TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во САД Втор ден по ред речиси 2.000 мртви од КОВИД-19, Италија И Шпанија најавуваат олеснување на карантиот

Сакам да кажам - 09.04.2020

Втор ден по ред, во САД има речиси 2.000 починати од КОВИД-19, додека властите велат дека мерките на изолација даваат резултати. Во последните 24 часа починале 1.858 луѓе, најмногу во еден ден досега, а најтешко погодена област останува градот ...

(Видео) Шварценегер, Мадона, Лопез: На познатите „не им лесно“ во корона-карантин

еМагазин - 09.04.2020

Корона вирусот е присутен во речиси сите земји во светот, а не него не се имуни ниту светски познатите ѕвезди од филмската индустрија и шоу-бизнисот. Тие ги почитуваат правилата и веќе со недели седат во своите домови.

Франција продолжува со строгите мерки: И по 20. април нема фудбал

Екипа - 09.04.2020

И покрај првичните размислувања за продолжување на фудбалското првенство по 20. април, сепак Франција одлучи да продолжи со строгите мерки како превенција од коронавирусот. Франција синоќа го имаше најцрниот ден од почетокот на пандемијата, па токму ...

Франција продолжува со строгите карантин мерки и по 15 април

Опсервер - 09.04.2020

Лондон, 9 април 2020 () – Франција ќе ги продолжи своите строги национални карантин мерки поради епидемијата со Ковид-19 што сега се до 15 април, соопштија од Кабинетот на францускиот претседател.

Бизнисите во Италија полека ќе се вратат во живот: Се отвораат фабриките во земјата наредната недела

Бизнис Вести - 09.04.2020

Мерките за карантин во Италија, кои се во сила веќе еден месец, го забавија ширењето на коронавирусот, но ја задушуваат економијата, пишува Вол Стрит Журнал . Во март, производителите го доживеаја најлошиот месец во историјата и ја предупредуваа ...

Бунт на граѓани кои се сместени во карантин во хотелот “Дрим” во Струга, тие заглавени во собите чекаат властите да им ...

Курир - 09.04.2020

Вечерва на Алфа телевизија во емисијата “Заспиј ако можеш” во живо од хотелот “Дрим” се јавија граѓани, повратници од Германија, кои доживуваат голгота откако се во карантин. Денеска попладне се случил и инцидент пред хотелот, кога една група на ...

Германска студија: Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Deutsche Welle - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници.

Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Локално - 08.04.2020

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ во средата вечер, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронавирусот, кои започнуваат во 17:00 часот во петок и завршуваат во 5 часот ...

Во недела, околу 280 лица во хотели во Струга ќе излезат од државен карантин

Алсат-М - 08.04.2020

Во недела околу 280 лица од целата земја ќе бидат ослободени од државен карантин во „Хотелот Дрим“ во Струга. На нив веќе им се обезбедени документи што треба да ги пополнат пред да ја напуштат изолацијата и мерките што мора да ги следат во ...

Жуниор: Сега уживам со син ми, едвај чекаме кризата да заврши

Gol.mk - 08.04.2020

Жуниор е еден од странците кои во моментов се во Македонија, додека трае пандемијата со коронавирусот низ целиот свет. Бразилецот кој настапува за Вардар за Gol.mk раскажа како ги живее овие моменти и како се справува со карантинот.

Граѓаните кои ќе се вратат од Италија најмалку во карантин да бидат 21 ден

+инфо - 08.04.2020

На последната седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација на активностите за спречување на внесување и ширење е донесен и заклучок надлежните институции да ја разгледаат можноста за лицата кои треба да бидат ...

ПСИХОЛОЗИТЕ откриваат како да се изборите со КАРАНТИНОТ

Машки магазин - 08.04.2020

Долгиот престој во домот почна да влијае на многумина ... Голем број луѓе почнаа да се жалат и велат дека изолацијата и карантинот почнаа негативно да влијаат врз нив. Ова е особено тешко за оние кои се навикнати да поминуваат време надвор и да се ...

(ВИДЕО) 14. дена карантин – од друг агол: Не е како што се гледа!

Екран - 08.04.2020

Карантин…збор кој до скоро беше малку познат и користен, освен во спортските настани… Но, пандемијата со корона вирус придонесе се’ почесто да го слушаме а некои и да го практикуваат… Едно момче покажало, преку видео, како тој ги проживеал тие 14.

Карантинот во Италија се продолжува уште 15 дена

Макфакс - 08.04.2020

Италијанската влада во петок, најдоцна во сабота, ќе донесе нови мерки за продолжување на карантинот за уште 15 дена. Техничко-научниот одбор во владата, кој управува со рестриктивните мерки за епидемија инсистира на тоа мерките за ограничување се ...

Како им успева: Дали оваа азиска земја е единствената во светот без потврден случај на коронавирус?

Локално - 08.04.2020

Северна Кореја тврди дека нема потврдени случаи на КОВИД-19. Продолжува тестирањето на граѓаните за вирусот, а повеќе од 500 лица се во карантин, според Светската здравствена организација (СЗО).

Викторија и Дејвид Бекам од коронавирусот се кријат во карантин вреден 6,7 милиони евра (ФОТО)

Слободен Печат - 08.04.2020

Дејвид и Викторија Бекам во моментот се наоѓаат во самоизолација со своите деца во Англија… Поранешната фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам (44) и неговата сопруга и модна дизајнерка Викторија Бекам (45) се сместени во луксузниот дом за време на ...

Северна Кореја тестирала 709 лица од почетокот на април, нема заразени

Нетпрес - 08.04.2020

Северна Кореја, една од многу малкуте земји во светот коишто сѐ уште немаа потврден случај на Covid-19, објави дека продолжува да ги тестира граѓаните на коронавирусот, а повеќе од 500 луѓе се сместени во карантин, наведува Светската здравствена ...

Што би се случило ако пандемијата трае 18 месеци и повеќе?

Црнобело - 08.04.2020

Пандемијата со корона вирусот владее веќе неколку месеци, а повеќето градови ширум светот се под карантин, обидувајќи се да ја спречат заразата. Кај нас карантинот трае едвај неколку недели, но на луѓето им станува сè потешко да се справат со ...

‘Црни’ прогнози – карантин во светот до средината на летото!

Точка - 08.04.2020

Врвот на растот на бројот на заболени луѓе од коронавирусот во светот штотуку претстои, а карантинот би можел да потрае до средината на летото, покажува моделот кој го направиле од американската консултантска компанија „Boston consulting group“.

Пикот на коронавирусот допрва ни следи: Карантинот може да потрае до средина на летото во целиот свет

Локално - 08.04.2020

Врвот на бројот на пациенти со коронавирус во светот допрва треба да дојде, а карантините може да траат до средината на летото, според моделот развиен од консултантската група на американски консултантски компании Бостон (БЦГ).

Карантински роденден: Две сестри добија изненадување кое долго ќе го паметат

Хаштаг - 08.04.2020

И покрај тоа што се заглавени во каранти, овие родители од Оклахома се решија родендените на своите две ќеркички да ги направат посебни. Џарел Вејд и неговата сопруга Витни обично ги слават родендените на своите две ќерки во ист ден, а возбудата во ...

Селекторот Тодоров заврши со карантинот, но сега ќе мора во – самоизолација!

Sport 1 - 08.04.2020

Мартовското враќање од привремената работа во Романија, селекторот на кошаркарската репрезентација, Александар Тодоров, ќе ја памети долго со оглед што поради пандемијата со коронавирусот од граница беше испратен директно во 14-дневен карантин, кој ...

Европејците се за строги карантински мерки, ама не ги почитуваат

Н.Македонија - 08.04.2020

Повеќе испитувања на јавното мислење во неколку земји во Европа укажуваат дека граѓаните не само што ги поддржуваат карантинските мерки туку немаат ништо против ако нивните влади воведат уште построги ограничувања на слободата за да го спречат ...

Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако воведувањето на апликација се покажа како делумно успешна мерка, јужнокорејските власти размислуваат за употреба на електронски нараквици како алатка за следење на лицата во самоизолација, која би го спречила ширењето на коронавирусот, пишува ...

Северна Кореја уште тврди дека нема заразени, СЗО ги објави податоците од таа земја

МКД - 08.04.2020

Северна Кореја, која тврди дека сè уште нема ниеден потврден случај на ковид-19, вели дека продолжува да ги тестира граѓаните за коронавирус и дека повеќе од 500 лица се ставени во карантин, соопшти денес Светската здравствена организација.

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Макфакс - 08.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин за цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објави агенцијата Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Вучиќ: не се исклучува карантин на цел ден

Р.С.Европа - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е исклучено да се воведе 24-часовен карантин во Белград. Говорејќи за мерката за целодневна забрана за движење, Вучиќ рече дека тоа ќе се случи доколку експертите ја предложат таа мерка.

Вучиќ не исклучува воведување 24-часовен карантин

Слободен Печат - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ гостувајќи на телевизијата РТС изјави дека не исклучува воведување 24-часовен карантин. Тој наведе дека е вознемирен секој ден кога ќе чуе колку заразени и починати има од коронавирусот во Србија.

Викторија и Дејвид Бекам се во карантин вреден 6,7 милиони евра

Попара - 08.04.2020

Бившиот фудбалер и неговата сопруга Дејвид и Викторија Бекам се во карантин поради корона вирусот во својот луксузен дом. Во последните неколку недели, неодоливите членови на ова семејство, Ромео,Круз и Харпер го документираа престојот во вилата од ...

СЗО: Во Северна Кореја нема коронавирус

Курир - 08.04.2020

Во Северна Кореја, една од ретките земји во светот што нема пријавено случаи на корона вирус, велат дека се тестираат и дека повеќе од 500 лица се ставени во карантин, изјави претставник на Светската здравствена организација за таа држава, Едвин ...

Забава во карантин: Кога нема за каде – ќе се дотераш и маскираш за фрлање ѓубре (фото+видео)

Црнобело - 08.04.2020

Ситуацијата со домашниот карантин е иста ширум целиот свет, па огромен дел од луѓето се затворени дома. Ако ви треба идеја како да се облечете за следното фрлање на ѓубрето, сигурно ќе најдете инспирација во следниве фотографии и ...

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

Фактор - 08.04.2020

Во една од 18-тте земји, кои досега немаат пријавено заболен со новиот коронавирус, Северна Кореја, има само 509 луѓе кои се ставени во карантин. СЗО вели дека таму се прават тестирања, но нема позитивен случај до сега.

Екс-сопружниците по 20 години од разводот заедно во карантин со децата!

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Холивудските актери минуваат заедничко време во самоизолација со своите деца, додека носат исти ...

Повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Press24 - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин во борба против ширењето на коронавирусот, пренесува Франс прес. Тоа повеќе од половина (околу 52 отсто) од светската популација.

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

+инфо - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се наоѓаат во принуден или предложен карантин во битката против ширењето на коронавирусот. Ова го пренесе агенцијата „Франс прес“ повикувајќи се на официјални податоци.

Повеќе од четири милијарди лица се во карантин во околу 100 земји во светот

ТВ21 - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди лица во околу 100 земји и територии од светот се наоѓаат во принуден или предложен карантин во борбата против ширењето на коронавирусот.Веста вечерва ја пренесе Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Данска од следната недела ги отвара градинките и училиштата, Германија за две седници излегува од карантин

Сител - 07.04.2020

Данска од следната недела ги отвара градинките и училиштата. Германија за две седници излегува од карантин, а австријците од мај повторно ќе може да одат на шопинг-ова се дел од европските земји кои почнаа да ги ублажуваат мерките против корона ...

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Македонија, при што се обезбедени ...

ТВ21 - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани, кои се најдоа во странски земји, и прифаќањето во нашата држава за време на вонредната ...

Ј. Кореја со намера да следи заразени лица со ковид-19 со т.н. електронски ракавици

Нова ТВ - 07.04.2020

Јужна Кореја денеска соопшти дека разгледува можност за користење на електронски ракавици со цел следење на што повеќе луѓе кои се наоѓаат во самоизолација како мерка за спречување на ширењето на ковид-19 вирусот.

Данска прва во Европа планира повторно да ги отвори градинките И училиштата

Сакам да кажам - 07.04.2020

Данска е прва држава во Европа која ќе ги отвори градинките и основните училишта, во постепено олеснување на карантинот во земјата. Премиерката Мете Фредериксен изјави дека во прв момент училиштата ќе се отворат само за учениците до 11 години, што ...

И Холандија како Шведска: Интелигентен карантин - што е тоа?

Женски магазин - 07.04.2020

Холандија е една од ретките земји која во битка со новиот вирус ја применува практиката на имунитет на стадо, која според многумина е пресметана и сурова. Властите во Холандија ја нарекуваат оваа тактика поинаку - интелигентен карантин – но, ...

Зошто во Северна Кореја нема корона?

+инфо - 07.04.2020

Официјалните податоци покажуваат дека во Северна Кореја не е регистриран ниту еден случај на коронавирусот кој ја парализираше целата планета. Со оглед на тоа што оваа земја граничи со Кина и со Јужна Кореја, автоматски се наметнува прашањето како е ...

Алијанса за Албанците бара да се обезбедат формулари на албански јазик за изолираните граѓани во Струга

Слободен Печат - 07.04.2020

Никој нема право да присили некого да потпише нешто без да прочита и да разбере што треба да потпише. Ова право им е одречено на неколку изолирани лица во државниот карантин во Струга, од кои е побарано да пополнат некои формулари и изјави на ...

Данска повторно ги отвора градинките и основните училишта од следната недела

Радио МОФ - 07.04.2020

Данската влада соопшти дека планира да ги отвори градинките и школите како први чекори кон постепено повлекување на мерките воведени поради епидемијата со коронавирусот. Премиерката Мете Фредериксен изјави дека владата најпрво ќе ги отвори ...

„Првпат гледам сино небо во последните 10 години“ - Загадувањето во Индија намалено поради карантинот

Црнобело - 07.04.2020

Уште минатиот месец почнавме да слушаме вести дека поради карантинот, се намалува загадувањето на воздухот. Пред една недела, властите во Индија, една од најнаселените држави во светот, прогласија национален карантин, па и таму почна да се ...

Северина ја поздрави Македонија на карантинскиот концерт ВИДЕО

+инфо - 07.04.2020

„Поздрав до Хрватска, Србија, Босна и Херцеговна, Црна Гора и Словенија, ве сакам!“, напиша хрватската пејачка Северина на социјалната мрежа Инстаграм, веднаш под видеото кое таа го „нарекува карантински концерт од дома“.

Данска почнува со олеснување на карантинските мерки

Либертас - 07.04.2020

Данска планира да олесни дел од карантинските мерки наметнати поради новиот коронавирус. – Јаслите и градинките ќе продолжат со работа од 15 април. Учениците од прво до петто одделение ќе се вратат во училниците, рече синоќа премиерката Мете ...

Со електронски нараквици се следат луѓето во самоизолација: Јужна Кореја воведува нови мерки за контрола на короната

Локално - 07.04.2020

Властите во Јужна Кореја размислуваат да користат електронски нараквици за да го следат зголемениот број на луѓе што се ставени во изолација за да се забави ширењето на новиот коронавирус.

Нови мерки за контрола во Јужна Кореја: Со електронски алки ќе ги следат луѓето во самоизолација

Точка - 07.04.2020

Јужнокорејските власти размислуваат за употреба на електронски алки со кои ќе ги следат лицата кои се во самоизолација. Голем број на граѓани во Македонија без никаква општествена и морална одговорност, им беше наложена самоизолација, одлучија ...

Германија планира да го укине карантинот на 19 април!

Магазин - 07.04.2020

Германија подготви список на мерки, вклучително и носење маски, ограничување на собирање луѓе на јавни места и брзо следење на контролата на ширење на заразата. Според властите, тоа ќе овозможи животот повторно да се врати во нормала кога ќе се ...