TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

90-годишна баба прва прими вакцина на Фајзер – почна вакцинацијата во В.Британија, во Македонија следната година

ТВ21 - 08.12.2020

Една недела пред да наполни 91 година, Маргарет Кинан од Велика Британија, стана првата личност во светот што ја прими вакцината Фајзер COVID-19, по нејзиното клиничко одобрување. Во локалната болница во Ковентри пристигна на количка.

Британија започна со вакцинацијата против Ковид-19

Телма - 08.12.2020

90 годишната Маргарет Кинан е првата личност која беше вакцинирана против Ковид-19, со што започна големата операција за колективна имунизација на населението во Обединетото Кралство. Кинан, која наредната недела ќе наполни 91-една година, изјави ...

Вилијам Шекспир се вакцинираше против коронавирус

Press24 - 08.12.2020

Втората личност во светот која прими вакцина од компанијата Фајзер против коронавирус е 81-годишниот Британец, Вилијам Шекспир. Станува збор за жител на Воркшир во Ангелија, а се вакцинирал на Универзитетот во болницата Ковентри.

Британија го вакцинира првиот жител против Ковид-19

Глас на Америка - 08.12.2020

Одобрувањето уследи неколку недели откако Фајзер потврди повеќе од 90 % ефикасност во последната фаза од клиничкото испитување. 92-годишната жителка во Пензионерски дом Маргарет Кинан ја прими првата од двете дози од вакцината против Ковид-19, што ...

Американската агенција ФДА ја одобри вакцината на Фајзер и Бионтек

Акцент - 08.12.2020

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) во деталната анализа заклучи дека првата вакцина против Ковид-19, чија употреба се разгледува во САД и ја произведуваат американски „Фајзер“ и германски Бионтек, „ги исполни пропишаните критериуми за успех“ ...

Деведесетгодишна Британка прва ја прими вакцината против ковид-19

Канал5 - 08.12.2020

Велика Британија денеска започна со масовно вакцинирање на граѓаните против ковид со вакцините на „Фајзер“ и „Бионтек“. 90-годишна Маргарет Кинан од Велика Британија е првата личност која ја прими вакцината пртив ковид-19.

Првиот маж што прими вакцина против коронавирус во Велика Британија е верувале или не 81-годишниот Вилијам Шекспир. ...

Во Центар - 08.12.2020

Тој е првиот маж што ја прими вакцина против коронавирус во Велика Британија.81-годишниот Вилијам Шекспир вели дека сака да продолжи да живее без страв . Ми остана уште малце време , да се вакцинирам па да го искористам – изјавил за британски медиум ...

САД: Фајзер на чекор од дозвола за итна примена на вакцините

Локално - 08.12.2020

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска успешно помина уште една фаза во трката за добивање дозвола во САД за итна употреба на вакцината против ковид-19, бидејќи Американската администрација за храна и лекови (ФДА) издаде официјален ...

Бахреин втора земја во светот што издаде дозвола за вакцината на Фајзер

4NEWS - 08.12.2020

Кралството Бахреин е втора земја во светот што издаде дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 на Фајзер и БиоНТек. Дозволата е издадена по детална анализа на сите достапни податоци, јави денеска државната новинска агенција на Бахреин.

Прва ја прими вакцината против ковид-19 во Велика Британија: Има 90 години

Женски магазин - 08.12.2020

Според неа, ова е најдобар можен роденденски подарок. Имено, Маргарет Кинан од Енискилен, Северна Ирска, жена на 90-годишна возраст, која наредната недела ќе наполни 91 година стана првата личност што ја прими вакцината против ковид-19 во Велика ...

(ВИДЕО) Првата вакцина против корона ја доби 90-годишната Британка, Маргарет

Алсат-М - 08.12.2020

90 годишна жена беше првото лице кое се вакцинираше од ковид-19 како дел од програмата за масовна вакцинација што се одвива во Велика Британија. Маргарет Кинан, која полни 91 година наредната недела, изјавила дека „ова е најдобриот роденденски ...

„Гардијан“: Британката Маргарет Кинан (90) е првата пациентка во светот која ја прими вакцината Фајзер-ковид-19 (видео)

Мета - 08.12.2020

Деведесет годишната Маргарет Кинан од Велика Британија стана првата пациентка во светот што ја прими вакцината Фајзер-ковид-19, која е одобрена во Велика Британија, каде НХС (британската национална здравствена служба) ја започна својата најголема ...

ВИДЕО: Вилијам Шекспир се вакцинираше против Ковид-19

А1 On - 08.12.2020

Првиот маж што прими вакцина против коронавирус во Велика Британија е 81-годишниот Вилијам Шекспир. Пациентот од Ворвикшир вакцината на Фајзер ја примил утрово во Универзитетската болница Ковентри и тој е втор по ред, откако претходно тоа го направи ...

Жена на возраст од 90 години прва ја прими вакцината против ковид-19 во Велика Британија

360 степени - 08.12.2020

Маргарет Кинан од Енискилен, Северна Ирска, жена на 90-годишна возраст, стана првата личност која ја прими вакцината против ковид-19 во Велика Британија, откако британските власти ја одобрија вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ и ја почнаа програмата ...

Првата Ковид-19 вакцина ја прими 90 годишна Британка

CivilMedia - 08.12.2020

Британските здравствени власти ги објавија првите дози на широко тестираната и независно прегледана Ковид -19 вакцина во вторникот, започнувајќи ја глобалната програма за имунизација која се очекува да добие на интензитет, бидејќи повеќе серуми ќе ...

Почна вакцинацијата во Британија, 90-годишна жена од Северна Ирска е првата која ја прими вакцината (ВИДЕО)

ТВ21 - 08.12.2020

Велика Британија од денска ја почна масовната програма за вакцинирање против Ковид-19. Првата која ја примила вакцината против коронавирусот надвор од тестирањата е 90-годишната жена од Северна Ирска.

Баба во 91-та година во Британија прва ја прими вакцината на Pfizer вон испитувањата

Нетпрес - 08.12.2020

Маргарет Кинан, бава во 91-та година од животот, е првата личност на светот која ја прими вакцината на „Pfizer/BioNTech“ против коронавирусот надвор од испитувањата во вторникто, кога властите во Велика Британија започнаа да го вакцинираат своето ...

Првата вакцина против КОВИД во Британија ја прими 90-годишна жена

Кајгана - 08.12.2020

Деведесетгодишна жена стана првата личност во Велика Британија која ја прими вакцината против COVID-19, како дел од програмата за масовна вакцинација што се спроведува низ земјата. Маргарет Кинан, која ќе наполни 91 година следната недела, рече дека ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

24 Вести - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Видео: 90-годишна жена е првата личност која ја прими вакцината против ковид-19

Канал5 - 08.12.2020

90-годишна жена е првата личност која ја прими вакцината пртив ковид-19. како дел од програмата за масовна вакцинација што се спроведува низ Велика Британија. Маргарет Кинан, која ќе наполни 91 година следната недела, рече дека тоа е „најдобриот ...

90-Годишна жена од Северна Ирска прва прими вакцина против ковид-19 откако Велика Британија почна со имунизацијата

Сакам да кажам - 08.12.2020

Деведесетгодишна жена од Енискилен во Северна Ирска е првиот човек на светот кој примил вакцина против ковид-19 надвор од тестирањата, откако Велика Британија денеска ја почна масовната програма на вакцинирање, што беше наречено Денот В.

(Видео) Вакцината против Ковид-19 во Британија прва ја прими 90-годишна жена

Макфакс - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот која медицински, односно надвор од пробната фаза, ја прими вакцината против Ковид-19, изработена од „Фајзер“ и „БиоНтек“.

Историски момент: 90-годишна Британка прва ја прими вакцината против ковид-19 на Pfizer

Црнобело - 08.12.2020

Долгоочекуваното вакцинирање против ковид-19, кое се очекува да биде спас за пандемијата, започна во Британија, а 90-годишната Маргарет е првата која ја прими вакцината на Pfizer. Велика Британија е првата земја во светот која ја одобри вакцината на ...

ВИДЕО: 90-годишна жена од Британија прва ја прими вакцината против Ковид-19

А1 On - 08.12.2020

90-годишната Маргарет Кинан стана првата пациентка во светот што ја прими вакцината против Ковид-19 на Фајзер, откако минатата недела Велика Британија ја одобри употребата на оваа вакцина против коронавирус.

Деведесетгодишна баба е првата личност од Западот што прими вакцина против Ковид-19

Фактор - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна баба, во вторникот стана првата личност во светот што примила вакцина на компанијата „Фајзер“ против КОВИД-19 со што Велика Британија започна да ја имунизира својата популација.

Прва се вакцинираше против корона – Маргарет (90) влезе во историја

ММС - 08.12.2020

Маргарет Кинан (90) од Енискилен во Северна Ирска е првата личност во светот што доби одобрена вакцина против корона Fajzer/BioNTech, објави Би-Би-Си. Инекцијата ја примила во универзитетската болница во Ковентри во шест и половина утрово.

90-годишната Британка прва се вакцинираше со „Фајзер“ во светот

Акцент - 08.12.2020

Во Велика Британија денес започна масовна вакцинација на населението против КОВИД-19. Маргарет Кинан, која ќе наполни 91 година следната недела, стана првата личност во Велика Британија која се вакцинирала против болеста предизвикана од новиот ...

ФОТО+ВИДЕО: 90 годишна жена е првата личност која ја прими вакцината на Фајзер во Велика Британија

Курир - 08.12.2020

Првата личност ја прими вакцината на Фајзер против коронавирус во процесот на масовна вакцинација во Велика Британија. Се работи за 90 годишната Маргарет Кинан, која следната недела ќе го прослави својот 91 роденден.

91.годишна Британка прва прими вакцина против Ковид-19

Expres - 08.12.2020

Маргарет Кинан, која ќе наполни 91 година следната недела, стана првата личност која доби анти-ковид вакциина во рамките на програмата за масовна вакцинација што од денеска се спроведува низ Велика Британија.

„Да се прими или да не се прими“: Вилијам Шекспир е првиот маж кој примил вакцина против корона

Локално - 08.12.2020

Првиот човек што примил вакцина против коронавирус во Велика Британија е 81-годишниот Вилијам Шекспир. Пациент од Ворвикшир вакцината ја примил утрово во Универзитетската болница Ковентри и тој е втор по ред, откако само 90-годишната Маргарет Кен ја ...

Првото вакцинирано лице: Маргарет (90) од С. Ирска откри како се чувствува (ФОТО+ВИДЕО)

Локално - 08.12.2020

Првата личност на светот која ја прими Фајзер вакцината, надвор од експериментали услови е 90-годишната Маргарет од Северна Ирска, со која е зпочната масовната програма за вакцинација во Велика Британија.

90 годишна жена од С. Ирска прва ја прими вакцината против Ковид 19 во В. Британија

AKO - 08.12.2020

Во Велика Британија од денеска започна масовното вакцинирање со вакцините на Фајзер/Бајонтек против Ковид 19, известува ББС. 90 годишна Маргарет Кинан од Енискилен, во Северна Ирска, после вакцинирањето изјави дека се чувствува привилегирано што ...

Почна вакцинацијата против КОВИД 19 – прва ја прими 90-годишна жена

Телма - 08.12.2020

Деведесетгодишна жена е првиот човек на светот кој прими вакцина против ковид-19 надвор од тестирањата, откако Велика Британија денеска ја почна масовната програма на вакцинирање, што беше наречено Денот В.

ВИДЕО: Деведесетгодишна жена од Велика Британија прва ја прими вакцината против ковид-19 на Фајзер

Слободен Печат - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прво лице во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

24Инфо - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Опсервер - 08.12.2020

– Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Независен - 08.12.2020

Англија – Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во ...

Велика Британија: 90-годишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Сител - 08.12.2020

Деведесетгодишна жена од Енискилен во Северна Ирска е првиот човек на светот кој примил вакцина против ковид-19 надвор од тестирањата, откако Велика Британија денеска ја почна масовната програма на вакцинирање, што беше наречено Денот В.

Деведесетгодишна Британка прва ја прими вакцината против ковид-19

+инфо - 08.12.2020

Велика Британија е прва западна земја што денеска почна со имунизацијата на населението. Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек.

90 годишна жена е првата личност КОЈА ЈА ПРИМИ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Вечер - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прво лице во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Фокус - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е првата личност во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

90-годишната Маргарет ја прими првата вакцина на Фајзер: Се чувствувам привилегирано

Република - 08.12.2020

Првата личност ја прими вакцината на Фајзер против коронавирус во процесот на масовна вакцинација во Велика Британија. Се работи за 90 годишната Маргарет Кинан, која следната недела ќе го прослави својот 91 роденден.

Велика Британија: 90-годишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Frontline - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Либертас - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

(Видео) Вакцината против Ковид-19 во Британија прва ја прими 90-годишна жена

Вечер - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот што медицински ја прими вакцината против Ковид-19, изработен од „Фајзер“ и „БиоНтек“. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека се чувствува привилегирана бидејќи во ...

(Видео) Вакцината против Ковид-19 во Британија прва ја прими 90-годишна жена

Опсервер - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот која медицински, односно надвор од пробната фаза, ја прими вакцината против Ковид-19, изработена од „Фајзер“ и „БиоНтек“.

Вакцината против Ковид-19 во Британија прва ја прими 90-годишна жена

Точка - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот што медицински ја прими вакцината против Ковид-19, изработен од „Фајзер“ и „БиоНтек“. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека се чувствува привилегирана бидејќи во ...

Деведесетгодишна жена прва во светот ја прими вакцината против Ковид 19 - започна вакцинацијата во Велика Британија

Press24 - 08.12.2020

Вакцинирана е првата личност со вакцината на Фајзер против коронавирус во процесот на масовна вакцинација во Велика Британија. Се работи за 90-годишната Маргарет Кинан, која следната недела ќе го прослави својот 91 роденден.

Велика Британија: Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината против Ковид-19

Кумановски м. - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва особа во светот што ја прими вакцината против новиот коронавирус на компанијата Фајзер и БиоНтек. Кинан, која е од Северна Ирска, изјави дека е привилегирана бидејќи во Универзитетската ...

Деведесетгодишна жена прва ја прими вакцината на „Фајзер“: Ова е најдобриот роденденски подарок

Н.Македонија - 08.12.2020

Маргарет Кинан, 90-годишна жена од Велика Британија е прва личност во светот која медицински, односно надвор од пробната фаза, ја прими вакцината против ковид-19, изработена од „Фајзер“ и „Бионтек“.