TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје води со најмногу заразени со ковид-19

Скопје инфо - 26.11.2020

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови заразени граѓани со ковид-19. Најмногу инфицирани има во Скопје, 546, Прилеп, 83, Гостивар 48, во Куманово 38, Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, ...

Кумановската болница објави телефони на кои може да се добие информација за состојбата на пациентите со ковид-19

Kumanovo News - 26.11.2020

Општата болница Куманово објави телефонски броеви преку кои членовите на семејствата на заболените од коронавирус ќе можат да добијат информации за здравствената состојба на нивните најблиски.

Ние сме за жал еден експеримент, па резултатите за смртноста од Ковид-19 нормално е да се поразителни: Разговор со д-р. ...

Фактор - 26.11.2020

На почетокот се даваа антималарици, антихив терапија, потоа антикоагуланти, кортикостероиди, ковалесцентна плазма, озонотерапија, антибиотици....Во трката да се победи корона вирусот, од почетокот на епидемијата во земјава, постојано се менува ...

Инспекции има, за резултати ќе почекаме

Слободен Печат - 26.11.2020

Дванаесет дена откако почина 41-годишна пациентка во штипската болница, нема никакви официјални резултати од инспекциските надзори, ниту потврда дали настанала лекарска грешка или дали имало пропусти во лекувањето.

Армијата се вклучува во обезбедување на здравствените установи, Прилеп чека одлука за карантин

Независен - 26.11.2020

Армијата од денеска се очекува да се вклучи во обезбедување на здравствените институции. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите болници во главниот град, како и болниците во Тетово, Битола, Гостивар, Дебар, Куманово, Штип, Велес и други.

Хаос во болницата за ковид во Бар (видео)

Канал5 - 26.11.2020

Семејството на пациентот се обидело насилно да влезе, кршеле и стакла Стравот кај роднините за најблиските и недовербата на некои граѓани во болницата за коронавирусот во Бар кулминираше утрово со инцидент во истата здравствена установа, пренесува ...

Прилепскиот градоначалник Јованоски: Не можам да седам настрана, ќе бидам среќен ако спасам макар и еден човек!

Фокус - 25.11.2020

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски пред две седмици излезе со одлука, тој, како медицинско лице, да волонтира во Инфективното одделение во болницата „Борка Талески“ во неговиот град.

Тетово: Петмина инфектолози се грижат за над 1.000 жители – болница со 55 легла за ковид-19 и 47 хоспитализирани

ТВ21 - 25.11.2020

Во Клиничката болница во Тетово во моментов се хоспитализирани 47 пациенти со коронавирус, од кои речиси сите во тешка здравствена состојба. Според координаторот на ковид-центарот во болницата, Гзим Нуредини, болницата сега за сега има три простории ...

Започнаа подготовките за изградба на Модуларна болница над хирушките амбуланти на велешката Општа болница

ТВ21 - 25.11.2020

Општина Велес деновиве започна со ископ на земја и за одвод како подготовка за поставување на Монтажната модуларна ковид болница со 45 кревети, која ќе биде лоцирана над Хируршките амбуланти на велешката Општа болница, над постоечкиот хелиодром.

Пановски алармира: Со премногу антибиотици се прави сериозна штета на пациентите од Ковид-19

24 Вести - 25.11.2020

Министерството за здравство под итно да објави протоколи за лекување на пациенти со КОВИД-19- бараат дел од лекарите. Микробиологот Никола Пановски открива скандалозен случај на лекување на пациент со КОВИД, на кој што му биле препишани голем број ...

Монтажните болници на Филипче доцнат 4 месеци, во најава е една во Битола, ама за кој бран

Курир - 25.11.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче летово вети на граѓаните дека ќе има 16 монтажни болници низ државата со цел да се справи Македонија полесно со вториот бран на КОВИД-19. Истите требаа да бидат готови до крајот на август или почеток на ...

Ова е страшно, како Втората светска војна: редици поради ковид во Белград (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2020

Редици нервозни луѓе што со часови чекаат на студот и големо незадоволство при посетата на неколку ковид-амбуланти и Клиниката за инфективни болести во Белград, пренесува српска Нова . Како и претходните денови, и во понеделникот пред повеќето ...

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

ТВ21 - 25.11.2020

Општата болница Куманово, денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид-19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

Се поголем број на пациенти во Тетово, додека медицинскиот персонал се намалува

Телма - 25.11.2020

Секојдневно се регистираат нови случаи со Ковид-19 во Тетово, а со тоа се зголемува и потребата од хоспитализација на лицата со потешка клиничка слика. Капацитетите во Клиничката болница се полнат, но засега не е во план пренаменување на ново ...

Уште три медицински лица од Клиничката болница во Тетово позитивни на коронавирус

Сакам да кажам - 25.11.2020

Три медицински лица од Клиничката болница во Тетово вчера се регистрирани како позитивни на ковид-19. „Вчера имавме три нови случаи на коронавирус меѓу медицинскиот персонал. Уште се прават анкетите, па не знаеме уште колку други ќе бидат ставени во ...

Ковид-19 и по девет месеци останува мистерија за матичните лекари

Канал5 - 25.11.2020

Пациентка цел месец со температура предизвикана од Ковид 19, други пациентки се позитивни и по три недели од направените контролни тестови, а немаат симптоми, маж два пати заболел од корона вирус.

Поплаки околу хоспитализиција на тетовската болница, инфектолог одредува кој останува на лекување

Слободен Печат - 25.11.2020

Во врска со зачестените поплаки на граѓаните дека не се примени на лекување на инфективното одделение со симптоми на ковид-19, од Клиничка болница Тетово велат дека поради комплексноста на болеста и состојбата специјалист по инфективни болести треба ...

Над 100 пациенти се хоспитализирани во болницата во Прилеп

Тера - 25.11.2020

Прилеп е градот каде и во есенскиот бран на Ковид 19 секојдневно има голем број на нови случаи на Ковид 19. Во првите месеци од почетокот на пандемијата, беше во првите три градови по бројот за заразени.

Во болниците лежат речиси 1 300 ковид-пациенти, слободни се 150 кревети

360 степени - 25.11.2020

Во болниците во земјава каде се третираат ковид-пациенти лежат вкупно 1 297 лица кои се позитивни или суспектни на вирусот и има околу 150 слободни кревети, покажува денешниот извештај од Министерството за здравство.

Преполн е болничкиот капацитет за згрижување на Ковид пациенти во Клиничката болница Тетово

ММС - 25.11.2020

Преполн е болничкиот капацитет за згрижување на КОВИД пациенти во Клиничката болница Тетово. Се примаат само луѓе со тешка клиничка слика. Координаторот на КОВИД центарот во Тетово д-р Гзим Нуредини, вели дека моментално капацитетите се преполни, а ...

Се расчистува терен за новата ковид болница во Велес, монтирањето ќе трае една недела

Сакам да кажам - 25.11.2020

Во тек се засилени работи за уредување на земјиштето каде што ќе биде поставена монтажната ковид болница во Велес. Таа ќе се наоѓа до хелиодромот на Градската болница, на површина од 1.000 квадратни метри.

Во ковид центрите во Скопје и во другите градови се лекуваат вкупно 1.297 заболени од ковид-19

Мета - 25.11.2020

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.297, а има колку 150 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за ...

Се делат антибиотици како бонбони, матичните лекари без протоколи, во сенка епидемија од полипрагмазија

+инфо - 25.11.2020

Професорот Никола Пановски денеска објави случај на лекување на пациент со ковид-19 и предупреди на епидемија од полипрагмазија што претставува неоправдана и непотребна истовремена употреба на повеќе лекови, која може повеќе да одмогне на пациентот ...

За три недели ќе биде готова модуларната болница во Битола

Тера - 25.11.2020

За цел зголемување на сместувачките капацитети за згрижување на пациенти заболени од Ковид 19, локалната самоуправа на Битола, предводена од СДСМ го подготвува теренот за нов модуларен ковид центар, рече на денешната прес конференција Невена ...

Сликата од битолската болница наликува на вистински хорор филм

Алфа - 25.11.2020

Пука трпението на граѓаните од корона хаосот во кој тоне македонското здравство. По скандалот со починатите пациенти во битолската болница чии тела покриени со чаршав лежеа во иста соба со пациенти на инфузија, вчеравечер ново вознемирувачко видео ...

Се подготвува теренот за модуларните болници во Битола

Тера - 25.11.2020

Со целосна меѓусебна синхронизација на општината, јавните претпријатија и изведувачите на терен, во тек се подготвителните активности за поставување на модуларниот ковид центар во Битола, во близина на инфективното одделение на Клиничката болница.

Ако матичниот фати корона, пациентите ги презема друг лекар, им рипнале и сметките за телефон

+инфо - 25.11.2020

Матичните сами купуваат маски, дезинфициенси и друга заштитна опрема, која дополнително им ги зголемува трошоците, особено скокнале сметките за телефон поради секојдневната комуникација со позитивните пациенти.

„Ова лудило мора да престане“: Д-р Никола Пановски тврди дека пациентите со ковид-19 се трујат со лекови повеќе од ...

Слободен Печат - 25.11.2020

Микробилогот проф. д-р. Никола Пановски реагира дека на пациентите со ковид-19 во Македонија им се препишуваат повеќе лекови отколку што треба, истакнувајќи дека ниту здрав атлета не би ги издржал.

Микробиологот Пановски: Избегнато е труење на пациент болен од ковид, добил премногу лекови

Женски магазин - 25.11.2020

Микробиологот, д-р. Никола Пановски денеска повторно преку својот профил на Фејсбук апелира до надлежните, пред се до Министерството за здравство дека во третманот на болните од ковид се даваат премногу антибиотици.

Гагачовска: Поголем дел од пациентите се во тешка состојба

Тера - 25.11.2020

Бројот на хоспитализирани пациенти на инфективното оделение денеска во Битола е 70 пациенти. „Имајќи во предвид дека овај бран лошо влијае, можам да кажам дека 80% од хоспитализираните се во тешка и многу тешка состојба.

Две нови жртви на коронавирус во велешката болница

Либертас - 25.11.2020

Велешанец на 75-годишна возраст и 67-годишна жителка на село Јаболчиште починаа на инфективното одделение во велешката болница. Мажот починал синоќа околу 20 часот, но тој немал потврден тест за коронавирус.

Никола Пановски за лекувањето на ковид-19: Волку лекови одеднаш ни здрав атлета не би ги издржал!

+инфо - 25.11.2020

Професорот апелира до Министерството за здравство и до Лекарската комора на Македонија итно да преведат протоколи за ковид-19 и да ги објават. Ги препорачува хрватските и нагласува дека лудилото и епидемијата од полипрагмазија (неоправдана и ...

УЖАСНИ УСЛОВИ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА: Со чадор во веце за заштита од фекалии кои течат

Денешен - 25.11.2020

По морбидните фотографии на пациенти кои примаат инфузија додека на другите кревети лежат мртви луѓе, за условите во болницата во Битола на социјалните мрежи кружи ново видео. Пациент од болницата преку видео снимка објаснува какви се условите во ...

Мртви и живи пациенти во една соба, чадор во тоалет, инспекција во Битолската болница (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2020

Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од тоа како мртви пациенти се оставени на кревет, а во истата соба жив пациент прима инфузија, министерот за здравство, Венко Филипче и инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе ...

Државниот санитарен инспекорат во инспекција на Клиничката болница во Битола

Н.Македонија - 25.11.2020

По вчерашните објавени фотографии на кои, наводно, се забележува како пациенти во Клиничката болница во Битола примаат инфузија во иста соба каде има починати пациенти, денеска на социјалните мрежи е објавена видео-снимка на која се забележува дека ...

Филипче на работен состанок со колегите од хируршките клиники и ковид центрите на интерните клиники

Магазин - 25.11.2020

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче се сретна со д-р Александар Трајановски, директор на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) и со ...

Во 24 часа во ковид-центрите во Скопје примени се 39 нови пациенти со компликации

360 степени - 25.11.2020

Вкупно 486 пациенти потврдени и сомнителни на ковид- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од нив се на кислородна поддршка Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје, примени се 39 нови пациенти ...

Еден пациент почина на инфективното одделение

Тера - 25.11.2020

На инфективното одделение во Битола почина еден пациент на возраст од 65 години од Демир Хисар. Денеска бројката на хоспитализирани пациенти на инфективното одделение во Битола е 68. Од почетокот на пандемијата заклучно со 23 ноември, според ...

Скандалите во битолската болница не завршуваат: Поставиле чадор во тоалетот за да не им течат фекалии

Точка - 25.11.2020

Вчера со брзина на светлината се прошири информацијата од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела. Не пропуштајте: „ Морбидни фотографии од битолската болница: На два кревети ...

Во Битолската болница поставен чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите (ВИДЕО)

24Инфо - 24.11.2020

Ново видео за условите во болницата во Битола кружи на социјалните мрежи, откако денеска беа објавени слики од просторија во болницата каде што пациенти добиваат инфузија додека во соседните кревети лежат починати пациенти.

Во болниците има уште слободни кревети

Слободен Печат - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи на ковид-19, од нив половината се во Скопје, има уште слободни кревети

МКД - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на kовид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во земјава активни 20.711 случаи на Ковид-19, половината во Скопје

ММС - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

24Инфо - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Над 20.000 активни случаи на коронавирус во Македонија, хоспитализирани 1290 пациенти

Курир - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. За да се овозможат дополнителни простории за лекување на заболените, од понеделник на ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Опсервер - 25.11.2020

– Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Frontline - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи, во болниците има уште слободни кревети

Кајгана - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на COVID-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1.290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во новите ковид-центри ќе се третираат пациенти со полесна клиничка слика

Локално - 25.11.2020

Во земјава започнуваат со работа новите ковид-центри. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември регистрирани сe 7.486 позитивни случаи во 35 градови во државата. Заболени има во сите возрасни групи.