TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премерот Заев на консултации – и во владата и во партијата

24 Вести - 18.10.2019

Премиерот Заев не останал во Брисел да ги чуе позициите за добивањето на датум за преговори. Заев доцна синоќе се вратил во Скопје, а од утринава Премиерот зад затворени врати се консултира со министрите во Владата, но и со сопартијците во ...

Ахмети до Заев: Владата нема никаква одговорност

24 Вести - 18.10.2019

Ахмети на денешната средба со Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија и дека во владата немаат никаква одговорност. Според неофицијални информации, ова била пораката на Ахмети до Заев.

Ахмети до Заев: Владата нема одговорност, туку Европската Унија

Слободен Печат - 18.10.2019

Заев продолжува да се консултира за оставка. Лидерот на ДУИ и владниот коалиционен партнер Али Ахмети, на денешната средба со премиерот Зоран Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија и дека во владата нема никаква ...

Ахмети му сугерирал на Заев да не поднесува оставка

+инфо - 18.10.2019

Штотуку заврши средбата меѓу владините партнери – премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дознава Плусинфо. Според изворите, на средбата се дискутирало за новонастанатата состојба во земјата, откако не добивме датум за почеток на ...

И Ахмети на гости кај Заев: Остани, не давај оставка

Независен - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев цел ден се консултира со своите најблиски пријатели дали да си замине од владата по неуспехот во Брисел да добиеме старт на преговорите за членство во Европската унија.

Заев си поднел оставка од премиерската должност

Нетпрес - 18.10.2019

Димпломатски извори од Европската унија, соопштиле во петокот во Брисел дека македонскиот премиер Зоран Заев си поднел оставка, пренесува италијанската новинска агенција Ansa. Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, со поднесе оставка, рекле ...

„ANSA“: Премиерот Заев си дал оставка, откриваат европски дипломати

365 - 18.10.2019

Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави денеска италијанската новинска агенција „ANSA“ , повикувајќи се на информација добиена од европски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на кој не беше ...

Оставката на Заев, шпекулација или одлука?

Слободен Печат - 18.10.2019

Во тек се консултации на високо ниво, а одлуките ќе се носат усклучиво водејќи се од интересите на државата и граѓаните, велат за „Слободен печат“ високи владини извори. По вчерашниот одлука во Брисел Македонија да не добие датум за почеток на ...

АНСА: Заев поднел оставка ? !

Скопје1 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев поднел оставка – јави предмалку италијанската агенција АНСА која се повикува на европски дипломатски извори. Веста на агенцијата АНСА веќе ја пренесоа неколку европски и балкански медиуми.

„Журнал“: Спасовски ќе го замени Заев на чело на Владата?!

Курир - 18.10.2019

По бројните вести кои кружат во странски и домашни медиуми дека премиерот Зоран Заев веќе поднел оставка поради големото разочарување заради недобивањето датум за почеток на преговори со ЕУ, новинската агенција „Журнал“ дознава дека дури и со ...

Заев размислува за оставка, во тек е координација во СДСМ

Фокус - 18.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев сериозно размислува да си поднесе оставка откако веќе е речиси сигурно дека нема никакви шанси земјава да добие датум за преговори со Европската унија на самитот на шефови на земјите-членки што завршува денеска, ...

АНСА: Македонскиот премиер поднесе оставка!?

Expres - 18.10.2019

Италијанската новинска агенција ANSA , јави дека премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, си дал оставка. Агенцијата се повикува на дипломатски извори од Брисел. „Ова се дознава од европски дипломатски извори на маргините на самитот на ЕУ каде ...

Заев се врати од Брисел и итно ги свика министрите

Press24 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации, во игра е и оставка

Сакам да кажам - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со Европската Унија.

Драмата од Брисел се пресели во Скопје: Димитров си заминува, Заев останува?

Независен - 18.10.2019

Различни информации од различни места пристигнуваат денеска откако стана јасно дека Македонија нема да добие датум за преговори за влез во Европската унија. Постои огромно разочарување во владата, од каде сметаат дека направиле сѐ што било побарано, ...

Заев порано се врати од Брисел, по ладниот туш од ЕУ

Слободен Печат - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев синоќа се врати од Брисел. Премиерот Зоран Заев синоќа се врати од Брисел, иако беше планирано и најавено тој и денеска да присуствува на самитот на ЕУ каде побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни ...

Заев се врати од Брисел, свика вонреден состанок со дел од министрите

MakPress - 18.10.2019

Откако на Самитот на ЕУ во Брисел беше потврдено дека Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ, премиерот Заев размислувал за поднесување на оставка поради разочарувањето од епилогот на настаните, а според повеќето дипломати во ЕУ, а и ...

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ЌЕ СИ ПОДНЕСАТ OCTABKИ: Последни информации од Брисел – Заев најавил ocтaвкa, Димитров се поздравил со ...

Магазин - 18.10.2019

Зоран Заев ќе си поднесе оставка, дознава „Инфомакс“ од доверливи и добро упатни извори во СДСМ. Ваквата одлука на Заев доаѓа по неуспехот во Брисел и недобивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ и покрај промената на државното име, договорот ...

„Фокус“: Заев е крајно разочаран и размислува за оставка, сопартијците го разубедуваат

365 - 18.10.2019

Недобивањето датум за преговори крајно го разочарало премиерот Зоран Заев, па сега тој сериозно размислува за можноста да си даде оставка, објави „Фокус“ повикувајќи се на дипломатски извори.

Во игра е и оставка: Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации

Република - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, и во моментот е во Владата, каде има политички консултации со министрите, пишува „ СДК “, повикувајќи се на извори од владата. Тие велат дека ги следат случувањата во Брисел, дека се во контакт со некои ...

ВМРО ДПМНЕ: Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот

Скопје1 - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

Николоски очекува оставка од Заев и избори за 100 дена од понеделник

Р.С.Европа - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Николовски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

ТВ21 - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николоски: По ваков неуспех логично е да има избори, Заев уште во понеделник да си поднесе оставка

MakPress - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју за Телевизија 21 истакна дека единствен и логичен чекор во нормална држава, по ваков неуспех е Претседателот на Владата, во случајов Зоран Заев без одлагања да си поднесе оставка.

Николовски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

Фокус - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 рече дека недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност на премиерот Зоран Заев и дека поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги донесе граѓаните на питачки стап

Канал5 - 17.10.2019

500.000 граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Татијана Лалчевска од СДСМ. 500.000 граѓани кои не ги носат розевите наочари на Заев не знаат како да се прехранат и да ...

Заминува ли Заев доколку не добие почеток на преговори со ЕУ?

Deutsche Welle - 16.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

Милошоски: Заев пред два - три месеци требаше да го посети Париз

Фактор - 16.10.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски вечерва во Топ тема на Телма изјави дека посетата на премиерот Зоран Заев на Брисел, со цел да лобира е задоцнета, и според него Заев требало пред два - три месеци да го посети Париз.

Милошоски: Доколку не се добие ветениот датум за преговори со ЕУ, Заев и Димитров треба да си поднесат оставки

Курир - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговори со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, рече вечерва Антонио Милошоски, претседателот на Комисијата за надворешна политика во ...

Милошоски: Заев и Димитров да дадат оставка ако не се добие датумот за ЕУ

Press24 - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговори со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, рече вечерва Антонио Милошоски, претседателот на Комисијата за надворешна политика во ...

Ако нема датум, Заев и Димитров уште в петок треба да си поднесат оставки

Република - 16.10.2019

Доколку нема датум за почеток на преговорите со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, изјави вечерва пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во Топ Тема.

Заминува ли Заев доколку не добие почеток на преговори со ЕУ?

Либертас - 16.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

Изјавата на Заев дека „владата ќе биде мртва“ не значи најава за оставка!?

Expres - 17.10.2019

На заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан вчера, премиерот Зоран Заев најави дека „ќе треба да се преземе одговорност“, доколку не се исполни ветеното. „Во такви околности секако ќе треба да се преземе одговорност.

ВМРО-ДПМНЕ: 500.000 граѓани живеат во сиромаштија, власта не направи ништо за подобрување на стандардот

Курир - 17.10.2019

СДСМ ги донесе граѓаните на питачки стап. 500.000 граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. 500.000 граѓани кои не ги носат розевите наочари на Заев не знаат како да се прехранат и да го поминат месецот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги донесе граѓаните на питачки стап

MakPress - 17.10.2019

СДСМ ги донесе граѓаните на питачки стап. 500.000 граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. 500.000 граѓани кои не ги носат розевите наочари на Заев не знаат како да се прехранат и да го поминат месецот.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев три години колку што е на власт не направи ништо за граѓаните и подобрување на животниот стандард

А1 On - 17.10.2019

СДСМ ги донесе граѓаните на питачки стап. 500.000 граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. 500.000 граѓани кои не ги носат розевите наочари на Заев не знаат како да се прехранат и да го поминат месецот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на ...

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка

Република - 17.10.2019

Недобивањето на преговори со Европската унија е одговорност на премиерот Зоран Заев и поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за „ТВ 21“.

Ако нема датум, Николовски бара Заев во понеделник да поднесе оставка

Фактор - 17.10.2019

Заев во понеделник да си поднесе оставка и потоа да преминеме кон формирање техничка влада, како што предвидува Пржинскиот договор, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 .

Николовски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

4NEWS - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николовски за 21ТВ: Заев треба да поднесе оставка и да одиме на избори

Локално - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

(ВИДЕО) Николоски во #10МИНУТИ: „Оставка на Заев во понеделник, и одиме на избори“

iPortal - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите за 100 дена да се оди на ...

Николовски: Уште в понеделник Заев да поднесе оставка и за 100 дена на предвремени избори

+инфо - 17.10.2019

Во емисијата 10 минути на ТВ21, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, вечерва изјави дека премиерот Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка влада и според уставот и законите, за 100 дена да се оди на предвремени ...

Николоски: Заев да си поднесе оставка и да одиме на избори

PressingTV - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за ТВ 21 рече дека недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност на премиерот Зоран Заев и дека поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка.

Николовски за ТВ 21: Заев во понедленик да си поднесе оставка, да формираме техничка влада па да одиме на избори

Скопје1 - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за ТВ 21 рече дека премиерот Зоран Заев во понеделник треба да си поднесе оставка затоа што недобивањето на преговори со ЕУ е одговорност само негова.

Николовски очекува оставка од Заев и избори за 100 дена

Нетпрес - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата „10 минути“ на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

Николовски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

24Инфо - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе оставка и веднаш да се распишат избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се иселуваат, предвремени избори веднаш

МКД - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните, предвремени избори час поскоро

Курир - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: -Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

ВМРО ДПМНЕ бара предвремени избори веднаш

Нетпрес - 18.10.2019

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.

ВМРО-ДПМНE: Заев потроши три години на растурање на државата, општествено, економски, безбедносно, и финансиски

24Инфо - 18.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНE „СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите се на раб на егзистенција. Секој 5 човек во Македонија под власта на Заев не знае како да го преживее месецот.