TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продажбата на iPhone опаѓа, Samsung ја врати круната на најпродаван светски бренд за мобилни

Пари - 16.04.2024

Продажбата на паметни телефони на Apple падна за 10% во минатиот квартал, според фирмата за истражување на пазарот IDC, бидејќи продажбата во Кина драстично падна. Компанијата го загуби моментумот во Кина бидејќи национализмот, лошата економија и ...

„Samsung“ повторно на првото место според бројот на продадени мобилни телефони

Точка - 15.04.2024

Кон крајот на 2023-та година „Apple“ се проби на првото место, но во првото тримесечје „Samsung“ се врати на позицијата водечки доставувач на паметни телефони. Јужнокорејскиот технолошки џин „Samsung“ повторно во првото тримесечје го зазема првото ...

Samsung повторно број еден во светот по продажба на мобилни телефони

Денар - 15.04.2024

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung повторно го зазеде првото место на светската ранг листа за продажба на мобилни телефони во првиот квартал, надминувајќи го Apple, открија прелиминарните податоци на истражувачката компанија IDC.

Пазарот на паметни телефони расте трет квартал по ред, Apple ја загуби водечката позиција

Независен - 15.04.2024

Apple испорача 50,1 милиони уреди во првиот квартал, што е за 9,6 отсто помалку од 55,4 милиони испораки во истиот период минатата година. Нивниот удел на пазарот падна од 20,7 на 17,3 отсто.

Самсунг е повторно прв во светот во продажбата на мобилни телефони

Слободен Печат - 15.04.2024

Јужнокорејскиот технолошки гигант Самсунг повторно го зазеде првото место на светската ранг листа за продажба на мобилни телефони во првиот квартал, надминувајќи го Епл, открија прелиминарните податоци на истражувачката компанија ИДЦ.

Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Кумановски м. - 15.04.2024

Јужнокорејскиот технолошки гигант Самсунг повторно го зазеде првото место во светот по продажба на мобилни телефони во првиот квартал, надминувајќи го Apple, покажуваат прелиминарните податоци на истражувачката компанија IDC.

Пазарот на смартфони расте трет квартал по ред, Apple ја загуби водечката позиција

Локално - 15.04.2024

Испораките на паметни телефони iPhone паднаа во првиот квартал од оваа година за речиси 10 проценти на глобално ниво. За ова најмногу се виновни подемот на Xiaomi, Transsion и другите конкуренти Apple испорача 50,1 милиони уреди во првиот квартал, ...