TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа во вителот на вториот бран на ковид

360 степени - 29.10.2020

Франција и Германија воведуваат одреден вид карантин, Шпанија воведе вонредна состојба и полициски час Двете најголеми економии во Европа, Франција и Германија, воведуваат некаква форма на национален карантин, како резултат на порастот на нови ...

Франција и Германија прогласија едномесечен карантин

Канал5 - 29.10.2020

Франција и Германија одат во едномесечен карантин. Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“„вирусот ...

Франција и Германија во карантин

Тера - 29.10.2020

Во Франција, карантинот ќе биде повторно воведен на национално ниво од утре 30 октомври, во обид да се спречи епидемијата на Ковид-19, која повторно се заканува да избега од контрола, објави синоќа францускиот претседател Емануел Макрон.

Франција од петок во карантин, училиштата остануваат отворени

Нетпрес - 29.10.2020

Во Франција од петокот се воведува карантин кој ќе трае најмалку до 1-ви декември за да се сузбие вториот бран од епидемијата на коронавирусот, кој во земјата е посмртоносен од првиот, најави во средата вечерта во телевизиското обраќање ...

Емануел Макрон најави карантин за Франција од петок

Магазин - 29.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември! Овој нов карантин ќе стапи на сила овој петок до 1 декември, минимум. „Вирусот циркулира со брзина што дури и најпесимистите не ја очекуваа“, додаде ...

Макрон ги објави новите рестрикции – Франција оди во карантин

Акцент - 29.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон и се обрати на јавноста поради воведувањето на нови мерки. „Вирусот циркулира со брзина што дури и најпесимистичките прогнози не ја предвидуваа“, рече Макрон на почетокот на своето обраќање.

Франција од петок се враќа во карантин

Deutsche Welle - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва најави нови рестрикции за јавниот живот со кој треба да се запре алармантниот пораст на новозаразени од Ковид-19. Одлуката стапува во сила од петок.

Макрон прогласи целосен карантин во Франција,почнува од петок(ВИДЕО)

Канал5 - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон во 20 часот и се обрати на нацијата за новите мерки.Тој прогласи целосен карантин од петок и ќе трае најмалку до 1 декември. „Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту најпесимистичките прогнози“, ...

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Макфакс - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“ „Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту ...

Емануел Макрон најави карантин за Франција од петок

Во Центар - 28.10.2020

За време на своето телевизиско обраќање оваа среда вечер, Емануел Макрон рече дека сака да „стави брутална кочница на епидемијата“ и најави генерално повторно дефинирање на целото население со цел да се обиде да го спречи вториот бран на Епидемија ...

Макрон прогласи едномесечен национален карантин во Франција

Сакам да кажам - 28.10.2020

Претседателот Емануел Макрон прогласи нов национален карантин во Франција, со цел ширењето на коронавирусот да се стави под контрола. Оваа мерка ќе стапи на сила в петок и ќе трае до 1 декември.

Франција прогласи национална блокада: Од петок почнува едномесечен карантин

ММС - 28.10.2020

Во Франција од петок (30. Октомври) повторно ќе биде воведен карантин на национално ниво во обид да се запре епидемијата со ковид-19, која повторно се заканува да избега од контрола – соопшти вечерва францускиот претседател, Емануел Макрон.

Макрон објави: Франција од петок оди во карантин

Независен - 28.10.2020

Макрон објави: Франција од петок оди во карантин Во обраќањето до нацијата францускиот претседател Емануел макрон пред малку објави дека Франција од петок воведува заклучување на земјата поради брзиот раст на новите инфекции од Ковид-19.

ВИДЕО: И Макрон воведува карантин во Франција, почнува од петок

Слободен Печат - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон се обрати до јавноста околу новите мерки. Тој прогласи карантин од петок кој ќе трае до 2 декември. „Вирусот циркулира со брзина која не ја предвидоа ниту најпесимистичките прогнози“, рече Макрон на почетокот ...

Франција од петок под карантин

360 степени - 28.10.2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави дека земјата од петок ќе биде повторно под карантин и дека луѓето ќе може да излегуваат од дома за извршување на неопходните обврски. Како што најави Макрон во телевизиско обраќање до нацијата, луѓето ...

Макрон вечерва ќе објави целосен карантин во Франција

Канал5 - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва треба да воведе национален карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека блокадата треба да трае четири недели.

Франција воведува втор национален карантин

МКД - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон најави втор национален карантин и забранува за патување меѓу регионите. Макрон рече дека според новите мерки, почнувајќи од петок, на луѓето ќе им биде дозволено да го напуштат домот само по неопходна работа ...

Макрон: Од петок карантин на национално ниво

Локално - 28.10.2020

Во Франција, карантинот ќе биде повторно воведен на национално ниво од петок, 30 октомври, во обид да се спречи епидемијата на Ковид-19, која повторно се заканува да избега од контрола, објави вечерва францускиот претседател Емануел Макрон.

Меркел потврди дека Германија ќе биде во лесен карантин еден месец

Сакам да кажам - 28.10.2020

Ангела Меркел потврди дека Германија на 2 ноември влегува во состојба на лесен карантин, во обид да се сопре ширењето на коронавирусот. Рестриктивните мерки ќе бидат на сила во целата земја во текот на ноември.

Макрон ја повикува ЕУ да дејствува „што е можно побрзо” против тероризмот на Интернет

Слободен Печат - 28.10.2020

Преговорите спроведени на европско ниво за да се принудат дигиталните платформи брзо да ја отстранат терористичката содржина на Интернет мора да бидат успешни што е можно поскоро, рече францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со естонскиот ...

Макрон најави сериозни рестрикции со кои треба да се запре алармантниот пораст на новозаразени од КОРОНА

Пулс24 - 28.10.2020

Франција го надмина прагот од еден милион заразени со коронавирусот (во време на пишување на текстот = 1,235,132). Во исто време, беше забележан нов рекорд за бројот на нови инфекции за 24 часа- 36,437.

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Опсервер - 28.10.2020

– Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон пред одлука за национален „локдаун“

Телма - 28.10.2020

Епидемијата е надвор од контрола, со ваков наслов излезе престижниот Ле Монд, на денот кога во Елисејската палата францускиот претседател Макрон ги испишува последните редови од говорот кој вечерва ќе го прочита пред нацијата.

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА ОДИ ВО КАРАНТИН? Се чека одобрување од владата

Локално - 28.10.2020

Франција најверојатно ќе воведе нови рестриктивни мерки оваа недела со цел да им наложи на граѓаните да останат во своите домови освен во случаи кога мораат да одат на работа или исклучително важно патување.

Франција ќе оди во карантин?

Фактор - 28.10.2020

Франција најверојатно ќе оди во карантин. Претседателот Емануел Макрон вечерва ќе ѝ се обрати на нацијата, кога се очекува да прогласи четиринеделен национален карантин. Истото го предлагаат и голем број француски лекари, кои откриваат дека 58 отсто ...

Се очекува Макрон денес да воведе нов "локдаун" за Франција

Точка - 28.10.2020

Макрон би требало се да објави вечер во телевизиско обраќање до нацијата, а во текот на денот треба да одржи состанок со министрите во владата. Францускиот претседател Емануел Макрон денес би требало да воведе национален локдаун за да се сопре ...

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Макфакс - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Франција пред нов национален карантин додека лекарите најавуваат колапс на болничкиот систем

Сакам да кажам - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва ќе ѝ се обрати на нацијата, кога се очекува да прогласи четиринеделен национален карантин, во обид да се спречи драматичното ширење на коронавирусот, јавуваат тамошните медиуми.

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Centar - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Опсервер - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Вечер - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

24Инфо - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Макрон ќе објави целосен карантин во Франција

Нетпрес - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва треба да воведе национален карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми. Објавата се очекува по рекордниот број пациенти во таа земја што доведе до притисок врз ...

Франција од петок во карантин

+инфо - 28.10.2020

Во обраќањето до нацијата францускиот претседател Емануел Макрон пред малку објави дека Франција од петок воведува заклучување на земјата поради брзиот раст на новите инфекции од ковид-19.

Макрон најави воведување карантин, цела Франција „затворена“ од петок

Бриф - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

ТВ21 - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

24Инфо - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму” за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Либертас - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Frontline - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Република - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

24 Вести - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

А1 On - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Макрон: Франција оди во карантин од петок

Сител - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

Од петок карантин во цела Франција, најави Макрон

Вечер Прес - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Опсервер - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“ „Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту ...

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Вечер - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“ „Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту ...

Од петок карантин во цела Франција

Н.Македонија - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. – Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту најпесимистичките прогнози – рече Макрон на почетокот на своето обраќање.

Од петок цела Франција во карантин

Press24 - 28.10.2020

Во Франција, карантинот ќе биде повторно воведен на национално ниво од петок, 30 октомври, во обид да се спречи епидемијата на Ковид-19, која повторно се заканува да избега од контрола, објави вечерва францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

MakPress - 28.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид- 19, односно дека е потребно „да се оди понатаму“ за да се запре вирусот, со ...

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Centar - 29.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“ „Вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту ...