TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителката Ристоска ќе го застапува предметот „Талир 2“

Р.С.Европа - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува пред Кривичниот суд предметот на СЈО „Талир 2“ со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судење за предметот е закажано за утре, откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство ...

Обвинителката Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

+инфо - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Нова ТВ - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Нема термин за нови преговори за законот за ОЈО

Телма - 18.09.2019

И покрај очекувањата, не е закажана нова рунда преговори за Законот за обвинителство. СДСМ и ВМРО ДПМНЕ не можат да се договорат кој да раководи со Обвинителството за организиран криминал.

Јовески ја овласти обвинителката Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“

Слободен Печат - 18.09.2019

Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир ...

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“, случајот за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јовески ѝ го делегира предметот „Талир 2“ на Ленче Ристоска

А1 On - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, денеска ѝ го делегирал предметот „Талир 2“ на обвинителката Ленче Ристоска од СЈО, дознава „А1он“. Ова уследи откако вчера беше делегиран и предметот „Монструм“ на обвинителите Гаврил Бубевски и Фатиме ...

СЕ ДЕЛАТ ОВЛАСТУВАЊА НА ОБВИНИТЕЛИ ОД КОРУМПИРАНОТО СЈО: По Фатиме, Јовески и на Ленче и даде предмет на „Т“

Денешен - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на ...

Познато кој предмет оди во рацете на Ленче Ристоска

Фактор - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува случајот „Талир 2“. Овој предмет кај неа го прераспредели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судењето за „Талир 2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на ...

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Република - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Арифи: Без правна катарза нема услови опозицијата да предлага обвинител

Локално - 18.09.2019

Нема да се создадат услови најголемата опозициска партија да предлага јавен обвинител, без нејзино претходно дистанцирање од сите видови на криминал сторени во земјата, оценува професорката Беса Арифи Опозицијата вчера одговори на предлозите на ...

Деблокада на судењата - обвинителите на СЈО се враќаат во судница

24 Вести - 17.09.2019

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со пресраспределување на предметите кои ги враќа во раце на досегашните специјални обвинители.

Обвинители на СЈО утре се враќаат во судница

Н.Македонија - 17.09.2019

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски се враќаат утре во судница за да го застапуваат предметот „Монструм“ пред скоспкиот кривичен суд. Државниот обвинител Љубомир Јовески веќе има започнато со прераспределбата на предметите кои ги враќа на досегашните ...

Јанева останува обвинител во Гевгелија, Советот нема ингеренции, изјавата на Колевски погрешно интерпретирана?

ТВ21 - 17.09.2019

Поранешната специјална обвинителка која требаше да ја врати надежта за правда во земјава, а заврши во притвор, сè уште е јавен обвинител. Вчерашната одлука на Советот е дискутабилна. Членовите на советот кои ги контактираше денеска ТВ21 рекоа дека ...

Јовески: Уште утре обвинител назначен од ЈО ќе застапува предмет од СЈО

Канал5 - 17.09.2019

Уште утре обвинител назначен од државното обвинителство ќе застапува предмет од СЈО пред скопскиот кривичен суд. Станува збор за случајот „Монструм“, кој од државното премина во рацете на СЈО.

Вработените во СЈО и понатаму одат на работа

Алсат-М - 17.09.2019

„Рузвелтова 34“ сè уште е адресата каде на работа денеска дојдоа веќе екс-специјалните обвинители. Иако добија прекоманда да се вратат во обвинителствата од каде ги регрутираше Катица Јанева, тие и официјално на писмено го чекаат решението од ...

Менкиновски за преговорите со СДСМ: За власта најважно беше Русковска да го води случајот „Рекет“

Курир - 17.09.2019

Адвокатот Тони Менкиновски кој е лидер на преговарачкиот тим на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за носење на ново законско решение за јавното обвинителство истакна дека власта наместо да биде фокусирана на носење на нов Закон за јавно обвинителство, таа ...

17 септември: Барања, одлуки, се чека на Јовески…

CivilMedia - 17.09.2019

Барањето за укинување на мерката притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е доставено до Судот и очекуваме до петок, кога истекува 30-дневната мерка притвор, да има одлука, потврди денеска за МИА нејзината адвокатка Ирена ...

Власта ќе се согласи професор да може да ја наследи Русковска

+инфо - 17.09.2019

Во власта сериозно се разгледува и барањето опозицијата да предлага шеф на ова обвинителство, но нема потврда дали нешто е прифатливо од методологијата која ја бара ВМРО-ДПМНЕ. Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, освен од обвинителската фела на чело на ...

Арифи: Без правна катарза нема услови опозицијата да предлага обвинител

Deutsche Welle - 17.09.2019

Нема да се создадат услови најголемата опозициска партија да предлага јавен обвинител, без нејзино претходно дистанцирање од сите видови на криминал сторени во земјата, оценува професорката Беса Арифи Опозицијата вчера одговори на предлозите на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска, во нејзината фотелја да седи професор

Фокус - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа во зградата на Рузвелтова, ги чуваат предметите

Фокус - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да се вратат во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Обвинителите на СЈО вратени на старите работни места

Н.Македонија - 17.09.2019

Советот на јавни обвинители вчера го констатира и прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако во саботата беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, поради несовесно и нестручно работење.

Предмети на СЈО и натаму ќе ги застапуваат обвинители од СЈО

А1 On - 17.09.2019

До крајот на неделата државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ќе донесе одлука кои предмети во судска постапка ќе ги застапуваат обвинителите кои до вчера беа специјални, дознава „А1он“ од извори во Јавното обвинителство.

Арифи: Без правна катарза нема услови опозицијата да предлага обвинител

Либертас - 17.09.2019

Нема да се создадат услови најголемата опозициска партија да предлага јавен обвинител, без нејзино претходно дистанцирање од сите видови на криминал сторени во земјата, оценува професорката Беса Арифи во разговор за Дојче веле .

СЈО остана без обвинители

Независен - 17.09.2019

Фото: Б. Грданоски Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во обвинителствата од каде што дошле, а нивната шефица Катица Јанева, која е во притвор, нема да може ниту да се врати онаму од каде што дојде, во Основното јавно ...

Обвинителите од СЈО утрово дојдоа на работа - Станаа чувари на предметите

Press24 - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во матичните обвинителства. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир Јовески ги ...

Вилма да ги води „27 април“ и „Рекет“, ама шефот ќе ѝ го каже ВМРО

Независен - 17.09.2019

Власта и опозицијата прават уште еден чекор да ги доближат ставовите за законот за обвинителство по неуспехот на средбата меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ предлага четири сценарија за смена на Русковска

Слободен Печат - 17.09.2019

Премиерот Зоран Заев вчера рече дека не е запознаен со предлогот но нагласи дека секој предлог е вреден за внимание Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до ...

Опозицијата предлага четири сценарија за избор нов јавен обвинител за организиран криминал и корупција

Локално - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

Тимот на СЈО е разрешен, предметите чекаат на Јовески

Слободен Печат - 17.09.2019

Обвинителите на СЈО се враќаат во матичните основни јавни обвинителства Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Локално - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

ДОДЕКА ЈА ЧЕКААТ ОДЛУКАТА ЗА ВРАЌАЊЕ: Обвинителите на СЈО на „Рузвелтова“ ги чуваат предметите

Слободен Печат - 17.09.2019

Специјалните обвинители на работа во СЈО со обврска да ги чуваат предметите, обвинителскиот Совет денеска ќе ги достави одлуките за објава во „Службен весник“. Советот на јавните обвинители во текот на денот ќе ги испрати одлуките за враќање на ...

Јанева не е разрешена од јавен обвинител во Гевгелија – советот на Јавни обвинители нема такви ингеренции

ТВ21 - 17.09.2019

Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева само од функцијата шеф на специјалното јавно обвинителство, но не и од јавен обвинител во Основното Јавно обвинителство во Гевгелија, дознава ТВ21.

Обвинителите од СЈО и денес на работа, Јовески ги задолжил да ги чуваат предметите кои ги застапуваа пред суд

24Инфо - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и денес пристигнаа на работа иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Обвинителите ќе бидат на работа и во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир ...

Од обвинители, станаа чувари!

Вечер - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО денеска пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Работните групи можно е да се состанат до крајот на неделата

PressingTV - 17.09.2019

Откако вчера опозицијата достави нов предлог за Законот за ЈО, а власта изрази подготвеност за разговор, до крајот на неделава се очекува нова средба на работните групи. Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ вчера го презентираше новиот предлог за Законот.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

CivilMedia - 17.09.2019

Tимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, a нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Сѐ е веќе договорено со Зоран Заев: Лажејќи, Јовески се вплeтка во октопотодот на Зоран Заев

Република - 17.09.2019

Порталот Инфомакс дознава дека на највисоко владино ниво е договорено истите обвинители од СЈО кои досега ги воделе предметите, да ги водат и од сега, а оваа одлука обвинителот Љубомир Јовески на состанок со обвинителите од СЈО отворено им ја ...

ВМРО-ДПМНЕ бара професор на местото на Рускоска

Република - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

Обвинителите од СЈО и утринава дојдоа на работа за да ги чуваат предметите

Република - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители ги врати спцијалните обвинители на СЈО во своите матични обвинителства, тие денес повторно пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова. Причината за нивното доаѓање на работа во зградата на СЈО, е тоа што ...

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа за да ги чуваат предметите

Магазин - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители ги врати спцијалните обвинители на СЈО во своите матични обвинителства, тие денес повторно пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова. Причината за нивното доаѓање на работа во зградата на СЈО, е тоа што ...

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа – ги чуваат предметите

1tv - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, јавува фокус .

Фатиме, Ленче, Лиле, Гаврил и денеска дојдоа во СЈО, ќе ги чуваат бомбите

Скопје1 - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Expres - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се појавија на работа во зградата на Рузвелтова. Имено, обвинителот Љубомир Јовески ги задолжил да ги чуваат ...

Мицковски бара Каракамишева да ја замени Русковска?, прашуваат на „Твитер“

Скопје1 - 17.09.2019

Специјалното јавно обвинителство престана на функционира, обвинителите се враќаат во матичните обвинителства, а засега тешко одат и преговорите за формирање на новото Обвинителство кое треба да го замени СЈО.

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Алфа - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

1tv - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.