TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен Печат - 09.08.2020

Бројот на регистрирани инфекции од коронавирус во Унгарија во изминатите 24 часа порасна за 43, на 4.692, соопшти денеска унгарската влада. Бројот на смртни случаи останува непроменто на 602, додека 3.499 лица се опоравија.

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен Печат - 09.08.2020

Пет месеци од првиот случај на Коронавирус во Бразил бројот на заразени во оваа земја надмина 3 милиони, а починаа повеќе од 100.000 лица. Во саботата се регистирани 49.970 нови случаи на коронавирус, така што во земјата со 210 милиони жители ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1 On - 15.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.453,097 лица. Од нив починале 765,239, а оздравеле 14.224,512 луѓе. – Во последните 24 часа во Хрватска беа потврдени 162 нови случаи на коронавирус, а две лица ...

СЗО: 273.550 нови случаи на коронавирус, 6.207 луѓе починале

Локално - 09.08.2020

Денес во светот се регистрирани повеќе од 273.550 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,46 милиони луѓе, објави СЗО. 6.207 луѓе починале за 24 часа, според дневниот билтен на СЗО.

Нови 12 починати и 188 заболени од Ковид-19 во Косово

Алсат-М - 09.08.2020

Во последните 24 часа, во Лабораторијата за молекуларна микробиологија при Националниот институт за јавно здравје на Косово, тестирани се вкупно 462 лица, од кои 188 се позитивни случаи. 12 пациенти починаа во последните 24 часа на Косово, со што ...

Рекордни 203 нови случаи на коронавирус во Грција

Локално - 09.08.2020

Во Грција денес се евидентирани 203 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата во февруари, а почина уште едно лице. Од 203 новозаразени, 29 се откриени со гранични проверки, јавува „АНА“.

Скопје сè уште на врвот со активни случаи на ковид, Штип и Гостивар со по над 300

360 степени - 09.08.2020

Главниот град е сè уште на врвот по број на активни ковид-случаи, а со последните статистики во Скопје има 1 335. Втора на листата е Штип со точно 400 активни случаи, а веднаш потоа Гостивар со 326.

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи на Коид-19

Опсервер - 09.08.2020

Атина, 9 август 2020 () – Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 203 нови случаи на Ковид-19, што е рекордно висок број за земјата, но и број што од ден на ден се зголемува, јави дописничката на од Атина.

Во БиХ 233 нови случаи на коронавирус, петмина починати

Слободен Печат - 09.08.2020

Нови 233 случаи и петмина починати од коронавирус се потврдени денеска во Босна и Херцеговина, изјави ентитеските Заводи за јавно здравје. Во Федерацијата БиХ тестирани се 754 примероци при што заразата е потврдена во 184 случаи.

Во Албанија голем број новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Опсервер - 09.08.2020

Тирана, 9 август 2020 () – Во последното деноноќие во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19, јави дописничката на од Тирана. – Од направените тестови на сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 136, при ...

Велика Британија: Над 1.000 нови случаи на коронавирус за првпат од јуни

Локално - 09.08.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Велика Британија денес надмина 1.000 за прв пат од крајот на јуни. Според официјалните податоци, регистрирани се 1.062 нови случаи, што е најголем дневен скок кај новозаразените лица од јуни, пренесува Ројтерс.

Во Хрватска 61 нов случај на коронавирус

Макфакс - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во изминатите 24 часа е регистриран 61 нов случаj на Ковид-19, така што вкупниот број на активни случаи е 586. Од активните случаи, 121 пациент е во болница, од кои осум се на респиратор, ...

Расте бројот на нови случаи на ковид19 на Балканот

Р.С.Европа - 09.08.2020

Во последните 24 часа во Србија починале уште девет лица како резултат на ковид 19 со што вкупниот број на загинати се зголеми на 641. Од тестирани 6.251 лица, инфекцијата е потврдена кај 236 лица.

Во Србија уште 236 новозаразени, 9 лица починаа

Слободен Печат - 09.08.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 236 новозаразени лица од коронавирус. Во истиот период се тестирани вкупно 6.251 лица, што значи дека се заразени 3,77 отсто од тестираните.

Нови 61 случај со корона вирус во Хрватска

Независен - 09.08.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 61 нов случај со корона вирус, а тестирани се 727 лица. Во моментот активни се 586 случаи, соопшти Националниот штаб за цивлна заштита. Меѓу активните случаи се и 121 пациент на болничко лекување, а на ...

Bо БиХ бројот на новозаразени падна на 233

Независен - 09.08.2020

Во последните 24 часа во БиХ се потврдени 233 нови случаи со Ковид-19. Според податоците на Федералниот завод за јавно здравје, во Федерацијата тестирани се 754 примероци од кои 184 биле позитивни.

Во БиХ нови 233 случаи на коронавирусот и петмина починати

Нетпрес - 09.08.2020

Нови 233 случаи на зараза со коронавирусот и пет починати од последици од Covid-19 се потврдени во неделата во Босна и Хергеговина. Во Федерацијата БиХ тестирале 745 примероци а заразата е потврдена во 184 случаи.

27 отсто од позитивните на ковид-19 биле без симптоми

Сакам да кажам - 09.08.2020

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) вели дека старосната структура на новозаболените од ковид-19 за периодот од 3 до 9 август, ќе ја објави на почетокот на работната недела. Во земјава вчера беа регистрирани 200 новозаболени од ковид-19, а вкупно ...

Во Хрватска нови 61 случај на ковид-19

360 степени - 09.08.2020

Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска соопшти дека во последните 24 часа регистрирани се 61 нов случај на ковид-19. со тоа во земјата има вкупно 586 активни случаи. Од активните случаи 121 пациент се на болничко лекување, а од нив осум се ...

Глобалното затоплување ќе предизвика повеќе смртни случаи од сите заразни болести, покажува нова студија

Радио МОФ - 09.08.2020

Нова студија објавена од Националното биро за економски истражувања покажа дека до крајот на векот, бројот на смртни случаи поврзани со глобалното затоплување ќе им конкурираат на смртните случаи предизвикани од сите заразни болести.

Најсмртоносен ден од коронавирусот во австралиска Викторија

Нетпрес - 09.08.2020

Сојузната австралиска држава Викторија, втората според населенoста во земјата, во неделата извести за вториот најсмртоносен ден од почетокот на епидмијата на коронавирусот со 17 жртви. Викторија е жариште на вториот бран на коронаинфекцијата во ...

Нови 9 жртви на Ковид-19 во Србија

Локално - 09.08.2020

Девет луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во Србија. Во последните 24 часа, на коронавирус во земјата биле тестирани 6.251 лица, од кои 236 биле позитивни, што е 3,77 проценти.

Последните податоци за коронавирусот во Србија, починати уште 9 лица

Пулс24 - 09.08.2020

Во последните 24 часа, вкупно 6.251 лица биле тестирани во Србија, од кои 236 се новозаразени со вирусот (3,77 проценти). За жал, уште 9 починале, а има и 106 пациенти на респиратори. Регистрирани се вкупно 28.099 потврдени случаи.

Нови 134 случаи на ковид-19 во Бугарија, една третина помалку од претходниот ден

Макфакс - 09.08.2020

Во Бугарија се потврдени уште 134 нови случаи на ковид-19, што е 61 помалку од претходниот ден, соопшти министерството за здравство. Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција достигна 13.343, вклучително 749 медицински работници.

Бразил: Над три милиони заразени и 100.000 починати

Локално - 09.08.2020

Пет месеци по првиот случај на коронавирус во Бразил, бројот на заразени во таа земја надмина три милиони, а повеќе од 100.000 починаа. Во последните 24 часа се регистрирани 49.970 нови случаи на коронавирус, така што во земја со 210 милиони жители ...

Хавана е повторно под карантин поради Ковид-19

Опсервер - 09.08.2020

Хавана, 9 август 2020 () – Кубанските власти повторно воведоа строг карантин во Хавана, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот. Властите наредија затворање на ресторани, барови и базени, прекин на јавниот превоз и забрана за ...

Во австралиската држава Викторија изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19

Опсервер - 09.08.2020

Мелбурн, 9 август 2020 () – Премиерот на државата Викторија во Австралија, Даниел Ендруз изјави дека изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19, поради што надлежните се многу загрижени.

Пет милиони заразени со корона во САД

Expres - 09.08.2020

Соединетите држави во саботата поставија неславен рекорд за бројот на случаи на коронавирус, бидејќи биле заразени повеќе од пет милиони граѓани, пренесува Ројтерс. Според анализата на Ројтерс, заразен е секој 66-ти жител на Соединетите држави.

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Вечер - 08.08.2020

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи плашејќи се да не се заразат со коронавирус, покажа документ на британската влада.

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

24Инфо - 08.08.2020

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи плашејќи се да не се заразат со коронавирус, покажа документ на британската влада.

ДОКУМЕНТ НА БРИТАНСКАТА ВЛАДА ОТКРИВА: Карантинот е причина за смрт на илјадници луѓе

Слободен Печат - 08.08.2020

До почетокот на мај, како што се наведува во документот, во Британија починале 16.000 луѓе кои не можеле да добијат соодветна лекарска помош. Документ на британската влада откри дека токму карантинот е причина за смрт на илјадници луѓе, кои не ...

Србија има 255 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа шест лица

Нетпрес - 08.08.2020

Во текот на последното деноноќие во Србија се регистрирани шест смртни случаи од Ковид-19, додека 255 лица се позитивни на коронавирусот. Како што информира тамошното министерство за здравство, на респираторни машини се 121 пациент.

Карантинот убил илјадници луѓе, покажа официјален документ на британската влада

Вечер Прес - 08.08.2020

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или избегнувале да одат во здравствена установа плашејќи се од заразата. Тоа го покажува официјалниот документ на британската влада.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Вечер - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Точка - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

24Инфо - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

Centar - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Centar - 08.08.2020

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи плашејќи се да не се заразат со коронавирус, покажа документ на британската влада.

Грција: Петти ден по ред повеќе од 150 новозаразени

А1 On - 08.08.2020

Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150. Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 152 нови случаи, од кои 22 се по тестовите направени ...

Повторно над 150 случаи на Ковид-19 во Грција

Независен - 08.08.2020

Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150. Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 152 нови случаи, од кои 22 се по тестовите направени ...

Повторно над 150 случаи на Ковид-19 во Грција

Курир - 08.08.2020

Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150. Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 152 нови случаи, од кои 22 се по тестовите направени ...

Повторно над 150 случаи на Ковид-19 во Грција

24Инфо - 08.08.2020

Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150. Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 152 нови случаи, од кои 22 се по тестовите направени ...

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен Печат - 08.08.2020

Од почетокот на епидемијата регистрирани се 5.421 заразени лица, а починаа вкупно 211. Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150.

Во светот со коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица

ТВ21 - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Повеќе заразени отколку туристи во Грција

+инфо - 08.08.2020

Од почетокот на епидемијата регистрирани се 5.421 заразени лица, а починаа вкупно 211. Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150.

Во Србија досега тестирани 741.073 граѓани

Република - 08.08.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 тестирани примероци, а шест лица починаа. Според Министерството за здравство, во моментот има 121 лицe на респиратор.

Повторно над 150 случаи на Ковид-19 во Грција

Либертас - 08.08.2020

– Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени е над 150. Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 152 нови случаи, од кои 22 се по тестовите ...

Во Србија шестмина починати и 255 новозаболени со ковид-19

MTM - 08.08.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус починале шест луѓе, а од 8.014 тестирани 255 се позитивни, соопштија здравствените власти. На болничко лекување се 3.096 пациенти, од кои 121 на респиратори.

Скоро 20 милиони луѓе во светот се заразени со ковид-19

+инфо - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот се приближува до 20 милиони

Вечер Прес - 08.08.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.660.540 лица. Од нив починале 726.415, а оздравеле 12.615.495 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени 255 нови случаи на коронавирус, врз основа на 8.014 ...