TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакција на Владиката Петар

24 Вести - 29.01.2023

Владиката Петар реагира на информацијата на ТВ 24 објавена во петокот дека Синодот на МПЦ застанал на страната на епископот Партениј во спорот меѓу него и Владиката Петар и тврди дека не е вистина, додавајќи дека како што вели во реакцијата ...

Александар Раковиќ: Ако МПЦ го добиеше Томосот од Цариград тоа ќе беше погубно за македонскиот идентитет (ВИДЕО)

МКД - 29.01.2023

Ако Цариградската патријаршија го дадеше Томосот за автокефалноста на МПЦ-ОА тоа ќе значеше обезличување на македонската црква, губење на идентитетот, губење на црквите во дијаспората, губење на Бигорскиот манастир...

Руската православна црква во пропагандата на Кремљ

Zoom - 28.01.2023

Пишува: Зоран Бојаровски Немаше поминато ниту полни три недели од почетокот на војната на Украина кога патријархот на Руската православна црква Кирил ја благослови воената агресија [1] на соседната земја.

Руската православна црква во пропагандата на Kремљ

Либертас - 28.01.2023

Немаше поминато ниту полни три недели од почетокот на војната на Украина кога патријархот на Руската православна црква Кирил ја благослови воената агресија [1] на соседната земја. Медиумите и агенциите веднаш после овој настан потсетија [2] дека ...