TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен за ескалацијата на северот на Косово, но ние немаме ништо од тоа

360 степени - 02.06.2023

Српскиот претседател додаде дека не ја разбира смислата за одржување на нови избори во општините со мнозинско српско населени во Косово – нешто на што деновиве повикуваат претставници на меѓународната заедница – бидејќи, како што рече, „на нив ...

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен, но ние немаме ништо од тоа

Вечер Прес

Вучиќ се „жалел и негодувал“ за Косово, отфрла конфликт со НАТО

Фокус

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Макфакс

Вучиќ: Конфликтот на Косово го започна косовската полиција, а не НАТО

Слободен Печат

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

А1 On

План од 8 точки за итна деескалација на ситуацијата на Косово

Канал5

А1 On Телма 24Инфо Р.С.Европа Р.С.Европа 360 степени Локално ТВ21

Лајчак и Ескобар следната недела во Белград и Приштина

Слободен Печат - 02.06.2023

Специјалните претставници на ЕУ и САД за Западен Балкан, Мирослав Лајчак и Габриел Ескобар, на почетокот на следната недела ќе ги посетат Приштина и Белград, јави Радио Слободна Европа (РСЕ), повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел.

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи, кој е обвинет во Хаг/ФОТО

Вечер Прес

Косовската опозиција го обвинува Курти за влошување на односите со западните сојузници

Макфакс

Српска листа: Курти црта мета на припадниците на српската заедница во северно Косово

Р.С.Европа

Жестока дебата во Собранието на Косово за состојбата на северот

Алсат-М

Курти наведе список со имиња на Срби кои ги обвини за немирите на северот на Косово

Макфакс

Курти зборува за нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

4NEWS Мета Република Фактор Фокус Lider Нетпрес МКД

Протести на северот на Косово, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

24 Вести - 02.06.2023

Ситуацијата на северот на Косово мирна. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта мина без проблеми, а од утрово, жителите на трите општини повторно се собираат барајќи повлекување на градоначалниците Албанци од општинските згради и ...

Србија и Косово: Србите продолжија со протестите на северот на Косово

МКД

Сменет печатот на Северна Митровица, ќе стои Република Косово на него

Слободен Печат

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Макфакс

Двајца Срби уапсени во Звечан завршија во притвор

Република

КФОР на главните раскрсници во Звечан, продолжува да ги контролира и општинските згради на северот на Косово

Сител

Продолжуваат протестите на косовските Срби – без сигнали дека некој ќе попушти

Телма

Н.Македонија 24Инфо Centar Точка Бизнис Вести Слободен Печат Независен Скопје1

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо Lider PressingTV Опсервер Сител

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5 - 02.06.2023

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рамуш Харадинај: Албин Курти и Вјоса Османи го вратија Косово како пред 10 години, денеска поднесете оставка

Република

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Слободен Печат

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Frontline

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Опсервер

Независен Н.Македонија Во Центар

Лајчак и Ескобар на петти и шести јуни во Белград и Приштина

Локално - 02.06.2023

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалог, Мирослав Лајчак, и американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во понеделник и вторник ќе престојуваат во Белград и Приштина, потврдено е денеска за „Танјуг“.

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Кајгана

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Точка

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Centar

Признавањето на Косово беше грешка, вели германски пратеник

Република

ПРАТЕНИК ОД АДФ ВО БУНДЕСТАГОТ: Признавањето на Косово беше грешка

Денешен

Српскиот народ е решен да го запре теророт

Вечер Прес - 02.06.2023

Претседателот на парламентарната комисија за Косово и Метохија, Милован Дрецун, денеска изјави дека српскиот народ е решен да го запре теророт што го спроведува Приштина и дека ќе продолжи да протестира додека не се реши ситуацијата.

Вучиќ за „Си-Ен-Ен“: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО и тоа не го направи

Република

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Фактор

Миловиќ: Да се ​​формира ЗСО, немаше да дојдеме во оваа ситуација

Макфакс

Вучиќ за Си-ен-ен: Признавањето на независноста на Косово повеќе не е тема, Србија е задоволна од ставот на САД

МКД

Вучиќ ги замолил Србите од северот на Косово на мирен начин да истраат во борбата

Слободен Печат

Србија ги исполни сите обврски, Косово ниту едната што ја имаше, рече Вучиќ во интервју за „Си-ен-ен“

Либертас

Република Локално MTM 24Инфо

И денеска граѓани се собираат пред општинската зграда на Звечан

Алсат-М - 02.06.2023

Пред зградата на општина Звечан нешто пред 7 часот утринава пристигнаа голем број граѓани и постојано се зголемува. Десетици од насобраните стојат во близина на Домот на културата, заедно со оградата засилена со жица што вчера во близина ја ...

Продолжуваат протестите на Србите на Косово, околу општините распоредени и припадници на КФОР

Телма

Косово: КФОР распореден на уште пет локации во Звечан, протестот продолжи

Во Центар

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на 4 општини на северот на Косово

Канал5

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Макфакс

КФОР го прошири присуството на своите војници во Звечан

Нетпрес

Работниците на општина Звечан и денеска се пред зградата, присутен е и КФОР

Слободен Печат

Локално MTM Скопје1 Кајгана Точка Centar Lider 24Инфо