TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Штајнмајер во посета кај еден од најуспешните градоначалници во Македонија

Канал5 - 30.11.2022

Германскиот претседател Франк – Валтер Штајнмајер во рамки на официјалната посета на земјава ќе оствари средба и со првиот човек на Општина Кавадарци, Митко Јанчев. По тој повод на влезот на градот Кавадарци е испишана порака за добредојде на ...

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

ТВ21

И по повикот на Штајнмаер, ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставни измени

Алсат-М

Пендаровски му ја покажа на Штајнмаер атрактивната Стара скопска чаршија (ФОТО)

МКД

Штајнмајер ја продолжува посетата на Северна Македонија

Р.С.Европа

„Северна Македонија пред одлука дали ќе се придвижи кон ЕУ со воведување на Бугарите во Уставот“

Локално

Штајнмаер ни посака пристапен процес без нови пречки

Телма

ТВ21 Алфа Глас на Америка CivilMedia Алсат-М Независен 360 степени Centar

Германскиот претседател Штајнмаер испрати јасни пораки велат аналитичарите

Канал5 - 30.11.2022

Со внимателно одбран вокабулар за чувствата на македонските граѓани, дипломатски прецизно спакуван, но и јасна порака дека уставните измени се патот кон членството на Македонија кон ЕУ. Ова е оценката на дел од аналитичарите за настапот и пораките ...

ПОСЕТАТА НА ШТАЈНМАЕР ПОГЛЕДНАТА СО БУГАРСКИ ОЧИ Германците ја притискаат Македонија да ги внесе Бугарите во Уставот

+инфо

БГНЕС ЗА ПОСЕТАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ГЕРМАНИЈА: Штајнамер ја притиска РСМ да го смени Уставот и во него да ги вметне Бугарите

Денешен

Штом тие ќе фатат лево, ние веднаш десно? Ја, натурлих!

+инфо

Штајнмаер во Скопје: Историјата не смее да биде во фокусот на преговорите

24 Вести

Штајнмаер во прва посета на Македонија, посакува брзо зачленување во ЕУ, но не може да ветува рокови

Сител

Штајнмаер: За патот кон ЕУ вреди и следниот тежок чекор

Р.С.Европа

Фактор Сител +инфо Алсат-М 24Инфо Нова ТВ Вечер Прес Frontline

Ковачевски: Значајна е посетата на Штајнмајер, со Германија имаме високо ниво на поврзаност од сите аспекти

MakPress - 30.11.2022

Исклучително значајна е посетата на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер во нашата држава, бидејќи кој можеше да претпостави дека германски претседател во Собранието ќе ги цитира Блаже Конески и Петре М. Андреевски.

Ковачевски: Имавме силна порака од Штајнмајер, не треба самите да ставаме кочница како опозицијата

Frontline

Ковачевски: До пред неколку месеци никој не можеше да претпостави дека германски претседател ќе ги рецитира Конески и Андреевски во Собранието

Локално

Ковачевски: До пред неколку месеци никој не можеше да претпостави дека германски претседател ќе ги рецитира Конески и Андреевски во Собранието

CivilMedia

Ковачевски: Имавме силна порака од Штајнмајер, не треба самите да ставаме кочница како опозицијата

Centar

Ковачевски: Значајна е посетата на Штајнмајер, со Германија имаме високо ниво на поврзаност од сите аспекти

Опсервер

Ковачевски: Значајна е посетата на Штајнмајер, со Германија имаме високо ниво на поврзаност од сите аспекти

Бриф

4NEWS

Штајнмајер денес во Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја”

Слободен Печат - 30.11.2022

Валтер Штајнмајер во рамки на дводневната официјална посета на земјава денеска ќе прошета низ Старата скопска чаршија, а во Чифте аман ќе се сретне со екиптата на македонскиот документарен филм „Медена земја”.

Штајнмајер на прошетка низ Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја“

Опсервер

Штајнмајер на прошетка низ Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја”

24Инфо

Штајнмајер ќе се прошета низ чаршија и ќе се сретне со екипата на „Медена земја“

Фокус

Штајнмајер на прошетка низ Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја”

Либертас

Германскиот претседател ќе се сретне со екипата на „Медена земја“

Република

Штајнмаер на прошетка низ Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја“

Независен

Скопје инфо Телма Бриф 360 степени Курир ММС Lider MakPress

Треба да имаме уво за пораките на Штајнамер: Дебатирајте со страст, но без собирање партиски поени за да ја остварите ...

CivilMedia - 30.11.2022

Треба да имаме уво за пораките на претседателот на СР Германија Франк-Валтер Штајнамер кој вчера на прес конференцијата со претседателот Пендаровски и во неговото обраќање во Собранието ни порача: Дебатирајте со страст, но без собирање партиски ...

Треба да имаме уво за пораките на Штајнамер: Дебатирајте со страст, но без собирање партиски поени за да ја остварите целта со далекусежни продобивки

Frontline

Треба да имаме уво за пораките на Штајнамер: Дебатирајте со страст, но без собирање партиски поени за да ја остварите целта со далекусежни продобивки

Centar

Треба да имаме уво за пораките на Штајнамер: Дебатирајте со страст, но без собирање партиски поени за да ја остварите целта со далекусежни продобивки

Бриф

Германскиот претседател Штајнмајер, пречекан со највисоки државни и воени почести

Канал5 - 29.11.2022

Не скршнувајте и продолжете да чекорите по патот на пристапниот процес, им порача германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер во Скопје на македонските пратеници, повикувајќи да ги поддржат уставните измени..

Германскиот претседател Штајнмајер во посета на Скопје, пречекан со највисоки државни почести

Канал5

(ВИДЕО) Официјален пречек на германскиот претседател Штајнмајер

360 степени

(Видео) Германскиот претседател Штајнмајер пристигна во Скопје, во својата прва официјална посета на Македонија

еМагазин

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

MakPress

Претседателот Штајнмајер пречекан со највисоки државни почести

CivilMedia

Штајнмаер пречекан во вила „Водно“ со највисоки воени и државни почести

Локално

Алсат-М Zoom Вечер Прес Опсервер Скопје инфо Кајгана Либертас Во Центар

Не скршнувајте од патот кон ЕУ на последните метри, замоли од македонскиот парламент претседателот на Германија ...

Сакам да кажам - 29.11.2022

Претседателот на Сојузна Република Германија Франк Валтер Штајнмајер со цитати од Блаже Конески „Јазикот е наша татковина“, од собраниската говорница ги замоли, како што рече, пратениците и граѓанките и граѓаните да не скршнуваат од патот во ЕУ ...

(ВИДЕО) Штајнмајер до пратениците: Не скршнувајте од патот кон ЕУ, не е време да се западне во националистички призвуци

360 степени

Штајнмајер до пратениците: Не скршнувајте на последните метри

Независен

Штајнмајер: Северна Македонија е на многу добар пат, за патот кон ЕУ вреди и следниот тежок чекор

Frontline

Валтер-Штајнмајер до пратениците: Не скршнувајте и продолжете да чекорите по патот на пристапниот процес

Либертас

Валтер-Штајнмајер до пратениците: Не скршнувајте и продолжете да чекорите по патот на пристапниот процес

MakPress

Валтер-Штајнмајер до пратениците: Не скршнувајте и продолжете да чекорите по патот на пристапниот процес

24Инфо

Опсервер Zoom ТВ21 4NEWS ММС Либертас Вечер Прес Фокус

Штајнмајер пред пратениците го цитираше Блаже Конески, а ги спомена и „Пиреј“ и „Медена земја“

360 степени - 29.11.2022

Романот на векот „Пиреј“ на впечатлив начин ја опишува судбината на Македонците Јон и Велика на почетокот на 20 век. Овој роман ни предочува дека има нешто што е посилно и поважно од националистичките интереси и политичките несогласувања.

Штајнмајер пред пратениците го цитираше Конески, ги спомена и „Пиреј“ и „Медена земја“

Н.Македонија

ШТАЈНМАЈЕР ЌЕ СЕ ВИДИ СО АТИЏЕ ОД „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Во Собранието го цитираше Конески и говореше за романот „Пиреј“ на Петре М. Андреевски

+инфо

Штајнмајер: Не скршнувајте од патот кон ЕУ. сега не е време за националистички призвуци

Нетпрес

Штајнмајер пред пратениците го цитираше Блаже Конески, а ги спомена и „Пиреј“ и „Медена земја“

Фокус

Штајнмајер пред пратениците го цитираше Блаже Конески, а ги спомена и „Пиреј“ и „Медена земја“

Либертас

Со цитати од Конески и Андреевски, Штајнмајер побара поддршка за уставни измени

Deutsche Welle - 29.11.2022

„Вие сами одлучувате што ја прави вашата земја посебна. Вие решавате како изгледа македонскиот идентитет денес и како ќе изгледа во иднина“, порача германскиот претседател Штајнмајер во говорот во македонското Собрание Со цитати од Блаже Конески и ...

Мацедонише цуштенде, Хер Штаjнмајер

Deutsche Welle

Пендаровски-Штајнмајер: Германија ќе продолжи да биде нашиот клучен политички и економски партнер

Centar

Пендаровски за ДВ: Штајнмајер е еден од најголемите политички авторитети

Deutsche Welle

Пендаровски за ДВ: Штајнмаjер е еден од најголемите политички авторитети во светот

360 степени

Пендаровски: Штајнмајер е голем политички авторитет

Либертас

Штајнмаер за прв пат во Скопје, Пендаровски вели: Тој е голем политички авторитет

Zoom

Опсервер Press24 MakPress Сител 24Инфо Независен Во Центар Вечер Прес

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

Centar - 29.11.2022

По повод официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмајер, беше приредена државна вечера, на која беа поканети претставници од државниот врв, пратеници, претставници од политичките партии, како и ...

Пендаровски на државна вечера во чест на претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмаер

Канал5

Државна вечера во чест на претседателот на Германија, Штајнмајер

24Инфо

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

Скопје1

Државна вечера во чест на Штајнмајер

Локално

Државна вечера во чест на претседателот на Германија, Штајнмајер

Фокус

Државна вечера во чест на претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмаер

Независен

Zoom Макфакс еМагазин 360 степени Вечер Прес Во Центар ТВ21 4NEWS

(ВИДЕО+ФОТО) Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев

360 степени - 29.11.2022

Штајнмајер претходно беше пречекан со највисоки државни и воени почести во претседателскиот кабинет, имаше тет-а-тет средба и заедничка прес-конференција со Пендаровски, а се обрати и на свечена седница во Собранието Претседателот Стево Пендаровски, ...

Претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Centar

Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Канал5

Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

ТВ21

Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Делчев

Локално

Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас”

24Инфо

Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас”

Курир

Независен Zoom 4NEWS Мета Опсервер Н.Македонија еМагазин МКД

Пендаровски: Ако преговорите со ЕУ не се базирани на историја, ќе ги завршиме во рекордно време

Сител - 29.11.2022

Уверен сум дека ако процесот на преговори со ЕУ не биде базиран предоминантно на историја, ако биде базиран на реалните европски критериуми и вредности, ние ќе ги завршиме во рекордно време тие преговори, рече во одговор на новинарско прашање ...

Пендаровски: Ако процесот на преговори биде базиран на европски критериуми, преговорите ќе ги завршиме во рекордно време

360 степени

Пендаровски: Ние сме најдобро подготвениот кандидат за членство во ЕУ во историјата

Локално

Пендаровски: Ако преговорите со ЕУ не се базирани на историја, туку на европски критериуми, ќе ги завршиме во рекордно време

Опсервер

Пендаровски: Ако преговорите со ЕУ не се базирани на историја, ќе ги завршиме во рекордно време

Слободен Печат

Пендаровски: Ако преговорите со ЕУ не се базирани на историја, туку на европски критериуми, ќе ги завршиме во рекордно време

24Инфо

Пендаровски - Штајнмаер: Ако преговорите со ЕУ не се базирани на историја, туку на европски критериуми, ќе ги завршиме во рекордно време

МКД

MakPress Курир OhridNews Во Центар Фокус +инфо Пулс24 Нетпрес

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

Centar - 29.11.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска во Владата го пречека Претседателот на Сојузната Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Во рамки на посетата на Претседателот на Сојузна Република Германија ...

(ВИДЕО) Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

А1 On

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

Бриф

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

Курир

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

24Инфо

(Видео) Штајнмаер се сретна со Ковачевски: Сакаме да ве видиме што е можно поскоро во ЕУ

Макфакс

Ковачевски - Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ

Press24

Канал5 Либертас Локално Zoom Фокус Lider Република Точка

(ВИДЕО) Штајнмајер посака брзо зачленување во ЕУ: Вашата земја се наоѓа пред важна одлука

360 степени - 29.11.2022

На новинарско прашање колку е реален планот на македонската влада дека може земјава да стане членка на ЕУ до 2030 година германскиот претседател посака брзо зачленување, но за рокови рече дека никој политичар од земјава, Германија или пак, ЕУ не ...

Штајнмајер: Посакувам пристапот на Северна Македонија во ЕУ да се случи многу брзо, но реформите мора да продолжат

24Инфо

Штајнмајер: Дали приемот во ЕУ ќе биде 2030 години, никој не може да каже, но реформите мора да продолжат

Слободен Печат

Штајнмајер: Посакувам пристапот на  Македонија во ЕУ да се случи многу брзо, но реформите мора да продолжат

Опсервер

Штајнмајер: Посакувам пристапот на Северна Македонија во ЕУ да се случи многу брзо, но реформите мора да продолжат

Вечер Прес

ШТАЈНМАЈЕР НЕ САКА ДА БИДЕ НОСТРАДАМУС Тој откри дека имаме „посебни оптоварувања“ во пристапниот процес

+инфо

Штајнмајер: Посакувам пристапот на Северна Македонија во ЕУ да се случи многу брзо, но реформите мора да продолжат

ТВ21

Press24 4NEWS MakPress Либертас еМагазин Во Центар

Штајнмајер пред пристигнувањето во Скопје: Не го забораваме Западен Балкан

Deutsche Welle - 29.11.2022

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер од вторник е во дводневна посета на Северна Македонија каде има закажано бројни средби и посети. Во интервју за ДВ говори за целите на посетата ДВ: Господине претседателе, патувате во Северна ...

Штајнмајер: Не го забораваме Западен Балкан

Либертас

Штајнмаер:Кога ќе се исполни напредокот на домашен план тогаш и патот кон ЕУ ќе стане поизвесен

Канал5

Штајнмаер: Кога ќе се исполни соодветниот напредок на домашен план, тогаш и патот кон ЕУ ќе стане поизвесен

Сител

Штајнмаер: Кога ќе се исполни напредокот на домашен план, тогаш и патот кон членство во ЕУ ќе стане поизвесен

Алсат-М

Штајнмаер: Кога ќе се исполни напредокот на домашен план, тогаш и патот кон членство во ЕУ ќе стане поизвесен

Опсервер

Штајнмаер: Кога ќе се исполни напредокот на домашен план, тогаш и патот кон членство во ЕУ ќе стане поизвесен

MakPress

Press24 Курир Бриф Во Центар Lider Нетпрес Фокус Вечер Прес

Претседателот на Германија, Штајнмајер денеска пристигнува во Скопје

Вечер Прес - 29.11.2022

Претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер денеска доаѓа во дводневна официјална посета на Република Македонија. Посетата на Штајнмајер, како што се наведува на официјалната веб страница на германскиот претседател, треба да ...

Германскиот претседател Штајнмајер во официјална посета на државава

Опсервер

Валтер Штајнмаер, претседателот на Германија денеска во официјална посета на Македонија

МКД

Штајнмајер во посета на Северна Македонија

Р.С.Европа

Германскиот претседател во официјална посета на Македонија

Курир

Германскиот претседател Штајнмајер денеска во официјална посета на државава

Скопје инфо

Германскиот претседател Штајнмајер во официјална посета на државава

Во Центар

Слободен Печат Фокус Сител Денешен 24 Вести Канал5 +инфо Либертас