слободно да се движат околу црквата Св. Спас

Антропол

(Видео) За првпат новинарите останаа пред црквата Св. Спас и гледаа на телевизија што се случува на чествувањето

Точка

ВИДЕО: Новинарите останаа пред црквата Свети Спас

А1 On

За првпат новинарите останаа пред црквата Св. Спас и гледаа на телевизија што се случува на чествувањето

Денар

MTM

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани се упатија кон Свети Спас

Сител - 04.02.2023

Делегација предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и група граѓани од пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се упати кон црквата Свети Спас каде ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев.

Мицкоски се поклони пред гробот на Гоце Делчев, надвор останаа стотици граѓани

Република

(ВО ЖИВО) Мицкоски и партиската делегација пристигнаа во црквата „Св. Спас“

360 степени

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Мицкоски со група граѓани се упати кон Свети Спас

Локално

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

Lider

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани се упатија кон Свети Спас

Телма

Нетпрес Опсервер ТВ21 4NEWS 24 Вести еМагазин Вечер Прес

(ФОТО) Мицкоски пристигна пред „Св Спас“ со сопартијците од ВМРО

Фокус - 04.02.2023

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и симпатизери од седиштето на партијата се упатија кон црквата Свети Спас, каде пристигнаа да му оддадат почит на Гоце Делчев.

СКАНДАЛ: Тотална новинарска цензура на денешното одбележување на роденденот на Гоце Делчев!

Канал5

Македонија во грч: дали Гоце Делчев ќе нѐ обедини или ќе го продлабочи јазот со Бугарија?

Deutsche Welle

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Скопје инфо

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Мета

Ниту пиле не може да прелета над и околу гробот на Гоце Делчев (ФОТО)

МКД

Сите на штрек пред утрешното одбележување на роденденот на Гоце Делчев

МКД

Lider Опсервер Канал5 Сител Н.Македонија 24 Вести Либертас OhridNews

Зад затворени врати се одбележува 151- годишнина на Гоце Делчев, доаѓа и бугарската делегација

Канал5 - 04.02.2023

Се одбележува 151- годишнина од раѓањето на Гоце Делчев, прогласен за настан од висок безбедносен ризик.. На новинарите им беше забранет влез во цркавата Свети Спас, тензично е и околу црквата и на граничниот премин Деве Баир..

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Макфакс

Вмровската колона запрена под Кале, само делегација може да оди во „Свети Спас“

Независен

Засилено полициско присуство околу „Свети Спас“, забрана за возила и луѓе

Фокус

Засилено обедбедување: Роденденот на Делчев ќе се одбележува како никогаш досега

Алфа

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас – полицијата ги спречи!

4NEWS

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Макфакс

Lider MTM Точка Н.Македонија Скопје24 еМагазин Во Центар Н.Македонија

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Макфакс - 04.02.2023

Членовите на бугарските здруженија и граѓаните кои сакаат да се поклонат на гробот на Гоце Делев на 151-годишнината од неговото раѓање, тргнаа кон Скопје по неколкучасовен застој на македонско – бугарската граница.

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Точка

Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

24Инфо

Бугари тргнаа кон Скопје со полициска придружба

Локално

Се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, строго ограничен пристапот до црквата „Св. Спас“

Сакам да кажам - 04.02.2023

Под силно полициско обезбедување се одбележува денеска 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Хеликоптер и дронови постојано ја надлетуваат околината на црквата, а пристап внатре, каде што е гробот на Гоце ...

(ФОТО) МВР на висина на задачата

Бриф

До гробот на Гоце Делчев во Скопје: Ограден простор, контролен пункт и метални огради

4NEWS

ФОТО+ВИДЕО: Претседателот, премиерот и владина делегација пристигнаа во црквата Св. Спас

Слободен Печат

Во црквата „Св. Спас“ се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

4NEWS

Во црквата „Св. Спас“ се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21

Во црквата „Св. Спас“ се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер

MakPress Нова ТВ Локално ММС Сител 24 Вести Zoom Press24

(ВИДЕО) Политичарите без проблем ги поминаа полицајците: Дојдоа делегациите да го чествуваат Гоце Делчев

Макфакс - 04.02.2023

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски беше првиот кој пристигна пред платото на црквата Свети Спас. По него пристигна дел од делегацијата на Владата односно министерките Славјанка Петровска и Бисера Костадиновска-Стојчевска, а по нив дојде собраниската ...

(ВИДЕО) Политичарите без проблем ги поминаа полицајците: Дојдоа делегациите да го чествуваат Гоце Делчев

MTM

Македонските делегации му оддаваат почит на Гоце Делчев

Н.Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ТРГНА НА ЧЕСТВУВАЊЕ Мицкоски предводи стотици партијци (ВИДЕО)

+инфо - 04.02.2023

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и симпатизери од седиштето на партијата се упатија кон црквата „Свети Спас“ за да му оддадат почит на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

ВМРО-ДПМНЕ со 11 партиски делегации на чествувањето на Гоце Делчев – партија ќе одржи и „Историски час“

Телма

ВМРО-ДПМНЕ со 11 партиски делегации на чествувањето на Гоце Делчев, партија ќе одржи и „историски час“

Нетпрес

ВМРО со 11 делегации во „Свети Спас“, потоа Мицкоски заминува на „Историски час“

Фокус

ВМРО со 11 делегации во „Свети Спас“, потоа Мицкоски заминува на „Историски час“

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ пријавила 11 делегации на гробот на Делчев, партијата ќе држи и „историски час“

Слободен Печат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Граѓани почнаа со ноќната стража, утре се чествува Гоце Делчев

Фактор - 03.02.2023

ГРАЃАНИТЕ ПОЧНАА СО НОЌНА СТРАЖА Ноќна стража има кај гробот на револуционерот Гоце Делчев, каде граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат дo утре. Група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон црквата Свети Спас.

Граѓаните со македонски знамиња кои се собраа на ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, спречени од полициски кордон

Нетпрес

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Макфакс

(ВИДЕО) Почнува ноќната стража на гробот на Гоце – народ се упати кон црквата Св. Спас

А1 On

НОЌНАТА СТРАЖА НЕ СТАСА ДО ДЕЛЧЕВ Полициски кордон го чува гробот

+инфо

Група граѓани тргнаа на „ноќна стража“ на гробот на Гоце, полицијата ги запре далеку од црквата Свети Спас

Слободен Печат

Граѓани излегоа на ноќна стража кај гробот на Делчев

Фактор

Press24 Локално Н.Македонија Фокус Точка Либертас

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Канал5 - 03.02.2023

Неколку десетици лица вечерва, како што рекоа, самоораганизирани од плоштадот Македонија дојдоа до скопското Кале во намера да го посетат гробот на Гоце Делчев. Таму беа дочекани од кордон полиција и барикади и не им беше дозволено да се доболижат ...

Полиција наоружана до заби не им дозволува на Македонците да го посетат гробот на Гоце Делчев

Република

Гоцева стража – народот со самоорганизирана стража пред вечното почивалште на Делчев

Антропол

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Либертас

ПРИСТАПОТ КОН СВ. СПАС ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН: Педесетина граѓани спречени од полицијата да дојдат до гробот на Гоце

Денешен

ПРИСТАПОТ КОН СВЕТИ СПАС ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН: Граѓани спречени од полицијата да дојдат до гробот на Гоце Делчев

Курир

ПРИСТАПОТ КОН СВЕТИ СПАС ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН: Граѓани спречени од полицијата да дојдат до гробот на Гоце Делчев

Lider

MakPress

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Опсервер - 03.02.2023

Полицијата ги контролира пристапите до црквата Свети Спас, во рамки на засилените безбедносни мерки пред утрешното одбележување 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Zoom

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Либертас

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

MakPress

ВАКА ДА ГО ЧУВАВМЕ ВО БАНИЦА, ГОЦЕ НИКОГАШ НЕМАШЕ ДА ЗАГИНЕ Специјалци со пушки стражарат околу црквата Свети Спас (ФОТО)

+инфо

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Кајгана

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

ТВ21

Бриф ММС 4NEWS 365 Пулс24