TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руски ровер пред половина век атерираше на Венера!

Руска реч - 25.02.2021

Денес ова звучи неверојатно, но пред 51 година Советскиот Сојуз испрати сонда на друга планета, и тоа немајќи практично никакви податоци ниту за нејзината атмосфера, ниту за други параметри. Ова во голема мера е направено „на слепо“.

За неколку часа е дешифрирана пораката на падобранот што го спушти роверот на Марс

Канал5 - 25.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) објави невообичаено видео во понеделникот од слетувањето на своето роботско возило „Perseverance“ на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шема на падобранот што помогна да се забави спуштањето.

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Кајгана - 25.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на нејзиниот ровер Perseverance на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шара на падобранот што помогна во забавување на спуштањето на Црвената планета.

НАСА остави скриена порака во падобранот на роверот „Персеверанс“, татко и син ја декодираа за два часа

Слободен Печат - 25.02.2021

Инженерите на НАСА минатата недела при спуштањето на роверот „Персеверанс“ на површината на Марс известија дека во падобранот имало скриена порака. На падобранот беа забележани декорации во вид на црвени и бели ознаки, а Ален Чен, инженерот ...

Татко и син за два часа ја декодирале пораката што НАСА ја остави во падобранот на роверот „Персеверанс“

Сакам да кажам - 25.02.2021

Кога роверот „Персеверанс“ се спушти на површината на Марс минатата недела за да ја почне својата историска потрага по траги на живот, инженерите на НАСА навестија дека во падобранот има скриена порака.

Панорамска фотографија на Марс снимена од роверот Perseverance

ММС - 25.02.2021

НАСА синоќа обави спектакуларна панорамска фотографија на Марс снимена од роверот Perseverance на подрачјето на кое роботското возило слета претходната седмица. Фотографијата, составенa од неколку снимки што ги направи возилото, пожаува раб на ...

НАСА на Марс испрати скриени пораки: Луѓето успешно ги декодираа (ФОТО)

Кумановски м. - 25.02.2021

НАСА имаше скриена порака напишана на падобран кога роверот „Perseverance“ слета на Марс, но успешно се декодирани. Имено, падобранот имал посебна шема на црвена и бела боја, што претставувала таен бинарен код – црвената означуваше нули, а белата ...

Роверот на НАСА ја испрати на Земјата првата панорамска фотографија од Марс

Порта 3 - 25.02.2021

Роверот на НАСА Perseverancе, ја испрати на Земјата првата панорамска фотографија со висока резолуција од површината на Марс, снимена на 21-ви февруари, со користење на камерата Mastcam-Z.

Откриена тајната порака која НАСА ја испрати од Марс

Локално - 25.02.2021

Роверот Perseverance пристигна на Марс минатата недела, а падобранот што му помогна да слета содржи скриена порака напишана во бинарен компјутерски код. Беа потребни само неколку часа од објавувањето на видеото за декодерите на Интернет да ја ...

Роверот Perseverance испрати неверојатни фотографии од панорамата на кратерот Jezero на Марс

Телефони.мк - 25.02.2021

НАСА во средата објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс, која ја снимал Perseverance во областа каде што слетало роботското возило минатата недела. Фотографијата составена од неколку снимки креирани од возилото, го покажува работ на ...

Панорамската глетка од Марс остава без здив (ФОТО)

Кумановски м. - 25.02.2021

НАСА објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс направена од роверот „Perseverance“. Фотографијата е направена во областа каде што роботското возило слета минатата недела. Работ на кратерот Езеро може да се види на фотографијата составена ...

Интернет-корисниците ја одгатнале скриената порака на големиот падобран на роверот „Персевиренс“

Факултети - 25.02.2021

Огромниот падобран што го користеше роверот „Персевиренс“ на НАСА за да слета на Марс содржел тајна порака, благодарение на еден љубител на загатки кој бил дел од тимот на НАСА. Инженерот за системи Иан Кларк користел бинарен код за да напише ...

(Видео) Роверот „Упорност“ ги испрати првите панорамски сцени од Марс

24Инфо - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати на Земјата првата панорамска слика на површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 февруари од ...

(ФОТО) Пристигна првата панорамска фотографија од Марс

Акцент - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати првата панорамска слика со висока резолуција од површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 ...

Уште една држава стигна на Марс (ВИДЕО)

Локално - 25.02.2021

Кина објави дека нејзиниот вселенски брод Тиан-вен-1 денес влегол во орбитата на Марс, од каде ќе го одреди местото за слетување на својот истражувачки ровер во наредните месеци. Кинеската национална вселенска служба објави дека вселенското летало ...

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

Слободен Печат - 25.02.2021

Албанец е избран да биде еден од првите жители што може да се пресели на планетата Марс, ако се докаже дека постои можност да се живее на планетата Марс. Станува збор за 17-годишниот Бенет Нура.

И Кина стигна на Марс (ВИДЕО)

МКД - 24.02.2021

Кина соопшти дека нејзиниот вселенски брод Тјанвен 1 влегол во орбитата на Марс од каде, во текот на следните месеци ќе го одреди местото за спуштање на својот истражувачки ровер. Кинеската Национална вселенска служба соопшти дека вселенскиот брод ...

Црвената планета: Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Денешен - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Бриф - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

iPortal - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Сител - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

MakPress - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Црвената планета: Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Студенти - 24.02.2021

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

Роверот „Упорност“ ги испрати првите панорамски сцени од Марс

MTM - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати на Земјата првата панорамска слика на површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 февруари од ...

Роверот на НАСА снимил чудни звуци на површината на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 24.02.2021

Роверот Perseverance на НАСА, кој што успешно слета на Марс на 18 февруари, неодамна ги испратил првите слики од панорамата на областа во која слетал и првите звучни записи од црвената планета.

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Кајгана - 24.02.2021

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии. Оттогаш, тимот на НАСА постојано објавува новости поврзани со истражувањето на роверот околу областа на кратерот Језеро.

Кинеското вселенско летало влезе во орбитата на Марс

Кумановски м. - 24.02.2021

Кина објави дека нејзиниот вселенски брод Тијанвен-1 денес влегол во орбитата на Марс, од каде ќе го одреди местото за слетување на својот истражувачки ровер во наредните месеци. Кинеската национална вселенска служба објави дека вселенското летало ...

Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Опсервер - 24.02.2021

– Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер. Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги ...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Микроорганизми од Земјата можат да преживеат на Марс

Кумановски м. - 23.02.2021

Формите на живот што постојат на Земјата може привремено да преживеат во атмосфера слична на Марс, покажа новата студија на НАСА. Ова истражување им дава на научниците увид во можноста за искористување на околината надвор од нашата планета.