TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Канал5 - 09.01.2020

Министерството за здравство информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

Со СДСМ растат платите, од февруари новозголемување на платите во здравството

24Инфо - 09.01.2020

Прес конференција на СДСМ, Катерина Кузмановска, пратеничка на СДСМ Со СДСМ растат платите и повеќе пари се враќаат во секое семејство. Веќе од следниот месец следува ново зголемување на платите во здравството.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните

24Инфо - 09.01.2020

Соопштение до јавноста- реакција на прес конференцијата на Катерина Кузмановска „Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните. На докторите специјалисти им ветуваа основна плата од 100 илјади денари.

Политиките на СДСМ обезбедија раст на платите во сите сектори, од февруари нов раст на платите на вработените во ...

24Инфо - 09.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството.

Техничкиот медицински персонал доби покачување на платата од 5%

Канал5 - 08.01.2020

Болничарите, возачите, чуварите и сите оние кои спаѓаат во технички медицински персонал ќе добијат покачувањеод пет проценти кое ќе стартува со исплата во мартовската плата. Покачувањето за администрацијата во болниците засега останува да биде ...

Од следниот месец здравствените работници ќе добијат повисока плата

Алсат-М - 08.01.2020

Ново зголемување на платите во здравството што ќе го вклучува и персоналот за техничка поддршка, го најави министерот Венко Филипче. Од февруари, здравствените работници, лекарите, медицинските сестри, новите специјализанти лекари и персоналот за ...

Лекарите специјалисти ги добија ветените 100.000 денари плата!

Вечер Прес - 08.01.2020

Министерот Филипче најави ново зголемување на платите во здравството...Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче веќе на некои клиники, како што се хируршките клиники, со дежурствата платата достигнува 100 илјади денари.

Администрацијата во здравството извиси – Статус кво на платите на правниците, сметководителите, економистите

Алфа - 08.01.2020

Здравствените административци извисени. За правниците, економистите и оние што работат на болничките шалтери платата останува иста, за нив нема повисоки примања. Ама од наредниот месец покачување освен за лекарите, медицинските сестри и ...

Платите растат и во 2020 година, повисоки плати во образование и здравство од јануари и февруари

Centar - 08.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Растот на платите продолжува и во новата 2020 година. Веќе од овој месец вработените во основното, средното и високото образование добиваат повисока плата за 10 отсто.

Специјалистите со плата од 100 илјади денари – Некогаш Заев ова барање го нарече амбициозно, но Владата го исполни

ТВ21 - 08.01.2020

Од февруари лекарите специјалисти ќе добиваат плата од 100 илјади денари. Ова покачување лекарите го бараа на протест. Пред два месеци екс премиерот Зоран Заев барањето на лекарите за плата од 100 илјади денари, специјалисти го нарече амбициозно.

Се зголемува додатокот на плати за дежурства

OhridNews - 08.01.2020

Со најновите измени и дополнувања во Колективниот договор за здравствена дејност, потпишан минатата недела, направено е значително зголемување на коефициентот на сложеност, со што се зголемува и додатокот на плата за дежурства, информира на ...

Поголеми плати за вработените во здравството

Kumanovo News - 08.01.2020

„Има зголемување од 20 отсто за наставниот кадар, за лекарите специјалисти ширум државата е предвидено зголемување од 25 отсто, општите лекари – 15 отсто, медицинските сестри – 10 отсто, здравствените соработници – 5 отсто и исто толку проценти за ...

Техничкиот персонал во здравството од февруари ќе добие повисоки плати

Скопје1 - 08.01.2020

Здравствените власти ќе ги покачат платите на помошно-техничкиот персонал во здравството. Болничарите, возачите и песоналот во здравствените установи од фебруари ќе добијат за 5 отсто повисоки плати, најави министерот Венко Филипче.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните

Курир - 08.01.2020

Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите. На докторите специјалисти им ветуваше плата од 100 илјади денари, но им даде ...

Здравствената администрација најавува тужба, иницијатива до Уставен и протест

Курир - 08.01.2020

Координативното тело на здравствена администрација и помошно-технички лица на Јавните здравствени установи информира дека ќе поднесе тужба и најавува дека незадоволството ќе го искаже на протест.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го заборави административниот и помошниот персонал во здравството

Сител - 08.01.2020

Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните. Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите. На докторите специјалисти им ветуваше плата од 100 илјади денари, но им даде само трошки.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го заборави административниот и помошниот персонал во здравството

Либертас - 08.01.2020

Соопштение на СДСМ: Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните. Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите. На докторите специјалисти им ветуваше плата од 100 илјади денари, но им даде само ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните

24Инфо - 08.01.2020

Соопштение до јавноста- реакција на прес конференцијата на Венко Филипче „Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните. Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите.

(Видео) Костадинов: СДСМ посветено работи да обезбеди пари во секое семејство

Макфакс - 08.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство, а растот на платите продолжува и во новата 2020 година, порача партискиот портпарол, Костадин Костадинов. Како што кажа тој, веќе од овој месец вработените во основното, ...

Платите растат и во 2020 година, повисоки плати во образованието и здравството од јануари и февруари

24Инфо - 08.01.2020

Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Растот на платите продолжува и во новата 2020 година.

(ВИДЕО) Костадинов: Платите растат и во 2020 година, повисоки плати во образование и здравство од јануари и февруари

А1 On - 08.01.2020

„СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Растот на платите продолжува и во новата 2020 година. Веќе од овој месец вработените во основното, средното и високото образование добиваат повисока плата за 10 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го заборави административниот и помошниот персонал во здравството

Канал5 - 08.01.2020

Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните. Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите. На докторите специјалисти им ветуваше плата од 100 илјади денари, но им даде само трошки.

Филипче: Ново зголемување на платите во здравството

Бриф - 08.01.2020

Повисоки плати од следниот месец ќе добијат 18.300 вработени во здравствениот систем, односно здравствени работници, лекари, медицински сестри и здравствени соработници и младите лекари специјализанти и помошно техничкиот персонал.

Костадинов: Платите растат и во 2020 година, повисоки плати во образованието и здравството од јануари и февруари

Канал5 - 08.01.2020

​СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Растот на платите продолжува и во новата 2020 година. Веќе од овој месец вработените во основното, средното и високото образование добиваат повисока плата за 10 отсто.

Костадинов: Платите растат и во 2020 година, повисоки плати во образование и здравство од јануари и февруари

iPortal - 08.01.2020

Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Растот на платите продолжува и во новата 2020 година.

Здравствената администрација и техничкиот персонал подготвуваат тужба

Слободен Печат - 08.01.2020

Самостојниот синдикат на вработените во универзитетските клиники, центри, клинички болници, и други јавни здравствени установи и Самостојниот синдикат за здравство, најавува тужба и протест, поради неисполнување на ветеното покачување на платите во ...

Здравствената администрација и техничкиот персонал подготвуваат тужба

Нетпрес - 08.01.2020

Самостојниот синдикат на вработените во универзитетските клиники, центри, клинички болници, и други јавни здравствени установи и Самостојниот синдикат за здравство, најавува тужба и протест, поради неисполнување на ветеното покачување на платите во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните

MakPress - 08.01.2020

Филипче по терк на својот ментор Заев ги лаже граѓаните. Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите. На докторите специјалисти им ветуваше плата од 100 илјади денари, но им даде само трошки.

Филипче: 100 илјади денари плата на лекар специјалист со дежурства во 2020 година

Тера - 08.01.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, Љубиша Каранфиловски и претседателот на Синдикатот на Клинички центар, Горан Беговиќ, денеска одржаа заедничка ...

Реакција за пресот на Филипче

Тера - 08.01.2020

Опозициската ВМРО ДПМНЕ со реакција на прес конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче. „Филипче во текот на своето министерување има континуитет само во едно, а тоа се лагите.

Техничкиот персонал во здравството доби 5% покачување на плата, административците најавуваат нови протести

Сител - 08.01.2020

Иако бараа 10 проценти по два протести помошниот технички персонал во здравството успеа да издејствува поголеми плати за 5 отсто. Од февруари болничарите, возачите и останатиот помошен кадар ќе добиваат од 800 до 1200 денари повеќе на нивните сметки.

Техничкиот персонал во здравството доби 5% покачување на плата, административците најавуваат нови протести

4NEWS - 08.01.2020

Иако бараа 10 проценти по два протести помошниот технички персонал во здравството успеа да издејствува поголеми плати за 5 отсто. Од февруари болничарите, возачите и останатиот помошен кадар ќе добиваат од 800 до 1200 денари повеќе на нивните сметки.

Специјалистите со плата од 100 илјади денари – Некогаш Заев ова барање го нарече амбициозно, но Владата го исполни

4NEWS - 08.01.2020

Од февруари лекарите специјалисти ќе добиваат плата од 100 илјади денари. Ова покачување лекарите го бараа на протест. Пред два месеци екс премиерот Зоран Заев барањето на лекарите за плата од 100 илјади денари, специјалисти го нарече амбициозно.

Кој и колку ќе зема поголема плата во здравствената дејност од февруари ?!

Бизнис Вести - 08.01.2020

Вчера Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, Љубиша Каранфиловски и претседателот на Синдикатот на Клинички центар, Горан Беговиќ, одржаа заедничка ...

Административните работници во здравството незадоволни што за нив нема зголемување на платите

MakPress - 08.01.2020

Повисоки плати од следниот месец ќе добијат здравствените работници, лекари, медицински сестри и здравствени соработници и младите лекари специјализанти и помошно техничкиот персонал. Но незадоволството расте кај административниот персонал кој ...

СДСМ: Од февруари нов раст на платите на вработените во здравството

А1 On - 09.01.2020

„СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството.

Политиките на СДСМ обезбедија раст на платите во сите сектори

Локално - 09.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството.

СДСМ: Растот на платите продолжува и годинава

Канал5 - 09.01.2020

Политиките на СДСМ обезбедија раст на платите во сите сектори, од февруари нов раст на платите на вработените во здравството СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство.

СДСМ: Нашите политики обезбедија раст на платите во сите сектори

МКД - 09.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството.

Растат платите во сите сектори, од февруари нов раст на платите на вработените во здравството

Centar - 09.01.2020

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството.

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Press24 - 09.01.2020

Министерството за здравство преку соопштение информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. Од таму велат дека за година ипол, четири пати се зголемени ...

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Сител - 09.01.2020

Министерството за здравство информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

СДСМ: Растот на платите продолжува и годинава

Либертас - 09.01.2020

Политиките на СДСМ обезбедија раст на платите во сите сектори, од февруари нов раст на платите на вработените во здравството СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство.

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Либертас - 09.01.2020

Министерството за здравство информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Република - 09.01.2020

Министерството за здравство информира дека води здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

MakPress - 09.01.2020

Министерството за здравство информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

Кузмановска: Од февруари ново зголемување на платите во здравството, го зголемуваме и надоместокот за дежурство

Канал5 - 09.01.2020

Со СДСМ растат платите и повеќе пари се враќаат во секое семејство. Веќе од следниот месец следува ново зголемување на платите во здравството. Од февруари платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, за општите лекари за 15%, за ...

ВМРО- ДПМНЕ: Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните

Сител - 09.01.2020

Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните. На докторите специјалисти им ветуваа основна плата од 100 илјади денари. Вчера уште еднаш Филипче да потврди дека лаже. Филипче вчера рече ќе достигнела плата до 100 илјади денари, но, внимавајте,со ...

(ВИДЕО) Кузмановска: Од февруари ново зголемување на платите во здравството, го зголемуваме и надоместокот за дежурство

А1 On - 09.01.2020

„Со СДСМ растат платите и повеќе пари се враќаат во секое семејство. Веќе од следниот месец следува ново зголемување на платите во здравството. Од февруари платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, за општите лекари за 15%, за ...

ВМРО- ДПМНЕ: Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните

Канал5 - 09.01.2020

Филипче и СДСМ продолжуваат да ги лажат граѓаните.На докторите специјалисти им ветуваа основна плата од 100 илјади денари. Вчера уште еднаш Филипче да потврди дека лаже. Филипче вчера рече ќе достигнела плата до 100 илјади денари, но, внимавајте,со ...