TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Излезноста на претседателските избори до 15 часот е за 6% поголема од изборите во 2019 година

Радио МОФ - 24.04.2024

Излезноста на претседателските избори до 15 часот, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) е 35.26%, што претставува зголемување од 6.37% во споредба со изборите во 2019 година. Досега гласале 534.988 луѓе.

Споредено со минатите претседателски избори, излезноста досега е поголема за 6%

24 Вести

Поголема излезност за 10% на денешните избори, за разлика од минатите избори

Скопје инфо

Излезноста до 13:00 часот во Делчево и М.Каменица се движи од 24 до 29 отсто

24 Вести

До 11 часот излезноста е 12.78%, гласале повеќе од 229 илјади гласачи

Радио МОФ

Излезноста до 11 часот на избирачките места во Кочанско е околу 13 отсто

Курир

До 11 часот излезноста 12,78%

еМагазин

Телма Сител Сакам да кажам Lider ТВ21 Република Kumanovo News Р.С.Европа

Претседателски избори: До 13 часот излезноста е 26,35 отсто - најмногу се гласа во Новаци, а најмалку во Врапчиште

Deutsche Welle - 24.04.2024

Гласањето во првиот круг од претседателските избори се одвива мирно, а МВР и Јавното обвинителство јавуваат за помали нерегуларности коишто се проверуваат во текот на изборниот ден. Гласањето за избор на претседател во се одвива мирно, без ...

ДИК: До 13 часот гласале 24,82 отсто или 417.170 граѓани, најголема излезност има во Новаци

Нетпрес

Над 26 отсто е Излезноста на изборите до 13 часот, најмногу граѓани гласале во Новаци, а најмалку во Врапчиште

Сакам да кажам

ДИК: Излезноста до 13 часот 25,28 отсто

Република

ДИК: До 13 часот гласале 417.170 граѓани, 6% повеќе од изборите во 2019 година

МКД

ДИК: Излезноста до 13 часот е 26,35%, поднесени 140 приговори за заштита на избирачкото право

CivilMedia

МВР: Утрово состојбата е стабилна, без сериозни нарушувања на изборниот процес

Телма

Тера Мета Локално Н.Македонија еМагазин Нова ТВ Frontline Рацин

Седум општини со излезеност под 5% до 11 часот

360 степени - 24.04.2024

Студеничани, Врапчиште, Центар Жупа, Маврово и Ростуше, Арачиново, Пласница и Желино засега се „рекордери“ по ниската излезеност на првиот круг претседателски избори Седум општини од вкупно 80 во земјава имаат излезеност до 11 часот пониска од 5%, ...

ТАБЕЛА: Во овие општини има најмала излезеност во Македонија

Press24

ТАБЕЛА: Овие се општините со најмала излезеност во Македонија

Press24

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Сител - 24.04.2024

До 9 часот во Општина Тетово гласале 2301 лице или 3,2 отсто од вкупниот број на 86.405 гласачи за денешниот прв круг од гласањето за избор на претседател на државата. Во Општина Тетово се гласа на вкупно 117 избирачки места.

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Бриф

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Република

Каква е излезноста во Тетово до 9:00 часот

Алсат-М

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Вечер Прес

До 13 часот излезноста 24,92%, 6% повеќе од изборите во 2019 година

ТВ21 - 24.04.2024

Од одработени 83,54% од гласачките места, досега излезноста е 24.92%, или гласале 417.170 граѓани. Оваа бројка е сигурно поголема, со оглед дека не се одработени 100%. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски кажа дека оваа бројка е за 6% поголема ...

До 13 часот излезноста 24,92%

4NEWS

До 13 часот излезноста 24,92%, 6% повеќе од изборите во 2019 година!

Курир

До 13 часот излезноста е 24,92%, за 6% повеќе од изборите во 2019 година!

Нетпрес

Во Демир Капија до 9 часот гласале 9.42 проценти на гласачи

Бриф - 24.04.2024

Во Демир Капија до девет часот гласале 9.42 проценти на гласачи, својот глас го дале 302 лица со право на избор на претседателските избори, соопшти претседателот на демиркаписката општинска изборна комисија, Благој Јовановски.

Во Демир Капија до 9 часот гласале 9.42 проценти на гласачи

Курир

Во Демир Капија до 9 часот гласале 9.42 проценти на гласачи

Press24

Во Демир Капија до 9 часот гласале 9.42 проценти на гласачи

Република

Во Демир Капија до 11 часот гласале 23.99 проценти од гласачите

Бриф

Сите избирачки места во Крива Паланка, Ранковце и Кратово навреме отворени

24 Вести - 24.04.2024

Сите избирачки места во трите општини од крајниот Североисток на државата, Крива Паланка, Ранковце и Кратово, се отворени навреме. Јасминка Крстевска, претседателка на општинската изборна комисија Кратово рече дека сите 34 избирачки места се ...

Сите избирачки места во Крива Паланка, Ранковце и Кратово навреме отворени

Курир

Сите избирачки места во Крива Паланка, Ранковце и Кратово навреме отворени

Република

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Сител - 24.04.2024

Непречено се одвива изборниот процес од првиот круг на претседателските избори во општините Дебар и Центар Жупа. Според Рилинд Хаса претседател на ОИК-Дебар, до 9 часот правото на глас го искористиле 283 гласачи или еден отсто од вкупно запишаните ...

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Курир

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Вечер Прес

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Република