TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светиот крст во скопската Општина Илинден во рацете на Дејан Ристовски

Вечер - 19.01.2019

Жителите на Општина Илинден и оваа година, традиционално по 11 пат, масовно и во празнична атмосфера го одбележаа големиот православен празник Богојавление-Водици. Илјадници верници се собраа околу езерото на хотелот Белви, каде точно напладне, по ...

Како Русите „пливаат за крстот“?

Руска реч - 19.01.2019

Што прават Русите ноќта меѓу 18 и 19 јануари кога небото се отвора и Бог се јавува? Да се каже дека Русите пливаат за крстот и не е најточно, затоа што реките и езерата во Русија на средината на јануари се покриени со мраз.

​Православните верници денеска го одбележуваат празникот Водици.

Канал5 - 19.01.2019

Водици е денот кога синот Божји бил крстен во реката Јордан. Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор на Мирјана Мирчевска ...

Влечење, буткање и пцости кон новинарите на одбележувањето на Водици во Скопје

Канал5 - 19.01.2019

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Тој е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на Свети Јован, кој оттогаш се ...

Министри од Владата на Република Македонија присуствуваа на прославувањето на Богојавление - Водици во градовите низ ...

Press24 - 19.01.2019

Денес, по повод православниот христијански празник Богојавление - Водици, министри од Владата на Република Македонија присуствуваа на традиционалните манифестации со црковни обреди и фрлање крст во светите води, соопштија од владината прес служба.

Водици одбележан во општина Новаци

Тера - 19.01.2019

Традиционално со фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општина Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија се одржа во црквата СВ Атанасиј Велики во с.Новаци каде на ...

Над 150 водичарски кумови ги посетуваат селските домови

Н.Македонија - 19.01.2019

Кичевијата е еден од ретките региони во земјава, каде што со векови на автентичен начин се прославува големиот празник, Богојавление-Водици. Околу 150 кума ноќеска околу 3 часот ќе го посетат црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, каде што ...

Традиционално одбележување на „Богојавление – Водици

24Инфо - 19.01.2019

ТРАДИЦИОНАЛНО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА „ БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ “ Во населбата Долно Нерези, во Општина Карпош, традиционално се одбележа христијанскиот празник „Богојавление – Водици“. Настанот се организираше во соработка со соседната општина Ѓорче Петров.

Димитар Димовски за Водици во Берово

Курир - 19.01.2019

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Димовски, на денешниот голем празник Водици беше меѓу верниците во ...

Значењето на Водици – разговор со отец Апостоловски

1tv - 19.01.2019

По повод Водици, за значењето на празникот зборуваше отец Антонио Апостоловски, професор на Македонската православна богословија. -Богојавление-Водици има два називи, Водици бидејќи денеска се осветуваат водите насекаде низ светот, а Богојавление ...

Божиновски за Водици во Куманово, Славевски во Карпош

Курир - 19.01.2019

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Божиновски, на денешниот голем празник Водици беше меѓу верниците во Куманово. Трајко Славевски празникот го славеше со граѓаните во Карпош. На граѓаните им посакаа среќен празник и многу ...

Граѓаните на Водици со пораки до Заев: „Едно име имаме, Македонија“, „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ (ФОТО)

Курир - 19.01.2019

Граѓаните кои денес сплотено го прославуваа празникот Водици, ја искористија приликата да му испратат порака на Зоран Заев и власта. Му порачаа дека оваа земја е Македонија, а не Северна Македонија.

(Видео) Русите за Водици се капат во ледена вода

еМагазин - 19.01.2019

Христијанскиот празник Богојавление кај народаот познат како Водици во Русија се слави со капење во ледена вода на минусни температури. И оваа година граѓаните на Москва и останатиот дел од Русија се капеја во поларни услови за подобро здравје и ...

ФОТО: Осветени водите на Дојранското езеро

Курир - 19.01.2019

Денес по повод големиот христијнаски празник Водици беа осветени водите на Дојранското езеро. На овој настан присуствуваше и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Дајанчо Ефтимов. тој на својот Фејсбук профил сподели неколку ...

Осветените води носат благодат

Н.Македонија - 19.01.2019

„Бог се јави – вистина се јави“, е поздравот со кој верниците на 19 јануари секоја година го честитаат празникот Богојавление-Водици. Се прославува во сите земји што имаат православно христијанско население.

Кирацовски: Богојавление-Водици е празник на заедништво и взаемно помагање

Press24 - 19.01.2019

Големиот христијански празник е симбол на заедништво и взаемно помагање, истакна генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, кој денеска учествуваше на свечената богослужба што се одржа во храмот Св. Великомаченик Димитриј во Битола.

Дарко Тошевски го извади крстот од водитe на Крива Река

Press24 - 19.01.2019

Деветнаесетгодишниот Дарко Тошевски е среќникот, кој меѓу четириесетмината пријавени го извади крстот од водите на Крива Река на денешниот богојавленски водосвет во Крива Паланка. Чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици ...

Крстот во Љубаништа во рацете на Милчо Ристески

OhridNews - 19.01.2019

Водици на прекрасен начин се одбележува на целото Охридскот Езеро. Посебна убавина има чествувањето на изворите на Езерото во Св. Наум, каде традиционално празникот Водици го oдбележуваат жителите на Љубаништа.

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Водици одбележан и во Крива Паланка – Еве кој го фати осветениот крст!

iPortal - 19.01.2019

Во организација на Општина Крива Паланка и на Македонската Православна Црка, Епархија Полошко-Кумановска утрово традиционално беше одблежан големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Водици во Буково

Тера - 19.01.2019

Православните верници денеска го слават еден од најголемите и најубавите празници Богојавление или Водици. На денешен ден во водите на реката Јордан свети Јован го крштавал Исус Христос и од тогаш се нарекува Крстител.

(ГАЛЕРИЈА) Скопје и Македонија го обележаа Водици, од граѓаните пратена порака за името

Фактор - 19.01.2019

Бог се јави. Навистина се јави. Вака меѓусебе граѓаните од христијанска вероисповед се поздравуваат на денешниот празник Богојавление Водици посакувајќи здравје, мир и среќа за сите. Ширум државата заврши традиционалното положување на светиот крст ...

Скопје се подготвува за Водици (фото)

Скопје инфо - 19.01.2019

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се ...

Православните верници го празнуваат Богојавление – Водици

Н.Македонија - 19.01.2019

Православните христијани денеска го празнуваат празникот Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат ...

За православните верници денес е еден од најголемите празници – Богојавление Водици

Gostivarpress.mk - 19.01.2019

Според календарот на Македонската православна црква денес се слави празникот Водици (Богојавление) кој се смета за еден од најголемите христијански празници, како ден кога Исус Христос бил крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан.

За текстилците нема празник-делник: На работа се оди и на Водици

Фактор - 19.01.2019

Има ли инспектори во државата кои ќе се одважат да влезат во погоните на фабриките во Истокот кои работат скоро за секој празник-прашуваат револтирани граѓани кои на работа отидоа и ова богојавленско утро.

Богојавление – Водици

OhridNews - 19.01.2019

Пред да почне со својата проповед Господ Исус Христос, во околината на Јордан проповедал Јован Крстител, кој велел: Се приближува царството небесно, доаѓа очекуваниот Месија, исповедувањето е потребно за влегување во царството небесно.

ВО ЖИВО ОД ОХРИД: Богојавление – Водици на градското пристаниште

Скопје1 - 19.01.2019

За сите кои не можат да присуствуваат на овој голем христијански празник, следете директниот видео пренос од Водици Охрид ...

Богојавленски појадок во хотел “Вилиџ” Охрид

Тера - 18.01.2019

Богојавленски традиционален појадок во ресторан хотел “Вилиџ” Охрид. Рибна чорба Пивтија Греана ракија За само 100 денари. Почувствувајте ја вистинската празнична магија, зошто Богојавление-Водици најубаво се доживуваат и слават во ...

Анкета: Порасна бројот на Руси подготвени за капење во студена вода на Богојавление

Руска реч - 18.01.2019

Капење во студена вода на Богојавление планирале 20 отсто Руси, додека минатата година 15 отсто руски граѓани биле подготвени на овој начин да го одбележат едниот од најголемите православни празници, покажуваат резултатите од анкетата на Серускиот ...

Во очи на празникот Богојавление,Водици

Тера - 18.01.2019

Јован проповедаше, велејќи: „По мене иде Посилниот од мене, на Кого не сум достоен да се наведнам и да Му ги одврзам ремењата од обувките Негови.Јас ве крстив со вода, а Он ќе ве крсти со Дух Свети.

Сите македонци на полноќ гледаат во небо и замислуваат желба: Еден предмет избегнувајте го, може да ви донесе несреќа

Скопје24 - 18.01.2019

Празникот Водици,Богојавление, народот го празнува како еден од најголемите христијански празници, зашто на тој ден според верувањето Исус Христос е крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан.

Водичарските кумови на Богојавленски водосвет во Кичево и Другово

Н.Македонија - 18.01.2019

Утринава околу три часот водичарските кумови се собраа во црковниот храм „Св. Петар и Павле“ во Кичево. Околу 150 водичарски кумови присуствуваа на Утрена богослужба, Богојавленски часови и на големиот Богојавленски водосвет.

На Водици се отвора небото: Немажените девојки треба да го направат ова

Курир - 18.01.2019

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце ...

Денеска е Водокрст ден пред Богојавление –Водици

Канал5 - 18.01.2019

Денеска е Водокрст или зимскиот Крстовден, денот во кој православните христијани треба да одмараат и да се подготват за утрешниот голем празник, Богојавление-Водици. - Водокрст е посветен на стариот обичај според кој на овој ден биле крштевани оние ...

Во Охрид поставен Гинисовиот казан – градот, покрај рибна чорба, чести и бесплатно паркирање

Либертас - 18.01.2019

Ден пред празникот Богојавление Водици, организаторите соопштија дека е се подготвено за утрешниот спектакл поврзан со фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското Езеро. Уште и дека, во чест на празникот, гостите и домаќините ги честат со ...

„Зегин“ 30 години ја поддржува најмасовната манифестација за Богојавление – Водици

Нова ТВ - 18.01.2019

Компанијата „Зегин“ веќе 30 години по ред ја поддржува најмасовна црковно-народна манифестација за Богојавление- Водици, како и многу други, а воедно и го слави својот јубилеј – 30 години од своето постоење.

Традиционално одбележување на Водици во Карпош

Скопје инфо - 18.01.2019

Утре (19.01.2019 ) сабота, по повод чествувањето на христијанскиот празник „Богојавление-Водици“, во 12.00 часот, во водите на реката Вардар од „Железниот мост“ во населбата Долно Нерези, традиционално ќе се фрла крстот.

Како и зошто се употребува осветената вода

Скопје1 - 18.01.2019

Осветената вода е образ на Божјата благодат: Таа ги очистува луѓето од духовните нечистотии, ги осветува и укрепува во подвигот на спасението во Бога. До неа првично се докоснуваме во Светото Крштение, кога при извршувањето на таинството, трипати ...

Влечење, буткање и пцости кон новинарите на одбележувањето на Водици во Скопје (видео)

Press24 - 19.01.2019

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век, но за жал црна сенка на духовниот празник фрли инцидентот во кој имаше влечење, буткање и пцости кон новинарите, објави ...

Исчезнати или редуцирани обичаите за Водици во Кумановско

MTM - 18.01.2019

– Во минатото во Кумановско, првиот ден од Богојавление се вика Војордане или машки водици кога во реката се капат првите машки деца, зетовци, а вториот се нарекува женски водици, кога се капат женски деца- првенци и невести, и свештеникот ја ...

Денеска е Водокрст, утре се Водици – што задолжително треба да се направи за здравје

Скопје24 - 18.01.2019

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале ...

Министри од Владата на РМ присуствуваа на прославувањето на Богојавление – Водици во градовите низ земјата

Вечер - 19.01.2019

Денес, по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици, министри од Владата на Република Македонија присуствуваа на традиционалните манифестации со црковни обреди и фрлање крст во светите води.

За Водици малку сонце, облаци и дожд

OhridNews - 18.01.2019

Според временската прогноза, времето во Охрид за време на претстојниот викенд и одбележувањето на празникот Водици-Богојавление, ќе биде променливо облачно, со повремени сончеви периоди и услови за краткотрајни врнежи од дожд.

Водокрст (Водопост), христијански празник во чест на крштевањето

Gostivarpress.mk - 18.01.2019

Денес, 18-ти јануари, на еден ден пред големиот христијански празник Водици, православните верници го слават празникот Водокрст (Водопост, Водокрштение). Празникот е востановен во чест на дамнешните обичаи, кога на тој ден биле крштевани луѓето што ...

Денеска е Водокрст – на полноќ се отвора небото

Скопје1 - 18.01.2019

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. За православните Христијани е строг пост.Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ.

Во Охрид бесплатен паркинг за Водици

Скопје1 - 18.01.2019

ЈП Билјанини Извори ја известува јавноста дека на ден 19. 01 2019 година (сабота) јавниот градски паркинг со кој стопанисува претпријатието ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници. Во духот на овој празник ЈП Билјанини Извори ја донесе оваа ...

Вечно име Крсте, Кристина, Кристијан

Курир - 18.01.2019

Крстовден, празникот кој се празнува денес, е ден кога мора да се опуштите и да се подготвите за Богојавление. Од Божиќ до Богојавление верниците се поздравуваат со „Христос се роди“, „Вистина се роди“, а на Богојавление се поздравуваат со „Бог се ...

„Едно име имаме, Македонија“, „Никогаш Северна, секогаш Македонија“: Граѓаните со силна порака до власта

Република - 19.01.2019

Граѓаните кои денес сплотено го прославуваа празникот Водици, ја искористија приликата да му испратат порака на Зоран Заев и власта. Му порачаа дека оваа земја е Македонија, а не Северна Македонија.

Дарко Тошевски го извади крстот од водитe на Крива Река

Канал5 - 19.01.2019

Деветнаесетгодишниот Дарко Тошевски е среќникот, кој меѓу четириесетмината пријавени го извади крстот од водите на Крива Река на денешниот богојавленски водосвет во Крива Паланка. Чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици ...

Охрид во сонце и топлина го чека празнувањето на црковно- народната манифестација поврзана со празникот Богојавление – ...

Либертас - 17.01.2019

Сјајно осветлен и со температура која напладне се искачи до седмиот степен Целзиусов, целосно подготвен, градот Охрид го очекува празнувањето на црковно- народната манифестација на празникот Богојавление – Водици.