TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ по средбата со Макрон: Беше тоа добар едночасовен разговор

AKO - 12.11.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по вечерата организирана во Елисејската палата од стрна на францускиот претседател, оствари едночасовен разговор тет-а-тет со Макрон за кој оцени дека бил ,,добар едночасовен разговор“.

„Мини-Шенген“: Од геополитичка крстосница до слепа улица?

Deutsche Welle - 11.11.2019

Каде ја води Северна Македонија проектот „мини-Шенген“? Аналитичарите се скептични и повикуваат на внимателност. Економските проекти честопати се проследени и со политички интереси, предупредуваат тие.

ФОРУМ ЗА МИР ВО ПАРИЗ: Вучиќ на вечера со Макрон и повеќе шефови на држави и влади

Слободен Печат - 11.11.2019

На социјалните мрежи се објавени и фотографии од Вучиќ и Макрон, преку кои српскиот претседател се заблагодарува на срдечниот пречек. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Париз присуствува на вечера, која претседателот на Франција, ...

„Мал шенген“: Што подразбира, кого вклучува и кога е следниот состанок

Слободен Печат - 11.11.2019

Кои се конкретните мерки кои Заев, Вучиќ и Рама ги договорија во Охрид. „Малиот шенген“ подразбира повеќе конкретни мерки, кои на просторот на три земји од регионот ќе обезбедат целосна слобода за движење на стоки, луѓе, услуги и капитал, што е една ...

Денеска Вучиќ, утре Пендаровски ќе се сретнат со Макрон за проширувањето на ЕУ

ТВ21 - 11.11.2019

Претседателите на Србија и Северна Македонија, Александар Вучиќ и Стево Пендаровски од денеска се во официјална посета на Париз каде ќе остварат и средби со францускиот претседател Емануел Макрон.

Премиерот на Албанија повторно го “сруши“ интернетот поради својот стајлинг

Точка - 11.11.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама е познат по својот необичен стајлинг па на многу сериозни и важни настани тој се појавувал облечен во патики, панталони кои наликуваат на тренирки и необични дезени на вратоврски.

Борисов: Заедно со Србија ќе ја грееме цела Европа

Макфакс - 11.11.2019

Бугарија го гради гасоводот „Балкански тек“ со Турција и Грција, од Александрополос до Димитровград, со динамика од пет километри дневно за да се заврши до мај, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов, најавувајќи дека српскиот претседател ...

ФОТО: Еди Рама повторно ги запали социјалните мрежи со својот стајлинг

Магазин - 11.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама повторно предизвика смеење со својот стајлинг и ги запали социјалните мрежи каде корисниците го коментираат неговиот специфичен вкус кога станува збор за модата.

Иницијативата за балкански „мини – шенген“

24 Вести - 11.11.2019

По втората средба Заев - Рама - Вучиќ за иницијативата наречена мал шенген, во Охрид, балканските лидери негираа дека се работи за некаква нова Југославија, туку дека е ова акција за Балкан од 21-от век, балкан од кој нема да бегаат младите.

Заев, Рама и Вучиќ во Охрид потпишаа декларација за продлабочена соработка на регионот

Мета - 11.11.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ во Охрид ја потпишаа декларацијата, со која е договорено спроведување на мерките за слободно движење меѓу трите земји, признавање на ...

Вучиќ во тридневна посета на Париз

Р.С.Европа - 11.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја почнува тридневната посета на Париз во текот на која ќе се состане со францускиот претседател Емануел Макрон. Тој вечер ќе присуствува на вечерата што Макрон ја приредува за шефовите на држави или влади и за ...

Членството во ЕУ останува императив за Западен Балкан

Слободен Печат - 11.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама исто така ги нагласи позитивните одредби содржани во Документот од Нови Сад, на иницијативата за подобро поврзување на Западен Балкан. Иницијативата за регионална соработка што ја прмовираа лидерите на Македонија, Србија ...

Макрон и Вучиќ, то су срца два!

CivilMedia - 11.11.2019

Кога Вучиќ, како што најави на самитот во Охрид, ќе се понуди да посредува кај Макрон за да дознаеме што му е во умот на францускиот претседател за судбината на европската перспектива на Македонија, тоа ви е како кога лАсицата ќе вети дека ќе ...

Вучиќ: Утре ќе се видам со Макрон, ќе го прашам за вас истото што ќе го прашам за нас

IRL - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба во Охрид најави посета на францускиот претседател Емануел Макрон на која ќе побара поддршка за проектот „Мал Шенген“. Вучиќ по состанокот на кој се дискутираше за регионална соработка на ...

Мал Шенген, голем Вучиќ, за Еди патики, за Зоран – опинци!

+инфо - 10.11.2019

Чекор по чекор, се создава европска Б лига, група на држави кои во евроинтеграцискиот процес ќе бидат вклучени според други правила на игра, земји кои во идната архитектура на Унијата сигурно нема да имаат еднакво значење како и другите полоноправни ...

Лидерите со порака од Охрид – „Малиот Шенген“ не е „Нова Југославија“

Алсат-М - 10.11.2019

Иницијативата позната како Мал Шенген, не е идеја за создавање на нова Југославија, туку идеја за создавање на поразличен Балкан од тој кој го познаваме, беше порачано од Охрид, каде лидерите на земјите од Западен Балакан во Охрид ги договорија ...

Малиот Шенген не е закана за ЕУ: Црна Гора најблиску до Унијата, каде е Македонија?

ТВ21 - 10.11.2019

Лидерите на самитот во Охрид заклучија дека немаат друга алтернативна освен Европската унија и т.н „Мал Шенген“ не ја загрозува иднината на регионот ниту пак Европската унија. Премиерот Зоран Заев побара забрзување на процесот за интегрирање и уште ...

Заев, Рама, Вучиќ: Не ја обновуваме Југославија, туку носиме подобар живот на Балканот

24 Вести - 10.11.2019

Премин на границите само со лична картa, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од продобивките кои ги носи декларацијата на која потпис ставија премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и ...

Заев, Вучиќ и Рама уверуваат дека иницијативата од Охрид не е замена за членството во ЕУ

Канал5 - 10.11.2019

Со договорени десетина конкретни мерки за побрз проток на луѓе, стоки, капитал и услуги заврши самитот лидерите на Западен Балкан што викендов се одржа во Охрид. Заев, Рама и Вучиќ уверуваат дека не се прави ниту нова Југославија, ниту голама ...

(ФОТО) Рама ја смени вратоврската, ама легендарните патики не

Фактор - 10.11.2019

Човеку, па имаш ли ти огледало? - прашува Твитер заедница откако премиерот на Албанија Еди Рама и вториот ден во Охрид на средба со лидерите од Западен Балкан се појави во истите обувки. Рама очигледно ужива во патики, , често го гледаме и на ...

Утре ќе се видам со Макрон, ќе прашам и за вас, им рече Вучиќ на Заев и Рама

Сакам да кажам - 10.11.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Охрид рече дека утре ќе патува за Париз на средба со францускиот претседател Емануел Макрон. Вучиќ на регионалната средба на Западен Балкан им рече на премиерите Зоран Заев и Еди Рама дека со ...

Самит Заев-Рама-Вучиќ во Охрид, утврдена декларација за т.н. „Мал Шенген“

Канал5 - 10.11.2019

Поминување на границите само со лична карта, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од мерките превидени во декларацијата што во Охрид ја договорија Заев, Вучиќ и Рама.

Не правиме нова Југославија или Голема Албанија, туку подобар живот за народот, кажаа Заев, Вучиќ и Рама во Охрид

Сакам да кажам - 10.11.2019

Премиерот Зоран Заев, премиерот на Албанија Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска од Охрид повикаа и другите земји од Западен Балкан да се приклучат кон Декларацијата за слободно движење на луѓе, стока, услуги и капитал.

ГАЛЕРИЈА: Рама се појави во адидас-патики, Вучиќ направи паралела меѓу ЕУ и холивудска актерка

Фокус - 10.11.2019

Во рамки на иницијативата за регионална соработка покрената од српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска во Охрид се оддржа втората средба меѓу Вучиќ, премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, а на средбата уште учествуваа и ...

Рама повторно „го украде шоуто“ со појавувањето во патики

Канал5 - 10.11.2019

На самитот во Охрид вниманието повторно го привлече Рама со својот изглед и неизбежните патики. И во Охрид , албанскиот премиер Еди Рама се појави во патики, овој пат црни. И покрај формалниот дрес код , Рама и во Охрид , како и претходно во Брисел ...

Рама и во Охрид носеше патики

+инфо - 10.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама и на трилатералната средба во Охрид носеше адидас патики, овојпат во црна боја, а беше облечен во одело. Со ваков дрес-код, со кој привлече внимание кај присутните, тој се појавуваше и во минатото, на многу официјални ...

Вучиќ не планира да ѝ се додворува на ЕУ

Слободен Печат - 10.11.2019

„Сите сакаме да бидеме дел од ЕУ, тоа не се променило. Тие нам ни се допаѓаат, но дали ние им се допаѓаме“, се запраша српскиот претседател. Српскиот претседател Александар Вучиќ на новинарско прашање рече дека нема намера да се додворува на некого ...

Вучиќ од Охрид: Не правиме нова Југославија, туку носиме подобар живот

Фокус - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ предмалку од Охрид по средбата со македонскиот и албанскиот премиер, Зоран Заев и Еди Рама, порача дека иницијативата за регионална соработка не значи формирање на нова Југославија, туку процес кој, според него, ...

Вучиќ од Охрид: Сега работиме се што бараше ЕУ-но сами!

Алсат-М - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утринава во Охрид изјави дека досегашните разговори со македонскиот премиер Зоран Заев и со албанскиот премиер Еди Рама биле „многу добри“ и дека првиот видлив договор ќе биде полесен премин преку граничниот ...

Во Охрид е разработен план за меѓусебно признавање на дипломите на Балканот

Локално - 10.11.2019

Поминување на границите само со лична карта, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од придобивките на декларацијата што во Охрид ја договорија премиерите на Северна Македонија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама и ...

Вучиќ: Тука не правиме Југославија, туку поквалитетен живот за нашите граѓани

Макфакс - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Охрид изјави дека договорот што го постигнале со Заев и Рама, ќе им овозможи на граѓаните од Србија, Северна Македонија и Албанија да патуваат само со лична карта.

Вучиќ: Тука нема Југославија, тука има само подобар живот за нашите граѓани

Слободен Печат - 10.11.2019

„Кога ќе воведеме дежурства за инспекции на границите, побрзо движење на камионите, вкупната заштеда ќе биде 229 милиони евра. Да не ви зборувам колку е сега полесно за производителот на албански домати, својата стока со раст од 40 отстои да ја ...

Вучиќ од Охрид: Работните дозволи за Србија ќе важат и во Албанија и во Северна Македонија

А1 On - 10.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ кажа дека се договорени многу важни работи со Северна Македонија и Албанија кои значително ќе го подобрат инвестициското опкружување и истакна дека тој и премиерите на другите две држави се решени да го ...

Вучиќ: Што имате против овие идеи, освен празни приказни за големиот патриотизам?

iPortal - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ на заедничката прес конференција на лидерите од Запден Балкан која штотуку заврши во Охрид порача дека нема никому да му се правда. -Јас изгледа дека имам поинаков став од останатите и немам намера никому од ЕУ ...

Заев: Оваа иницијатива ќе им помогне на граѓаните во регионот

Канал5 - 10.11.2019

Ова е само наша иницијатива и целта е преку регионбалната соработка да им помогнеме на граѓаните. Лидерите на Македонија , Србија и Албанија , премиерот Зоран Заев , претседателот Александар Вучиќ и премиерот Еди Рама на заедничка прес конференција ...

Вработувања, дипломи, заеднички туризам-десет мерки договорени од Заев, Вучиќ и Рама

А1 On - 10.11.2019

Регионалните лидери во Охрид постигнаа договор за „малиот Шенген“, односно се согласија за конкретни мерки што ќе придонесат за развој и раст на трите земји, како и на другите земји од Западен Балкан.

Вучиќ и Борисов со труби го отворија Коридорот 10

Тера - 10.11.2019

Трубачи и тапани на патот, за свеченото отворање на источниот крак од Коридорот 10 во Србија. На отворањето присуствуваа српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Бугарија Бојко Борисов, кои со вино наздравија за новиот автопат кој ќе ги ...

На трилатералната средба во Охрид утврдена декларацијата за регионална соработка

А1 On - 10.11.2019

Премиерот Зоран Заев заедно со неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во Охрид ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка.

За новиот автопат од Белград кон Бугарија ,,спонтано“ беа организирани 150 автобуси и трубачи

AKO - 10.11.2019

Пред два дена за време на свеченото пуштање во употреба на последната автопатска делница во должина од 86 километри од коридорот 10 на потегот Белград-граница со Бугарија, српскиот претседател Вучиќ и бугарскиот премиер Борисов, беа ,,поздравени“ од ...

Рама: Немам желба да бидеме „мини Југославија“ ниту голем Албанец

iPortal - 10.11.2019

-Ние не треба да подигаме ѕидови меѓу себе, напротив ние треба да соработуваме, за да го фатиме патот кон Европа. – порача албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката прес-конференција на денешната втора средба во рамки на регионалната иницијатива ...

Вучиќ: Горд сум на овој договор, ќе заштедиме 129 милиони евра

ТВ21 - 10.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по средбата во Охрид, рече дека ова е многу значајна иницијатива и за кратко време биле договорени значајни работи. „Кога ќе воведеме дежурства за инспекции на границите, само на одредени премини помеѓу ...

Рама: Втор ден, ист стил (ФОТО)

Слободен Печат - 10.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама кој присуствува на денешната регионална средба во Охрид можеше да се забележи во истите Адидас патики од вчера. Рама кој е познат по својот модерен стил на патики, кои ги носи и на деловни состаноци, не го промени ...

„Кога ќе легне платата VS на крај од месецот“ – Вучиќ ја јаде само средата од лепчето

Таратур - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ на неговиот Инстаграм профил сподели фотографија на која е фотографиран како јаде полнети пиперки. „Полнети пиперки како окрепување пред патот во Женева“, напиша Вучиќ покрај фотографијата.

Заев, Рама, Вучиќ: Овде не создаваме нова Југославија, туку отвораме план за успешен Балкан

Скопје1 - 10.11.2019

„Србија, Северна Македонија и Албанија имаат иницијатива со која ги канат останатите 6 земји да пристапат. Балканот се менува, кон подобро место за живеење и позначаен фактор на цел европски континент.

Трилатерала Заев, Вучиќ, Рама во Охрид

OhridNews - 10.11.2019

Трилатерална средба на премиерот на Македонија, Зоран Заев со премиерот на Албанија и претседателот на Србија, Еди Рама и Александар Вучиќ, се одржува викендов во Охрид. На нив денеска ним се придруија претседавачот на Советот на министри на Босна и ...

Рама во Охрид се “избаци” во патики!

Вечер Прес - 10.11.2019

Албанскиот премиер Еди Рама кој присуствува на денешната регионална средба во Охрид, дојде во негов стил – во патики Адидас . Рама, вчера пристигна во Охрид, каде денеска се одржува трилатералната работна средба на лидерите од Западен Балкан, на ...

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Фактор - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов во саботата официјално го отворија последниот дел од сообраќајот на источната страна на Коридорот 10, со што се стави крај на изградбата на целиот пат Коридорот 10 од ...

Вучиќ: На два состаноци донесовме повеќе одлуки за регионална соработка отколку во последните 7 години

iPortal - 10.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово изјави дека со С. Македонија и Албанија се договорени навистина големи работи кои значително ќе го унапредат инвестицискиот амбиент и нагласи дека тој и премиерите Заев и Рама одлучиле „да го туркаат“ ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција од состанокот на Заев, Рама и Вучиќ

iPortal - 10.11.2019

Проследете ја во живо прес конференцијата од состанокот на лидерите на Западен Балкан. На јавноста и се обраќаат македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама, претседавачот на Советот на ...

Еди Рама не ги соблече „адидаските“ во Охрид (ВИДЕО)

PressingTV - 10.11.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама е вистински хит во Охрид на средбата на регионалните лидери. Тој се појави во „кежуал“ издание, со спортско палто и црни „Адидас“ патики. По се изгледа Рама е заљубен во своите патики и не ги соблекува дури и за ...