TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заштита од КОРОНАВИРУСОТ: Каква улога играат очите во заразата?

Машки магазин - 25.02.2020

Светот и во минатото се соочувал со опасни вируси кои пустошеле се’ пред себе. И иако денес медицината е напредна, сепак за некои нешта се’ уште нема решение. Така е и со коронавирусот. Претпазливоста никогаш не е доволна, затоа ве предупредуваме на ...

Контрола на граничните премини, изолациски центри и кризен штаб во борба против Коронавирусот

Телма - 24.02.2020

Под полициски надзор ќе бидат изолациски центри во Штипската, Гостиварската и во Велешката болница. Таму на сомнители патници две недели треба да им се следи здравствената состојба. Министерството за здравство по состанокот на управувачкиот комитет ...

Филипче за „Фокус“: Нема заболен од коронавирус во Македонија!

Фокус - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва во изјава за „Фокус“ ги демантираше шпекулациите дека има случај на заболен од коронавирус во Македонија. Тој вели дека лично проверил и нема лице заболено од коронавирус.

Се шират лажни вести и паника, во земјава нема заболени од Корона вирус

Frontline - 24.02.2020

Во демантот на неговиот твитер, Филипче смирува дека во нашата земја нема ниту еден пациент под сомнение дека е заразен со Корона вирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, ги демантира лажните вести објавени на одредени портали кои пишуваат ...

Патниците од северна Италија ќе се пропуштаат само на пет гранични премини, Утре ќе се дискутира да се одложат ...

Сакам да кажам - 24.02.2020

Патниците кои во државава ќе доаѓаат од критичните предели на северна Италија ќе се пропуштаат само на неколку гранични премини: Богородица, Блаце, Деве Баир, Ќафасан и Табановце со цел да биде посконцентрирана контролата и да има време да се ...

Симптоми и упатство за намалување на ризик од КОРОНА ВИРУСОТ

Пулс24 - 24.02.2020

Симптоми и упатство за намалување на ризик од КОРОНА ВИРУСОТ Бидејќи се по извесно станува дека КОРОНА ВИРУСОТ наближува кон Македонија ние сметавме дека треба да објавиме инфографици за тоа какви се симптомите и можностите со сопствено делување да ...

Филипче: Во државава нема ниту еден случај на заболен од коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Твитер профил уште еднаш ја демантираше веста која се шири на социјалните мрежи оти во Македонија има заболени од новиот корона вирус. Тој додаде дека граѓаните треба да бидат одговорни и да не шират ...

Филипче ги демантира лажните вести: Во државава нема случај на заболен од коронавирус

Локално - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче ги демантираше лажните вести кои се шират на социјалните мрежи декаимазаболен од коронавирус во државава. Претходно лица блиски до опозицијата, меѓу кои и поранешниот шеф на Кривичниот суд, Владимир Панчевски ...

Клиничката болница во Штип ќе биде место за карантин на евентуални заразените со корона

Алсат-М - 24.02.2020

Засилени контроли на граничните премини, проверки на аеродромите на сите патници – состојбата во Италија со заразените од корона вирусот го вклучи алармот кај здравствените власти во земјава.

Патниците на охридскиот аеродром ќе се проверуваат со бесконтактен пиштол

Алсат-М - 24.02.2020

Термална камера со која се следи температурата на патниците нема да биде поставена на Охридскиот аеродром. Ако до вчера состојбата на патниците се следеше со топломери, министерот за здравство, Венко Филипче денес најави дека сега со бесконтактен ...

Како да се заштитите од коронавирус? – Упатства за превенција од СЗО

ТВ21 - 24.02.2020

Корона вирусот се појави во Италија и забележани се околу 160 инфицирани лица. МНР информира дека околу 23 илјади граѓани, државјани на Република Северна Македонија моментално се наоѓаат во критичните региони во Италија (Ломбардија, Венето и Емилија ...

Во Штип, Велес и Гостивар ќе работат изолациски центри чувани од полиција

ММС - 24.02.2020

Кризен штаб, кој треба да се формира, ќе ги координира сите активности на превенција и евентуално справување по појавата на корона вирусот во Италија. Ова е само еден од неколкуте заклучоци на состанокот во Центарот за управување со кризи, каде беа ...

Филипче со апел: Да се одложат сите патувања во регионот на Италија

Фокус - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешата прес конференција информираше за превентивите мерки за евентуално ширење на корона вирусот и во Макеоднија. „Одржан е состанок и го подигнавме нивото на внимателност и подготвеност.

Кренат степенот на готовност, три болници во Македонија подготвени за пациенти со корона вирус

Сител - 24.02.2020

Ширењето на корона вирусот на европскиот континент го вклучи црвениот аларм и во Македонија. Без потреба од итност, македонските граѓани да не патуваат во северна Италија, апелираше министерот Венко Филипче откако денеска здравствените власти го ...

Да не се патува надвор од земјава ако не е потребно, поради коронавирусот, апелира Министерот за здравство Филипче

Сакам да кажам - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до македонските државјани да не патуваат во регионот на северна Италија ако немаат потреба. Тој додаде дека за 17 часот е закажан состанок со Центарот за управување со кризи со повеќе министри и дека ...

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Телма - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен Печат - 24.02.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте: Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте како министерот за здравство, Венко Филипче апелираше до граѓаните, доколку немаат итна потреба, да ги ...

Изолациски центри за сомнителни случаи од корона вирус ќе има и во Велес и Гостивар, ќе ги обезбедува полиција

еМагазин - 24.02.2020

По состанокот на Управувачкиот комитет на Центарот за управување со кризи, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека патниците кои ќе доаѓаат од критичните региони во Северна Италија ќе се упатуваат и пропуштаат само на неколку гранични ...

Филипче со апел: Без потреба од итност да не се патува во северна Италија

Алсат-М - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, за попладнево во 17 часот најави координативен состанок во Центарот за управување со кризи, на кој ќе присуствуваат и претставници од други државни институции, а на кој ќе бидат утврдени следните чекори за ...

Зајакнати контроли на македонските граници поради коронавирусот

Р.С.Европа - 24.02.2020

Поради ширењето на коронавирусот во Италија се зајакнува контролата на сите гранични премини и на двата аеродрома во Македонија, е еден од заклучоците на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести.

Филипче: Го подигнавме нивото на подготвеност за коронавирусот, граѓаните да ги одложат патувањата во северна Италија ...

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција истакна дека нашата земја го подигнала нивото на подготвеност за коронавирусот, откако тој се појави во северниот дел на Италија, и се шири со голема брзина.

Филипче: Целиот наш систем е подигнат на високо ниво на будност

Бриф - 24.02.2020

„Ве молам споделете ги препораките од World Health Organization (WHO) за заштита на граѓаните од корона вирус. Целиот наш систем е подигнат на високо ниво на будност.“, напиша министерот за здравство, Венко Филипче на својот профил на Фејсбук..

Филипче апелираше граѓаните да ги откажат патувањата во Северна Италија доколку немаат итна потреба

еМагазин - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче апелираше граѓаните да ги откажат патувањата во регионот на Северна Италија доколку немаат итна потреба. Тој ја повтори информацијата на Министерството за надворешни работи, кое во дописот до медиумите, ...

Филипче: Од утрово воведена контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја

Курир - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од утрово воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја и упати апел до граѓаните доколку немаат потреба да ги одложат патувањата во регионот на ...

Сите патници на двата аеродроми во Македонија ќе се скенираат со термална камера поради опасност од коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Поради опасност од коронавирус во Македонија на граничните премини се отстапуваат посебни простории каде ќе бидат интервјуирани сите патници кои доаѓаат од ризичните дестинации и ќе се врши првичен скрининг на нивната здравствена состојба.

ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.02.2020

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик којшто го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот.

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен Печат - 23.02.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте: Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте како министерот за здравство, Венко Филипче смета дека целиот систем е спремен и да се појави прв случај ...

Венко Филипче во интервју за подготвеноста на Македонија за справување со коронавирусот

Нетпрес - 24.02.2020

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик којшто го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот.

(ВИДЕО) ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Подготвена ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските ...

Бриф - 24.02.2020

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик којшто го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот.

Се крена алармот за превенција и справување со евентуални заболени од коронавирусот и во Македонија

+инфо - 24.02.2020

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Лобардија, ...

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Макфакс - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

А1 On - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, министерот за здравство Венко Филипче изутрината одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Засилени контроли на аеродромите во Скопје и Охрид поради коронавирусот

Н.Македонија - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Лобардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Сите патници кои пристигаат на двата аеродрома ќе се проверуваат со термалната камера за коронавирусот

Телма - 24.02.2020

Министерството за здравство го подигнува степенот на подготвеност на повиоко ниво за патници евентуално заболени од коронавирусот. Одлучено е да се засили контролата на сите гранични премини и на двата аеродрома во земјата.

Комисијата за заразни болести донесе нови засилени мерки за превенција против коронавирусот

Слободен Печат - 24.02.2020

На Скопскиот аеродром, термалната камера се поставува на локација од која ќе се следат сите патници кои пристигнуваат, а не како досега само патниците од Дубаи и Истанбул. Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во ...

Се засилува контролата на сите гранични премини и на двата аеродроми поради коронавирусот

Република - 24.02.2020

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од коронавирусот. Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Лобардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово ...

ВИДЕО: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти – интервју со министерот ...

Либертас - 24.02.2020

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик кој што го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот.

На граница ќе се скенираат сите патници кои во земјава доаѓаат од подрачја со коронавирус

Сакам да кажам - 24.02.2020

Сите патници кои на граничните премини во Македонија ќе доаѓаат од ризични дестинации со заболени од коронавирус ќе поминат низ првичен скрининиг на нивната здравствена состојба и ќе бидат интервјуирани во посебни простории, соопшти Министерството ...

МЗ: Нови мерки за превенција поради коронавирусот- Термални камери и посебни простории на граничните премини

Press24 - 24.02.2020

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирусот. Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Лобардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, ...

Филипче: Засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

24Инфо - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Фактор - 24.02.2020

Инфективната клиничка болница во Штип ќе биде базата во која ќе се изолираат болните и сомнителните случаи заразени од коронавирусот во Македонија, соопшти Венко Филипле, министерот за здравство, по состанокот на Комисијата за заразни болести.

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Точка - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

Алсат-М - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, министерот за здравство Венко Филипче изутрината одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

За превенција од корона вирусот, од денес засилени контроли на сите гранични премини и аеродроми во земјава

Мета - 24.02.2020

Заради новонастанатата состојба со корона вирусот во италијанските области Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања, утрово министерот за здравство Венко Филипче одржа состанок со Комисијата за заразни болести, на која се констатираше дека се подигнува ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

ММС - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, министерот за здравство Венко Филипче изутрината одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

Опсервер - 24.02.2020

– Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, министерот за здравство Венко Филипче изутрината одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

Вечер - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, министерот за здравство Венко Филипче изутрината одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Се подигнува степенот на подготвеност за заштита од коронавирусот. Граѓаните треба да почитуваат низа мерки, апелираат ...

Факултети - 24.02.2020

Поради новонастанатата состојба со коронавирусот и негово проширување во областите Лобардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче одржа состанок со Комисијата за заразни болести на кој се констатира дека ...

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници

Frontline - 24.02.2020

Комисијата донесе нови зајакнати мерки за превенција и справување со евентуални заболени, кои дополнително ќе бидат координирани на денешниот состанок со Центарот за управување со кризи (ЦУК) во Министерството за внатрешни работи, закажан за 17 ...

Зголемен степен на готовност за превенција од коронавирусот, скрининг на сите патници на гранични премини и аеродроми

МКД - 24.02.2020

Се подигнува степенот на готовност за превенција од коронавирусот и ќе се скенираат сите патници кои влегуваат во државата и на граничните премини и на аеродромите во Скопје и во Охрид. Ова е заклучокот од денешната средба на министерот за здравство ...