TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кафе на празен желудник, НЕ никако!

Вечер - 19.10.2019

Ништо нема подобро да нè разбуди од топла шолја кафе. За повеќето луѓе, првото утринско кафе е апсолутна потреба и посебен ритуал. Поради оваа навика не треба да се чувствувате виновни, затоа што консумирањето кафе има многу здравствени придобивки, ...

Зошто не треба да пиете кафе на празен стомак?

Кајгана - 19.10.2019

Кафето е омилен пијалок на многумина од вас. Утринското кафе претставува вистинско задоволство и ништо не може да ве разбуди поубаво од тоа. Меѓутоа, иако кафето е добро за вашиот организам, не треба да го консумирате на празен стомак.

И затворените и отворените кафиња имаат рок на траење – еве како да го препознаете

Кафе пауза - 19.10.2019

Мислите дека отвореното кафе може да стои со години? Грешите! Како и сите други видови храна, така и кафето има свој рок на траење кој се разликува во зависност од тоа дали е затворено или отворено.

Кафе или чај – кога го избирате омилениот стимуланс, количеството е пресудно

Вечер - 18.10.2019

Кофеинот е познат и признат природен стимуланс. Иако прва асоцијација за омилена доза кофеин на мнозинството луѓе им е кафето, оваа состојка е присутна и во чаевите, чоколадата и во многу други продукти.

Немојте да ги јадете на празен желудник: Намирници кои ќе ви го уништат стомакот

Женски магазин - 18.10.2019

Никогаш не консумирајте ги следниве производи освен ако претходно не ставите нешто во желудникот. Јадењето правилно е многу важно. Треба да знаете што да јадете, но и што и кога не е добро да го ставите во желудникот.