TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неутешна и скршена, ќерката на Балашевиќ повторно го трогна Балканот (видео)

Хитпортал - 28.02.2021

Најстарата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ и понатаму е неутешна по смртта на својот татко. Лола Балашевиќ на својот Инстаграм објави ретро видео а на снимката се Ѓорѓе, Оливера, Беба и Лола, а двете девојчиња зборуваат за љубовта кон својот татко и она ...

Балашевиќ во Англија: „Хрватскиот Меси“ му посвети гол (ВИДЕО)

Локално - 28.02.2021

Хрватскиот фудбалер Ален Халиловиќ го постигна голот за победа на Бирмингем против Квинс Парк Ренџерс, кој му го посвети на починатиот пејча Ѓорѓе Балашевиќ. Повеќе од една недела, целиот регион жали по Балашевиќ, многу генерации обожаватели се ...

Балашевиќ го обожаваше овој пејач, кој се повлече по семејната трагедија иако му беше најголема конкуренција

Хаштаг - 28.02.2021

На крајот на седумдесеттите години, тој беше еден од најдобрите кантавтори на поранешна Југославија, но по семејната трагедија, тој исчезна од јавноста и ништо не се знаеше за него со децении.

Снимката која ја објави ќерката на Балашевиќ го расплака Балканот

Канал5 - 27.02.2021

„Најмногу го сакам татко како тато“, вели малечката Лола на снимката. Лола Балашевиќ, најстарата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ, е неутешна по татковата смрт и на Инстаграм со своите следбеници сподели снимка со сестрата и родителите која настанала на ...

Халиловиќ првиот гол за Бирмингам му го посвети на Балашевиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 27.02.2021

Ален Халиловиќ погоди во финишот од натпреварот за да му донесе победа на Бирмингам од 2-1 против Квинс Парк Ренџерс во рамки на Чемпионшип дивизијата. Хрватскиот интернационалец својот гол првенец му го посвети на легендарниот пејач Ѓорѓе ...

„Ќе се родам повторно, не сум од оние што умираат еднаш засекогаш”- ова го напишал Балашевиќ во средно училиште (ФОТО)

Курир - 27.02.2021

Сторија за легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ објави гимназијата „Светозар Марковиќ“ во Нови Сад на својот Фејсбук профил. „Ќе се родам јас повторно. Не сум јас од оние што умираат еднаш засекогаш”, напишал Балашевиќ во втора година средно.

Рингишпилот во нашата глава

Слободен Печат - 27.02.2021

Само во Белград немаше спонтано собирање првата вечер. Како, зошто? Дали Белград остана рамнодушен кон човекот кој најголемите работи ги беше направил токму во овој град, или е тоа само дефинитивен доказ дека престолнината на Србија има емигрирано ...

(ВИДЕО) Балканот во солзи поради снимката која ја објави ќерката на Балашевиќ

ММС - 27.02.2021

Лола Балашевиќ, најстарата ќерка на Ѓорѓе Балашевиќ е неутешна после смртта на нејзиниот татко и на Инстаграм споделила снимка со нејзината сестра и ротителите која е направена во доцните 80-ти и почетокот на 90-тите.

Најмногу го сакам тато: Ќерката на Балашевиќ објави емотивно видео

Хаштаг - 27.02.2021

Јована Балашевиќ, ќерката на починатиот кантавтор, Ѓорѓе Балашевиќ денес на Инстаграм сподели делче од една емисија емитувана на телевизија, а која таа и нејзиното семејство го снимале во осумдесетите години.

Балканот во солзи поради снимката која ја објави најстарата ќерка на Балашевиќ

Точка - 27.02.2021

Јована Балашевиќ, Лола, најстарата ќерка на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, неутешна е после смртта на нејзиниот татко. Лола на Инстаграм со своите следбеници сподели снимка со сестра ѝ и родителите, која настанала во доцните 80-те или почетокот на ...

Подгорица ќе добие парк посветен на Балашевиќ

Локално - 27.02.2021

Градоначалникот на Подгорица, Иван Вуковиќ, во петокот објави дека главниот град на Црна Гора ќе добие парк посветен на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина пред седум дена. „Почитувајќи ги предлозите на наши сограѓани кои брилијантно реагираа на ...

(ФОТО) Ѓорѓе Балашевиќ го напишал ова во втора година средно училиште

Екран - 27.02.2021

Гимназијата „Светозар Марковиќ“ во Нови Сад на својот Фејсбук профил објави сторија за нивниот најпознат ученик – Ѓорѓе Балашевиќ. На Фејсбук, училиштето се сетило на посетата на легендарниот кантавтор на училиштето во 2009.

Видов многу до вчера здрави луѓе како се борат за живот, изјави Рамбо Амадеус откако се излекувал од ковид-19

Сакам да кажам - 27.02.2021

Прославениот црногорски музичар Рамбо Амадеус изјави дека имал повеќе среќа од Ѓорѓе Балашевиќ откако беше пуштен од инфективната клиника во Подгорица, каде што изминативе денови се лекуваше од ковид-19.

Ова е најслушаната песна од Балашевиќ – на Youtube има над 12 милиони прегледи

Тера - 26.02.2021

Ѓорѓе Балашевиќ, кој неодамна почина на 67 – годишна возраст, имаше брилијантна музичка кариера. Речиси секоја негова песна беше голем хит, како „Словенска“, „Провицијалка“, „Рингишпил“ и многу други.