TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставните измени ги добија неопходните 80 гласа „за“ во Собранието

Глас на Америка - 20.10.2018

Опозициската ВМРО - ДПМНЕ ги исклучи од партијата седуммината пратеници кои гласаа „за“ и обвини за уцени и притисоци. Премиерот Заев најави дека институциите ќе ги штитат пратениците кои ги поддржаа уставните измени и најави натамошни обиди за ...

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

Deutsche Welle - 20.10.2018

Еден час по гласањето во Собранието, премиерот Заев оцени дека се случил историски ден за Македонија и најави натамошни обиди за национално обединување и помирување Премиерот Зоран Заев го поздрави вечерашното гласање во Собранието за кои ...

Собранието донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот

Академик - 20.10.2018

Со 80 гласа „За“ Собранието донесе одлука да се пристапи кон уставни измени. Извештајот од гласање од седницата може да се погледне на следниот линк . Од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, „За“ гласаа пратениците: Емилија Александрова; Љубен ...

Работна група во Собранието ќе работи на национално помирување, рече Заев

Сакам да кажам - 20.10.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва рече дека во Собранието ќе се направи работна група која ќе работи на национално помирување. Заев, на прес-конференцијата веднаш по изгласувањето на владиниот предлог за потреба од прстапување на уставни измени, им се ...

Пратениците решија- обезбедено двотретинско мнозинство за уставни измени

Deutsche Welle - 19.10.2018

По целодневни препукуваање и нервозно исчекување на исходот од разговорите за обезбедување на двотретинско мнозинство, Собранието доцна вечерва изгласа отворање на Уставот Уставните измени предвидени со Преспанскиот договор влегуваат во процедура ...

Пратениците изгласаа пристапување кон измени на Уставот

МКД - 19.10.2018

80 пратеници го прифатија вечерва предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени според Договорот со Грција за промена на името во „Република Северна Македонија“. За потребата од уставни промени гласаа 80 од присутните 117 пратеници.

Со 80 гласа „за“, почнуваат уставните измени

Призма - 19.10.2018

Целодневната драма во Собранието заврши со почеток на процедурата за уставни измени Со 80 гласа „за“ Собранието ќе ја почне процедурата за измена на Уставот согласно Договорот од Преспа. По речиси целодневно одложување на седницата, таа се одржа ...

Се собра двотретинско мнозинство за почеток на уставните измени

Р.С.Европа - 19.10.2018

Осуммина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од нивната коалиција вечерва гласаа за почнување на постапката за измени на Уставот, со што се постигна неопходното двотретинско мнозинство. Со 80 гласа „за“, Собранието вечерва ја донесе одлуката за пристапување ...

Група пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се за уставните промени, но со одредени услови

МКД - 19.10.2018

„Со верба во Македонија и нејзината иднина“ е насловот на соопштението на група пратеници на ВМРО-ДПМНЕ што велат дека го прифаќаат предлогот на Владата за пристапување кон уставни промени, но под одредени услови.

Пратениците со 80 гласа ЗА дадоа зелено светло за промена на уставот

24 Вести - 19.10.2018

Во собранието се гласаше за почеток на уставните измени. Иако седницата беше закаана за 21 часот започна по 22 часот. Поради значењето на историскиот момент за мојот народ, знаејќи дека ќе пристапиме кон делот на гласање за отворање на простор за ...

За ВМРО-ДПМНЕ седницата заврши, за мнозинството допрва почнува

Deutsche Welle - 19.10.2018

Собраниската седница е закажана за 21 часот и, според неофицијални информации, веројатно е обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени Власта најверојатно има обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени во ...

(Во живо) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставни измени

Либертас - 19.10.2018

Гледајте (Во живо) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставни измени Видео – ...

Седницата за Уставните измени продолжува во 21 часот, не се знае дали ќе се гласа

Сакам да кажам - 19.10.2018

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Не се знае дали ќе се гласа или пак ќе продолжи дискусијата за која се останати уште десетина пратенци од мнозинството.

Со 80 гласови „За“ донесена одлуката за пристапување кон измена на Уставот

Press24 - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за“ заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Димовски, Данев и Рангелова влегоа во пленарната сала, се очекуваат и останатите пратеници

Фокус - 19.10.2018

Пратениците полека се собираат во пленарната сала на Собранието каде треба да започне седницата за гласање на потребата за уставни измени. Повеќето од пратениците од владејачкото мнозинство веќе се во салата, а од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ...

80 пратеници гласаа за, донесена одлуката за потреба од уставните измени

Фокус - 19.10.2018

Власта обезбеди двотретинско мнозинство и 80 пратеници гласаа за потребата да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат поединечно, бидејќи технологијата можела да затаи.

Неизвесно дали собраниската седница за уставните измени ќе се одржи денеска

Фокус - 19.10.2018

Иако беше презакажана за 15 часот, досега уште не е започната собраниската седница на која треба да се гласа за потребата од пристапување кон уставни измени, за што е потребно двотретинско мнозинство.

Електронски гласаа 80 пратеници, во тек е поединечно гласање

МКД - 19.10.2018

Во пленарната сала е во тек поединечно изјаснување откако на електронското гласање за уставни промени гласаа 80 пратеници од присутни 117. ...

Собранието со 80 гласа „за“ го усвои предлогот за пристапување кон уставни измени

Сакам да кажам - 19.10.2018

Собранието вечерва го усвои владиниот предлог за пристапување кон уставни измени со 80 гласа „за“ и 39 гласа „против“. Непосредно пред гласањето, поголем дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата стана од клупите и застана покрај ѕидот, ...

80 пратеници гласаа за измени на Уставот на Република Македонија

Сител - 19.10.2018

Од вкупно 117 пратеници 80 гласаа за измена на Уставот на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, соглсно Деловникот, побара поединечно изјаснување за гласањето. Службите утврдија кој како гласал ...

80 пратеници гласаа за пристапување кон уставни измени

Тера - 19.10.2018

Доцна вечерва во Собранието на Македонија се гласаше Предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени согласно Договорот од Преспа. За оваа одлука гласаа 80 пратеници, со што беше исполнет условот две третини од пратениците да се изјаснат ...

Со 80 гласа „ЗА” Собранието ја изгласа потребата од донесување на уставните измени

Канал5 - 19.10.2018

80 пратеници гласаа за потребата од промена на Уставот на Република Македонија , објави собранискиот спикер Талат Џафери. 39 пратеници гласаа против измените на Уставот. На барање на пратеникот Драган Данев за поименично гласање , пратениците се ...

Драма во Собранието: голема неизвесност околу двотретинското мнозинство

Deutsche Welle - 19.10.2018

Иако првично најавена за 12 часот, па одложена за 15 часот, собраниската седница на која требаше да продолжи расправата за уставните измени никако да започне. Јавноста ја преплавија гласини и шпекулации Со часови нема никаква информација за тоа што ...

Со 80 гласови ЗА пратениците го изгласаа предлогот за уставни измени согласно Договорот со Грција

AKO - 19.10.2018

Две третини од пратениците во македонскиот законодавен дом, односно 80 пратеници, вклучувајќи и гласови на пратеници од опозициската ВМРО ДПМНЕ, Собранието на Република Македонија го прифати предлогот на Владата за почнување постапка за уставни ...

Со 80 гласови „За“ изгласан предлогот кон пристапување на измена на Уставот

Press24 - 19.10.2018

Со 80 гласови „за“, 0 „воздржани и 0„против“ добиено е двотретинското мнозинство од пратениците во Собранието за пристапување кон измени на Уставот. За усвојување на овој предлог потребни беа 80 гласа од пратениците.

80 пратеници гласаа ЗА пристапување кон уставни измени

Либертас - 19.10.2018

80 пратеници гласаа ЗА предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара поединечно ...

Пратениците поединчено ќе гласаат за уставните измени

А1 On - 19.10.2018

На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, гласањето за уставните измени во Собранието ќе се врши со поединечно именување на ...

Во живо – Заев обраќање на јавноста

Локално - 19.10.2018

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, од Собранието на Македонија во 23:10 часот, ќе им се обрати на граѓаните на Македонија по повод вечерашното изјаснување на пратениците во Собранието, со што беше донесена одлука за пристапување кон ...

Гласање во парламентот?

Глас на Америка - 19.10.2018

Се чека на собраниската седница на која треба да се гласа за потребата од пристапување кон уставни измени, клучен елемент за заокружување на Договорот за името од чија реализација, пак, зависи евроатлантската интеграција на Македонија.Не е сигурно ...

Драматична неизвесност во Собранието ,ќе се гласа ли за уставните измени?

Канал5 - 19.10.2018

Драматична неизвесност во Собранието која трае веке шест часа. Го има ли власта двотретинското мнозинстѕво за уставните измени. Во Собранието е нашиот репортер Јован Ѓорговски. Има ли какви било информации дали и кога ќе продолжи собраниската ...

Собранието го изгласа предлогот за пристапување кон уставни измени

Н.Македонија - 19.10.2018

Осумдесет пратеници гласаа за пристапување кон уставни измени, со што Владата го обезбеди двотретинското мнозинство во Собранието, на вечерашната седница. На барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, пратениците потоа се изјаснуваа поединечно, при што ...

Заев обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот, ќе се оди на уставни измени

Вечер Прес - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за” ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за” заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Пратениците во Собранието, салата празна

Р.С.Европа - 19.10.2018

Сè уште не е почната собраниската седница на која треба да се гласа за пристапување кон уставните измени согласно Договорот од Преспа, иако беше најавена за во 15 часот. Нема официјално образложение за доцнењето.

Пратениците со 80 гласа „за“ го усвоија предлогот за пристапување кон уставни измени

Независен - 19.10.2018

По целодневна неизвесност, пратениците со 80 гласа „за“ и 39 „против“ го изгласаа владиниот предлог за пристапување кон уставни измени. Пратениците првично гласаа електронски, а потоа на предлог на координаторот на ВМРО -ДПМНЕ Драган Данев се ...

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за потреба од уставни измени

Мета - 19.10.2018

По цел ден чекање на почетокот на Собраниската седница за уставни измени, вечерва владејачкото мнозинство успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за предлогот на Владата за потребата од уставни измени.

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотретинското мнозинство

МК News - 19.10.2018

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотеретинското мнозинство 80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени во склад со Договорот со Грција за промена на името во Република Северна ...

ФОТО: Собраниската сала без пратеници-Доцни седницата за уставни измени закажана за 21 ч

Алфа - 19.10.2018

Се чека да започне седницата за уставни измени која по неколкучасовно одложување беше закажана да започне во 21 часот. Сепак, собраниската сала е празна во моментов, само дел од пратениците се присутни во салата.

Пратениците стравуваат за личната и безбедноста на нивните семејства – низ собраниските ходници Заев не бира средства ...

Република - 19.10.2018

Продолжението на 60-тата пленарна седница на Собранието на Република Македонија, на која треба да се гласа за уставни измени, се уште не е започната иако беше закажана за 15 часот откако во 12 часот не беше обезбеден кворум за работа.

80 пратеници гласаа „за“ уставните промени

Стандард - 19.10.2018

Вечерва во Собранието 80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени. За гласаа 80 пратеници од присутните 117 пратеници. Владанка Авировиќ, Нора Исмаили Старова, Крсте Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, ...

Падна одлука: Власта УСПЕА да собере двотретинско мнозинсто

iPortal - 19.10.2018

Предмалку пратениците гласаа за уставните промени. Вклупно ЗА гласаа 80 пратеници со што зпочна процесот на вметнување на уставните амандмани во Уставот на Република Македонија. Во моментов пратеникот Данев побара процедурално во кој пратениците ќе ...

Се прават обиди да се обезбеди „нормално“ гласање

Независен - 19.10.2018

За 21 часот е презакажан почетокот на денешното продолжение на 61 седница за уставните измени. Висок владејачки функционер тврди за за „Независен весник“ дека е обезбедено двотретинско мнозинство, ама дека не може да се пристапи кон гласање поради ...

Има двотретинско мнозиство: Собранието донесе одлука за промени во Уставот!

ТВ21 - 19.10.2018

Со двотретинско мнозиство, односно со 80 гласа „ЗА“, Собранието на Република Македонија вечерва ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот. „Од изброените гласови и поединечно се потврдува претходното гласање, односно 80 „за“, 39 ...

Изгласано пристапувањето кон измени на Уставот: Пратениците гласаа поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Локално - 19.10.2018

Пратениците гласаа поединечно на седницата за пристапување на измени на Уставот во согласност со Спогодбата од Преспа, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе.

Отворено Студио 1: Нови избори или уставните промени ќе поминат во парламентот

1tv - 19.10.2018

Одложувањето на почетекот на собраниската седница, на која се очекуваше дека ќе се гласа за отпочнувањето на постапката за уставни измени, затоа што наводно е обезбедено потребното мнозинство од 80 гласови, е знак дека мора да се продолжи со ...

Џафери пресече – во 21 часот продолжува седницата за уставните измени

1tv - 19.10.2018

Во Собранието и натаму нема официјална информација околу тоа што ќе се случува и кога ќе се гласа за уставните измени. Премиерот Заев и дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието.

Собранието донесе одлука да се пристапи кон уставни измени

Курир - 19.10.2018

Со 80 гласа ЗА Собранието вечерва донесе одлука да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат и поединечно. 39 пратеници гласаа ...

80 пратеници гласаа „за“ уставни промени, во тек е поединечно изјаснување

ТВ21 - 19.10.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вечерва ја стави точката за измени на уставот на гласање, при што гласаа 80 пратеници и сите гласаа „ЗА“. Меѓутоа по барање на пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Драган Данев, ќе се врши ...

За одлуката гласаа 80 пратеници поединечно

Бриф - 19.10.2018

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотеретинското ...

(Видео) Прес-конференција на Христијан Мицкоски по седницата за уставните измени

Макфакс - 20.10.2018

Прес-конференција на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, по седницата за уставните измени, која се одржа доцна вечерва. Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставните ...