TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петрушевски: Македонија поради СДСМ стана земја на потсмев, доцниме во секое поле дури и со вакцинацијата против ...

Вечер - 20.01.2021

„Како држава стануваме предмет на потсмев не само во регионот туку и пошироко. Доцниме во секој аспект, се што требаше да се направи, се што беше ветено од оваа влада ништо не се исполни. Датумот апсолутно го нема и немаме предвидливост кога ќе ...

Италија и Германија лути, Фајзер доцни со испораката на вакцините

24 Вести

Властите се уште не знаат кога Македонија ќе ги добие вакцините што и ги вети Србија

24 Вести

Вакцините од Србија ќе пристигнат до крајот на неделата

Сител

Ватикан започна со вакцинирање на римските бездомници

МКД

Курц „ифрит“ лут ги критикуваше градоначалниците: Се вакцинирале преку ред

Слободен Печат

Кога се очекува пристигнувањето на 8000 вакцини од Србија?

Канал5

Фокус Иновативност Скопје24 Оff.net А1 On Макфакс Слободен Печат Призма

Црна Гора бара вакцини од ЕУ

Локално - 20.01.2021

Пред самитот на лидерите на ЕУ што ќе се одржи на 21 јануари, црногорскиот министер за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ испрати писмо до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика ...

Фон дер Лајен: Фајзер има обврска да ги достави вакцините навремено

Слободен Печат

Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини со земјите

Канал5

Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини со земјите вон ЕУ

Алсат-М

Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини со земјите вон ЕУ

Опсервер

Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на вакцините со земјите вон ЕУ

+инфо

Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини со земјите вон ЕУ

А1 On

24Инфо Либертас Република Сител ТВ21 OhridNews Press24 еМагазин

Во Грција ќе може да влезат и невакцинираните, кажа министерот за туризам на земјата

Скопје24 - 20.01.2021

Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис во гостување во програмата на Скаи Тв.

Теохарис: Вакцинираните против Ковид-19 треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

24Инфо

Теохарис: Вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Слободен Печат

Теохарис: Вакцинираните против Ковид-19 треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Либертас

Теохарис: Вакцинираните треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Република

Теохарис: Вакцинираните против Ковид-19 треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Независен

Теохарис: Вакцинираните против Ковид-19 треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Вечер Прес

Frontline MakPress Р.С.Европа Опсервер

Мицкоски по средбата со премиерот Јанша: Економијата е девастирана што е последица на неспособноста на владата, да се ...

24Инфо - 20.01.2021

Денес (20.01.2021 година) Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот г. Александар Николоски во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива оствари средба со Премиерот на Република Словенија г.

Средба Мицкоски-Јанша: Економијата е девастирана што е последица на неспособноста на владата, да се следат позитивните примери и искуства како Словенија

Акцент

Мицкоски по средбата со Јанша: Економијата е девастирана што е последица на неспособноста на владата

+инфо

Мицкоски по средбата со премиерот Јанша: Економијата е девастирана што е последица на неспособноста на владата, да се следат позитивните примери и искуства како Словенија

Курир

Средба Мицкоски-Јанша: Поддршка од Словенија за евроинтеграцијата на Македонија, дополнително развивање на сестринските односи со ВМРО-ДПМНЕ

Република

Мицкоски оствари средба со Премиерот на Словенија Јанез Јанша

Канал5

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски се сретна со премиерот на Словенија Јанша

Опсервер

Грција почна со издавање дигитален сертификат за вакцинација

Макфакс - 20.01.2021

Грција почна да издава дигитален сертификат за вакцинација против коронавирусот, а грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека тоа е уште една грчка иновација. Мицотакис на состанокот за спроведување на националниот план на Грција за вакцинација ...

Грција започна да издава дигитален сертификат за вакцинација: Слободно движење и патување!

Точка

Грција почнува со издавање дигитален сертификат за вакцинираност

МКД

Грција започнува со издавање дигитален сертификат за вакцинација

А1 On

ГРЦИЈА ВОВЕДУВА НОВИ ПРАВИЛА: Дигитален сертификат за вакцинација

Локално

Грција започнува со издавање дигитален сертификат за вакцинација

Фокус

Грција започнува со издавање дигитален сертификат за вакцинација

Независен

Опсервер +инфо Република Слободен Печат Курир 24Инфо ТВ21 Сител

Русија побара одобрување за својата вакцина во Европската унија

МКД - 20.01.2021

Рускиот инвестициски фонд РДИФ денес побара одобрување за употреба на нивната вакцина Спутник V во Европската унија и очекува одлука во февруари. Вакцината Спутник V веќе е одобрена за употреба во Аргентина, Белорусија, Србија и други земји и ...

СЗО почнува постапка за сертифицирање на руската вакцина „спутник В“

Макфакс

Поднесено барање за „спутник В“ за дозвола за пазарот на Европската Унија

Макфакс

Дали Брисел ќе дозволи: Русите бараат нивната вакцина да биде регистрирана во ЕУ

Република

Руската амбасада: С. Македонија се уште нема побарано од вакцината „Спутник V“

Локално

„Спутник В“ бара дозвола за пазарот на Европската Унија

Вечер

„Спутник В“ бара дозвола за пазарот на Европската Унија

24Инфо

MTM Опсервер Фокус Курир Либертас Слободен Печат А1 On Точка

Словенечкиот премиер: Оние кои сакаат да ја уриваат владата во епидемија не ја сакаат оваа земја

МКД - 20.01.2021

Словенечкиот премиер Јанез Јанша ги нарече „трагикомедија и политичка игра кој би можела да заврши со нови предвремени избори“ обидите на лево-либералната опозиција на неговата влада во парламентот да ѝ се изгласа недоверба.

Мицкоски и Николоски ќе остварат средба со Јанша

Курир

Мицкоски и Николоски на средба со Премиерот на Словенија, Јанез Јанша

Опсервер

Попладневен преглед: Ако нема консензус, не значи дека СДСМ и ДУИ ќе го фалсификуваат пописот, за испорака на вакцини ...

Frontline - 20.01.2021

Заев : Измените во законите за пасошите и личните карти важат за сите. Ова е одговорот од премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за Предлог-измените во законите за пасошите и личните карти, дали измените ќе важат за сите граѓани или само за оние ...

Томан: За испорака на вакцини во Македонија треба да почекаме насоки од Европската комисија

Сител

За испорака на вакцини во Македонија се чекаат насоки од Европската комисија

Курир

Томан: За испорака на вакцини во Северна Македонија треба да почекаме насоки од Европската комисија

Либертас

За вакцините во Македонија се чека на насоки од Европската комисија

+инфо

Амбасадорот на Чешка: Чекаме насоки од ЕК за да ви дадеме вакцини

Фокус

Томан: За испорака на вакцини во Македонија треба да почекаме насоки од Европската комисија

24Инфо

ТВ21 iPortal MakPress Опсервер Локално А1 On Frontline Канал5

Италија и Германија бесни, Фајзер доцни со испораката на вакцините

МКД - 20.01.2021

Италија планира во наредните денови да преземе правни дејства против американски „Фајзер“ поради доцнење во испораката на вакцините против коронавирусот, најави шефот на италијанскиот кризен штаб Доменико Аркури.

Италија најавува правни постапки против „Фајзер“ поради доцнењето на вакцините

Макфакс

Италија ќе ја тужи компанијата Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

MakPress

Италија ќе го тужи „Фајзер“ поради вакцините

Република

Италија најавува правни постапки против „Фајзер“ поради доцнењето на вакцините

Вечер

Италија најавува правни постапки против „Фајзер“ поради доцнењето на вакцините

24Инфо

Италија ќе ја компанијата Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Опсервер

Слободен Печат Фактор 360 степени А1 On +инфо Либертас Курир Press24

ВИДЕО I Вучиќ: Утре ќе се обидеме да го срушиме рекордот, до сега вакциниравме повеќе од 13.000 луѓе

Слободен Печат - 20.01.2021

До денес, повеќе од 13.000 лица се вакцинирани во Србија до 13 часот , изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тој во видеопорака на својот Инстаграм профил рече дека е многу горд, и дека денес е фантастичен ден за Србија.

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

Фактор

Црна Гора на крајот на месецов ја добива кинеската вакцина против коонавирусот

ММС

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

ТВ21

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

А1 On

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над 6 милиони дози

24 Вести

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени над еден милион вакцини

Фокус

Опсервер Сител Слободен Печат 24Инфо Независен +инфо Република Вечер

Мора да им се стави крај на политичарите криминалци, забележа Мицкоски на пат од Будимпешта кон Љубљана

360 степени - 20.01.2021

Заглавени помеѓу тендерите на власта за приватни џебови, мафијашкиот попис и продажбата на идентитетот, граѓаните губат уште една важна година од своите животи, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук најавувајќи ја и денешната средба со Јанша ...

МИЦКОВСКИ СО ЈАНША: Иднината е наша, ќе се бориме за неа, за овие и сите идни генерации

Денешен

Мицкоски: Словенија нарача над 3 милиони вакцини, НИЕ МОЛИМЕ ЗА ДОНАЦИИ

Вечер

Мицкоски: Светот оди напред со големи чекори, Унгарија имаше раст од 4,9% годинава, а ние рецесија. Словенија нарачала над 3 милиони вакцини, а ние молиме за донации

24Инфо

Мицкоски: Светот оди напред со големи чекори, Унгарија имаше раст од 4,9%,а ние рецесија

Канал5

Мицкоски: Ние молиме за донации, а пак Словенија нарача над 3 милиони вакцини

+инфо

Мицкоски: Унгарија со раст од 4,9%, Словенија нарачала над 3 милиони вакцини а ние во рецесија и молиме за донации

Курир

Нетпрес Press24 ТВ21 А1 On Алфа iPortal Опсервер Слободен Печат

ЕУ до Западен Балкан: Ќе ви дадеме вакцини, но не знаеме кога и не знаеме колку

Макфакс - 20.01.2021

На утрешната видеоконференција, лидерите на земјите членки на ЕУ ќе разговараат за солидарноста на ЕУ со трети земји кога станува збор за испораката на вакцините, но не се очекува конкретизација на датумите или количината на дози што може да ...

Уште една видео конференција за солидарноста на ЕУ со трети земји за испорака на вакцините

Опсервер

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ за да ги споделиме со пријателите и соседите

24Инфо

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ за да ги споделиме со пријателите и соседите

MakPress

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ за да ги споделиме со пријателите и соседите

Опсервер

ЕУ: 70 милиони евра за Западен Балкан за вакцини против Ковид-19

Денешен

ЕУ грантови од 70 милиони евра за Западен Балкан за вакцини против Ковид-19

А1 On

MakPress Опсервер Нетпрес Слободен Печат 24Инфо Независен Вечер iPortal

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови Ковид-19

Либертас - 20.01.2021

Вакцината против Ковид-19 што ја развија Фајзер и БиоНтек најверојатно штити од позаразниот вид на вирусот откриен во Велика Британија, што се рашири ширум светот, покажуваат резултатите од најновите лабораториски тестови на германската компанија.

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови Ковид-19

MakPress

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови ковид-19

+инфо

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови Ковид-19

24Инфо

Вакцината на „Фајзер“ најверојатно штити од новите видови на Ковид-19

еМагазин

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови Ковид-19

Независен

БиоНтек: Вакцината Фајзер/БиоНтек најверојатно штити од новите видови Ковид-19

Опсервер

А1 On Вечер Прес

Русите тврдат дека нивната вакцина „Епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Макфакс - 20.01.2021

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор Роспотребнадзор, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави руската новинска агенција ТАСС.

„Роспотребнадзор“: Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона“ е 100-процентно ефикасна

А1 On

„Роспотребнадзор“: Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона“ е 100-процентно ефикасна

Опсервер

„Роспотребнадзор”: Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона” е 100-процентно ефикасна

24Инфо

Русија: Втората вакцина „ЕпиВакКорона“ е 100-процентно ефикасна

+инфо

Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона“ 100% ефикасна

еМагазин

Русија тврди: Имаме вакцина 100% ефикасна против коронавирусот

ТВ21

Либертас MakPress Centar Вечер MTM USB Точка Канал5

СДСМ:Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот, 20.01.2021

Centar - 20.01.2021

Прес-конференција, Даниела Колева, пратеничка на СДСМ/ интегрално: Почитувани граѓани почитувани новинари, Навремените мерки за заштита од коронавирусот, почитувањето на мерките од страна на мнозинство граѓани, како и засилените инспекциски надзори ...

Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот

24Инфо

Колева: Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот

Сител

(ВИДЕО) Колева: Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот

А1 On

СДСМ:Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација

Канал5

Колева: Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот

Press24

(ВИДЕО) Колева: Почитувањето на мерките дава резултат, следува процес на вакцинација против коронавирусот

iPortal

365 Локално Граѓански збор

Западниот Балкан ќе треба да почека „уште неколку недели“ за вакцини од ЕУ

Опсервер - 19.01.2021

Потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас, изјави дека ЕУ работи интензивно на тоа да им овозможи на земјите партнери на западниот Балкан да ги добијат вакцини, но дека ќе треба да се почека уште некоја недела, јави дописничката на ...

Западниот Балкан ќе треба да почека „уште неколку недели“ за вакцини од ЕУ

Независен

Западниот Балкан ќе треба да почека уште неколку недели за вакцини од ЕУ

Фокус

Западен Балкан ќе почека „уште неколку недели” за вакцини од ЕУ, проблем се достапноста на дозите

Слободен Печат

Западниот Балкан ќе треба да почека „уште неколку недели” за вакцини од ЕУ

24Инфо

Западниот Балкан ќе треба да почека „уште неколку недели“ за вакцини од ЕУ

Либертас

Брисел: Западен Балкан ќе треба да почека, пари има, ама нема вакцини

Република

ММС ТВ21 Канал5 А1 On +инфо Вечер Прес Скопје инфо еМагазин

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

24Инфо - 19.01.2021

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј изјави дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите членки на ЕУ кон партнерските држави. – Специјален фокус ќе биде на Западен Балкан и земјите од европското ...

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Опсервер

Вархеи: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Независен

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Либертас

Вархеј: Се воспоставува механизам за распределба на вакцините до Западен Балкан

Фокус

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен Печат

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Frontline

Денешен Сител Вечер Прес MakPress Република