TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Платнена торба, 15 денари за биоразградлива кеса или производите во раце

Радио МОФ - 01.12.2021

Од денес граѓаните ќе треба да ги менуваат своите навики при купување, бидејќи стапува на сила новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување. Па така, во случај да не понесете своја кеса или платнена торба при шопинг, ќе останете со ...

Како светот се справува со употребата на пластични кеси?

Телма

Екологистите негодуваат: Требаше да се зaбранат секакви кеси, пластични чаши, сламки

Слободен Печат

Од 9.000 до 140.000 евра казна за трговците што нема да го почитуваат Законот за забрана за пластични кеси

Факултети

Трговците стравуваат за бизнисот, граѓаните ги подготвуваат торбите

Сител

Од утре забрана за употребата на пластични кеси во земјава

Канал5

ЌЕ СЕ ЗАТВОРАТ ФИРМИТЕ КОИ ПРОИЗВЕДУВААТ КЕСИ Дали со 15 денари за кеса државата ќе ја намали употребата на пластиката?

+инфо

Вечер Прес Н.Македонија Скопје инфо ТВ21 еМагазин 4NEWS Окно Скопско Ехо

Фотографија на денот: Нема веќе бесплатни пластични кеси

Deutsche Welle - 01.12.2021

Од денеска (1.12.2021) во С. Македонија нема веќе бесплатни пластични кеси - стапува во сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. За да се намали пластичниот отпад и да се подигне свеста за заштита на животната средина, работите во ...

„Кој ќе се вакцинира , со секоја примена доза добива 10 кеси од Владата“, лавина реакции и шеги за забраната

Скопје1

Од утре забрана за најлончиња, изземени се ќесите за отпад и за мрзнење храна

Алсат-М

Владата соопшти: Од утре една биоразградлива ќеса ќе чини 15 денари

Centar

Од денеска нема веќе бесплатни пластични кеси

МКД

Од денеска пластичните кеси чинат 15 денари

Скопско Ехо

Влада: Од утре започнува забраната за употреба на пластични кеси на пазарот

Локално

Република Пулс24 Kumanovo News PressingTV Локално Скопје1 OhridNews Точка

Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

Gostivarpress.mk - 01.12.2021

Од денес во сила стапуваат законските измени со кои пластичните биоразградливи ќеси ќе чинат 15 денари за парче. Најголемиот трговски ланец на маркети од Гостивар – Монтенегро Маркети апелираат до купувачите да користат повеќенаменски торби за ...

Од утре кесите со цена од 15 денари

Фокус

Од утре ќесите ќе чинат 15 денари – КАМ побара од купувачите да користат торби

Press24

Кам со соопштение до купувачите – од утре носете повеќенаменски торби

Centar

Државата не прифаќа отстапки, пластичните кеси од утре по 15 денари

Сител - 30.11.2021

Пластичните кеси од утре ќе ги плаќаме по 15 денари за парче во сите субјекти. Со измените на Законот опфатени се и месарниците и отворените пазари. Целта на овие измени е да се намали користењето на пластиката.

Од утре се укинуваат пластичните кеси – трговците прашуваат: Каде да го ставиме спанаќот?

ТВ21

Граѓаните поделени околу ефектот од поскапувањето на цените на ќесите, а производителите од утре ги затвораат производствените погони

Телма

Стартува забраната за пластични кеси, од денеска достапни само биоразградливи кеси кои ќе чинат 15 денари

Бизнис Вести

Од денес забрана за пластични кеси, достапни само биоразградливи за 15 денари

Курир

Стартува забраната за пластични кеси, од денеска достапни само биоразградливи кеси кои ќе чинат 15 денари

24Инфо

Што ќе донесе забраната за пластични кеси – од денеска достапни само биоразградливи и ќе чинат 15 денари

Независен

Frontline Опсервер Фокус Кајгана +инфо 24 Вести Нова ТВ Сител

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Независен - 30.11.2021

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 декември веќе нема да бидат достапни пластични, туку само хартиени ќеси.

На локациите на „Макпетрол” од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Бизнис Вести

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

МКД

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Фактор

Макпетрол од утре целосно ги исфрла од употреба пластичните ќеси

Press24

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Иновативност

На локациите на „Макпетрол“ од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Денар

Вечер Прес Либертас