TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

Тројца починати, 15 ново заболени, вкупно 570

Нова ТВ - 06.04.2020

Тројца починати и 15 нови заболени се регистирани во изминатите 24 часа. Двајца од починатите се од Тетово, од кои еден пацинет (69) со тумор на мозокот, додека вториот(65) немал хронични болести.

Починаа Три лица од Кочани и Тетово, уште 15 новозаболени од КОВИД-19, рече Филипче

Сакам да кажам - 06.04.2020

Три лица починаа од коронавирус на Клиниката за инфективни болести, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за пациент на 40 години од Кочани, кој бил примен на 29 март без познати заболувања, потоа 69-годишен пациент од Тетово со ...

Филипче: Вирусот не ги напаѓа само белите дробови, туку и другите органи

+инфо - 06.04.2020

Станува збор за вирус кој не ги напаѓа само белите дробови, туку и другите органи. Иако повозрасната група на граѓани е повеќе подложна, сепак не е исклучена тешка клиничка форма и кај помладите пациенти, истакна министерот за здравство Венко ...

Тројца нови починати од коронавирусот и 15 нови случаи на заболени

МКД - 06.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје починаа тројца пациенти, и тоа еден од Кочани, 40-годишен маж кој бил хоспитализиран на 29 март и двајца пациенти од Тетово, едниот на 69 години со тумор на мозокот, а другиот на 65 години без познати други ...

Филипче: Тројца починати, 15 новозаболени, вкупно 570 заболени

ММС - 06.04.2020

Тројца починати и 15 нови случаи се регистирани во изминатите 24 часа. Двајца од починатите се од Тетово, од кои еден пацинет (69) со тумор на мозокот, додека вториот(65) немал хронични болести.

15 новозаболени од корона вирус во изминатото деноноќие

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи. Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип.

Регистрирани 15 новозаболени од коронавирус во изминатото деноноќие

Нетпрес - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко ...

Пандемиската хипер сага на белите мантили – парадоксот на владата

Република - 06.04.2020

, Сократ Прифаќајќи ги ризиците и соочувајќи се со невидливиот непријател, токму лекарите се оние со најмногу храброст и најголема жртва. Застанати на првата борбена линија, тие се заштитен штит за здравјето на граѓаните нападнати од вирусот кој го ...

Три нови смртни случаи од коронавирус во Македонија

Кумановски м. - 06.04.2020

Три лица во текот на изминатото деноноќие починаа како резултат на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за едно лице од Кочани и две од Тетово. – На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти.

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Дополнителните мерки донесени меѓудругото и поради празниците и убавото време кое е пред нас, рече Филипче

ТВ21 - 06.04.2020

Една од одлуките која влијаела да се продолжи полицискиот час, била и убавото време кое следува, но и празниците. „Епидемијата го смени текот, и сосема очекувано, ова е фаза во која очекуваме бројот на пациенти да расте, и како што соопшти ...

Тројца починати, 15 новозаразени и седум излечени од Ковид-19 во последните 24 часа

Република - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

Вкупно 22: Нови 3 лица починаа од коронавирусот

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на Инфективната клиника во Скопје од коронавирусот починаа уште тројца пациенти. Станува збор за 40-годишен жител на Кочани, кој е без познати минати заболувања, ...

Вкупно 570: Нови 15 лица заболени со коронавирусот во Македонија

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Македонија во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирусот. Четири се во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга ...

Куманово повторно со најмногу новозаболени

Кумановски м. - 06.04.2020

Осум новозаболени лица од коронавирус се регистрирани во Куманово изминатото деноноќие, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова, во Куманово досега има 122 регистрирани случаи.

Во Гостивар и гостиварско нема новодијагностицирани со коронавирус во изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Македонија потврдени се 15 нови случаи на заболени со Ковид 19. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека новите пациенти по градови се од: Скопје-4, Куманово-8, Тетово, Струга и Штип по еден.

Во земјава повеќе заболени жени од мажи, најмногу заразени на возраст од 50-59 години

А1 On - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ја најави втората фаза од пандемијата на Ковид-19 во Македонија, кога се очекува бројот на заболени да расте. За последните 24 часа се уште нема податоци за број на новозаразени од коронавирусот, а последната ...

(ВИДЕО) Филипче: Во изминатото деноноќие 15 нови заразени, седум излекувани и три починати пациенти

Скопје1 - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија. Со новите пациенти, вкупниот број на заразени во земјава изнесува 570, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи.

Старите болки на здравството и новите пробеми со коронавирусот

Р.С.Европа - 06.04.2020

Наталожените проблеми во македонското здравство може само да го отежнат справувањето со коронавирусот, велат дел од лекарската фела. Недостиг на кадар и опрема, како и затворени болнички одделенија и заболен медицински кадар ќе бидат дополнителен ...

Владата ќе разгледува порестриктивни мерки за борба со коронавирусот

Канал5 - 06.04.2020

Владата денеска на седница ќе разгледува построги мерки за борба со коронавирусот, откако државата влегува во период на пикот на болеста. Мерките се на барање на министерот за здравство, Венко Филипче, а по консултација со Комисијата за заразни ...

Нови тројца лекари од Куманово позитивни на Ковид-19

Фактор - 06.04.2020

Денеска во Куманово се потврдени уште три случаи на заразени здравствени работници, од кои едниот бил вработен во службата за домашна посета при Здравствениот дом, вториот е лекар кој работи на одделението за Уво, нос и грло, а третиот е лекар од ...

Закажана седница на Владата, ќе се разгледуваат нови мерки во борбата со коронавирусот

ТВ21 - 06.04.2020

Владата денеска во 11:30 часот ќе има нова седница, на која ќе бидат разгледани нови мерки во борбата со коронавирусот. Вчера министерот за здравство Венко Филипче најави дека се можни нови заострувања на мерките во битката со пандемијата, а истото ...

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари?

Скопје инфо - 06.04.2020

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари? Во Институтот за јавно здравје досега регистрирале 37 000 заболени од сезонскиот грип, што е 17 000 повеќе од лани, пишува Сител .

Баталете политикантство, дајте поддршка!

CivilMedia - 06.04.2020

пишува: Ако политичката нервоза, што почнува да ја манифестира опозицијата, расте побрзо од ескалацијата на последиците од заразата во Македонија во април, ќе треба да се соочиме со нешто што може да прерасне во хистерија, а тоа не е добро за целото ...

Бројот на заболени здравствени работници во Македонија порасна на 57

еМагазин - 06.04.2020

Продолжува да расте бројот на заболени здравствени работници во Македонија заболени со коронавирусот. “Регистрирани се 57 случаи на заболување меѓу здравствени работници“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје , ...

Филипче објави фотографии од дел од тимовите на пунктовите за тестирање (фото)

360 степени - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче објави вечерва фотографии од свои колеги, посочувајќи дека тие неуморно работат на пунктовите за тестирање. Министерот им испрати и порака на граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита од коронавирусот.

Филипче објави фотографии од тимовите што го вршат тестирањето

Пулс24 - 05.04.2020

Претходно дента имаше и порака за здравствените работници, кои како што е познато се заразени исто така во голем број досега, или околу 10 проценти од вкупно регистрираните досега. На ТЕМА прочитајте уште ...

Филипче: 72 нови случаи на заразени од коронавирус во едно деноноќие

Глас на Америка - 05.04.2020

Уште две лица починаа,бројката на жртви се искачи на 19. Во функција се става и Градската болница „8ми Септември“. Десет отсто од заболените се здравстени работници. Ќе се бараат уште порестриктивни мерки за превенција а бројката на заболени се ...

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Centar - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите за да се заштити здравјето на сите.

Македонија е во втората фаза од епидемијата, кажа Филипче, додека бројката заразени порасна за 72

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека Македонија влегла во втората фаза од епидемијата на коронавирусот откако бројката заразени денеска надмина ...

Филипче: Достапна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Бриф - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата за следење на најновите информации поврзани ...

Филипче: Влегуваме во втората фаза, граѓаните да ги почитуваат мерките

ТВ21 - 05.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал маж од Лабуништа, Струга, на 63 годишна возраст, донесен со тешка клиничка слика, бројни ...

Милион парчиња заштитна медицинска опрема, лекови, респиратори и друг потребен материјал се донирани досега

AKO - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска информираше дека наскоро ќе почне да се објавуваат, сите донации од страна на држави, физички и правни лица. ,,Во рамките на министерството отворивме посебна наменска сметка за донации, кадешто се ...

52 заразени здравствени работници досега од коронавирус

AKO - 05.04.2020

Досега во Македонија 52 здравствени работници се заболени од коронавирус, од вкупно регистрирани заразени 555 пациенти. Од нив 34 се заболени во болнички услови. Како што информираше министерот Филипче, тоа значи дека од вкупниот број заболени, 9,2 ...

Расте бројот на зразени со коронавирус

Алсат-М - 05.04.2020

Две нови жртви од Ковид 19. По еден пациент од Куманово и Лабуништа. За 24 часа во земјава се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус, со што бројката на заболени е 555. Поради зголемениот број, Македонија влегува во втора фаза на пандемијата.

Влегуваме во пикот на заразата, се очекува врвот во следните 2 до 3 недели, властите бараат тимска игра од граѓаните

Телма - 05.04.2020

Влeгуваме во пикот на заразата од Ковид 19. И министерот Венко Филипче и претседателот на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски се убедени дека следните 2 – 3 денели се очекува врвот.

Расте бројот на заразени со коронавирусот меѓу медицинскиот персонал

Алсат-М - 05.04.2020

Уште тројца лекари во Команово од денеска се позитивни на коронавирусот, дознава Алсат. Еден од нив е од Здравствениот дом кој работел на домашни посети. Друга лекарка е од одделението за ОРЛ кое е пренаменето во одделение за пациенти со полесни ...

10 проценти од заразените од КОВИД 19 се медицински лица

Телма - 05.04.2020

52 лекари , техничари и медицински сестри заразени со корона вирусот. Здравствените власти смируваат дека иако ова е дури 10 проценти од вкупниот број на заразени, има кој да работи во болниците и амбулантите во Македонија.

Се активираат капацитети, се заоструваат мерки-влегуваме во втора фаза на епидемијата

Нова ТВ - 05.04.2020

Вкупно 52 медицински лица се заболени од коронавирсут, 34 од нив се заразиле во болнички или амбулантски услови. Филипче апелира до здравените работници да внимаваат и да го чуваат своето здравје, бидејќи од нивното здравје зависи и здравејто на ...

Филипче: Утре можно зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот

Алсат-М - 05.04.2020

Комисијата за превенција од заразни болести во текот на утрешниот ден би можело до Владата да поднесе барање за зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот во земјава, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко ...

Можно ново зајакнување на мерките, се очекуваат 2000 заболени пациенти

А1 On - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека е можно дополнително зајакнување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој рече дека влегуваме во втората фаза од епидемијата кога се очекува дополнително зголемување на бројот на ...

Филипче: 15 пациенти во тешка состојба, ќе се активира и мобилната болница

Алсат-М - 05.04.2020

На инфективната клиника има вкупно 75 пациенти од кои 15 се во тешка состојба, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека поради порастот на заболени од Ковид-19 во функција ќе се стави и ...

Влегуваме во втората фаза од епидемијата, можно е да се побараат порестриктивни мерки, кажа Филипче

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и можно е до Владата да предложат да се воведат порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот, кажа министерот на редовната ...

Филипче: Од утре во функција се става мобилната болница

Press24 - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести покрај тоа што има кревети во самата зграда веќе во функција ќе се стави и мобилната болница која што е целосно инсталирана, недостасува само сувата врска со Клиниката.

Филипче: Од вкупно 555 заболени, 52 се здравствени работници

ММС - 05.04.2020

Од вкупно 555 заболени од коронавирусот во државава, 52 (9,5 проценти) се здравствени работници. Заболени здравствени работници за жал има и во многу земји во светот. Тие се во непосреден контакт со пациентите.

Досега 52 здравствени работници се заразени со коронавирусот, вкупната бројка се искачи на 555 лица

Радио МОФ - 05.04.2020

Досега 52 здравствени работници се заразени со коронавирусот, од кои 34 се заболени во болнички услови, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче . Тој додаде дека регистриран е уште еден смртен случај од Ковид-19, а се работи за лице од ...