TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Бизнис Вести - 24.09.2021

Од понеделник трета доза на вакцина ќе може да примат сите граѓани на возраст над 60 години, и сите здравствени работници и пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба, без оглед на возраста.

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Нова ТВ

Брзи антигенски тестови за учениците, трета доза вакцина против ковид-19 од понеделник

Слободен Печат

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Курир

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Пулс24

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

24Инфо

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Lider

Опсервер Frontline Скопје инфо Кајгана Сител 24 Вести Канал5 Deutsche Welle

Од октомври скрининг во училиштата со брзи тестови

24 Вести - 23.09.2021

Брзи антиген тестови ќе се прават на учениците од основните и средните училишта почнувајќи од октомври. Трансмисијата на вирусот во училиштата е многу мала, но децата сепак многу често се асимптоматски преносители сметаат здравствените власти, па ...

Се најавува скрининг во училишта – учениците ќе се тестираат за ковид-19 со брзи тетсови

Канал5

Царовска вели нема внатрешна трансмисија на вирусот во училиштата, Филипче вели „има мала“

МКД

Со брзи ковид тестови ќе се прави скрининг на основците и средношколците

Телма

Од октомври ќе се прави скрининг на учениците оти има мала трансмисија на ковид-19 во школите, рече Филипче

Сакам да кажам

Учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови: Скрининг во училиштата ширум државава

ММС

Скрининг во училиштата ширум државава – учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови

Нетпрес

еМагазин Независен Вечер Прес 24Инфо Бизнис Вести Centar Кумановски м. Факултети

Филипче најави скрининг во училиштата со брзи тестови

360 степени - 23.09.2021

Покрај скринингот во училиштата, министерот најави и анализа во однос на високата смртност од ковид-19 во земјава. Оваа анализа, вели тој, ќе одземе повеќе време, но детално ќе се анализира здравствената состојба затоа што 73 отсто од починатите ...

Ќе се прави скрининг на здравствената состојба на населението, вели Филипче

Сител

ЌЕ СЕ ПРОВЕРУВА ВИСОКАТА СМРТНОСТ Филипче најави скрининг на починатите од ковид-19

+инфо

Најмалку две хронични болести имале 73% од починатите од Ковид-19

Скопје инфо

Најмалку две хронични болести имале 73% од починатите од Ковид-19

Фокус

Филипче: Повеќето од починатите од Ковид 19 имале најмалку 2 хроночни болести

Press24

Најмалку две хронични болести имале 73 проценти од починатите од Ковид-19, ќе се прави скрининг на здравствената состојба на населението, вели Филипче

ТВ21

Канал5 24Инфо Frontline Опсервер Нетпрес Независен Вечер Прес MakPress

Царовска: Нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата

Press24 - 23.09.2021

Според последниот извештај на Комисијата за заразни болести, состојбата со Ковид-19 во училиштата во државата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб засега нема потреба од промена на моделот за ...