TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерството за правда достави нов текст за Законот за Јавно обвинителство - нов обид за договор следната недела

Сител - 17.01.2020

Следната недела нови преговори за законот за Јавно обвинителство. По 4 месеци пауза работните групи на власта и опозицијата повторно седнуваат на маса во обид да ги доближат ставовите. ВМРО-ДПМНЕ потврди дека вчера до нив бил доставен нов, 4ти по ...

Министерството за правда: Очекуваме опозицијата да го поддржи законот за Јавното обвинителство

Макфакс - 17.01.2020

Во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбедиме двотретинско мнозинство, испративме три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Очекуваме опозицијата да ги земе предвид интересите на граѓаните, а не нечиви лични интереси, велат од ...

Милошоски не сака обвинителите на СЈО да работат за Русковска

Сакам да кажам - 17.01.2020

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ објавија дека од понеделник ќе ги почнат разговорите по последната, четврта верзија на Законот за Јавно обвинителство која е пуштен во собраниска процедура. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји завчера кажа дека носењето на ...

Оптимизам околу преговорите за новиот Закон за јавно обвинителство

Канал5 - 17.01.2020

Иако не е формален услов, единствената домашна задача што се споменува како релеватна за одлуката за добивање на датум за преговори е донесувањето на нов Закон за јавно обвинителство.. Законот за јавно обвинителство повторно ќе се стави на маса пред ...

Власта со нов предлог за Закон за обвинителство, опозицијата реагира, се вдомуваат соработниците на Катица Јанева

Алфа - 17.01.2020

Власта предложи четврта верзија на Законот за јавно обвинителство, а опозицијата и овој пат гледа скриени намери за вдомување на обвинителите на СЈО. ВМРО-ДПМНЕ е против идејата на СДСМ колегите на Катица Јанева да бидат под капата на Вилма ...

Милошоски: И во новиот закон за ЈО има обид тимот на СЈО да биде „удомен“ во тимот на Русковска

Фокус - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Следната недела нови преговори за Законот за ЈО

Сител - 17.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ потврди дека во текот на вчерашниот ден до нив бил доставен нов предлог закон за ЈО. Пратеникот Антонио Милошоски вели дека правниот тим на партијата деновиве ќе го разгледа овој текст по што ќе биде закажана нова средба на работните ...

Милошоски: Има шанси за договор за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 17.01.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Анотнио Милошоски побара владејачкото мнозинство да го повлече предлог законот за Јавно обвинителство кој е во собраниска процедура бидејќи вчера до нив е доставен нов предлог закон, четврти по ред.

Закон за обвинителство, ВМРО ДПМНЕ го разглледува предлогот

Алсат-М - 16.01.2020

ВМРО ДПМНЕ го доби текстот на Предлог законот за јавно обвинителство. Пратеничката група и партиските тела ќе го разгледуваат следниве денови. Сепак, пратеникот кој беше дел од опозициската преговарачка група вели дека консензусот е многу тежок сè ...

Законот за јавно обвинителство - тест за патриотизам

Р.С.Европа - 16.01.2020

Еден месец фора има Собранието, пред да се распушти, да го донесе законот за јавно обвинителство, кој од ЕУ се посочува како приоритетен за добивање датум за преговори. Законот е заглавен во собраниските лавиринти, а за негово носење е потребно ...

Нов предлог-текст за Закон за јавното обвинителство доставен до ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.01.2020

СДСМ и ДУИ испратија нов усогласен предлог текст за Законот за јавното обвинителство до опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија за ТВ24 велат дека во следните два до три дена ќе го разгледаат предлог-текстот, во рамките на правниот тим на ...

Следната недела нови преговори за Законот за ЈО

4NEWS - 17.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ потврди дека во текот на вчерашниот ден до нив бил доставен нов предлог закон за ЈО. Пратеникот Антонио Милошоски вели дека правниот тим на партијата деновиве ќе го разгледа овој текст по што ќе биде закажана нова средба на работните ...

Милошоски: Вилма Рускоска очигледно е замена за Катица Јанева која ќе го вдоми тимот на СЈО

Слободен Печат - 17.01.2020

Законот за јавнообвинителска служба и законот за плати на ЈО е јасен, не може ниеден обвинител да добие повеќе од 35% надомест од платата, а во СЈО добивале астроносмки суми, вели Милошоски.

Милошоски: Власта сака Вилма да го вдоми кадарот на Катица

Курир - 17.01.2020

“Од она што можев да го забележам и со овој закон власта повторно предложува тимот на СЈО да биде вдомен во тимот на Рускоска. За нас тоа е неприфатливо бидејќи сметаме дека овие обвинители треба да добијат дисциплински постапки за енормните ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Сител - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Власта сака Вилма да го вдоми кадарот на Катица

Нетпрес - 17.01.2020

“Од она што можев да го забележам и со овој закон власта повторно предложува тимот на СЈО да биде вдомен во тимот на Рускоска. За нас тоа е неприфатливо бидејќи сметаме дека овие обвинители треба да добијат дисциплински постапки за енормните ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

А1 On - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Press24 - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за ЈО, ако тоа се постави како приоритет

24Инфо - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски за новиот закон: Повторно има обид тимот на СЈО да биде „вдомен“ кај Русковска

+инфо - 17.01.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека, иако до распуштањето на парламентот има помалку од еден месец , постојат одредени шанси, ако тоа се постави како приоритет, да се постигне согласност за законот за јавното обвинителство Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Либертас - 17.01.2020

– Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Постојат шанси за договор за Законот за Јавно обвинителство

Република - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Има одредени шанси за договор за законот за ЈО, ако се постави како приоритет

МКД - 17.01.2020

Пратеникот Антонио Милошоски од работната група на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека иако до распуштањето на Парламентот има помалку од еден месец, постојат одредени шанси, ако тоа се постави како приоритет, да се постигне согласност за законот за Јавното ...

МИЛОШОСКИ: СДСМ и ДУИ прават обид тимот на СЈО да го „удомат“ во тимот на Рускоска

Денешен - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство

MakPress - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Скопје инфо - 17.01.2020

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и ...

Министерство за правда: Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Канал5 - 17.01.2020

Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Суштината на сите три предлози беше имплементација на меѓународни стандарди за ефикасна ...

Министерство за правда: Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Либертас - 17.01.2020

Соопштение на МП Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Суштината на сите три предлози беше имплементација на меѓународни ...

Министерство за правда: Очекуваме опозицијата да го поддржи законот за Јавното обвинителство

Точка - 17.01.2020

Во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбедиме двотретинско мнозинство, испративме три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Последната верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со ...

Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Слободен Печат - 17.01.2020

Последната, трета верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со опозицијата. Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на ...

Министерство за правда: Очекуваме опозицијата да го поддржи законот за Јавното обвинителство

Н.Македонија - 17.01.2020

Во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбедиме двотретинско мнозинство, испративме три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Последната верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со ...

Министерство за правда: Очекуваме опозицијата да го поддржи законот за Јавното обвинителство

Press24 - 17.01.2020

Во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбедиме двотретинско мнозинство, испративме три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Последната верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со ...

Министерство за правда: Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Локално - 17.01.2020

Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Суштината на сите три предлози беше имплементација на меѓународни стандарди за ефикасна ...